Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modecom MC-400ATX 2.0 PFC

06 Wrz 2006 14:10 3600 18
  • Poziom 12  
    Witam. Od wczoraj jestem posiadaczem zasilacza Modecom MC-400ATX 2.0 PFC

Mam
    AMD Athlon XP, 2100MHz (6.25 x 336) 2600+
    Gigabyte GA-7VT600(-L) (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio)
    VIA VT8377 Apollo KT600
    512 RAM (PC3200 DDR SDRAM)

Creative SB PCI128 (Ensoniq ES1371)Sound Card

NVIDIA GeForce2 MX/MX 400 (64 MB)

Poprzednio miałem Modecoma 350 FEEL i były niezadowalające napięcia.
    Zdecydowałem się wymienić na oryginalnego Modecoma MC-400ATX 2.0 PFC
    z nadzieją na poprawę napięć.

Wynik nie okazał się zadowalający oprócz spadku temperatury procesora do 50 - 55C' chyba przez zastosowanie nadmuchu od dołu. Lecz to co głównie chciałem poprawić czyli napięcia nie uległy znacznej poprawie.

Obecnie mam na tym zasilaczu co w temacie:
    Nap.Rdze. = 1.70V
    +3.3V = 3,19 do 3.21V
    +5V = 4.65V 4.78V
    +12V = 12.35V 12.54V
    +5V podczas wstrzymania = 4.92V 4.97V
    DIMM VTT = 1.31V

-12V = -5.70V -6.68V bardzo skacze
    -5V = -1.89V -4.25V bardzo skacze
    Vbat = 0.00V

Nie mam chyba nic co by mogło tak obciążać zasilacz. Przed kupnem tego MC400W podłączyłem ST-350ATXP4 VIP (podobno szajs) i wynik był bardzo dobry co do napięć (opisane to w innym temacie na temat ramu od czego sie wszystko zaczęło https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic563562-0.html)

Zauważyłem ze w tym nowym zasilaczu w ogóle niema białego kabelka przy kostce do płyty. a za napięcie -12 chyba z tego co wiem to odpowiada niebieski kabelek.
    Widzę w tym zasilaczu jeszcze dwie kostki do płyty chyba do płyt P4, lecz na mojej płycie niema pod to gniazd.

jestem załamany.

Mam dwa pytania:
    1. Co trace niemając białego kabla -5?
    2. Czy ten zasilacz w ogóle pasuje do mojej płyty?
  • Poziom 37  
    Czym kolega zmierzył napięcia?

Dodano po 1 [minuty]:

1. Napięcie "-5V" nie jest już wykorzystywane w nowych komputerach. Jest to jedynie spuścizna po starych standardach.
    2. Tak.

Dodano po 1 [minuty]:

Komputer jest podkręcony?
  • Poziom 12  
    Programami AIDA32 i SpeedFan4.29
    I pozytywne wskazania miał tylko ten stary zasilacz ST-350ATXP4 VIP który miałem chwilowo podczas wymiany na Modecom MC-400ATX 2.0 PFC
  • Poziom 37  
    Ręce opadają....
    Napięcia mierzy się miernikiem :!:
  • Poziom 12  
    Z tego co widzę to nie był podkręcany. Pewności nie mam, bo nie miałem okazji o to spytać poprzedniego właściciela

Dodano po 3 [minuty]:

Figi napisał:
    Ręce opadają....
    Napięcia mierzy się miernikiem :!:

Zaraz sprawdzę. Mam odłączyć zasilać od płyty i sprawdzić, czy przy włączonym komputerze z obciążonym procesorze?
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem napięcie 12V i miernik ni wskazał 15,46V. Więc poszedłem kupić nową baterie.
    Bateria w mierniku pachnie świeżością. Dałem za nią 12zł :/

Przy rozruchu na sucho:
    12V żółty =13,02V do 13,07V
    5V czerwony=4,80V do 4,81V
    3,30V pomarańczowy =3,34V
    -12V niebieski =-12,38V
    szary =4,78V
    fioletowy =5,07

Nie podobało mi się napięcie 12V więc teraz sprawdziłem wolną wtyczkę od CD przy włączonym kompie i miernik pokazuje żółty 12,38V do 12,43V, a czerwony 4,97V do 4,99V
  • Spec od komputerów
    Na twoim miejscu odłączył bym zasilacz od płyty,uruchomił " na sucho" i obciążył +12V na wtyku ATX i na molexie żarówkami samochodowymi (reflektorowe).Wtedy zmierz jakie są napięcia i czy się różnią.Zasilacz ma podwójną linię +12V i tu może być coś nie tak.Gdyby pomiary się potwierdziły to zasilacz do wymiany.
  • Poziom 12  
    tronic1 napisał:
    Na twoim miejscu odłączył bym zasilacz od płyty,uruchomił " na sucho" i obciążył +12V na wtyku ATX i na molexie żarówkami samochodowymi (reflektorowe).Wtedy zmierz jakie są napięcia i czy się różnią.Zasilacz ma podwójną linię +12V i tu może być coś nie tak.Gdyby pomiary się potwierdziły to zasilacz do wymiany.

Ta odpowiedz bardzo mnie zaniepokoiła. Chciałbym się bardziej szczegółowo dowiedzieć by wynik był prawdziwy. Te samochodowe to ile watowe zastosować i czy po podłączać każdą żarówkę do wszystkich z wyjść 12Voltowych i wtenczas mierzyć?
  • Poziom 10  
    U mnie obciążanie wyglądało w ten sposób:

- żarówka 12V/21W do linii +12(żółty) na jednym z molexów tamże też masa

- żarówka 12V/45/40W do linii +5V oraz +3,3V, w tym przypadku masa wspólna na kolejnym z molexów i tamże podłączone włókno 45W do linii +5V (czerwony) a drugie włókno do linii +3,3V na wtyczce ATX (pomarańczowy)

Choć wydaje mi się że lepiej było by sprawdzać obciążając żarówką 12V/21W linię +12 we wtyczce ATX
  • Spec od komputerów
    Wystarczy jedna żarówka na każde napięcie,można też dwie równolegle dla zwiększenia obciążenia,zamiast np.jednej 45W dwie 21W.Możesz podłączyć tak jak opisał kolega TiMeRo.
    12V obciąż podwójnie,t.z.jedna żarówka na wtyk ATX a druga do molexa.Jak wykorzystujesz na płycie dodatkową wtyczkę czteropinową +12V to też ją obciąż żarówką.Chyba bezpieczniej sprawdzać zasilacz bez płyty jak z płytą,tym bardzziej jak się podejrzewa że napięcia są za wysokie.
  • Poziom 12  
    teviond napisał:
    Sprawdziłem napięcie 12V i miernik ni wskazał 15,46V. Więc poszedłem kupić nową baterie.
    Bateria w mierniku pachnie świeżością. Dałem za nią 12zł :/

Przy rozruchu na sucho:
    12V żółty =13,02V do 13,07V
    5V czerwony=4,80V do 4,81V
    3,30V pomarańczowy =3,34V
    -12V niebieski =-12,38V
    szary =4,78V
    fioletowy =5,07

Nie podobało mi się napięcie 12V więc teraz sprawdziłem wolną wtyczkę od CD przy włączonym kompie i miernik pokazuje żółty 12,38V do 12,43V, a czerwony 4,97V do 4,99V

w tym co cytuję tak naprawde to nie był pomiar na sucho bo przypomniało mi sie ze niebyły odłaczone 2 dyski hdd i stacja dyskietek.
    Teraz zrobiłem tak jak powinienem. w czasie testów raz zczepiły sie żarówki i powstało zwarcie. zasilacz sie sam wyłaczył. przy ponownym włączeniu było ok. mysle ze nic nie przepaliłem. Niżej zamieszczam właściwą tabele wyników miernikiem.

