Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Troszeczke nietypowa lamka plazmowa

TheWiktus 04 Sep 2006 19:43 3522 6
  • Przeglądając forum elektrody jakieś 3 tygodnie temu natknąłem się na ciekawą rzecz mianowicie Lapmpę Plazmową.
    Wertując wszystkie schematy dostępne w sieci znalazłem taki na ne 555 i IRF
    Niestety wieczorem kiedy zacząłem budowę urządzenia natknąłem się na problem nie miałem ne 555 ,a chciałem mieć szybko lampkę ;]

Zacząłem więc nawijać pierwotne uzwojenie transformatorka wyciągnietego z jakiegoś japońskiego sprzętu z 73 roku (kolorowy był) ,ale natknąłem się na
    "mały" problemik no więc zapomniałem o tranzystorach mocy.
    Ehh trzeba poczekać do rana ,a rano miałem rozpoczęcie roku,dopiero potem poszedłem do hurtowni po części moja rozmowa ze sprzedawcą wyglądała mniej więcej tak
    -Czy jest TIP3055.
    -Nie mamy i nigdy nie mieliśmy.
    -Czy jest 2N3055.
    -Jest ,ale w tej chwili brak.
    -Czy jest IRF450.
    -Nie ma.
    -Czy jest rezystor 27Ω 5W.
    -Tak
    -Czy jest rezystor 330Ω 5W.
    -Może być 390??
    -Tak.
    W tej chwili w głowie zaświtała mi myśl(swoją drogą normalne ,ale jak się jest w sklepie to wszystkiego się zapomina)
    -Czy jest jakiś tranzystor mocy NPN.
    -Chwila...
    -Jest BD149.
    -Dobrze niech będzie.
    Po powrocie ze sklepu z 3 sztukami tranzystorka byłem ciekaw czy on nie wybuchnie jak go podłącze no więc zacząłem podłączać wszystko.
    Po około pół godziny wszystko było gotowe za wyjątkiem baz tranzystorów ,teraz podłączyłem zasilanie i pierwsze co ujżałem były skaczące promienie w żarówce.
    Dobra teraz drugi ... Bum.
    Walneło ładnie ,szukałem usterki ,ale niestety nie znalazłem ,mogło działać i bez tego więc dałem sobie spokój.
    Potem zmontowałem to na płytce z panela podłogowego i pojawiły się 2 problemy.
    1.Tranzystor grzał się tak że po 3 sekundach nie można go było dotknąć.
    2.Zasilacz był za mały (tak około 0.5 A) ,a że nic lepszego nie miałem mogło być i to...przynajmniej dopóki go nie dotknąłem potem wiedziałem że trzeba go zmienić.A więc wyjąłem zasilaczyk ze starego kompa może on nie jest najlepszy ,ale zawsze może być.
    Podłączyłem wszystko, dorzuciłem wentylatorek i było dobrze ,po dłuższej pracy nie nagrzewało się to zbytnio można było trzymać problemem było to że przy większych obciążeniach zasilacz od kompa się wyłączał i nie można było nawet dotykać bańki.
    Na czym polega inność mojego urządzeniach:
    1.Zwojów jest 5 i 2(działające)
    2.Tranzystor to BD149.
    Musze poracować nad zasilaniem i może generatorem.
    Jutro to niosę do szkoły na technikę facet się zdziwi(2 gimnazjum).
    Zdjątka dam rano.
    PS.Przy bliskim kontakcie z telefonem dostałem SMS'a którego oczywiście nie było ciekawe[/url]

No więc fotka jest tylko jedna niestety ale macie 2 filmiki (niestety w 3GP do odtworzenia w quick time)
    Całej konstrukcji nie fotografuje poniewarz cały czas coś zminiam.
    Co do tranzystorów musze znaleźć odpowiedni radiator i będzie dobrze(ten który mam jest za mały wczoraj spaliłem ostatni tranzystor i niestety do szkoły nie zaniosłem ,być może pokaże wam wynik mojej konstrukji dotyczącej elektrowni[taki jest następny temat więc ja spróbuje coś tam zbudować])
    Na RL wygląda to całkiem inaczej światełko jest różowo fioletowe no i drabinka daje sporo huku musze mieć lepsze zasilanie przy tym po dotknięciu bańki zasilacz włącza zabezpieczenie przeciw zwarciowe.
    Muszę mu dać jescze ze 4 kondensatory po 4700uF i będzie ok narazie są dwa bez nich nawet nie chce wystartować jak się uda to dziś kupię sobie jeszcze pare tranzystorów do testów tylko czemu je tak łatwo spalić.
    Muszę też przewinąć transformator to co zrobiłem jest poprostu brzydkie ;] Proszę o komentarze.

Tutaj widać bańkę

Tutaj jest drabinka
    http://rapidshare.de/files/32025937/Wideo001.3gp

A tutaj wyładowania w bańce
    http://rapidshare.de/files/32026167/Wideo005.3gp

PPS Efekt naskórkowy istnieje i raczej nie jest bolesny przynajmniej w moim przypadku niechcący dotknąłem się w paru miejscach i mam cały pocharatany palec wygląda jakbym się żyletką ciął ;]
    [/url]

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    TheWiktus
    Level 18  
    TheWiktus wrote 378 posts with rating 7, helped 9 times. Live in city Lublin. Been with us since 2006 year.
    Mietki
    Level 15  
    Powiem szczerze ze przeczytałem twój post z usmiechem a wszczególnosci rozmowa ze sprzedawca mi sie spodobała a dlaczego ... bo w krakowie jest to samo !! Wchdoze do hurtowni z mysla złozenia fajnych zwrotnic do moich monitorków miałem kupic 14 elementów wyszedłem z 2 !! a na pytanie kiedy bedzie dostawa usłyszalem " NIE WIEM " no i komu tu zalezy na pracy jak ma malec bezrobocie jak ludzie sie w pracy ogóle nie staraja !! no ale niewazne :) pozdrawiam !!
    neo_dc
    Level 32  
    O sklepie to nie wspomne ja w calym miescie ( 3 sklepy elektron. ) nie moge dostac kondensatora 1u/400V...

A cewki jestem sam ciekawy, bd140 wydawal mi sie malo wytrzymaly do tych celow:)
    Czekam na foty
    ROBIN69
    Level 13  
    czytając posty o lampach plazmowych doszedłem do wniosku ze tesz musze sprubować i ze starych gratów wydobyłem iskre .zastosowałem do tego celu cewke od malucha eleganta moduł od poloneza i generator od trafa wysokiego napięcia z jakiegoś rusiego telewizora ,iskra biła na odległość do 3,5 cm ale po podłączeniu do żarówki po pewnym czasie iskra przebija szklaną bankieniezły hardkor:D:D
    TheWiktus
    Level 18  
    U mnie od początku przebija tak z pół centymetra zaczynają mi do palcą lecieć iskry ładnie to wygląda ;]
    ratik2
    Level 15  
    Mietki wrote:
    Powiem szczerze ze przeczytałem twój post z usmiechem a wszczególnosci rozmowa ze sprzedawca mi sie spodobała a dlaczego ... bo w krakowie jest to samo !!

A w którym dokładnie sklepie? Efekt jak na tych pare elementów to całkiem niezły. Jakie miałeś na pięcie na tym 0,5 amperowym transformatorku? Bo ja mam 20 W toroid 12V i widze coś takiego dopiero jak totknę żarówki a układzik mam na NE555.
    TheWiktus
    Level 18  
    Napięcie to 30V teraz podłączyłem zasilacz od kompa i jest lepiej nie grzeje się musze zmienić pierwotne od WN mam świetne trafo do WN polecam telewizory z około 70 roku kolorowe tam są bardzo mocne trafka aha WN przebija nawet standardowy kabelek od WN i to spokojnie przy trzymanym śrubokręcie iskra jest przy około 1.5 centymetra ,przynajmniej wczoraj była teraz pracuje nad czym innym i nie mam czasu na lampkę ,ale bliżej wiosny będe miał czas ,zrobie wtedy jeszcze Teslę i nagrzewnice ;]