Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy obudowa ma wpływ na transformator ?

Ptolek 02 Lip 2003 10:07 1624 9
  • #1 02 Lip 2003 10:07
    Ptolek
    Poziom 36  

Czy na pole magnetyczne transformatora ma jakiś wpływ to, że dookoła otaczają go blachy ? Bo mam obudowę, do której chcę wsadzić taki duży transformator sieciowy. Obudowa jest bardzo ciasna i z trzech stron przylega do rdzenia transformatora. Czy ma to jakiś niekorzystny wpływ na jego działanie ?

0 9
  • #2 02 Lip 2003 11:41
    olcha0098
    Poziom 28  

Nie to nie powinno mieć żadnego wpływu, ale dookoła trafa obwiń go np. papierem żeby nie był połączony z obudową.

0
  • #3 02 Lip 2003 11:54
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Dla dobrze skonstruowanego transformatora to nie powinno miec wpływu.Natomiast dla transformatora ,który ma duże rozproszenie strumienia osłona może się podgrzewać (prądy wirowe).

0
  • #4 02 Lip 2003 12:58
    Ptolek
    Poziom 36  

Nie może być połączony elektrycznie z obudową ? Mam zamiar zrobić zasilacz i obudowę razem z rdzeniem transformatora uziemić... Będzie coś nie tak, jeżeli tak zrobię ?
    Trafo to transformator ochronny TO160. Ma 160 W i 24 V i na rdzeniu ma znaczek uziemienia, więc myślę że mogę go użyć w zasilaczu i uziemić wspólnie z obudową, czy mogę połączyć z obudową również masę zasilacza ?

0
  • #5 02 Lip 2003 13:41
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Masa nie ma ztym nic wspólnego.
    Strumień rozproszenia jest mały dla transformatorów zwijanych.W zasilaczach do mierników trafa są ekranowane osłoną z blachy stalowej po to aby wyeliminować wpływ pola na elementy,ktore znajdują sie w sąsiedztwie.Myslę,że w twoim przypadku będzie wszystko OK.Ten ekran nie powinien w niczym przeszkadzać.Strumień rozproszenia napewno jest mały.

0
  • #6 02 Lip 2003 16:05
    Ptolek
    Poziom 36  

Aha, dzięki. O tym, że obudowa mu nie szkodzi to już się dowiedziałem, ale olcha0098 napisał, żebym go oddzielił od obudowy, więc pytam czy można zrobić takie połączenie jakie mam zamiar zrobić. Ale myślę że tak :?:

To jest transformator EI produkcji polskiej - EFA.

0
  • #7 02 Lip 2003 16:55
    ElGregor
    Poziom 22  

Lepiej zrób jakąś przekładkę, poniewać blacha która będzie się dotykać rdzenia może na skutek pola magnetycznego drgać i skrzynka będzie ci "brzęczeć".

0
  • #8 02 Lip 2003 17:21
    olcha0098
    Poziom 28  

Ptolek napisał:
    Aha, dzięki. O tym, że obudowa mu nie szkodzi to już się dowiedziałem, ale olcha0098 napisał, żebym go oddzielił od obudowy, więc pytam czy można zrobić takie połączenie jakie mam zamiar zrobić. Ale myślę że tak :?:

To jest transformator EI produkcji polskiej - EFA.

Możesz tak zrobić dając uziemienie na obudowe, bo jak by faza przebiła no w jakiś tam sposób na rdzeń to także obudowa byłaby pod napięciem.

0
  • #9 02 Lip 2003 20:13
    Ptolek
    Poziom 36  

Tak myślałem, chciałem się upewnić bo nie chcę niczego skopcić a tymbardziej siebie :) w końcu to 220 V. Ja się w sumie nie znam na polach magnetycznych, i oczywiście dlatego pytam :)
    :arrow: ElGregor
    A niech sobie brzęczy...

0
  • #10 04 Lip 2003 21:59
    DJ.LALASKA
    Poziom 17  

Z praktyki nic niepowinno sie dziać no chyba ze trfo żle jest nawinięte lub rdzeń zle złożony to może troszke brzeczeć ale tak to nic mu sie niestanie

0