Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Wilson słaby RX

04 Wrz 2006 18:40 2684 6
  • Poziom 14  
    Dostałem to radio od kolegi ,ale ma bardzo słaby odbiór .
    Gorszy od alana 100+.
    Jest przestrojone w zera cewką i trymerkiem .
    Była wymieniona końcówka. Cewki widać nie ruszane.
    Co dziwne podobny odbiór jest na AM i FM. Na FM większy szum.
    Prosze o namiar na schemat i jak polepszyć RX.
  • Poziom 38  
    Zanim zaczniesz "rozbierać" :) radio sprawdź czy jest dokładnie nastrojone na częstotliwości kanałowe. Może sie okazać że nie są prawidłowe i już to powoduje że ma mniejszą czułość.
  • Poziom 14  
    Czy do takiego dostrojenia potrzebny jest generator?
    Czy wystarcz nasłuch mobila ?
    Stroić lepiej cewką czy trymerkiem?

Jak Wy w praktyce stroicie odbirniki?
  • Poziom 38  
    Do pomiaru częstotliwości potrzebny jest miernik częstotliwości lub kalibrator. Ustawienie częstotliwości nadajnika można korygować zarówno cewką jak i trymerkiem. Nasłuch z mobila nie jest dobrym pomysłem nie mając pewności czy jego nadajnik ma dokładnie ustawioną częstotliwość. Po za tym sygnał z mobila nie będzie miał stabilnego napięcia i przy strojeniu odbiornika możesz mieć wahania napięcia, nie będziesz wiedział czy wahania są powodowane strojeniem, czy wpływem czynników zewnętrznych. Generator jest więc koniecznością. Niedawno szukałem schematu "Wilson'a" ale nie znalazłem, może ktoś go zamieści na Elektrodzie. Co do strojenia potrzebny jest generator i miliwoltomierz z sondą pomiarową w.cz. Stroimy wszystkie stopnie na maksimum napięcia. Przy strojeniu odbiornika zasada jest generalnie taka że: pierwsze co należy zestroić to tor p.cz. zaczynając od obwodu demodulatora/ów następnie stroimy kolejne stopnie posuwając się od demodulatora przez wszystkie stopnie, kończąc na stopniu wejściowym p.cz. Jeśli p.cz. jest więcej niż jedna, należy przed strojeniem p.cz. sprawdzić częstotliwość generatora heterodyny dla każdej pośredniej. Z generatora podajemy sygnał o odpowiedniej czestotliwości na wejście każdej p.cz zaczynając od ostatniej a nie z wejścia antenowego. Strojenie kończymy na obwodach w.cz. w kolejności jak dla p.cz. podając sygnał z generatora na wejście antenowe.
    Uwaga ! - przy strojeniu filtrów pasmowych w.cz. należy je tak zestroić aby w całym paśmie pracy ich przenoszenie było równomierne. Przy strojeniu demodulatorów należy uwzględnić rodzaj emisji AM FM SSB ponieważ każdy stroi się inaczej.
    To tak z grubsza bo sprawdzenie czułości wymaga dodatkowych mierników.
  • Poziom 14  
    Dzięki Driver za opis tematu .
    Uświdomiłeś mi że bez doświadczenia w technice Wcze bez schematu i generatora sobie nie poradze.
    Mam jeszcze kilka pytań:
    Czy zamiast generatora nie wystarczy inne radio i generator 1kHz zamiast gruszki?
    Po co jest gniazdo z tyłu obudowy s-metr?
    Dodam że radio jest z1987 roku z bebechami Unidena aja lubie starocie.
  • Poziom 38  
    Do eksperymentów, podszkolenia się, drugie radio CB do strojenia można użyć. Trzeba było by je włączyć na sztuczne obciążenie i wyprowadzić sygnał przez tłumik tak aby sygnał w gniazdku antenowym nie przekraczał 1,6 mV (S9+30 dB). Radio powinno też mieć możliwość regulacji mocy nadajnika. Prostszym rozwiązaniem jest zrobienie generatora na kwarcu 27 MHz drugiego na 10,7 MHz. Na AM-ie nie musisz nawet modulować sygnału, sama nośna wystarczy. Powinien mieć możliwość regulacji poziomu wyjściowego w.cz. od 0,2 µV do 1,6 mV (ew. do 5mV) w miarę dobrze wyskalowanego.
    Dodatkowe gniazdo oznaczone S-metr służy do podłączenia zewnętrznego S-metra wskaźnika poziomu odbieranego sygnału w skali S, powinien być wyskalowany od 0 do S9+30 (nowsze S9+60).