Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

TV Nokia ITT 4210PS

John Doe 01 Wrz 2006 22:40 1739 20
  • TV Nokia ITT 4210PS

Poziom 10  

Witam!!!
    Mam problem z przestrojeniem tego telewizorka na nasz ojczysty język.
    Mianowicie mam płytke MJM F84 i nie wiedziałem gdzie jest wyjście głowicy IF ale znalazłem metodą prób i błędów. Mianowicie z postów o przestrajaniu tv dowiedziałem się, że wyjście mam podłączyć do filtru fonii (przeważnie pomaraczowy o 3 wyprowadzeniach oznaczony SFE 5,5) i taki miałem więc podłączałem sie do obu skrajnych nóżek. 12V pociągłęm równiez z głowicy bo gdy brałem je z płyty to nie było różnicy w zachowaniu tv a tak to estetyczniej wygląda. Masa podpięta do obudowy głowicy. Więc gdy miałem te punkty szukałem if przykładajac kabel do kolejnych pinów głowicy i w pewnym momęcie pojeiwł sie dzwięk (bardzo charczało) na innych pinach był brak reakcji więc wywnioskowałem, że znalazłem IF ale..
    Na niektórych kanałach dzwięk jest czysty a na innych np TVP1 strasznie charczy i szumi. Próbowałem obu skrajnych nóżek filtru fonii ale nie ma różnicy więc wyregulowałem pokrętłami na MJM F84 ale nadal nie mogę wyeliminowac harczenia na niektórych kanałach. Co robię nie tak bo brak mi koncepcji a dłubie juz 5 godzinę i nadal nicProsze o pomoc.

0 20
    Poziom 32  

Witam.
    Nie znam modelu, ale jeżeli jest tam filtr z falą powierzchniową (napisz jaki) spróbuj go zastąpić. Czy fonia z odb. sat podłączonego poprzez wejście antenowe jest poprawna ?
    Pozdrawiam.

0
    Poziom 10  

Niestety co do odbiornika sat to nie sprawdę bo go nie mam a filtr z falą powierzchniową to nie bardzo wiem o co chodzi chyba że o ten SFE 5,5 do którego sie podpiąłem z wyjściem z MJM.

0
    Poziom 32  

Sprawdzenie poprawnośći fonii w systemie BG to podstawa w tym przypadku jeżeli taki system obowiązywał w kraju skąd przyjechał. Nie chodzi o filtr SFE 5,5MHz. Wpisz w wyszukiwarkę hasło "fala powierzchniowa" - dowiesz się więcej. Telewizor przyjechał z Niemiec , Anglii ?

0
    Poziom 10  

Przyjechał z NIemiec a co do tego filtra jakie może miec oznaczenie i jak wygląda wizualnie??

0
  • Pomocny post
    Poziom 32  

Jeżeli jest tak opisany jak na fotce czyli D1952 , to wymień go na np. K2960 lub inny K29xx i zobacz czy pomoże. Może też zastosowanie fonii RYMI rozwiązałoby problem. Ale przed wymianą koniecznie sprawdź głos w systemie BG.

1
    Poziom 10  

Witam ponownie!!!
    Wymieniłem filtr na K2950 jak radziłeś i charczenie zmalało jednak nie ustało!! Ale zacząłem ustawiac kanały i przeleciałem do 30 programu a potem na AV i potem na TVP1 czyli program pierwszy i tu nastąpiła konsternacja charczenie ustało dzwięk jest czysty ale tylko przy ciemniejszych scenach. Gdy na ekranie jest dużo jasnych kolorów to pojawia się chcrczenie. Najbardziej jest to odczuwalne na TVP1 i TVN Style więc czekam na wskazówki co dalej!!!

-1
    Poziom 32  

Hm ... Jeżeli wcześniej kręciłeś rdzeniami filtrów na płytce fonii równoległej to spróbuj ponownie prawidłowo je zestroić. Może trzeba zastosować inny filtr z falą powierzchniową? Na jakim układzie zbudowana jest p.cz. ?
    I na koniec sakramentalne już pytanie : jaki jest odbiór fonii w standardzie BG?

0
    Poziom 10  

Myslę, że to może być wina tego filtru bo tam był o wiele niższy model i po wlutowaniu tego znacznie sie poprawiło. Rdzeniami kręciłem i ustawiłem je tak aby było jak najmniej szumów. Co do układu na jakim jst zbudowany to nie wiem czy o to chodzi ale był tam scalak TDA5330. Telewizor zawiozłm już do siostry aby mogła sobie oglądać dopóki czegoś nie wykombinuję. A co do sakramentalnego pytania to jak to sprawdzić bez odbiornika sat??

0
    Poziom 32  

Można jeszcze sprawdzić podłączając sygnał z modulatora magnetowidu również poprzez wejście antenowe odbiornika. Ale magnetowid musi mieć modulator z systemem fonii BG. Mimo wszystko najlepiej chyba na odb. sat.

0
    Poziom 10  

Witajcie!!!
    Dzwoniła dziś do mnie siostra i tv znowu zaczął charczeć na wszystkoch kanałach. Moze płytka fonii mjm jest felerna co wy na to??

