Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PROSZE O POMOC DIY na visatonach W130s+sc10n czy budzetowka?

Lunatic Allegro 01 Sep 2006 23:56 2073 9
    Lunatic Allegro
    Level 10  
    Moj sprzecik to ...
    CD:
    DENON DCD 860 z 20 bit przetwornikiem C.A Burr Brown

WZMAK: Cambridge Audio A300v2
    Interkonekt:KLOTZ wtyki Neutrik
    KABLE GLOSNIKOWE: Cordial 225 na bas i Cordial 215 na sopran (polaczenie bi-wire)

Gusta muzyczne:min Dire Straits, Katie Melua, Katinka Wilson, UB40, Metallica Ballady, Sylver, Celine Dion, Madonna, jednym slowem wszystko co mi wpadnie w ucho i oczywiscie w dobrej jakosci..

Preferuje szybki bas, dobrze kontrolowany, szczegolowa gore i wyrazisty wokal (szczegolnie zenski)

Moj pokoj to 10 m2 jak narazie ale niestety tylko 10m2 :(

Prosze o pomoc przy doborze kolumn...
    Moje pytanie brzmi: Diy czy budzetowka???

Narazie chcialem zrobic DIY na glosnikach Visatona W130s + sc10n ...male monitorki do 10 m2
    Czy ktos ma schemat zwrotnicy do tego zestawienia????

W pozniejszym czasie moze kupie...zaznaczam moze... bo moze okazac sie lepsze DIY hihihi...
    Rozgladalem sie za KEF iQ1 lub iQ3, Acoustic Energy Evo One, Usher s-520, Tannoy Mercury lub Fusion 2, ewentualnie Dali Concept 2 lub Diamond 9.2

Prosze o pomoc
    Z gory dziekuje Mateusz
    Andrew147
    Level 15  
    Wg mnie zdecydowanie DIY na visatonach zabrzmi znacznie lepiej niż jakieś tanie kolumny - oczywiście pod warunkiem że będą dobrze dostrojone. Poza tym nie ma to jak satysfakcja z udanego wykonania i efektu :wink: Sam niestety nie słyszałem jak grają ale chwali się je za dobrze brzmienie - na pewno zdecydowanie lepsze niż STX czy Tesla
    mirro1234
    Level 23  
    Również uważam tak, jak mój przedmówca.
    Zwrotnicę do Visatonów możesz zaprojektować w programie boxsim manual. Są tam bazy danych chyba wszystkich Visatonów, lub możesz też zrobić pomiary (będzie dokłądniej).
    A zamiast W130 możesz zastosować Tonsil GDN 13/40/10. Z tego co słyszałem jest to najlepsza 13-stka w swojej cenie (podobno lepsza niż visaton).
    Lunatic Allegro
    Level 10  
    ja rozumiem ze zamiast w130s mozna zastosowac cos innego...tyle tylko ze w130s juz sa... a kupilem 2 szt za 72 zl a to chyba okazja byla prawda???? i nowe....!!!! teraz trzeba dobrac sopran ...dobrze dostroic obudowe monitorka...zaprojektowac zwrotke i zlozyc..... tyle tylko ze z projektem zwrotki mam problem ... znaczy w sumie nawet boxsima nie umiem obslugiwac hihihi.... czy ktos pomoze....??? a winisd juz opanowany tylko jak uzyskac najbardziej optymalne brzmienie z tych w130s...a preferuje szybki bas i dobrze kontrolowany...

Przepraszam za to maslo maslane....
    mirro1234
    Level 23  
    W 130 też są bardzo dobre, a jeszcze jak taka okazja to też bym brał :)
    Na sopran SC 10N to dobry wybór/
    Jeśli chodzi o zwrotke to poczytaj to firum: www.audiomania.info
    Caleb_
    Level 33  
    a moze po prostu stad wezmiesz zwrotke? zamiast sc10n jest dt94, ale to podobnej klasy kopulka.
    hebata
    Level 13  
    Wedlug materiałów firmy Visaton, aby uzyskac prawie idealnie płaską charakterystykę kolumny skladającej sie z W130S i SC10N należy głośnik W130S zacząc tłumic od częstotliwości ok. 200 Hz stosując FDP 12 dB na oktawę (2.2 mH i 8,2 uF), natomiast głośnik SC10N należy słumic o 10 dB stosując filtr FGP 12 dB na oktawę (10 uF i 0,4 mH) i tłumik 5,6 Ohm i 3,9 Ohm. To rozwiązanie daje liniową charaktrystyke odtwarzania w paśmie przenoszenia, ale tez ma poważna wadę w postaci efektywności równej tylko 80 dB. W celu uzskania fb=70 Hz w obudowie zamknietej należy zastosowa obudowę o pojemności netto ok. 10 l.
    Jeżeli nie zależy Tobie na liniowej charakterystyce to możesz zastosowac następujące rozwiązanie:
    FDP (1.0 mH i 6.8uF),
    FGP (3.3uF i 04, mH) oraz tłumik 2.2 Ohm i 22 Ohm.
    Uzyskasz wówczas ok. 87 dB efektywności i nierównomierną charakterystykę w pasmie.
    Pełnię szczęścia zapewniłoby zastosowanie dwoch głośników W130S i SC10N bez tlumika. Można wówczas uzyska w miarę równomierną charakterystyke w pasmie od 50 Hz (-8dB) do 22 kHz z efektywnościa ok 88 dB w 11.5 l obudowie zamknietej (dawny kit Visatona pn. CENTER 130).
    Lunatic Allegro
    Level 10  
    A jak sobie poradzic z obudowa do jednego glosnika w130 s 4ohm???? mowimy o monitorkach na tym glosniku i sc10n

dzieki za wartosci elementow w zwrotce do w130s i sc10n

zasymulowalem w130s 4 ohm w winisd i otrzymalem cos takiego....oczywiscie mowimy tu o monitorkach :

przypadek pierwszy:

obudowa 12 l strojona na 50 hz i z wykresow wyglada to nastepujaco:
    - f3 50 hz
    - f6 43 hz
    - impuls 10 ms przy 50 hz
    - wytrzymalosc mocowa 11 w przy 74 hz
    - podbicie okolo 1.5 dB w pasmie od 88 do 115 dB

przypadek drugi:

obudowa 10 l strojona na 60 hz i z wykresow wyglada to nastepujaco
    - f3 56 hz
    - f6 49.5 hz
    - impuls 8 ms przy 60 hz
    - wytrzymalosc mocowa 15 w przy 85 hz
    - podbicie okolo 3 dB przy czestotliwosci 93 hz

czy moje symulacje wypadaja w miare dobrze???

a przypominam ze preferuje szybszy dobrze kontrolowany bas no ale i w miare miesisty jak na mozliwosci tych glosnikow...

Pomozcie...naprowadzcie jesli blednie mysle... moze ktos zasymuluje i napisze na forum optymaly litraz i stojenie dla tego glosnika....

A pokoj mam 10 m2
    hebata
    Level 13  
    Dwa pierwsze przypadki w moim poście dotyczą kolumn (monitorów) 8 ohmowych zbudowanych na 8 ohmowych głosnikach. Ostatni przypadek odnosi sie do kolumny 4 ohmowej zbudowanej równiez na na 8 ohmowych głosnikach.
    Z przedstwionych danych z symulacji wynika, że idziesz w dobrym kierunku (uzyskujesz wyniki zbliżone do wartości podawanych w katalogu przez Visaton). Nie znam zbyt dobrze programu Winisd (używam innego programu, bardziej profesjonalnego), żeby oceniac uzyskane wartości. I jeszcz dwie uawgi:
    1) powierzchnia pokoju nie powinna decydowac o parametrach kolumny, może miec jedynie wpływ na jej wielkośc, a dokladniej na ilośc zajmowanej przez nią powierzchni,
    2) przy zastosowaniu glosników 4 ohmowych musisz, niestety, zmienic wartości elementów zwrotnic zaproponowanych w moim poście.
    Lunatic Allegro
    Level 10  
    czy jak zrobie 11 litrow strojone na 55 hz to bedzie dobrze dla tego glosnika??? czy osiagne szybki bas??? prosze o odpowiedzi