Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić antenę dookólną na 446 MHz?

Xavier91 03 Wrz 2006 17:11 7056 12
  • #1 03 Wrz 2006 17:11
    Xavier91
    Poziom 9  

Witam! Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak zrobić antenę dookólną na 446 MHz, gdzie podłączyć w niej "+", a gdzie "-" i z jakiego materiału najlepiej? Z góry dzięki!

0 12
  • #2 03 Wrz 2006 17:22
    3fazy
    Poziom 15  

Polecam tą stronkę,przejrzyj dokładnie:http://www.delboys446.co.uk/

0
  • Pomocny post
    #3 03 Wrz 2006 17:30
    Driver-
    Poziom 38  

Anten dookólnych na pasmo 446 MHz można wykonać w paru wersjach od prostego GP do kolinearnych anten wielodipolowych. Materiał z którego można wykonać antenę to aluminium, miedź ewentualnie mosiądz (miedż i mosiądz można posrebrzyć. ale nie jest to koniecznością).
    Antena nie ma "+" i "-" ponieważ płynie przez nią prąd przemienny wysokiej częstotliwości, natomiast w przypadku anten dookólnych ważne jest jak podłączymy koncentryczny kabel antenowy (oplot, żyła wewnętrzna-gorąca).
    Tu jest kalkulator anten GP kalkulator anten GP
    Poniżej GP na 446 MHz 50Ω - SWR ≈ 1,2; zysk 7,4 dBi; kąt promieniowania 1°.
    Materiał - drut miedziany Φ 3 mm, antenę można wykonać lutując do gniazda UC-1 lub N (zeńskie) z podstawką na 4 śrubki.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Wrz 2006 19:36
    3fazy
    Poziom 15  

To jest jeden ze sposobów najprostszych wykonania anteny GP http://www.pmr.tedi.net.pl/
    Antenę wykonano z grubego drutu miedzianego,pionowy element został bezpośrednio przylutowany do gniazdka antenowego UC1.Cztery ukośne przeciwwagi przykręcono do otworów tego gniazda.Miejsce lutowania zostało osłoniętę małym plastikowym lejkiem do olejków zapachowych.Całość po przykręceniu wtyczki wraz z kanblem antenowym RG58U osadzono na rurce PCV i przytwierdzono do komina na dachu.Antena pracuje zadowalająco u mojego kolegi.

0
  • #5 03 Wrz 2006 21:14
    3fazy
    Poziom 15  

DRIVER-

GP na 446 MHz 50Ω - SWR ≈ 1,2; zysk 7,4 dBi; kąt promieniowania 1°. -
    Ten zysk(7,4dBi) to nieprawda.No chyba ze był mierzony względem łyzeczki do cherbaty .Skąd takie wyniki pomiarów?

0
  • #6 04 Wrz 2006 00:40
    Driver-
    Poziom 38  

3fazy napisał:
    GP na 446 MHz 50Ω - SWR ≈ 1,2; zysk 7,4 dBi; kąt promieniowania 1°. -
    Ten zysk(7,4dBi) to nieprawda.No chyba ze był mierzony względem łyzeczki do cherbaty .Skąd takie wyniki pomiarów?

Widzisz jest to zysk dBi czyli co dipola izotropowego, ponieważ antena pracuje nad realnym gruntem. W zależności od wysokości zmienia sie zysk anteny, do pewnej wysokoćci rośnie a potem im wyżej tym mniejszy zysk. W wolnej przestrzeni podaje się zysk w dBd. W wolnej przestrzeni ta antena ma zysk -0,2 dBd i 1,95 dBi. Wyobraź też sobie że są programy które symulują pracę anten. Właśnie w takim programie została wyliczona i była symulowana jej praca. Cała operacja łącznie z wyedytowaniem anteny trwała niecałe 10 min. Nie chciało mi sie robić optymalizacji bo, po pierwsze wymiary były by w dziesięciotysięcznych mm, po drugie każda antena wymaga strojenia w miejscu instalacji, więc jej wymiary i tak trzeba skorygować empirycznie.