Dodatkowo chcialem powiedzieć ze w przpadku np. gdy na żółtym jest 20W12V wtedy ten żółty ma 11,99 , a gdy podłącze dodatkowo na czerwonym drugą 20W12V to żółty podnosi sie do 12,04
    Czym bardziej obciążona linia 5V to tym większe napięcie na żółtym.
  • Spec od komputerów
    No nie za ciekawie to wygląda.Tolerancja = 5%.Wnioski wyciągnij sam.
  • Poziom 12  
    Nic z tego nie rozumiem. Przecież to jest nowy zasilacz chwalonej firmy.
  • Spec od komputerów
    No coż,każdemu zdarzają się wpadki.Nie używaj go jeśli chcesz mieć sprzęt w porządku.W sklepie powinni wymienić bez problemu.
  • Poziom 12  
    Na początku kupiłem Modecoma 350 feel za 80zł i napięcia też przekraczały norme. Teraz wymieniłem go na tego oryginała Modecom MC-400ATX 2.0 PFCza 180zł i też nie mieści się w normie. Jedyny zasilacz który mieścił sie w normie to ten:
    któremu opinie poruszono w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2911740#2911740 " target="_blank" rel="noopener " data-caption="" class="postlink "> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2911740#2911740
    Na co mam go wymienić?
  • Spec od komputerów
    Ja od kilku lat mam Chieftec'ki,wymieniane tylko z powodu zapotrzebowania na moc.Na żadnym z nich się nie zawiodłem.Ale są też inne dobre firmy,niestety trochę droższe.
  • Poziom 12  
    To by znaczyło ze firma Modecom feel i Modecom oryginal wypuściła serie zasilaczy niespełniających normy.
  • Poziom 12  
    Oddałem tego Modecoma do serwisu i z powrotem przyszedł taki sam jak przedtem. Napięcia nic się nie zmieniły. Skontaktowałem się ze sklepem komputerowym, w którym kupiłem zasilacz i sklepikarz tez nic nie rozumie z wyniku testu, który był dołączony do zasilacza. Jest jakąś firma dystrybucyjna ABCDATA. Do której tez dzwoniłem w celu wyjaśnia. Zadzwoniłem pod nr telefonu, który znajdował się na raporcie testu i gość, który odebrał powiedział ze on tylko odbiera telefony i centrala przypadkowo mnie z nim połączyła. Jasno było widać ze umywał ręce, od jakich kolwiek wyjaśnień i że mam się skontaktować ze sklepem w którym kupiłem. Dzwoniąc do sklepu bezradny właściciel sklepu podał mi telefon do serwisu Modecom pod numer, który wziął z oficjalnej strony modecoma. Dzwoniąc do modecoma pierwsze pytanie jakie usłyszałem to czy jestem końcowym klientem i czy dany zasilacz został kupiony u nich bezpośrednio czy u dystrybutora. Powiedziałem ze w sklepie komputerowym. Odpowiedział ze w sklepie powinienem reklamować. To mu powiedziałem ze właśnie serwisowany zasilacz odebrałem ze sklepu i nic nie uległo poprawie po naprawie i ze nic nie rozumiem z tego wyniku testu jak również sklepikarz tez nic z tego nie rozumie. Zdziwił się że w ogóle jestem w posiadaniu tego raportu. Spytał mnie o końcowy numer kodu kreskowego zasilacza. Gdy mu go podałem to przyznał ze to ich zasilacz i był u nich ale raport niejest ich. Zapytał mnie jeszcze co jest napisane w lewym górnym rogu raportu. Odpowiedziałem mu ze jest tam adres firmy ABCDATA RMA. Powiedział na to ze do nich powinienem zadzwonić. W sprawie tego raportu. Gdy zadzwoniłem pod drugi numer telefonu z tego raportu, ale tym razem z górnego lewego rogu. Odezwał się ten sam gość z którym rozmawialem wcześniej krórego numer był w dolnej części raportu i spytał o numer raportu. Gdy mu go podałem powiedział ze przedchwilą ze mną rozmawiał. Więc się go spytam co teraz z tym zasilaczem, czy mam sobie tak dzwonić cały dzień z jednego numeru do drugiego czy dostane jakąś konkretną odpowiedz. Powiedział tym razem ze do reklamowanego zasilacza powinna być dołączona informacja dokładnie co się dzieje z tym zasilaczem i wtedy oni go dokładnie sprawdzają. Powiedziałem mu, że była taka informacja, że osobiście i jasno na prośbę sklepikarza napisałem ze przy maksymalnym obciążeniu linii 5V napięcia linii 12V przekraczają grubo poza normę ATX, bo wynoszą 13,55V. Odpowiedział mi ze żadnej takiej informacji nie widzieli i ze, jeśli w ogóle była to pewnie tak schowana ze nie dostrzegli. I teraz zostałem z tym tandetnym zasilaczem tej beznadziejnej firmy. I nie wiem, co z tym teraz zrobić.

Oto ten raport