Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regeneracja nowej bateri do laptopa

wiktor2009 06 Sep 2006 12:46 5011 12
    wiktor2009
    Level 11  
    Witam
    Muj problem polega na tym że kupiłem laptopa Toshiba Satellite A100-570
    i przy pierwszym ładowaniu nie sformatowałem bateri. Efekt jest taki że, nawet na najmniejszym zużyciu energi bateria trzyma ~1:30 godz a w instrukcji jest że powinna ~3godz :cry::cry::cry:
  • Helpful post
    dłubacz
    Level 13  
    Nowe baterie li-ion uzyskują pełną pojemność po kilku cyklach pełne rozładowanie-ładowanie. Należy baterię rozładować i podłączyć ładowanie na ok. 12 godzin, przeprowadzić kilka takich cykli (następne ładowania mogą być krótsze-zgodnie z instrukcją). Co do czasu pracy na baterii podanego w intrukcji-często dotyczy on opcjonalnej baterii o dużo większej pojemności, a dla obniżenia ceny w sprzedawanym laptopie jest montowana bateria standard.
  • Helpful post
    yo.tony
    Level 15  
    Przy okazji zorientuj się czy procesor nie jest obciążony jakimś programem w tle/urządzeniem podłączonym do komputera, bo wtedy bedzie normalne że bateria padnie szybciej. A jeśli bateria w nowym laptopie trzyma tylko 50% to sprobuj oddać ją do serwisu (nowy zazwyczaj oznacza na gwarancji). Przecież czas pracy na baterii jest decydujący w wyborze notebooka (jeśli akurat dla ciebie nie, to i tak ściema dla serwisu powinna zmusić ich do myślenia :P, chyba nie chcą stracić klienta). Poza tym z tym formatowaniem to też lekka ściema. Formatowanie ma ustawić dziewiczą elektronikę baterii, żeby np. windows mógł ci powiedzieć ile w przybliżeniu wytrzyma bateria. Jeśli chodzi o same związki chemiczne w baterii, to nie zużyją się po niepoprawnym formatowaniu. Np. w moim HP bateria działa jeszcze ok. 20 minut na 0%. Inne notebooki mogą odcinać zasilanie przy 0%, ale nie dam sobie za to nic uciąć, bo nie ja projektowałem ten soft.
    wiktor2009
    Level 11  
    Dzięki za odzew
    Więc tak na gwarancji jeszcze jest ale kupiony był Angli. W instrukcji podany czas 3h przewidziany jest właśnie dla najmiejszej pojemności (tej mojej :( ) dłubacz dlaczego aż 12 god ona się ładowała dużo krocej ok 3 h. To znaczy że miałem ją zostawić na pół dnia , jak ładowarka się i tak wyłączyła? Podłączone nic niejest tylko sieciówka radiowa na miniPCI jest cały czas włączona , a tak pozatym może wie ktoś gdzie kupić w arszawie (nie allegro) wtyczkę u.FL (UFL) z kawałkiem kabla .Na giełdzie neiwiedzieli co to jest.
  • Helpful post
    yo.tony
    Level 15  
    Mój laptop przy włączonej sieciówce radiowej pada o jakieś 25-30% szybciej niż z wyłączoną.

Na stronie toshiby: http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/productPage.do?service=EU&PRODUCT_ID=116108&toshibaShop=false
    jest napisane, że produkt jest objęty roczną międzynarodową gwarancją. Radzę skontaktować się z nimi telefonicznie. Ciekawe co powiedzą. Myślę że nie będą robić problemów.
    wiktor2009
    Level 11  
    Dzięki może kiedyś się wybiorę do servisu.
  • Helpful post
    ruff22
    Level 20  
    nie ma po co według realnych testów ta bateria trzyma 1,5 godziny , baterii tej się nie formatuje tylko formuje formatowanie polega na rozładowaniu do 0V i naładowaniu do pełna , formowanie polega na naładowaniu do pełna i rozładowaniu ale tak żeby napięcie nie było niższe niż wsumie na wszystkich ogniwach niż to napisane na etykiecie baterii czyli takie które w windowsie pokazuje 0% .Formuje się baterie litowojonowe a formatuje stare nie używane już nigdzie prawie manganowe.
  • Helpful post
    nor3k
    Level 11  
    ciekawe ruff22 bo jestem posiadaczem hp i producent zaleca kalibrowanie akku ktore polega na naladowaniu do pelna wylaczeniu wszystkich ostrzegaczy windowsowych o rozladowaniu i wylaczeniu wszelkich stanow wstrzymania itp. i pozostawieniu wlaczonego lapa az "zgasnie". po czym ponowne naladowanie. Akku Lion.
  • Helpful post
    ruff22
    Level 20  
    tak to się nazywa wtedy formowanie i stan baterii spada do 3,6V na ogniwo ale nie do zera , tak jest wszędzie gdzie uzywa się baterii litowojonowych .No bo nie wyobrażam sobie laptopa który pracuje mająć np 1V lub 2V napięcia .Żeby sformatować baterię natomiast trzeba wysładować ją do zera voltów niektóre telefony (c35i,35i) i laptopy to umożliwiały ale tylko w bateriach manganowych .A przecież napisałem żeby rozładować do 0% w windowsie .
  • Helpful post
    laserjet9002
    Level 21  
    Mi też tyle trzyma.
    Masster
    Level 32  
    ruff22 :arrow: Formatuje się dyski a nie akumulatory. To jest prawdziwa różnica. Ogniwa się formuje, po rozładowaniu do zera woltów akumulator Li-ion możesz wyrzucić na śmietnik (a właściwie to oddać na recykling). Elektronika w pakiecie nie pozwoli na zbyt duży spadek napięcia właśnie z tego powodu, procedury kalibarcji służą właśnie do tego żeby w windowsie prawidłowo pokazywał stan naładowania. No i właściwie to w laptopach używa się akumulatorów niklowo-kadmowych (te akurat to już historia), niklowo-wodorkowych lub litowo-jonowych innych typów nigdy nie stwierdziłem i szczerze wątpię, że się używa manganowych.
  • Helpful post
    ruff22
    Level 20  
    Masster wrote:
    ruff22 :arrow: Formatuje się dyski a nie akumulatory. To jest prawdziwa różnica. Ogniwa się formuje, po rozładowaniu do zera woltów akumulator Li-ion możesz wyrzucić na śmietnik (a właściwie to oddać na recykling). Elektronika w pakiecie nie pozwoli na zbyt duży spadek napięcia właśnie z tego powodu, procedury kalibarcji służą właśnie do tego żeby w windowsie prawidłowo pokazywał stan naładowania. No i właściwie to w laptopach używa się akumulatorów niklowo-kadmowych (te akurat to już historia), niklowo-wodorkowych lub litowo-jonowych innych typów nigdy nie stwierdziłem i szczerze wątpię, że się używa manganowych.

Powtarzasz się , a formatowanie jak Ci się kojaży tylko z dyskami to polecam poczytać co to jest wogóle Formatowanie .
  • Helpful post
    Masster
    Level 32  
    Quote:
    Format to, w ogólnym znaczeniu, reguły określające strukturę fizyczną, sposób rozmieszczenia, zapisu informacji danego typu. Inaczej: wzorzec, szablon. (wikipedia)

Więcej informacji poszukaj sam bo najwidoczniej to Ty nie znasz różnicy. Właściwie to żadnych ogniw nie wolno rozładowywać do zera bo ulegają wtedy często, nieodwracalnemu zniszczeniu.