Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epox 8RDA+ - skacze napięcie Vdd (chipsetu)

04 Wrz 2006 22:36 2260 5
  • Poziom 11  
    Jak w temacie.
    Przy ustawieniu w BIOS'ie Vdd=1.6V napięcie pokazywane na ekranie skacze od 1.38 do 1.76V , a po zwiększeniu na 1.8V, ten zakres skoków napięcia mieści się w przedziale ok. 1.46-1.98V
    Nie wiem jakie napięcia będą przy ustawieniu Vdd=2V, bo wtedy jestem pewien, że górna granica przekroczy grubo ponad 2V, a to raczej nie będzie zdrowe dla chipsetu...
    Wersja płyty 2.1

Moje obawy potęguje fakt, że mam w innym komputerze również Epoxa 8RDA+, ale w wersji 1.1, gdzie mam super stabilne 1.8V (po odpowiednim Vmodzie, bo standardowo było 1.6V, co niestety nie pozwalało uzyskać stabilnego systemu przy FSB=200MHz).

Kondensatory wydają się być OK.
    Czy uszkodzony jest scalak U26 (IRU3037A)
    Czy coś innego powoduje takie wahania?
  • Spec od komputerów
    Napięcia mierzone miernikiem ?
  • Poziom 11  
    Niestety nie. Obserwowane w BIOS'e.
    Ale te napięcia b. szybko się wahają (przez większość czasu jest właściwe napięcie, potem przez ułamek sekundy jest wyższe/niższe nap. i znów OK), więc nie wiem czy miernik ma wystarczająco niską bezwładność, aby to wychwycić...

Nie martwiłbym się tym, gdyby nie fakt, że na innym egzemplarzu 8RDA+ takich "szopek" nie ma...
  • Spec od komputerów
    Jeżeli zmiany są tak szybkie to należałoby zmierzyć oscyloskopem.Ale ja bym się tym nieprzejmował jak komputer pracuje stabilnie.Trzeba przyjąć że to taka "uroda" płyty.
  • Poziom 11  
    Heh, już chyba znalazłem przyczynę :)
    Są nimi kondensatory za i przed regulatorem napięcia Vdd, które były TRAGICZNIE przylutowane. Że też ja tego wcześniej nie zauważyłem... :P
    Odpalę teraz płytę i zobaczę jak się będzie zachowywać :)

Acha - U26 (IRU3037A) odpowiada za regulację napięć pamięci RAM. Od regulacji Vdd służy U28 (IRF7324) - moja pomyłka ;)

UPDATE - U26 też odpowiada za regulację Vdd :P
    Ale to tak gwoli ścisłości ;-)
  • Poziom 11  
    Niestety porządne przylutowanie kondensatorków nie rozwiązało problemu...
    Tzn. częściowo, bo teraz napięcie skacze w mniejszym zakresie, tj. -0.1V~+0.15V (czyli przy ustawieniu w BIOS'ie Vdd=1.8V zakres ten wynosi 1.70~1.95V). Przy FSB=133MHz wszystko jest OK, ale przy FSB=200MHz zaczynają się schody... System po kilku minutach katowania 3DMarkiem03 resetuje sie...
    I nie jest to wina pozostałych podzespołów i ich podkręcenia, bo po włożeniu do innego Epoxa 8RDA+ wszystko jest OK (no i napięcie Vdd waha się na nim w przedziale MAX. 1.79~1.81V).

Oczywiście odpowiednie chłodzenie chipsetów jest zapewnione!

Który element jest odpowiedzialny za tak duże wahanie napięcia?

Update:
    Pomierzyłem sobie z ciekawości napięcie Vdd miernikiem (Metexem - więc raczej wiarygodny odczyt ma :) ) i przy ustawieniu w BIOS'ie Vdd=1.6V miernik wskazuje super-stabilne 1.663V i ani drgnie. Po ustawieniu Vdd=1.8V mam rzeczywiste 1.776V - też stabilne jak skała.
    Czyli niby wszystko w normie.
    A na ekranie w BIOS'ie cyferki przy Vdd skaczą sobie w najlepsze... no i system się zawiesza przy FSB=200MHz...