Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Foto komórka (bariera optyczna)

04 Wrz 2006 00:29 24333 52
 • Poziom 20  
  Witam, mam taki problem chcę zbudować foto komórkę (barierę optyczną). Bariera ma zabezpieczać przed dostaniem się przedmiotów lub ludzi w strefę chronioną. Zasięg około 8 metrów. Dobrym rozwiązaniem by było żeby to był czujnik refleksyjny czyli nadajnik i odbiornik po jednej stronie a lustro odbijające światło po drugiej stronie, ułatwi to montaż całej instalacji. Układ ma wysterować przekaźnik a on dalej będzie sterował elementem wykonawczym na 230V~. Bariera ma pracować na zewnątrz trzeba uwzględnić czynniki atmosferyczne i zakłócenia światłem zewnętrznym. Układ w miarę prosty i nie zawodny łatwy w montażu i w miarę tani czy coś takiego da się zrobić?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 23  
  oczywiście że sie da, ale czy warto?Zbudowanie takiego układu wcale nie będzie tanie i nie gwarantuje bezawaryjności,a w szczególności o to chodzi. Lepiej kupić fotokomórkę nową, bądz odkupić używkę
 • Relpol przekaźniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Na pewno trzeba będzie zastosować wiązke modulowaną, która pozwoli wyeliminować promieniowanie otoczenia. 8m to trochę sporo, wydaje mi się że najlepiej byłoby zastosować laser pracujący w podczerwieni i odbiornik, chociażby popularnego tsop17xx, jedynie trzeba by dobrać odpowiednio widmowe zakresy pracy czujnika i odbiornika.

  W innej wersji, można zastosować laserowe wskaźniki - tanie i łatwe w zastosowaniu, tylko wtedy trzeba budować odbiornik - fotodioda, czy fototranzystor, układ który oddzieli promieniowanie otoczenia i demodulator, dalej już tylko stopień mocy sterujący cewką przekaźnika, bo nie spotkałem się ze scalonymi odbiornikami podczerwieni takimi jak tsop-y pracującymi w zakresie światła widzialnego.
 • Poziom 39  
  jeżeli ma to być rozwiązanie pewne i profesjonalne to lepiej kupić gotową barierę optyczną , oczywiście nie są to tanie rozwiązania ale gwarantujące prawidłową prace układu
  Cytat:
  lustro odbijające światło po drugiej stronie, ułatwi to montaż całej instalacji.

  z montażem masz racje , ale pamiętaj że wiązka ma mały kąt stosując lustro niewielka zmiana kąta położenia może spowodować że promień nie trafi do odbiornika , ponad to planujesz prace układu na zewnątrz w przypadku lustra przy zmiennych warunkach atmosferycznych szczególnie zimą lustro będzie bezużyteczne ( chyba wiesz co dzieje z lusterkiem w samochodzie parkującym "pod chmurką" )
  nie zniechęcam Cię do samodzielnej budowy , ale przemyśl wszystkie za i przeciw czy lepiej budować samodzielnie czy kupić gotową barierę
 • Poziom 20  
  Panowie właśnie planowałem kupno gotowych barier, najtańszą jaką znalazłem to 220-250 zł + VAT. Przy 5 sztukach to już można kupić samochód. Co do używanych to jest taki problem że nikt nie ma tylu sztuk jednakowych a montaż każdej innej to nie ma sensu. Bogdan_p masz doświadczenie z takimi czujnikami refleksyjnymi na zewnątrz bo chodzi mi o opinie czy one się sprawdzają. Panowie co do szczegółów elektroniki to proszę jaśniej jestem elektrykiem i początkującym elektronikiem to trzeba do mnie jaśniej. A może ktoś widział tańsze takie czujniki proszę o namiar. McRancor możesz coś więcej o twoim rozwiązaniu.
 • Poziom 39  
  z czujnikami refleksyjnymi nie miałem do czynienia , widziałem takie układy ale wewnątrz budynku i nie wiem czy stosuje się takie układy na zewnątrz , o lustrach na zewnątrz napisałem wcześniej , nie twierdze że nie ma takich układów ale ja nie spotkałem się z takimi
  osobiście montowałem bariery optyczne do bram tej firmy i sprawdzają się doskonale , są odporne na warunki atmosferyczne mogę śmiało je polecić , oczywiście wymagają prowadzenia zasilania do nadajnika i odbiornika
  a nie myślałeś o zastosowaniu czujnika ruchu stosowanego w systemach alarmowych lub do sterownia lamp
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Za taką cenę kupiłbym gotowe, w razie awarii lub wypadku przynajmniej będziesz miał sumienie czyste.

