Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie sygnałem radiowym gniazd 230V przez komputer(LPT)

x 04 Wrz 2006 14:52 2947 11
  • #1 04 Wrz 2006 14:52
    x
    Poziom 10  

Witam. Jak sterować przez LPT minimum ośmioma gniazdami na 230V przy pomocy sygnału radiowego (433 MHz) umożliwiając zdalne, niezależne włączanie i wyłączanie dowolnych urządzeń elektrycznych. Można by tu wykorzystać dostępne GNIAZDA NA PILOTA ZDALNIE STEROWANE tylko jak je sterować z LPT i jak połączyć układy? Sygnał do sterowania pilota nie może być ciągły, wtedy nie można by dalej sterować pozostałymi gniazdami. Potrzebny by był program który będzie załączał gniazda na określony czas (wpisany np. w EXCEL-u). Czekam na pomysły.

Pozdrawiam i bardzo dziękuje za pomoc:

0 11
  • Relpol
  • #2 04 Wrz 2006 15:28
    HMD
    Poziom 18  

czekaj czegos tu nie roznumiem :| co chcesz sterowac pilotem? uklad zalaczajacy gniazdka :?: program w komputerze, ktory z kolei poprzez LPT bedzie sterowac gniazdka :?: do zalaczania gniazdek mozesz wykozystac albo przekazniki albo triaki.

0
  • Relpol
  • #3 05 Wrz 2006 09:08
    x
    Poziom 10  

Przy sterowaniu triakiem czy przekażnikiem musiałbym prowadzić przewody do każdego urządzenia, a w ten sposób jestem niezależny (ok 25m od nadajnika)

0
  • #4 05 Wrz 2006 09:49
    przemo.t
    Poziom 27  

Myslalem ze tylko ja nie rozumiem tego problemu ;)

Po glebszym przemysleniu nadal nie jestem pewnien czy dobrze rozumiem. Chcesz podpiac pod LPT nadajnik na 433Mhz i nim sterowac oddalone o 25m urzadzenia??

0
  • #5 05 Wrz 2006 13:45
    x
    Poziom 10  

Tak nadajnik albo może w jakiś inny sposób można to zrealizować??

0
  • #6 05 Wrz 2006 14:12
    HMD
    Poziom 18  

Ale jesli oczekujesz pomocy to wez przedstaw nam dokladniej jak ma dzialac ten uklad. Przynajmniej potwierdz albo zaprzecz to o czym wpominal przemo.t :) bo jak na razie to nie wiemy (przynajmniej ja) o co Ci chodzi.

przemo.t napisał:
    Myslalem ze tylko ja nie rozumiem tego problemu ;)

Po glebszym przemysleniu nadal nie jestem pewnien czy dobrze rozumiem. Chcesz podpiac pod LPT nadajnik na 433Mhz i nim sterowac oddalone o 25m urzadzenia??

Czy to wlasnie chcesz podpiac nadajnik radiowy do kompa aby za pomoca PCta mozna bylo radiowo sterowac?

Jesli chcesz w jakis sposob zalaczac i wylaczac uklady ~220 to i tak nie widze innego wyjscia jak zastosowanie triaka lub przekaznika :!: Tak czy inaczej musisz i tak, jesli chcesz radiowo sterowac zalaczaniem, miec nadajnik i odbiornik polaczony z ukladem zalaczajacym, tak wiec nie mowilem nic o ciagnieciu przewodow 25m.

0
  • #7 05 Wrz 2006 15:21
    x
    Poziom 10  

Nie wiem jak jest lepiej załączać triakiem czy przekaźnikiem. Myślę że przekaźnikiem bo wtedy przy stykach zwierno-rozwiernych będą dwa stany do zasterowanie na załącz i wyłącz. Większość radiowo sterowanych wyłączników ma po dwa osobne styki na załącz i wyłącz.

0
  • #8 05 Wrz 2006 15:40
    HMD
    Poziom 18  

wszystkie elementy dzialajace na zasadzie zalacz wylacz maja dwa rozne stany :) Przekazniki mechaniczne maja jak dla mnie trzy podstawowe wady:
    - przy zalaczaniu ich slychac charakterystyczny stuk
    - przy wiekszych obciazeniach z czasem ich styki sie wypalaja
    - nie moga pracowac przy wiekszych czestotliwosciach
    Dodatkowo przekaznik na 220V i ok 5A bedzie kosztowac ok 10-20zl a triak o podobnych wartosciach zaledwie ok 1-5zl

0
  • #9 05 Wrz 2006 16:49
    przemo.t
    Poziom 27  

W EP byl taki artykul "Zdalne moduly przekaznikowe" z 06/2002 roku. Zamiast switchy mozesz zastosowac LPT i bedzie gralo ;)

0
  • #10 06 Wrz 2006 08:37
    x
    Poziom 10  

Tylko gdzie znajdę artykul "Zdalne moduly przekaznikowe" z 06/2002 roku. Co oznacza EP (Elektronika praktyczna)?

0
  • #11 06 Wrz 2006 08:48
    don diego
    Poziom 32  

Artykuł najpewniej znajdziesz na stronie Elektroniki Praktycznej:)

0
  • #12 06 Wrz 2006 15:05
    x
    Poziom 10  

W tym układzie mam cztery przyciski na załącz i cztery na wyłącz, załączenie na stałe którego kolwiek z nich powoduje "blokadę" dalszej pracy, dopiero po rozwarciu nastepuje wysłanie sygnału do odbiornika.

Sterując przez LTP przekaźnikami (triakami) (np czterema) chcąc zasterować załączam przekaźnik lub wyłanczam przy stykach zwierno rozwiernych jego styki są na stałe, załączone i blokują dalsze sterowanie pozostałymi.
    http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=117559686

Jaki układ musiałbym zastosować zeby styki nadajnika były zwierane impulsowo (np przez 5s) przy załączonym przekaźniku (czy triaku) i wyłączonym

0