0
    Poziom 10  

18 Lis 2006 21:19

Witam!
    Mam problem z powyższą nokia mam nadzieję, że mi pomożecie. Otóż telewizor znowu strasznie charczał więc postanowiłem wlutować fonię Rymi ale przy niej było tylko buczenie nie wiem dlaczego. Chciałem więc ponownie wrócić do MJM i co się okazało wogóle nie mam teraz dzwięku. Telewizor nawet nie buczy. Puściłem mu dzwięk z kasety z magnetowidu poprzez złocze euro i działa dzwięk jest wtedy czyściutki. Proszę pomóżcie co może być przyczyną nie działania fonii przez antenę a działania przez euro.

Dodano po 3 [godziny] 58 [minuty]:

Dodam tylko, że podpiąłem tuner satelitarny i udało mi się uzyskać dzwięk poprzez wejście antenowe lol. Niestety dzwięk pojawiał się tylko jeśli ustawiłem gorszy odbiór obrazu ale to nic. Wiem, że dzwięk działa tylko teraz co zrobić aby działał w polskiej wersji. Dodam, że mam 2 płytki jedna MJM druga Rymi i na żadnej telewizor nie chce gaworzyć po naszemu pomimo tego, że wcześniej jakoś mu to szło. Panowie i Panie pomóżcie błagam.
    Czy istnieje opcja, że obie płytki mi zdechły??

.........................................................................................................
    Wyeliminowałem możliwość, że to płytki!
    Przelutowałem płytkę z działającego tv i na tej noki nie działają więc to wina nokii ale czego?

Dodano po 5 [godziny] 22 [minuty]:

witajcie ponownie. Poprzez kręcenie rdzeniami na płytce udało mi sie uzyskać fonię niestety jest bardzo zanieczyszczona o wiele bardziej niż wcześniej. Charczeniea nie jestem w stanie wyeliminowć jakieś pomysły??

0
    Poziom 32  

John Doe napisał:
    ... co może być przyczyną nie działania fonii przez antenę a działania przez euro.

Zrozumienie tego zjawiska jest proste jeżeli zna się budowę odb. telewizyjnego; sygnał podany kablem antenowym jest przetwarzany przez tuner (głowicę ) oraz blok czestotliwości pośredniej wizji i fonii ( to miejsce gdzie Kolega kręcił rdzeniami filtrów). Sygnał podany na złącze euro niejako omija te obwody ( to tak w bardzo wielkim skrócie aby nie gmatwać). Przydatna jest ta strona http://zse.kom.pl/dydaktyka/tv/index/strona_glowna.htm ale wyjaśnienie jest w zasadzie w zakładce "Technika cyfrowa w odb. telew."
    Cóż w obecnej sytuacji robić? Jedyne wyjście to poprzez gniazdo antenowe podać sygnał z tunera satelitarnego i zestroić na nowo tor p.cz. telewizora. Wbrew pozorom nie jest to proste - trzeba wiedzieć które filtry na co mają wpływ. Najlepiej wykonywać to przy pomocy wobuloskopu. Kręcić rdzeniami trzeba delikatnie, stosując śrubokręty ceramiczne ( paramagnetyki). Po zestrojeniu toru dopiero zamontować dodatkową płytkę fonii i stroić już tylko rdzeniami filtrów na taj płytce.

0
    Poziom 10  

Cytat:
    Po zestrojeniu toru dopiero zamontować dodatkową płytkę fonii i stroić już tylko rdzeniami filtrów na taj płytce.

Ja kręciłem rdzeniami na płytce foni równoległej nie innymi :D

0
    Poziom 32  

No więc wychodzi na to że rozstroiła się pośrednia w telewizorze. Jeżeli nie masz wprawy i odpowiednich przyrządów, to lepiej nie brać się za to, chociaż czasem pomaga minimalne pokręcenie rdzeniem odpowiedniego filtra, jednakże ustawianie metodą "na słuch" w tym wypadku nie zawsze pomaga, a czasem wręcz prowadzi do całkowitego rozstrojenia. Sprawdzić też należałoby filtrację napięcia zasilającego blok p.cz. Jakie chassis ma ten TV ? Czy masz schemat ? Czy myślałeś o tym aby zwrócić się o pomoc do któregoś z bardziej doświadczonych kolegów z Krakowa ?

0
    Poziom 10  

Bardziej doświadczonych kolegów brak! Kasy na naprawę w serwisie też. Chassis - masz na myśli puchę głowicy? Schematu brak.

0
    Poziom 32  

John Doe napisał:
    ... Chassis - masz na myśli puchę głowicy? Schematu brak.

chassis (czyt. szassi) - słowo dotarło do polszczyzny z języka angielskiego (źródłowo wywodzi się z łaciny: capsa, następnie z francuskiego châssis). Ma wiele znaczeń.
    w elektronice- bazowy element konstrukcyjny urządzeń elektronicznych (telewizorów, monitorów i laptopów)). Określenie używane do określenia wytrawionej płytki drukowanej albo ramy metalowej, stanowiącej centralny moduł urządzenia, do którego mocowane są jego elementy.

Gdybyś znał rodzaj chassis moglibyśmy dopasować schemat.

0
    Poziom 10  

Telewizor na złomie temat zamykam!
    Dziękuję wszystkim, który pomogli :)

0