  Co do rozwiązania to widze to tak:
  Laser o odpowiednio dobranym zakresie światła (bliska podczerwień) świeci modulowanym promieniem (modulacja powiedzmy 40Khz), modulatorem jest generator, może być prosty 555, albo coś leprzego, bardziej odpornego na fluktuacje częstotliwości przy zmianach temperatury. Tyle nadajnik. W odbiorniku TSOP1740 i przekaźnik, troche drobnych elementów i to wszystko.

  Kiedy nadajnik "świeci" na odbiornik, na wyjściu TSOPa jest jedynka logiczna, która steruje przez tranzystor cewką przekaźnika i ten zwiera styki pozwalając urządzeniu sterowanemu na pracę. Kiedy promień lasera niknie TSOP wystawia na wyjście zero logiczne, kotwica przekaźnika opada i wyłącza urządzenie. Można dodać kondensator który przytrzyma jedynkę logiczną nieco dłużej, przez co mucha przelatująca przez promień nie wyłączy od razu całego urządzenia. Opóźnienie można dobrać zmieniając pojemnośc kondensatora. W momencie zaniku zasilania bariery lub awarii urządzenia, kotwica przekaźnika opada samoczynnie i wyłącza urządzenie.

  Jedyną trudnością jest dobranie odpowiedniego lasera o długości fali 950nm, reszta to tania drobnica. Można spróbować zamiast lasera dać zwykłą diodę z pilota telewizyjnego, bez luster może się okazać wystarczająca, a wtedy koszty elektroniki będą porównywalne z kosztami obudowy.

  Nadajnik i odbiorni nie muszą być połączone żadnym kablem.
 • Poziom 20  
  Bogdan_p masz jakąś dokumentację do tych fotokomórek od bram schemat opis parametry i tp. Czujniki ruch się nie nadają bo nie działają na przedmioty a jak coś znajdzie się w strefie działania a będzie nie ruchome przez jakiś czas to nie zadziała zabezpieczenie, już przerabiałem to rozwiązanie.
  McRancor możesz narysować schemat z dokładnym opisem, myślę że laser nie będzie konieczny wystarczy chyba zastosowanie jakiejś mocnej dużej diody w podczerwieni.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tutaj schemat nadajnika:
  http://www.discovercircuits.com/DJ-Circuits/40khzref2.htm

  Kwarc zagwarantuje pracę nadajnika na dokładnie tej samej częstotliwości w szerokim zakresie temperatur, kwarc 40Khz kupisz bez problemu chociażby w sklepie AVT. Zamiast baterii 3V wystarczy podłączyć zasilanie 5V - należy wtedy też zmienić wartość rezystora oznaczonego jako 20Ohm, odpowiednio do dobranej diody (ja bym tam wsadził 200Ohm, albo potencjometr, którym dobrałbym optymalny prąd diody (na tyle duży żeby nie było problemów z zasięgiem i na tyle mały żeby dioda nie dostawała za bardzo i pochodziła pare lat)

  Tutaj jest schemat odbiornika:
  http://www.electronic-circuits-diagrams.com/alarmsimages/19.gif

  Oczywiście TSOP1740 zamiast 56, część z NE555 wogóle odpada. Jedynie zasilanie 12V dla cewki przekaźnika (chyba że masz przekaźnik na inne napięcie) 7805 - stabilizator napięcia 5V, IR MODULE to oczywiście TSOP1740, niżej w ramce są oznaczone wyprowadzenia TSOP1738 - są takie same, zwiększając pojemność kondensatora możesz wydłużyć "bezwładność" bariery (czas reakcji i dyskryminację krótkich zaników sygnału z nadajnika) Styki przekaźnika dobierz tak żeby były rozłączone przy opuszczonej kotwicy.

  Diode nadawczą trzeba umieścić w jakiejś rurce żeby powstawało jak najmniej refleksów. Możesz użyć w całości drugiego schematu, ale generator może zmienić częstotliwość przy zmianie temperatury, kwarc jest na to bardziej odporny.
 • Poziom 20  
  Czy ten odbiornik naprawdę ma taki prosty schemat? Czy będzie reagował na inne światło podczerwone czy jest przystosowany do jednej częstotliwości? Gdzie w polskim sklepie mogę to kupić czy jest jeden typ tego a jak jest więcej to na jaki parametr zwrócić uwagę. Jeśli mogę prosić to w miarę po polsku bo mój angielski jest tragiczny. A ten nadajnik na 74HCU04 jakie może mieć napięcie maksymalne, jak zastosuje ten stabilizator 5V to będzie dobrze.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nadajnik możesz zasilać napięciem 3-6V, 5V będzie w sam raz.

  Odbiornik będzie ragował tylko na światło podczerwone zmodulowane częstotliwością 40Khz, inne częstotliwości, oraz światło niezmodulowane tłumi. Taki sam jest stosowany w telewizorach i innych "odbiornikach pilotów" i jak sam wiesz sprawdza się doskonale. Możesz użyć zamiennika aczkolwiek TSOPy są dość łatwo dostępne.

  TSOP1740 - TSOP17 to typ układu, a 40 to częstotliwość na jaką reaguje, możesz użyć innej 56, 33, 36, ale będzie się to wiązało ze zmianą kwarca w nadajniku, może być też SFH506-40, TSOP1140, SFH5110-40, ale chyba ten o którym pisałem od początku będzie najłatwiej dostać, chociażby w TME.

  Całą sztuką będzie znaleźć sklep który zaoferuje kluczowe elementy naraz...

  Odbiornik jest prosty, dzięki scalonemu odbiornikowi podczerwieni który w środku ma sporo bebechów mimo niepozornego wyglądu. Cała bariera ma jedną niekwestionowaną zaletę - jest bardzo prosta w budowie, miniaturowa i nieprzyzwoicie tania a jak wiadomo im prostrza tym skuteczniejsza i bardziej niezawodna ;)

  Możesz zastosować kilka wariantów częstotliwościowych np. wersję na 33Khz z kwarcem zegarkowym i TSOP1733, wszystko zależy od kwarca jaki uda się kupić. 40Khz to tylko propozycja
 • Poziom 39  
  właściwie to nie wiem czy chcesz zbudować ten układ czy tanio kupić , McRancor opisał wszystko bardzo dokładnie z przykładami , osobiście proponuje zastosować układ z modulacją wiązki co zwiększa bezpieczeństwo ( przypadkowa reakcja na piloty IR ) , ale propozycja zastosowania częstotliwości różnych od 36kHz jest również dobra
  co do proponowanej bariery nie posiadam dokładnych parametrów , napisz na podany adres na pewno udzielą bardziej szczegółowej odpowiedzi , na już to zarówno nadajnik jak i odbiornik mogą być zasilane napięciem AC , DC w przedziale 12-24 V , odbiornik ma wyjście przekaźnikowe z stykami NO i NC , zasięg ok 10m ( to z własnego doświadczenia może jest większy )
 • Poziom 20  
  Dziękuje panowie już trochę poszperałem w sieci i dowiedziałem się co nieco o tych elementach. Jeszcze jedno pytanko która częstotliwość jest naj mniej popularna (nietypowa) dla sprzętu powszechnego użytku, chcę wybrać nietypową żeby wykluczyć reakcję na zwykłego pilota od TV to na pewno zwiększy skuteczność działania. Dopiero za tydzień będę w sklepie po te części jak będę miał problemy z montażem i uruchomieniem to się odezwę.
  Bogdan_p a styki tego przekaźnika są na 230V~?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przekaźników jest taka masa że wybór jest gigantyczny. Najczęściej widywałem przekaźniki na 250VAC, weź taki ze sporym zapasem prądu, cenowo wychodzą podobnie a ten element decyduje o wyłączeniu maszyny.

  Piloty nadają na wszystkich częstotliwościach na jakich robią TSOPy, na Twoim miejscu nie przejmował bym się tym wogóle, kondensator przy tranzystorze włączającym cewkę odfiltruje krótkie impulsy z pilota, a poza tym - przecież nikt nie będzie łaził z pilotem i świecił nim w odbiornik bariery optycznej, bez przesady... odbiornik umieszczasz w rurce i zmiejszasz kąt widzenia czujnika do jak najmniejszego.
 • Poziom 20  
  Rozumiem o czym piszesz ale jak cos już robić to w miarę porządnie a zawsze ryzyko mniejsze.
 • Poziom 39  
  najbardziej popularna częstotliwość stosowana w pilotach RTV to 36kHz , ale zdarzają się inne jest ich zdecydowanie mniej a zakres tak jak napisał McRancor od 30 do 56kHz
  styki przekaźnika o który pytasz są przystosowane do napięcia 230 AC , tylko o prądzie 0,3 A tak więc nie nadają się do bezpośredniego sterownia urządzeniami większej mocy
  jeżeli myślisz o samodzielnej budowie to pamiętaj że korzysta się zawsze z styku NC , reakcji układu na przerwanie wiązki promienia lub brak zasilania ( np próba odcięcia zasilania ) będzie jednakowa , co będzie interpretowane będzie jako alarm , na NO będzie miał tylko reakcję na przerwanie wiązki
 • Poziom 20  
  Czyli podsumowują, podczas normalnej pracy przekaźnik przyciągnięty styki zwarte maszyna działa, przerwanie wiązki brak zasilania przekaźnik puszcza styki rozwarte maszyna się zatrzymuje. Do budowy nadajnika i odbiornika jakich użyć kondensatorów nie chodzi mi o pojemność tylko ceramiczne itd. A jakie elektrolity takie żeby pochodziły a nie zaraz spuchły jak nieraz widziałem na płytach głównych w PCtah.
  Co do tych foto komórek od bram to chyba dam sobie spokój bo trzeba zasilacz i drugi przekaźnik, a w sklepie TME przeglądałem podzespoły i ceny przyzwoite to zrobię już takie jak mi są potrzebne, jeszcze sprawdzę ceny w sklepie niedaleko mnie.
  Wiecie gdzie mogę zamówić płytki drukowane w miarę tanio i tak z 10 sztuk każdego rodzaju, juz nie chce mi się robić ich ręcznie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dobrze podsumowałeś, kondensatory spolaryzowane na schemacie daj elektrolity, niespolaryzowane ceramiki, nie przejmuj się kondensatorami, nie spuchną - te w płytach głównych mają wiele więcej do roboty, zwykłe elektrolity na 16V wystarczą, możesz dodać diodę prostowniczą, równolegle do styków cewki przekaźnika, spolaryzowaną tak aby nie płynął przez nią prąd, zabezpieczy to przed niekorzystnym wpływem samoindukcji cewki na układ. Tak jak na tym schemacie:
  http://www.rentron.com/Files/Stamp/pc-relay4.gif

  Na płytce zostaw sobie jeszcze miejsce na ewentualny kondensator, tak jak jest na schemacie ten 0,47uF, będziesz mógł później ewentualnie dodać kondensator który zwiększy bezwładność układu
 • Poziom 20  
  Mam kolejny problem, szukałem kwarca i znalazłem tylko taki 32,768 Khz (32.768K-PPM) czy to będzie działać z TSOP4833, bo jeśli nie to muszę szukać dalej a nie jest łatwo. A jeśli się da to czy trzeba coś zmienić w schemacie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Można zastosować i nic nie trzeba zmieniać. Kwarca na dokładnie 33Khz nie kupisz, ewentualnie na 40, ale ten zegarkowy 2^15Hz może być. Tsop też jest dobry
 • Poziom 20  
  Dzisiaj przyszła paczka z zamówionymi częściami. Postanowiłem sprawdzić zasadę działania TSOP4833. I znowu problem, podłączyłem TSOPa do niego tranzystor a zamiast przekaźnika diodę LED żeby wizualnie zobaczyć działanie tego cuda. Znalazłem pilota na który TSOP działał. Problem jest taki że dioda LED świeci jak TSOP jest nie oświetlony zmodulowaną wiązką (przekaźnik przyciągnięty), a gaśnie jak skierować na TSOP wiązkę z pilota (przekaźnik puszcza). Efekt dokładnie odwrotny niż był założony i omawiany kilka postów wyżej. Jak zrobić żeby było odwrotnie.

