Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FLUKE 123 Industrial Scopemeter

IZYCH 06 Sep 2006 10:23 3869 12
IGE-XAO
    IZYCH
    Level 15  
    Witam...
    Czy możliwe jest wykonanie we własnym zakresie interfejsu który byłby odpowiednikiem funkcjonalnym oryginalnego,optycznego kabla PM9080/OC4USB do drukarki lub komputera.
    Jeżeli ktoś już coś takiego robił to bardzo proszę o wszelkie informacje,oryginalnego kabla mój zakład pracy mi nie zakupi.
    Pozdrawiam...
  • IGE-XAO
    IZYCH
    Level 15  
    Bardzo duże dzięki , postaram się wykonać taki kabelek.Napiszę jak zadziała.
    Serdecznie pozdrawiam...
  • IGE-XAO
    pasikx
    Level 12  
    Witam!

Złożyłem kabel i działa.

Jednak aby wszystko działało jak trzeba musiałem zastąpić rezystor podciągający wyjście z komparatora i zamiast 10k jak w schemacie wstawiłem 3k. (dopiero wtedy kabel zadziałał w pełni)

Dodatkowo ograniczyłem prąd diody nadawczej IR i zamiast rezystora 270 ohm wstawilem 1k.

Jeśli chodzi o Fluke 123 kabel działa przy prędkościach 1200 jak również 19200.
    IZYCH
    Level 15  
    Witam,
    Dostałem następny miernik FLUKE 124 i znowu bez kabla.
    Rozglądałem się za układem CP2102 ,ale nigdzie nie mogę go dostać.
    Gdzie takie układy można zakupić ?
    IZYCH
    Level 15  
    pasikx wrote:
    Witam!

Złożyłem kabel i działa.

Jednak aby wszystko działało jak trzeba musiałem zastąpić rezystor podciągający wyjście z komparatora i zamiast 10k jak w schemacie wstawiłem 3k. (dopiero wtedy kabel zadziałał w pełni)

Dodatkowo ograniczyłem prąd diody nadawczej IR i zamiast rezystora 270 ohm wstawilem 1k.

Jeśli chodzi o Fluke 123 kabel działa przy prędkościach 1200 jak również 19200.

Witam
    Podaj dane diod ,nadawczej i odbiorczej. Chodzi mi o oznaczenia katalogowe tych diod które zastosowałeś. Najłatwiej dostępne są na zakres powyżej 900nm , natomiast do wykonania tego optokabla powinny być z zakresu 700nm do 880nm .
    IZYCH
    Level 15  
    Zmontowałem kabelek zgodnie ze schematem i zmianami wartości elementów , nie działa.Pomierzyłem napięcia na układzie scalonym i nie mam +12V i -12V lecz tylko +4,6V i -4,6V.W czym tkwi błąd,połączenia elementów są prawidłowe.Dioda nadawcza lekko miga jak skieruję na nią aparat cyfrowy foto , jak oglądam diodę nadawczzą w Fluku to świeci bardzo jasno.Tutaj jest to związane ze zbyt małym napięciem na układzie scalonym.Proszę o pomoc w tej sprawie.Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
    pasikx
    Level 12  
    Kawałek wyciągnięty ze strony cyfroniki...

Quote:
    Porty szeregowe COM w komputerach PC

Starsze konstrukcje komputerów PC posiadały karty I/O wyposażone w porty szeregowe o dobrej zgodności ze standartem RS 232. Nadajniki tych portów wystawiały napięcia o poziomach +/- 12V. Ponadto miały one dość dużą wydajność prądową. Niestety nowsze konstrukcje dość znacznie odbiegają od standartu RS 232. Nadajniki portów szeregowych nie dość, że mają dość niewielką obciążalność to wystawiają napięcia o wartości bezwzględnej mniejszej niż 12 V. Typowe współczesne PC posiadają często porty COM o napięciach +/- 9V . W przypadku notebooków musimy się liczyć nawet z napięciami +/- 5V i bardzo niską wydajnością prądową. Nawet jeśli bez obciążenia na wyjściach portów COM mamy +/- 12V to przy dość niewielkim obciążeniu napięcia te spadają do poziomów +/- 7V. Niestandartowe napięcia i mała wydajność prądowa wyjść są główną przyczyną złego działania programatorów zasilanych z portu, zwłaszcza jeśli programowany układ wymaga dość wysokiego napięcia programującego.

Proponuję więc sprawdzić układ na innym komputerze, bądż rozłączyć część układu pobierającą +/- 12V i wowczas zmierzyć napięcie na kondensatorach C1 i C2
    IZYCH
    Level 15  
    To mam problem,bo komputer to notebook MAXDATA M-book 1000T.
    Co w takim przypadku należało by zrobić,aby mieć ten działający optokabel?
    pasikx
    Level 12  
    Sprawdz te napiecia jak napisalem w poprzednim poscie.

Ja uzywam go na laptopie asusa, i jest ok.
    IZYCH
    Level 15  
    Pomierzyłem napięcia na kondensatorach bez obciążenia i wynoszą one +/- 5,8V.Czy to może być problemem z działaniem optokabla ?
    IZYCH
    Level 15  
    Wykonałem kabelek według schematu który zamieszczam.Kabelek łączy się z programem Fluke View przy prędkości 19200 , ale pracuje bez błędów przy 4800.
    Natomiast z programem ScopeGrab32 działa tylko przy prędkości 1200.
    Jak można poprawić prędkości transmisji , czy może mieć wpływ jak zewrę piny 7 i 8 , oraz dodatkowo do pinu 4 dołączę pin 1 i 6
    W układzie użyłem innych fotodiod niż te które są na schemacie , na zakres około 940nm.

IZYCH
    Level 15  
    Znalazłem takie fotki oryginalnego opto kabla,czy jest mozliwe rozszyfrowanie układu tej płytki?