Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakiej mocy głośnik do piecyka gitarowego?

leon79 04 Sep 2006 22:33 1938 19
    leon79
    Level 10  
    witam,
    chcę zbudować piecyk gitarowy o mocy 100W przy 4Ω lub 70W przy 8Ω ale nie wiem jakiej mocy powinien być głośnik i czy mam się sugerować przy wyborze mocą RMS głośnika czy mocą znamionową. Z góry dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam serdecznie
    md
    Level 40  
    W tego typu konstrukcjach powinieneś się sugerować tylko i wyłącznie brzmieniem, a skoro tak, to powinieneś wybrać solidne głośniki gitarowe i tutaj zaczynają się problemy z pieniędzmi, bo dobry towar musi kosztować ;)
    leon79
    Level 10  
    To jest dla mnie jasne i będę musiał pójść na kompromis bo kasy nie mam za wiele ale 200zł jakoś przeżyję. Tylko nie wiem jakiej ma być mocy ten głośnik.
    md
    Level 40  
    Dołóż jeszcze trochę i zainwestuj np. w 12GA50 Beymy - 150W, 102dB
    To, że wzmacniacz ma mniejszą moc nie szkodzi,głośnik będzie miał lżej i trudniej go spalić.
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    Teoretycznie MD stwierdza fakt ale NIE WIEMY CO TO ZA WZMACNIACZ bo jak jakieś shit to nic nie da,ze bedzie mial mniejsza moc i jak zacznie niewyrabiac moze zniekształceniami i swoją niewydolnością uszkodzić głośnik-nie wiem jak to napisac w "fachowym" języku.

Proponuje autorowi napisac coś o tym wzmacniaczu.

Pozdrawiam
    leon79
    Level 10  
    Nie wiem czy jest jakichś super. Jest z jakiejś gazety i nawet projekt płytki jest :) ale żeby było dla was jaśniej to umieszcze tu schemacik samego wzmacniacza
    jakiej mocy głośnik do piecyka gitarowego?
    md
    Level 40  
    PANICZKAMIL wrote:
    Teoretycznie MD stwierdza fakt ale NIE WIEMY CO TO ZA WZMACNIACZ bo jak jakieś shit to nic nie da,ze bedzie mial mniejsza moc i jak zacznie niewyrabiac moze zniekształceniami i swoją niewydolnością uszkodzić głośnik-nie wiem jak to napisac w "fachowym" języku.

Otóż, nie do końca tak, ale widać tu doświadczenia z głośnikami STX, które bez wpompowania w nich ogromnych mocy ni są w stanie zagrać.
    W solidnych firmowych głośnikach jest trochę inaczej. Zrób choć raz kolumnę na solidnym głośniku, a zrozumiesz różnicę między głośnikami, będziesz wiedział, za co płacisz trochę więcej i z całą pewnością wydasz mniej na odpowiedni wzmacniacz - głośnik 12GA50 ma 102dB.
    http://www.n-joymusic.nl/beyma-12ga50-p-10279...d=151&osCsid=9f0bfbd62e47897a1be012ea1b91b62f
    http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=132
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    Stary ja jade na JBL,POLAUDIO i ELESTRZE,wiec mi tego nie musisz mówić ;)

STX - nienawidze tych szczekaczek i PROSZE nie pisz o doświadczeniach moich z nimi - słuchałem tylko paru modeli i testowaliśmy ta mega szczekaczke 38/300 we Wrześni z Barthezem.Szczekaczka nie przezyła.

Chodzi o to,ze jak wzmak nie wyrabia pradowo to głosnik pierdzi,roibia sie zniekształcenia,które moga prowadzić do uszkodzenia głosnika.

pozdrawiam
    leon79
    Level 10  
    md napiasłeś, że 150W podpiąć ale czy masz na myśli moc znamionową czy RMS bo tego przedewszystkim dotyczy moje pytanie
    md
    Level 40  
    Moc głośnika powinna być porównywalna z moca wzmacniacza, jak będzie większa, to nie zaszkodzi, a nawet lepiej, bo głośnik będzie pracował na luzie, pod warunkiem, że wzmacniacz tez pracuje normalnie a nie na potężnym przesterze.
    Jeżlei wzmacniacz ma 100W RMS, to głośnik może mieć 150W RMS.
    Pocztaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic13624.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic305399.html
    leon79
    Level 10  
    jeżeli dobrze zrozumiałem po przeczytaniu postów z linków to przy 70W wzmacniacza bo tyle osiągnie przy głośniku 8Ω moc RMS glośnika powinna mieć w granicach 120W czyli moc znamionowa jakieś 60W ale z 80W tej mocy też bez problemu da radę. czyli ten głośniczek powinien być dobry http://allegro.pl/item124572033_30cm_glosnik_szerokopasmow_gds_30_350_350w_4_8_ohm.html. Czy trochę przesdziłem? Jeśli coś źle zrozumiałem to poprawcie mnie proszę.
    md
    Level 40  
    Wydaje mi się, że nic nie zrozumiałeś. Jeżeli myślisz, że za 40zł kupisz głośnik gitarowy, to zdrowia życzę
    I uważaj, bo te Twoje 70W może uszkodzić ten 350-cio Watowy cud techniki
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    Ja tu widze 2xGDS 30/30 lub 2xGD 30/50....
    leon79
    Level 10  
    dobrze wiem, że to nie jest głośnik gitarowy ale narazie na celestiona Seventy 80 mnie nie stać choć jak zbiorę kasiorę to go pewnie nabędę. Narazie jednak próbuje się zorintować co i jak a budowę całości zacznę jak będę miał pewność że wszystko dobrze mam dobrane pod względem mocy. Co do tego, że ten głośnik z allegro nie ma 350W nie musisz mnie przekonywć bo to i ja wiem. Pracuje w markecie i różne sztuczki żeby ładnie się towar sprzedawał znam:)
    md
    Level 40  
    To posłuchaj rady PANICZKAMI-a, nie ma to jak rasowy głośnik, a nie jakieś chińskie wynalazki. W zeszłym tygodniu miałem w firmie te cudestradowce, które klient wstawił sobie za GDS30/30 i uśmiałem się do łez, bo się rozsypały przy jednym graniu, więc wygląda na to, że nie są w stanie zastąpić tonsilowskich 30-to watowych szerokopasmówek ;)
    leon79
    Level 10  
    czyli ewentualnie pojedyńczy Gd 30/80 spokojnie może być tyle że jest trochę droższy od celestiona seventy 80 o lepszych parametrach.
    md
    Level 40  
    Czegoś tu nie rozumiem, wybrzydzasz na gitarową Beymę za 250zł, a rozważasz zakup Tonsila za 290zł?
    W mojej opinii i podejrzewam nie tylko mojej, Beyma jest przed Tonsilem w rankingu producentów głośników.
    leon79
    Level 10  
    jeśli idzie o ranking producentów to się nie znam ani trochę ale patrząc na parametry glośników z przeznaczeniem do gitary to głośnik tonsilu w parametrach pasma przenoszenia bo tak to się chyba nazywa wypada lepiej. tonsil 55-6500Hz - beyma 70-18000Hz. Dla głośnika gitarowego optimum to podobno ileśtam-5000Hz. Może zżędze ale tonsil mimo jak mówisz słabszej marki wypada lepiej przynajmniej według mnie.
    md
    Level 40  
    Poczytaj parametry, kombinujesz z dopasowaniem mocy, a nie widzisz, że tańszy głośnik ma Spl dużo wyższy, co powoduje, że ten sam efekt uzyskasz pompując w niego mniej mocy.
    Co do szerokości pasma - chyba nie wyobrażasz sobie, że gitarą wysterujesz końcówkę mocy? W przedwzmacniaczu masz możliwość regulacji barwy dźwięku, a przenoszenie podan 5kHz nie uważam za wadę tego głośnika.
    Wyłączam się z tej dyskusji. Przestałem już rozumieć o co tu chodzi.
    leon79
    Level 10  
    głowne pytanie to dla mnie "jaka moc głośnika?" i tutaj chyba nie jest źle bo na temat 80watowego głośnika do 70watowego wzmacniacza nic nikt nie miał więc uznaje że problem jest rozwiązany a co do reszty to faktycznie odeszliśmy od tematu ale dla laika takiego jak ja to była bardzo pouczająca rozmowa. Dziękuje wszystkim a w szczególności Md za pomoc w rozwiązaniu problemu i usatysfakcjonowany zamykam temat. A no i chyba poczekam aż uzbieram na celestona, jest tańszy od tonsila i beyamy a chyba lepszy o obydwu. Chyba, że to była cena netto:cry:.
    pozdrawiam