A teraz parametry twojej anteny 466 MHz - 50Ω SWR=1,14; zysk 7,33 dBi (zysk wolna przestrzeń -0,3 dBd; 1,85 dBi) kąt promieniowania 1° (obie anteny symulowane na wysokości 10m nad gruntem)

Co to jest dBd poszukaj w necie :)

0
  • #7 04 Wrz 2006 10:57
    SITO79
    Poziom 27  

kol. driver tak to czytam i nic z tego nie rozumiem.

jedyne co chodzi mi teraz po głowie to fakt ,że zostałem nabity w butelkę kupując sobie X510.
    mogłem przecież zawiesić sobie GP1/4λ na odpowiedniej wysokości i miałbym to samo.

po mojemu i również wielu kolegów antena GP1/4 ma:
    zysk około 0dBd=2.15dBi
    kąt promieniowania około 40°
    zobacz sobie na ten link http://www.polbox.com/d/dromed/dane.html
    i porównaj jak złożona musi być antena aby osiągnąc parametry o których piszesz.
    PS.zyski tych anten z linku są oczywiście podawane w odniesieniu do dipola 1/2λ dBd

0
  • #8 04 Wrz 2006 13:09
    3fazy
    Poziom 15  

"Witam! Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak zrobić antenę dookólną na 446 MHz, gdzie podłączyć w niej "+", a gdzie "-" i z jakiego materiału najlepiej? Z góry dzięki! "

Koledzy proponuje przerwać tą dyskusję o dBi, dB. i o kątach promieniowania anten.

0
  • #9 04 Wrz 2006 17:29
    Driver-
    Poziom 38  

Masz dwa opisy z długościami i materiałem, kolega dodał nawet zdjęcia, więc zrób według jego opisu. Co do plusa i minusa to pisałem że w antenie takich nie ma. Jest natomiast kabel koncentryczny antenowy, którym antenę sie podłącza przez przez wtyk. Oplot kabla łączy sie zawsze z obudową wtyku a żyłe środkową do końcówki środkowej wtyku. Należy zakupić materiał gniazdo UC-1 lub N z podstawką na cztery śrubki odpowiednio wtyk UC-1 lub N pasujący do kabla antenowego oraz trochę drutu miedzianego na promiennik i przeciwwagi. Oglądnąć zdjęcia i zakupione rzeczy, trochę pomyśleć i zacząć pracę. W razie problemów zadać konkretne pytanie.

Jeśli chodzi o kąt promieniowania jest to bardzo ważny parametr anteny zwłaszcza na UKF-e. Ponieważ daje on pojęcie jak antena będzie promieniować energię a stosunku do poziomu gruntu. Obie anteny mają kąt pomieniowania 1° czyli nie będą promieniować w niebo, lecz główna wiązka będzie się rozchodzić dookólnie prawie poziomo do gruntu.
    Powodzenia.

Dodano po 3 [godziny] 36 [minuty]:

SITO79 napisał:
    kol. driver tak to czytam i nic z tego nie rozumiem.

jedyne co chodzi mi teraz po głowie to fakt ,że zostałem nabity w butelkę kupując sobie X510.
    mogłem przecież zawiesić sobie GP1/4λ na odpowiedniej wysokości i miałbym to samo.

Nie wiem czy zostałeś nabity w butelkę czy nie, nie mnie to osądzać. Możesz to samo zrobić X150 a będzie lepiej pracowała to jest pewne. Odrębna sprawa to kabel, może się okazać że to co zyskasz na wysokości stracisz na tłumieniu kabla, trzeba wybrać wariant optymalny.

SITO79 napisał:
    po mojemu i również wielu kolegów antena GP1/4 ma:
    zysk około 0dBd=2.15dBi kąt promieniowania około 40°

Po mojemu też ale w wolnej przestrzeni, a to nie to samo co praca w realnych warunkach nad gruntem, przez grunt rozumie się ziemię, dach obiektu lub pojazdu itp, który to grunt ma specyficzne parametry mające wpływ na pracę anteny.

SITO79 napisał:
    zobacz sobie na ten link http://www.polbox.com/d/dromed/dane.html
    i porównaj jak złożona musi być antena aby osiągnąc parametry o których piszesz.