  I jeszcze jedno kupiłem diody LED nadawcze o dość dużym prądzie maksymalnym 100mA, ile mogę maksymalnie wyciągnąć z układu 74HCU04N tak żeby nie był za bardzo wysilony a może trzeba dać tranzystor i jak najlepiej to podłączyć żeby wszystko działało poprawnie.
 • Poziom 20  
  Dopiero co zrobiłem próbę odległości ową pomiędzy TSOP a pilotem efekt zasięg maksymalny 7 metrów na zewnątrz przy oświetleniu słonecznym. Jedna z diody nadawczej będzie trzeba wycisnąć maksimum w granicach jej możliwości.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dopiero teraz zauważyłem w dokumentacji tego TSOPa niepokojącą informację:
  -Output active Low, czyli wyjście gdzie stan niski jest stanem aktywnym.

  Trzeba będzie zastosować inwerter, http://www.kpsec.freeuk.com/trancirc.htm
  na samym dole tej strony jest potrzebny inwerter, wymaga dodatkowego tranzystora NPN (może masz jakiś w domu) i rezystora., albo zastosować scalone inwertery np. 74hc04.

  Co do zasięgu, 74HCU04 według Philipsa wytrzymuje 25mA na pin, więc mając 4 połączone równolegle, 100mA mieści się w granicach normalnej pracy, możesz zmniejszyć wartość rezystora ograniczającego prąd diody. Umieszczenie odbiornika w ciemnej rurce i skierownie prosto na diodę powinno poprawić osiągi i zniwelować wpływ słońca
 • Poziom 20  
  Przepraszam ale mógłbyś trochę jaśniej, jest tam sporo schematów nie wiem który a wszystko po angielsku nie chce mi się tłumaczyć całej strony, zajmie to tyle czasu że mi niedobrze się robi. Chyba na tranzystorze będzie prościej tylko jak?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Na samym dole strony jest "A transistor inverter (NOT gate)"

  Jest tam schemat wymaganego inwertera.

  Trzeba w miejsce input signal podłączyć wyjście TSOPa, a do output signal podłączamy tranzystor i konensator (ten układ podłączasz w zamian za potencjometr w odbiorniku). Rb i Rc daj takie jak na schemacie, Vs to 5V, 0V to masa.
 • Poziom 20  
  Już wiem, a gdzie dać potencjometr przydała by się jakaś regulacja, pomiędzy TSOP a opornikiem RB=10k a może pomiędzy output signal a tranzystor sterujący przekaźnikiem, jaka wartość. Nie mam BC107 czy może być BC147 jako oba tranzystory.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Myśle że mogą być BC147, potencjometr pomiędzy signal out a kondensatorem i tranzystorem przekaźnika, wartość potencjometru niech zostanie 2K2 ale jak masz inny, możesz dać, najlepiej dopasować wartość potencjometrem i potem zastąpić go rezystorem o tej samej wartości.
 • Poziom 20  
  OK. Zastosuje jednak potencjometr, te same barjery będę montował do różnych zastosowań to chcę mieć jakąś regulację.
 • Poziom 11  
  Witam !
  Chcialbym jeszcze zwrocic uwage na jeden aspekt. W przypadku awarii bariery ze skutkiem nie daj Boże śmiertelnym pod lupe pójdzie producent. Bedzie sprawdzane czy urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty, czy przeszło odpowiednie testy. A wykonanie ich dla jednej sztuki moze być nieopłacalne... wiec w takim przypadku ja wybrałbym zakup fabrycznych urządzeń. Chyba ze mowa tutaj bardziej o sygnalizacji o obecności, i nie związanym z tym niebezpieczeństwem osoby tam przebywającej....

  Pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dlatego w urządzeniu zastosowano przekaźnik który w stanie spoczynkowym rozwiera - zastosowanie osłonek ograniczających kąt widzenia detektora i diody nadawczej chroni przed źródłami promieniowania tła.

  Chodzi tu głównie o koszty, rozwiązania z dopuszczeniami są znacznie droższe, a chyba lepiej żeby była taka bariera, niż żadna.

  Zastosowanie - strefa chroniona, (nie: bezpieczeństwa) więc chyba nie będzie problemu

  Myśle że nie byłoby problemów z uzyskaniem dopuszczeń dla tego sprzętu, oczywiście w odpowiedniej obudowie.