Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WS 4421 - awaria: buczenie, wzbudzenie

RoboD 05 Sep 2006 14:37 1446 13
 • #1
  RoboD
  Level 11  
  Podczas pracy na małym poziomie głośności wysiadł mi wzmacniacz WS 4421. Z tego co zdążyłem zorientować się na forum, objaw wygląda tak jakby spalone były końcówki mocy - buczenie w głośnikach bez względu na stan potencjometru głośności, świecące się stale po trzy piewsze LEDy na wskaźniku wysterowania. Żaden z kondensatorów nie wydaje się podejrzany (spuchnięcie), żaden z rezystorów nie robi się gorący podczas pracy, objawy lekkiego przegrzania są tylko na R543 i R544. W zasadzie trzeba by chyba wymienić tranzystory na końcówkach, ale tu mam jedną wątpliwość. Jako, że uszkodzenie nastąpiło od razu w dwóch kanałach, myślę że może być za nie odpowiedzialny jakiś dodatkowy element, który znowu spowoduje awarię. Proszę o jakieś sugestie co do lokalizacji usterki.

  Pozdr Robert
 • #2
  gart62
  Level 31  
  Witaj!
  Podejrzewam uszkodzenie kondensatorów elektrolitycznych w głównym filtrze zasilania końcówek mocy (miałem niedawno taką usterkę jak opisujesz i powstałą właśnie przy małej głośności) lub dalej w torze zasilania przedwzmacniacza. Kondensatory z zewnątrz wyglądały na dobre i nie grzały się. Sprawdź też mostek prostowniczy.
  Pozdrawiam.
 • #3
  doktorek
  Level 19  
  witam..
  mnie sie wydaje ze na 100% masz wysuszony kondensator elektrolityczny w zasilaczu ten zaraz za mostkiem gretza.
  moga byc dwa lub jeden podwojny

  pozdrawiam..
 • #4
  RoboD
  Level 11  
  Dopytam się, chodzi o główny kondensator w zasilaczu 2x4700 oznaczony na schamacie jako C511 i C512? Napięcie (mierzone stałe) wynosi na tym kondensatorze:
  - pomiędzy + i - 61,2V
  - pomiędzy + i masą 24,4V
  - pomiędzy - i masą 36,7V
 • #5
  audio
  Level 19  
  Witam. Napiecia powinny byc rowne lub prawie rowne sprawdz ten elektrolit . Sproboj odlaczyc wzmacniacz od zasilacza i jeszcze raz sprawdz napiecie na tym elektrolicie wtedy bedziesz mial pewnosc czy jest dobry czy nie. Pozdr
 • #6
  RoboD
  Level 11  
  audio wrote:
  Sproboj odlaczyc wzmacniacz od zasilacza

  Czy wystarczy odłaczenie plusów? Pytam ponieważ odcięcie jednego kanału nie stwarza problemów - zworki, ale w drugim na minusie kondensator wchodzi w ścieżkę, która idzie dalej do kilku elementów i nie za bardzo mam koncepcję, jak w takim przypadku odłączyć zasilanie.
 • #7
  audio
  Level 19  
  Witam - oczywiscie

  Dodano po 26 [sekundy]:

  podaj napiecia
 • #8
  RoboD
  Level 11  
  Po odcięciu zasilania mam:

  - pomiędzy + i - 62,4V
  - pomiędzy + i masą 25,4V
  - pomiędzy - i masą 37,0V
 • #9
  doktorek
  Level 19  
  witam..
  wymien kondziora i bedzie ok.
  poprostu wysechl.
  pozdrawiam..

  p,s
  zadziala bez podla.
 • #10
  audio
  Level 19  
  Witam sprawdz mostek prostowniczy cos nie pasuja te napiecia
 • #11
  RoboD
  Level 11  
  OK wymienię kondensator. Mam jeszcze w związku z tym pytanie. Oryginał we wzmacniaczu ma trzy wyjścia. Mogę go zastąpić przez dwa oddzielne 4700 z wyprowadzeniem pomiędzy nimi masy.

  @audio
  Mostek po odłączeniu kondensatora daje 62V
 • #12
  audio
  Level 19  
  Witam. Mozesz dac dwa elektrolity szeregowo . Pozdr
 • #13
  gart62
  Level 31  
  Dla przypomnienia: wzmacniacz ten (jak prawie wszystkie większej mocy) jest zasilany napięciem symetrycznym, a więc napięcia dodatnie jak i ujemne mierzymy w stosunku do masy (również przy odłączonych kondensatorach filtru). Powinny one wynosić ok. 36V pod obciążeniem. Napięcia te powinny być sobie równe, jeśli będzie występowała duża nierównomierność zasilania wtedy na wjściu wzmacniacza pojawia się napięcie stałe.
  Pozdrawiam.
 • #14
  RoboD
  Level 11  
  Diagnoza kolegów potwierdziła się w 100% :idea:
  Wymiana kondensatora rozwiązała sprawę. Wzmacniacz sprawny, dzięki :!: