Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dB drag, 2x12" Nuke + 990ATX

qscgu 10 Wrz 2006 11:30 24144 301
    qscgu
    Poziom 34  
    "qscgu taki dobry jesteś kolega z PassatEQ"
    To twoje zdanie ja nic takiego nie powiedzialem
    "ci ze zastosował większe rdzenie w przetwornicy które na nowo nawijał?? "
    nic mi o tym nie wiadomo i tez nie wiem skad ty masz taka informacje.

No nie wazne, w kazdym razie wrocmy do tematu bo 400W nie osiągnie sie i tak na zadnym innym wzmacniaczu do tej ceny - nowym, jak narazie myslalem jeszcze o jakims innym glosniku 12" o impedancji 2x4ohm i mocy RMS okolo 400-500W, myslalem nad wlasnie lanzarem ale on nie ma szans w dB dragu jak juz ktos tu napisał, do kwoty 400zl/glosnik odrazu mowie ze to nie sa moje pieniądze i nie moj samochod jak na początku wspomnialem, dlatego nie moge zawiesc mojego kuzyna, szacuje ze uda mi sie uzyskac wynik okolo 140dB na tym wzmacniaczu i 2ch glosnikach 12", do tej kwoty juz jest w czym wybierac ale niestety te glosniki z wyzszej polki albo sie nie nadają na dB drag albo są za słabe, albo maja impedancje 4ohm albo wszystko naraz, nie wyobrazam sobie np Infinity Reference w zawodach... moze cos Pyle? BM? Alphard? alphard mialem na mysli np Yakuze ktora mialem ostatnio okazje posluchac, bardzo mięsisty bas jest z niego i nisko schodzi, ale nie mam miernika dB w uszach wiec nie wiem czy bedzie dobry tak samo nie wiem czy jest moze wersja 2ohm a jak nie to czy 4ohm wystarczy zeby uzyskac wynik taki jak wyzej podalem... jednym slowem ciezki orzech do zgryzienia
  • Testo
    dbmax
    Poziom 15  
    parę osób pisało i ja też powtarzam któryś raz że idealnym rozwiązaniem dla tego wzmaka jest 2 om na mostku a można jeszcze mniej
    na mostek po 2szt PW alpharda czy MAX12 są do ciągłego słuchania za słabe
    ja bym proponował z powyższych głośników i podłączyć na kanały,
    a w przypadku zawodów przełożyć kabelki na mostek 2szt czyli na 2om
    są 2 zalety tego rozwiązania
    spokój że nic się nie popsuje w trakcie użytkowania
    dobry wynik na zawodach

jednak rozważyłbym zastosowanie jendego a lepszego głośnika
    qscgu
    Poziom 34  
    to nie jest glupi pomysl! powiem ci, wniosles do dyskusji cos ciekawego, kupic 2 glosniki 4ohm i na czas zawodow podpiąc je w mostek na 2ohm a na normalne słuchanie przełączyc je na oddzielne kanały, tyle ze ile wytrzyma 990 przy 1ohm na strone? to by sie jakies lepsze chłodzenie przydało... moze freon z lodowki ? :D wbrew pozorom to nie jest taki glupi pomysl na chłodzenie cieczą... tylko raczej cieczą o niskiej temperaturze zamarzania... no i glosnik musi tez grac podczas normalnej jazdy i nie musi byc super szybki ale przydaloby sie zeby nie grał jak generator 50hz podczas gdy leci szybki bas :D
  • Testo
    dbmax
    Poziom 15  
    jak wspomnę to miałem ich ok. 15szt wszystkie słuchałem na 2 a nawet 1.3 om i dalej sprzedawałem i jak to w interesach, nie miałem ani jednego kłopotu z uszkodzeniem ani z wyłączaniem się z powodu przegrzania a najwyżej z braku prądu
    a corpower1502 potrafiłem zagotować i wyłączył się przy 4 om
    qscgu
    Poziom 34  
    mowisz ze wytrzymalosciowo HPB1502 to przy tym 990ATX kiszka?

to calkiem niezly jak daje rady na 1.3ohm... przy takim obciazeniu to temperatura jest dosc spora..., kiedy probowalem podlaczyc 2x4ohm do mojego mosfeta to baaardzo szybko nabral temperatury i po paru minutach musialem go wylaczyc bo balem sie o tranzki
    Misian@
    Poziom 27  
    słuchajcie ale uwzględnijcie tez jakie radiatory ma ten boschman a jakie HPB1502!

HPB 1502 za radiator ma całą górną pokrywe i leciutkie radiatorki po bokach dla picu... to faktycznie trochę mało.... mi się nawet w średni dzień po nie zbyt mocnym przypalaniu rozgrzewa się dośc znacznie.... ale
    Mi się jeszcze nie wyłączył...
    Pozatym nie wiem jak ten boschmann, ale wydaje mi się że ma zastosowane 2 napięcia zasilania w celu dzwignięcia sprawności wzmaka w klasie AB.... ale nie wiem czy to bankowo jest... bo być może dlatego sie tak nie grzeje...

Pozatym to jest 0,5KW mocy znamionowej w HPB 1502 !! z czego ~250W odkłada się na radiatorze... jak by miał więcej tranów, mocniejszą przetwornice, i większy radiator to spokojnie by go szło wpuścić w mostek na 2 ohm... i bym miał 1KW znamionowej !! zresztą mam zamiar tak z nim zrobić jak gwarancja mi minie... tylko problem bdzie z chłodzeniem :( :( bo tego wymienić nie bardzo się da ;(

Pozdr.
    irek2
    Poziom 40  
    W zawodach dB Drag cieplo nie jest takie wazne bo w ciagu 30sekund radiatory tak szybko sie nei nagzreja. Bardzo czesto wzmanciacz przy pelnej mocy jest przesterowany i generuje prostokat dzieki temu ma bardzo duza sprawnosc i sie tak bardzo nie grzeje.
    Co innego cewka glosnika ktora dostaje swoje. Typowo na czas zawodow przeciaza sie glosniki moca 200% znamionowej. W zasadzie kazdy dobry glosnik powinien to wytrzymac bo to tylko 30sekund a moc znamionowa jest okreslana przy wytrzymalosci przez 100godzin. Moc chwilowa moze byc nawet 3 razy wieksza.

141dB to zdaje sie osiaga sie na sonic 15 przy zasilaniu z dwoch poteznych buszmenow. Raczej dwa nuke i jednym wzmaku tyle nie osiagna.
    Nie wiem czy ten 990ATX sie nie wylaczy na 2omach bo passat EQ ma przeciez przerobionego. Sporo zalezy od czestotliwosci jaka bedziesz generowal na zawodach i od impedancji glosnika dla niej.
    qscgu
    Poziom 34  
    dbmax napisał:
    jak wspomnę to miałem ich ok. 15szt wszystkie słuchałem na 2 a nawet 1.3 om i dalej sprzedawałem i jak to w interesach, nie miałem ani jednego kłopotu z uszkodzeniem ani z wyłączaniem się z powodu przegrzania a najwyżej z braku prądu
    a corpower1502 potrafiłem zagotować i wyłączył się przy 4 om

jak widac kolega dbmax mowi tutaj o 1.3ohm z czego wznioskuje ze jest to wlasnie wytrzymaly wzmacniacz. mysle ze jednak koledze chodzilo o 1.3 ohm na kanał... bo 1.3ohm w mostku to TYLKO 0,65ohm na kanal!! a to juz nie bylo by takie wiarygodne. A cos takiego:
    http://allegro.pl/item125579520_sklepsub_ostat_2szt_boschmann_dla_zawodowca_.html
    albo poprostu popularny SP 122 ALX?
    dbmax
    Poziom 15  
    przypomnę koledze irek2 że z sonica miałem ponad 145dB a jest to parę razy głośniej w tych zawodach że by przeskoczyć 1dB często trzeba zmieniać cały sprzęt kosztowna zabawa
    1,3om pisałem na mostku na zawodach tuningomania 2005 w piotrkowie tryb. podłączyłem 3 max12 wynik 141,7dB
    piotrek czyli passat magme miał na 1,5 om 2 cewki po 3 om równolegle
    w przeróbkę wzmaka zaczą się bawić o wiele później co zresztą na poprawę wyników się nie przeniosło
    irek2
    Poziom 40  
    aaa to moze ten sonic15 i wycisnal te 145dB. Nie bylem pewny czy bylo to 141 czy 145dB. To przeciez taka mala roznica :)
    Ja pamietam jeszcze czasy kiedy mistrzem polski bylo cienko ciento z wynikiem ponad 146dB. Mialo chyba 3KW i duzo glosnikow a teraz prosze jeden sonic15 i prawie tyle samo dB.

To kto chce sonic-a bo mam ulgi w monacorze? :)

BM AXZ-W12 ma Xmax=40mm! Ale nie wiem jak ma sie ten TPO do niego, moze to to samo. Wiec pewnie bedzie lepszy od AZX-W12NUKE.
    mike21
    Poziom 29  
    Xmax 40mm? :o chyba w dwie strony.Watpie zeby ten parametr byl prawdziwy zobacz na pionka 3004spl ma tylko 11mm Xmax a wydawalo sie ze to bardzo duzo a co dopiero 40mm hmm a zawieszenie pdobne.

Malo jest takich glosników które maja tak duzy X-max chyba ze te z najwyzszej pólki jak Adire Audio,Audio System,Kicker,Soundstream,REaudio,Eclipse,Digital Designs,Ground Zero maja bardzo duzy X-max ale cena tych przetworników przekracza 1000euro lub $
    kondzio1717
    Poziom 20  
    ..jak mu sie dolny resor oderwie :D

A tak z punktu widzenia fizycznego to jest to chyba prawie niemozliwe.

Ja tez widzialem kiedys na filmiku JL 12w4 ktory mial z 40mm wychylu.. Pogral tak moze 45sek :D
    mike21
    Poziom 29  
    qscgu napisał:
    od kiedy to xmax to maxymalne wychylenie? xmax jest zalezny od wysokosci cewki i szczeliny a nie oznacza to ze jest to maxymalne wychylenie, AP ma 3.1mm a wychyla sie przynajmniej na 1cm w ta i w druga strone. tak samo nie ma nic wspolnego przedni resor z xmaxem

Dodano po 5 [minuty]:

chodzi o ten WZX 12TPO ?
    http://allegro.pl/item126502236_woofer_boschmann_1800_wat_azx_12tpo_gwarancja_12m.html

wiem ze nie jest czyliw przypadku tego glosniczka jak podaja 40mm Xmax to maxymalne wychylenie tego glosnika bedzie ile? 50 a moze 60 mm?heh smieszne.Xmax to maxymalne liniowe wychylenie glosnika.Jasne ze bedzie sie wychylal bardziej ale to juz moze sie przyczynic do uszkodzenia glosnika.

Dalej watpie w tem parametr
    qscgu
    Poziom 34  
    bo ten parametr jest bardzo malo miarodajny i samym xmaxem nie mozna porownac glosnikow... niektore 5mm sa szybkie niektore przeciagają, niektore nizej schodzą a niektore wcale... ciezko porownac glosniki patrzac na ten parametr,
    mike21
    Poziom 29  
    qscgu napisał:
    bo ten parametr jest bardzo malo miarodajny i samym xmaxem nie mozna porownac glosnikow... niektore 5mm sa szybkie niektore przeciagają, niektore nizej schodzą a niektore wcale... ciezko porownac glosniki patrzac na ten parametr,

No mi chodzi tylko o ten parametr watpie ze on ma 40mm chyba ze w dwie strony to moze.
    qscgu
    Poziom 34  
    to jest 15 a ja chce 2x12"

15" juz jest za wolna zreszta zdaje mi sie ze ten 12TPO boschmanna bedzie lepszy a jest w cenie 12 Nuke...

ps. niezle sie watek rozkrecil
    mike21
    Poziom 29  
    Mozliwe ale ja bym stawial w dbdragu na jedna mocna 15" albo lepiej 2 x 15"wiadomo wieksza powierzchnia mebrany co za tym idzie lepszy wynik spl niz na jednej 12".Widzialem wiele aut na 12 calowych glosnikach i wyniki byly srednie no chyba ze na glosnikach z wyzszej pólki ale te byly napedzane mocnymi wzmacniaczami
    qscgu
    Poziom 34  
    no ale zas 15 potrzebuje wiecej mocy wiekszej obudowy i jest wolniejsza a TO MUSI sie jeszcze nadawac do jako takiego sluchania
    mike21
    Poziom 29  
    qscgu napisał:
    no ale zas 15 potrzebuje wiecej mocy wiekszej obudowy i jest wolniejsza a TO MUSI sie jeszcze nadawac do jako takiego sluchania

No myslalem wlasnie o dobrze zasilonej 15"hmm to na ile chcesz skrzynie zestroic?Skoro ma sie nadawac do dbdragu i do odsluchu?

P.s powiem ci ze odpowiednie strojenie i mozna smialo sluchac na 2x 15"calowych glosnikach ja tak mam i jest naprawde dobrze skrzynia strojona na okolo 35Hz bass miesisty i gleboki.kiedys mialem skrzynie do dbdragu strojona bardzo wysoko ponad 50hz i byla lipa heh nie da sie sluchac muzy na takiej skrzyni to ci odrazu mówie.
    qscgu
    Poziom 34  
    myslalem o BR + skrzynia zamknieta, tzn zeby sie dalo szczelnie mocno zatkac BR na czas normalnego sluchania i otworzyc na czas Db Dragu, wtedy glosnik nabralby na szybkosci
    irek2
    Poziom 40  
    Ten Xmax=40mm to zapewne +-20mm, tak niektore firmy to podaja. Choc w innych notach katalogowych Buszmen podaje jako plus minus.
    Zrobic dluga cewke to zaden problem, tylko zeby ona jeszcze chciala grac.
    Erwin
    Poziom 16  
    dbmax: ale ten apha ma tylko jedna cewke,
    A tutja do 990 moim zdaniem przydalby sie glosnik 2 cewkowy, kazda cewka z zmostkowanego kanalu,i tak dobrac sygnal, zeby jego impedacja dynamiczna mocno spadla.
    mlody1921
    Poziom 29  
    hmm a jak gra ten alphard ?? a jak ma sie do tego wielkość obudowy 12 i 15 ?? bo niesłyszałem ich a aczkolwiek bede chciał zmieniac Ap i niewiem na co do 500zł cos o mocy dla 1502 carpower w gre wchodzi obudowa 60 litrow (muzyka rap hh drum)

co do BM to kolega ma racje +-20 na moim nuke10 tak pisało
    Erwin
    Poziom 16  
    mlody1921: moze lepiej za alpha sie rozgladac, to moze za lanzar vibe sie rozejrzyc, bo podej rzewam ze potrzebujesz tego do muzyki, a nie db.