Parametry anteny to nie tylko jej wymiary. Na parametry anteny składa się kilka podstawowych czynników, jakich - można znaleźć w necie i literaturze.
    Nie wiem czy ta firma jest liderem w produkcji anten, jakieś badania prowadziła w laboratorium... PJL/6. Badania w komorze bezechowej UKE, jedynej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych w Europie, są bardzo drogie i niewiele firm na to stać. Tej firmy nie stać nawet na profesjonalnie wykonaną stronę internetową z własną domeną. Badania prowadzone w laboratorium PJL nie są najlepszą rekomendacją.
    Po za tym widzę na ich stronie pewne nieścisłości w danych, GP kąt promieniowania 40° na charakterystyce promieniowania pionowego około 20° inne anteny podobie, więc coś nie tak.

0
  • #10 04 Wrz 2006 19:09
    guliweros
    Poziom 18  

Jak to rozumieć
    ...zysk 7,33 dBi (zysk wolna przestrzeń -0,3 dBd; 1,85 dBi)..
    czyli albo 7 albo niecałe 2

Kąt promieniowania 1 stopień ???
    Ten typ anteny ma wiązke główną podniesiona o około 15 stopni... co oczywiście nie oznacza że pod katem 1 stopnia nie promieniuje.
    Jakis dziwny ten symulator anten musi być.

Jeśli wykonasz antenę z rysunku gp446 na pewno będziesz zadowolony z anteny, prosta w budowie, trudna do spartolenia nawet przez laika i dobrze strojąca się antenka.

0
  • #11 04 Wrz 2006 20:15
    Driver-
    Poziom 38  

guliweros napisał:
    Kąt promieniowania 1 stopień ???
    Ten typ anteny ma wiązke główną podniesiona o około 15 stopni... co oczywiście nie oznacza że pod katem 1 stopnia nie promieniuje.
    Jakis dziwny ten symulator anten musi być.

Program jest jak najbardziej OK, obliczałem w nim niejedną antenę dla siebie i kolegów. Po zamontowaniu w miejscu zainstalowania strojenie to była tylko kosmetyka, spokojnie mogły chodzić z wyliczonymi wymiarami, ale zawsze chce się mieć cacy.

guliweros napisał:
    Jak to rozumieć
    ...zysk 7,33 dBi (zysk wolna przestrzeń -0,3 dBd; 1,85 dBi)..
    czyli albo 7 albo niecałe 2

Pooglądaj charakterystyki, sa wykonane na różnych wysokościach 10m - 446-gp.jpg, 30cm - 446-gp1.jpg (około 1/2λ dla 446 MHz) i w wolnej przestrzeni - 446-gp2.jpg. Zysk anteny można podawać w stosunku do bezstratnej anteny izotropowej (dBi) lub do dipola 1/2λ (dBd lub dB). Program podaje kąt promeniowania i zysk najniższego maksymalnie promieniującego listka.

0
  • #12 05 Wrz 2006 11:48
    SITO79
    Poziom 27  

kolego driver, mam do ciebie prośbę abyś zrobił ,jeśli możesz symulację 3*5/8λ i 8*5/8λ na wysokości 15m nad ziemią.
    jestem ogromnie ciekawy jak to wyjdzie na wykresie i wtedy powiem Ci jak to wygląda w praktyce.szczególnie te 8*5/8λ
    z góry wielkie dzięki.

0
  • #13 05 Wrz 2006 14:41
    Driver-
    Poziom 38  

SITO79 napisał:
    kolego driver, mam do ciebie prośbę abyś zrobił ,jeśli możesz symulację 3*5/8λ i 8*5/8λ na wysokości 15m nad ziemią.
    jestem ogromnie ciekawy jak to wyjdzie na wykresie i wtedy powiem Ci jak to wygląda w praktyce.szczególnie te 8*5/8λ
    z góry wielkie dzięki.

Ok nie ma sprawy, tylko podaj na jaką częstotliwość. Najlepej jak miał bym rysunek z dokładnymi wymiarami wszystkich elementów, inaczej symulacja nie bedzie dokładna. Najlepiej wyślij na PW.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo