Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dB drag, 2x12" Nuke + 990ATX

qscgu 13 Sep 2006 15:32 24780 301
Bosch
  • Bosch
    mlody1921
    Level 29  
    no zgadłeś do muzyki ale msi robic mocne zamieszanie w aucie ale niewiem jaki glosnik wybrac

carpower predator12 ale niema zadnej opini o nim

Erwin to podaj jakis model co proponujesz pod 1502
    Passat_EQ
    Level 22  
    Za duzo uwagi przykładacie do głosnika :)

Moj wynik na M.Polski to 144.7dB (w najnizszej klasie) na jednym Audio System Helon 15" i wzmaku Orion 5000WCC ktory wczesniej u Sylwusia wywalił tez fajne bo 144.5dB.
    W trakcie pomiarów głosnik nie ruszał sie wiecej jak 10mm. A to z mojej winy tylko dlatego ze zaniedbałem zasilanie. Zbagatlizowałem potrzeby wzmaka i nie poprawiłem kabli oraz aku. Nie starałęm sie juz siedzieć w aucie bo odczuwam dyskomfor psychiczny gdy na odpalonym silniku pod maską akumulator rozładowuje sie zera w 8 sekund. Wzmacniacz sie wyłączał.... :( mimo to wygrałęm z autem robionym przez Basser'ów :)
    W przyszłym sezonie poprawie zasilanie jak i wady wzmaka. Boli mnie jak mowie to ze głosnik ruszał sie tylko na 10mm podczas gdy całkowity jego ruch liniowy wynosi 51mm, a maksymalny 60mm. Sadze ze mocy dostawał znacznie poniżej 1,5kW a moze dostać 10kW :(
    Skrzynia była strojona pod auto. Nie pod głosnik! Po wytłumieniu samochodu strojenie skrzyni wypadło dosć wysoko bo w okolicy 63hz jednak w trakcie zawodów dowiedziałęm sie ze pozytywna roznica byłąby po zmianie czestotliwosci na 62hz jednak nie miałem przygotowanej odpowiedniej.

Teraz troche odnosnie BMa 990.
    Sam wzmak ma budowe dual-mono co pociaga za soba okreslone jego wlasciwosci.
    Moja sztuka była dłubana ostro. Moc wzrosła, wzrósł DF i zmniejszyło sie grzanie. Zmniejszyłem impedancje trafek jednak do tej pory sa najsłąbszym ogniwem w tej sztuce. Jednak dBmax nie mogłeś tego zarejestrować po wyniku bo za kazdym pomiarem zmieniałem skrzynie usilnie starając sie magme upchać do kuferka w CRXie. :)
    Zmieniony jest w nim sporo jednak co teraz jest w srodku wiem tylko ja :P
    Wzmaczek jest fajny i duzo sie na nim nauczyłem.

Odnośnie łączenia głosników to troszke sie zagalopowaliscie. Łącząc dwa głosniki 4 ohm równolegle wcale nie powodujemy ze wzmacniacz widzi je jako 2 ohm :)
    Teraz pytanie czemu? i pytanie kiedy będzie je widział jako 2 ohm :)
    To jest podpowiedz :P

Gwoli ścisłości... przy ponad 140dB powietrze w niektorych momentach zachowuje sie jak materia o nieco innej gestosci niż to na łące :) stąd na nic nam są parametry podane przez producenta.

jak juz o dB rozmawiamy...
    to są głosniki do dB ;)

qscgu
    Level 34  
    no wlasnie to zdradz nam tajniki jak przy niskim budrzecie uzyskac ponad 140dB... wlasnie ten BM wydaje sie bardzo ciekawy i 2 glosniki 4ohm 12" i czy przy takich glosnikach jest mozliwosc uzyskania tych decybeli?
    irek2
    Level 40  
    PassatEQ mozliwe ze Twoj glosnik nie osiagnie amplitudy wiekszej niz te 10mm przy pomiarze. A to z prostej przyczyny. Bo jesli strojenie masz na 63hz i puszczasz sygnal tez 63hz to amplituda glosnika przy strojeniu b-r jest teoretycznie zerowa. Jesli puszczasz nieco inna czestotliwosc to bedziesz mial wieksza amplitude ale nie koniecznie wieksze SPL. Dlatego tak wazne jest dobranie glosnika aby jego Xmax byl w przyblizeniu rowny temu ktory uzyska sie przy pomiarze. W Twoim przypadku lepszy wynik osiagnalby glosnik z Xmax 10mm niz 51mm bo ten nadmiar wychylenia to tylko straty. Dla muzyki lepsze jest duze Xmax bo pozwala osiagnac wyzsze SPL przy ekstremalnie niskich czestotliwosciach. No ale w DB Drag zejscie basu sie nie liczy tylko pik przy pomiarze <80hz.

Jesli dwa glosniki kazdy po 4om polaczymy rownolegle i beda ane w tej samej obudowie to uzyskamy wypadkowe obciazenie 2omy czyli tak jakby byl to jeden glosnik. Inna impedancja moglaby byc gdyby glosniki mialy rozne obudowy roznie nastrojone.
    Akurat w naszych rozmowach mowa byla o glosniku z cewka 2x4omy. I tu polaczenie rownolegle daje wypadkowo 2omy.

Ciekawe jest to ze pokazales zdjecia dwoch zupelnie roznie skonstruowanych glosnikow a oba opisales jako "te" do dB Drag.
    Pierwszy jest bardzo plytki i ma pojedynczy magnes co nie daje mu duzej indukcji w szczelinie poza tym konstrukcja uniemozliwia duze wychylenia. Glosnik ma zawieszenie "estradowe" a wiec dosc sztywne z mala amplituda. W srodku jest zawieszenie dolne i nieruchomy nabiegunnik co zmniejsza powierzchnie membrany. Przy plytkim glosniku daje to duzy wychyl dodatni, ujemny jest ograniczony gruboscia magnesu i wysunieciem jazma. Mala odleglosc miedzy zawieszeniami nie zapewnia idealnego centrowania dlugiej cewki. Pewnie dlatego konieczne bylo uzycie twardego zawieszenia gornego.
    Drugi glosnik to duzo magnesow a wiec duza indukcja. Magnesy sa wysokie a konstrukcja kosza pozwala na duze wychylenia tak samo jak zawieszenia glosnika gorne i dolne. Cewka ma duza srednice wiec wyrzymuje duze moce. Od jej dlugosci zalezy juz Xmax a moze byc dluga bo sie po prostu ma gdzie zmiescic.
    No ale glosniki sa zupelnie rozne. Ciekawe czy passat pomaga czy chce sie pozbyc konkurencji :)
    Passat_EQ
    Level 22  
    "PassatEQ mozliwe ze Twoj glosnik nie osiagnie amplitudy wiekszej niz te 10mm przy pomiarze. A to z prostej przyczyny. Bo jesli strojenie masz na 63hz i puszczasz sygnal tez 63hz to amplituda glosnika przy strojeniu b-r jest teoretycznie zerowa. Jesli puszczasz nieco inna czestotliwosc to bedziesz mial wieksza amplitude ale nie koniecznie wieksze SPL. Dlatego tak wazne jest dobranie glosnika aby jego Xmax byl w przyblizeniu rowny temu ktory uzyska sie przy pomiarze. W Twoim przypadku lepszy wynik osiagnalby glosnik z Xmax 10mm niz 51mm bo ten nadmiar wychylenia to tylko straty. Dla muzyki lepsze jest duze Xmax bo pozwala osiagnac wyzsze SPL przy ekstremalnie niskich czestotliwosciach. No ale w DB Drag zejscie basu sie nie liczy tylko pik przy pomiarze <80hz. "

W pewnej czesci cie zgadzam w pewnej nie :), ale nie będe sie kłucił bo moja wiedza w tej materii jest dość uboga.
    Wydaje mi sie jednak, ze na głosniku, ktory powyzej 60hz wytrzymuje 10kW, kwestia uzyskania maksymalnej amplitudy przy tak skrajnym obciązeniu membrany (zwazywszy na rekord takiej jednej sztuki w dB - 173dB) jest jedynie kwestią dobrania adekwatnej mocy do zapotrzebowania ;)

"Jesli dwa glosniki kazdy po 4om polaczymy rownolegle i beda ane w tej samej obudowie to uzyskamy wypadkowe obciazenie 2omy czyli tak jakby byl to jeden glosnik. Inna impedancja moglaby byc gdyby glosniki mialy rozne obudowy roznie nastrojone.
    Akurat w naszych rozmowach mowa byla o glosniku z cewka 2x4omy. I tu polaczenie rownolegle daje wypadkowo 2omy."
    Hasło do tego fragmentu brzmi charakterystyka impedancji układu przetwornik-skrzynia ;)
    I do tego hasła zadałem pytania wczesniej.
    Zdejmij ch-ke z dwolnej skrzyni i sam zobaczysz :)

Co do samych głosników to budowa ich jest skrajnie inna jednak nie zgodze sie ze indukcyjność w strokerze jest mała. Górny element koło resora to nie nadbiegunnik :P
    Ogólnie stroker jest dość łatwy do zrobienia średniej jakosci wyniku bez wiekszych starań. jednak do uzyskania perfekcyjnego wykorzystania tego głosnika trzeba na prawde umiejetnie obciązyć membrane czyli zbudować auto - wszystko przez mały skok.
    Helon wybacza wiecej, ale do niego trzebsa duzo mocy.
    qscgu
    Level 34  
    a jak sie ma Obudwa zamknieta i BR do tego calego interesu? chodzi mi o to jak sie ma np wychyl membramy do typu obudowy, bo teoretycznie jak w obudowie BR mamy podbicie strojonych czestotliwosci ale i wytrzymalosc mocowa spada i glosnik nie moze przyjac calej mocy RMS bo moze ulec spaleniu... wiec teoretycznie przy Zawodach dB Drag jesli chcemy zaladowac glosnikowi wieksza moc niz jego RMS to powinnismy uzywac obudowy zamknietej bo w takiej glosnik wiecej mocy przyjmnie, wczoraj jak testowalem mojego BM ALX 122SP to mimo ze z parametrow wynika ze nie nadaje sie na BR wydawalo mi sie ze ladniej gral jak zatkalem reka BR... pozatym zdaje mi sie ze samochod tez nie jest bez znaczenia... im wieksza przestrzen tym lepszy bas...
    Passat_EQ
    Level 22  
    qscgu wrote:
    a jak sie ma Obudwa zamknieta i BR do tego calego interesu? chodzi mi o to jak sie ma np wychyl membramy do typu obudowy, bo teoretycznie jak w obudowie BR mamy podbicie strojonych czestotliwosci ale i wytrzymalosc mocowa spada i glosnik nie moze przyjac calej mocy RMS bo moze ulec spaleniu... wiec teoretycznie przy Zawodach dB Drag jesli chcemy zaladowac glosnikowi wieksza moc niz jego RMS to powinnismy uzywac obudowy zamknietej bo w takiej glosnik wiecej mocy przyjmnie, wczoraj jak testowalem mojego BM ALX 122SP to mimo ze z parametrow wynika ze nie nadaje sie na BR wydawalo mi sie ze ladniej gral jak zatkalem reka BR... pozatym zdaje mi sie ze samochod tez nie jest bez znaczenia... im wieksza przestrzen tym lepszy bas...

Nie :)
    qscgu
    Level 34  
    to znaczy :D ? bo samo nie mi nic nie mowi, przy obudowie zamknietej wydaje mi sie ze glosniki lepiej grają...
  • Bosch
    Passat_EQ
    Level 22  
    Wszystko pomieszałeś.
    A jak chcesz lepiej grający głosnik to wystartuj w Amator Sound Only
    w dBdragu nie doszukuj sie finezji.
    qscgu
    Level 34  
    nie mowie o finezji tylko o ladnym glebokim, glosnym poteżnym basie, zauwazylem ze przy sporych amplitudach z BR doslownie WIEJE i te podmuchy slychac... teoretycznie obudwa zamknieta zalatwila by sprawe ale czy aby napewno? i czy to poroszy wynik?
    tak samo chcialem sie dowiedziec jaki ma wplyw wiekosc auta na bas slyszany w nim a wynik w dB dragu, wydaje mi sie ze w wiekszych autach i wynik i bas jest lepszy?
    Passat_EQ
    Level 22  
    "nie mowie o finezji tylko o ladnym glebokim, glosnym poteżnym basie"
    Niestety to nie my dyktujemy jaki ten bas bedzie a zalezne jest to on innych wlasciwosci.
    Misian@
    Level 27  
    Do większego auta można więcej głośników wpakować... BR Ci szumiał bo mój sub jest liczony pod ap i jak nawet bardzo mu zapnę.. hehe modniej jak wczoraj to naprane szumienia nie słychać...
    Dzizś AP odwróciłem magnesem do góry... i mam wrażenie że basu jest więcej... Może dlatego czasem firmy Tuningujące stosują takie rozwiązanie...??
    Może to przez to że zwiększyłą się objętość budy, którą wcześniej zajmował kosz i magnes??

Ja powiem tak, że jak zatkałeś ręką ten br to kapa totalna, Tobie się wydawało że fajnie gra, bo miałeś głowę nam głośnikiem, a jak wiadomo tam zawsze głośniej jest. Ten BM może i lepszy jest... jak byś chciał wiedzieć wczoraj zaaplikowaliśmy mu ~550W i możesz pomażyć że on tak będzie grać pod tym 990ATX bo on daje tylko nie całe 300W RMS na 4R a my mu wczoraj 550W na zapalonym śliniku, na wyższych obrotach

TEN 122SP to nawala nonstop... Dla mnie Ap "GRA" o niebo lepiej. Bas płynący z AP jest po prostu milszy, fakt może nie ma takiego wykopu... jak jest normalnie w budzie, ale dziś to się zaskoczyłem jak mu dałem 300W a on magnesem do góry był... Powiem Ci że ja jak teram mam AP ustawionego to nie widzę żadnej różnicy w graniu pomiędzy tym Boschmannem A STX AP z tym że AP tak bardziej łagodnie bije....

Tobie się kaliło tego boschmana wziąć bo za ponad 100zł go miałeś... ale jak bym miał wybierać to wyjął bym Ap...
    Ap przypadł mi go gustu, Jak narazie głośnik który lepiej gra od Boschmana i AP jest Lanzar max12 jednocewkowy...

Przy lanzarze masz raz więcej mięsa w aucie....

PS: czym auto mniejsze tym mnie mocy trzeba aby zrobić masakrę w środku...
    Widziałeś kiedyś jakieś duuuże auta na dB dragu z jednym 12" głośniczkiem??
    Bo ja nie, jak już takie wielkie auta to ona czasem i potrafią mieć 20 głośników 12"

Pozdr.
    qscgu
    Level 34  
    dla mnie wlasnie ten BM gral lepiej, bas mial glebszy i mocniejszy dlatego i za 100zl wiecej oplacalo by mi sie go kupic, tak samo jest bardziej szczegolowy, szybszy i dzwiek tez jest milszy, tobie sie tak wydaje bo masz tego AP juz dosc dlugo i go sluchasz.

"PS: czym auto mniejsze tym mnie mocy trzeba aby zrobić masakrę w środku...
    Widziałeś kiedyś jakieś duuuże auta na dB dragu z jednym 12" głośniczkiem??
    Bo ja nie, jak już takie wielkie auta to ona czasem i potrafią mieć 20 głośników 12" "

Nie rozumiesz, to ze ma ktos wieksze auto nie oznacza ze tylko mozna wsadzic wiecej glosnikow, oznacza to tez ze fale bedą sie mniej odbijac zanim trafią do twojego ucha, długosc fali 40hz to 8 metrow a dlugosc kabiny to okolo 2metrow, przez to masz inny bas w roznych miejscach...

"Dzizś AP odwróciłem magnesem do góry... i mam wrażenie że basu jest więcej... Może dlatego czasem firmy Tuningujące stosują takie rozwiązanie...??
    Może to przez to że zwiększyłą się objętość budy, którą wcześniej zajmował kosz i magnes?? "

tak wlasnie dlatego ze zwiekszyla sie pojemnosc obudowy czujesz ze basu jest wiecej, dla 122ALX zalecana jest obudowa 50L wiec budując ją musiałbym zrobic 55L. ty masz tylko 46L całkowitej- odjełes BR?

"Ap przypadł mi go gustu, Jak narazie głośnik który lepiej gra od Boschmana i AP jest Lanzar max12 jednocewkowy... "
    a w jakich warunkach go sluchales? pewnie 50-60L? i dlatego masz wiecej miesa, jak swojemu AP wieksza obudowe zrobisz to tez bedzie wiecej miesa, moze i jest ten lanzar lepszy ale kosztuje 1/3 wiecej... w moim przypadku 2/3 wiecej a w twoim 1/2 wiecej :D

"możesz pomażyć że on tak będzie grać pod tym 990ATX bo on daje tylko nie całe 300W RMS na 4R a my mu wczoraj 550W na zapalonym śliniku, na wyższych obrotach "
    a wiesz jaki jest przelicznik mocy do SPLu?
    obejrzyj sobie początek tego arytkuly to ci sie rozjasni ze moc NIE jest rowna SPL
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=22
    tutaj chodzi o kontrole glosnika a 300W w zupelnosci mu wystarczy jesli chcemy normalnie sluchac, co do dB dragu to mozna glosniki polaczyc w 2 ohm a potem na mostek do wzmacniacza i jest 450W na kazdy glosnik
    Misian@
    Level 27  
    każdy Ci pwoie że lanzar pobije tego boschmanna a juz nie mówiąc o ap

odsłuch był w fieście, obudowa 47L z b-r, po odjęciu br i kosza,magnesu wyszło 43litry-objętość która poprostu uwielbia ten głośnik... strojona na 40Hz... Tobie wczoraj trochę mocniej skakała komura.... mi dziś spadła jak zapiołem ap 300W!
    objętosść obudowy jest to 46litróz... br-jest osobno... czyli bez b-r

Myslałem że mowa jest tu o dB Dragu a nie o jakości basu...
    ige
    Level 35  
    Misian@ wrote:

Myslałem że mowa jest tu o dB Dragu a nie o jakości basu...

po pierwsze ani ten stx ani ten bm o ktorego sie klucicie nie nadaje sie dbdragu wiec po co to gadanie,pozatym ktory jest lepszy to gwestia gustu panowie
    qscgu
    Level 34  
    otoz tak sie sklada ze mnie tez interesują zaleznosci jakosci od splu albo moze typu obudowy od jakosci i SPLu, poprostu trzeba tez brac po uwage to ze sprzet nie moze byc TYLKO na dB drag...

ige: to ze sie te glosniki na dB drag nie nadaja to ja dobrze wiem, ale podalem jego przyklad, przy testowaniu wychylenia membramy przy 2ch obudowach: BR i zamknietej pozatym to byl tylko przyklad dlatego tez nie wiem po co sie do nich odnoscic, ja pytam o glosniki niskobudrzetowe ale tez chce wiedziec jakie czynniki zwiekszają SPL, ewentualnie chce znac minusy tych czynnikow czyli chocby typu obudowy
    irek2
    Level 40  
    no to zaparszam na moje www tam sie dowiesz teorii o dzialaniu obudowy zamknietej i b-r. Dowiesz sie co to jest Qtc odpowiadajace za "jakosc" jak i za moc oraz efektywnosc.

Glosnik trzeba umiejetnie zgrac z obudowa zamknieta czy b-r. Wazne sa tez preferencje sluchowe i wykonanie glosnika ktory jest tez przeznaczony do konkretnego celu.

Trzeba tez wyroznic moc ktora wytrzymuje cewka i moc "mechaniczna" Zazwyczaj moc glosnika to moc cewki ale przy pomiarze szumem testowym w zalozonym zakresie czestotliwosci. Moc "mechaniczna" jest mniejsza i oznazca uszkodzenie mechaniczne glosnika zazwyczaj przy bardzo niskich czestotliwsociach gdy amplituda rosnie. Przy czestotliwosci strojenia b-r moc mechaniczna jest bardzo duza bo glosnik ma bardzo mala amplitude bo gra tylko obudowa. Wiec glosnik wytrzymuje pelna moc cewki ale nei do konca bo mala amplituda nie chlodzi dosc dobrze cewki. No i na koniec jesli glosnik ma znamionowa moc 100W to wytrzymuje on ja w tescie przez 100godzin. Moc chwilowa przez 1min jest juz duzo wieksza i moze to byc nawet 300W. Przy dB Drag pomiar trwa 30sekund a najweiksza moc dostepna jest na pozcatku gdy akumulator ma jeszcze ladunek. W sumie to mozna przylozyc do glosnika jeszcze wiecej mocy np przez 10s czy nawet tylko 1sekunde. Pomiar zostanie zarejestrowany a potem glosnik moze sobie odpoczac przez kolejne 29sekund. Podobnie ma wzmacniacz ktory jesli nie jest tuningowany to nawet sie nie zrobi cieply.
    qscgu
    Level 34  
    co do teori to mniej wieciej wiem o co chodzi bo czytalem juz o tym, w kazdym razie interesuje mnie praktyka, np dla SP 122 ALX chcialem zrobic obudowe 55L, czy tyle wystarczy zeby uzyskac gleboki bas, glebszy niz z obudowy 45L ? czy przydalo by sie wiecej...
    to byl tylko przyklad, dlatego ciekawi mnie ogolnie powiązania jaki glosnikik do jakiej obudowy, wiekszej czy mniejszej wg was lepiej gra? ladniej schodzi? itp...

Dodano po 54 [sekundy]:

no i jakie ustawienie przyda sie na dB drag
    Misian@
    Level 27  
    Więkasza obudowa to troche głębszy bas... jak chcesz głęboki basior to kup błośnik 15" aibo i nawet 18"

tak samo to się ma do basu płynącego z gośnika 16cm do głosnika 12"...

Też większa obudowa to mniejsza wytrzymałość mocowa i większe gabaryty i waga samego suba... ale to chzba nie jest tak bardyo istotne

Pozdr.
    qscgu
    Level 34  
    ehhh nic ciekawego nie wprowadziles... to co wlasnie powiedziales to ja wiem od dawna... chodzi mi o praktyke co zauwazyliscie... np od jakiej pojemnosci 12" wydaje sie wam grac dosc gleboko i nie za bardzo przeciąga ... nie oczami nauki a uszami...
    teoretycznie bm122alx powinien zagrac glebiej od 30-300-4AP, a praktycznie potrzeba mu wiekszej budy zeby rozwinal skrzydla

tak samo wydaje mi sie ze ten 12" TPO musialby miec 70Litrowa obudowe zeby pokazal co potrafi...
    to nie jest tak ze kazdy glosnik 12" bedzie schodzil tak samo w kazdej budzie... przykladowo 122 ALX potrzebuje 50L skrzyni przynajmniej zeby zagrac glebiej podczas gdy 50L dla 30-300-4AP to juz taka objetosc ze niewiele by sie zmienialo
    ige
    Level 35  
    qscgu wrote:
    chodzi mi o praktyke co zauwazyliscie... np od jakiej pojemnosci 12" wydaje sie wam grac dosc dosc gleboko i nie za bardzo przeciąga
    kazda 12" jest inna wiec kazdy glosnik bedzie gral inaczej wiec niema uniwersalenej obudowy w ktorej uzyskasz gleboki bas wszystko to trzeba dobierac eksperymentalnie,nie mozna tez przesadzic z wielkoscia obudowy gdyz to pogarsza znacznie wytrzymalosc mocowa
    raveland
    Level 28  
    ige wrote:
    qscgu wrote:
    chodzi mi o praktyke co zauwazyliscie... np od jakiej pojemnosci 12" wydaje sie wam grac dosc dosc gleboko i nie za bardzo przeciąga
    kazda 12" jest inna wiec kazdy glosnik bedzie gral inaczej wiec niema uniwersalenej obudowy w ktorej uzyskasz gleboki bas wszystko to trzeba dobierac eksperymentalnie,nie mozna tez przesadzic z wielkoscia obudowy gdyz to pogarsza znacznie wytrzymalosc mocowa

co do eksperymentalnie to sie calkowicie nie zgodzie
    po to dwoch panow opracowalo TS zeby sie teraz nie meczyc z eksperymentami...
    irek2
    Level 40  
    parametry T-S nie sa recepta na wszystko, pozwalaja tylko okreslic w przyblizeniu czego mozna sie spodziewac po glosniku. Glosniki 12calowe zazwyczaj wklada sie do obudow b-r o wielkosci 50-70litrow. Jesli glosnik ma wysokie Qts to teoretyczna obudowa wyjdzie zedu kilkuset litrow ale nikt majacy glowe na karku takiej obudowy nie bedzie robil. Choc sa ludzie na forum ktorzy do glosnika 12cali wykonali bezsensowna obudowe 160litrow. Tak samo jak glosnik bedzie mial Qts bardzo niski <0,3 to teoretyczna obudowa bedzie bardzo mala zedu 20litrow. Co tez jest bez sensu bo zadna dwunastka nie zagra w takiej malej pojemnosci.
    Praktyka jest najlepsza,ale trzeba miec sporo wiedzy i aparatury pomiarowej. Na poczatek dobrze jest kilka glosnikow np 12calowych wlozyc do testowej obudowy np 50litrow i zmierzyc charakterystyki z roznymi strojeniami a takze jako obudowe zamknieta. Po takim tescie widac jaka glosnik ma efektywnosc i jak jest wrazliwy na strojenie b-r. Parametry T-S tu nie pomoga bo teoria daleko jest od praktyki. Potem sa odsluchy i tu nie zawsze ten co wypadl najlepiej w pomiarach bedzie najlepiej gral.

Zazwyczaj jest tak ze duzy ciezki glosnik w duzej obudowie gra nisko i poteznie ale bez szybkosci i wykopu jest mulowaty. Mniejsza obudowa nie zapewni niskiego zejscia ale poprawi dynamike i efektywnosc, lekka membrana glosnika tez sie moze przydac.
    qscgu
    Level 34  
    no i to jest dokladnie moim problemem, nie moge polegac na parametrach TS... a w szczegolnosci do dB dragu, kto by pomyslal ze magma z polkilową membramą bedzie miala taki wynik, o to mi w sczegolnosci teraz chodzi bo jak juz zdarzylem to zaobserwowac na zywo, a irek2 wspomnial praktyka jest najlepsza i nie ma sie co oszukiwac, parametry TS sa jedynie pomocnicze do zbudowania obudowy i mowią nam czego mozemy sie spodziewac, dlatego pytam o wasze spostrzeżenia np w jakiej obudowie wasz glosnik byl: glosniejszy, nizej schodzil, miał wykop itp itd. prosilbym abyscie WY podawali swoje doswiadczenia w glosnikach car audio, natomiast nie chce zeby ten temat stal sie kolejnym "testy i wrazenia subwooferow..." tylko zebyscie pisali swoje obserwacje np.:
    "jeden glosnik testowalem w obudowie 40L a potem 55L, w obudowie 40 byl szybki ale glebokiego basu mi brakowalo, w obudowie 55 szybkosc byla zachowana chociaz zmiejszyla sie ale byla do zaakceptowania przez ucho, glebia sie poprawila i w takiej obudowie glosnik jest najglosniejszy"

to nie jest jakas moja fanaberia, bez doswiadczenia, chociazby doswiadczenia innych ludzi nie ma sie co pokazywac na dB dragu, to jest cos o czym trzeba zdobyc jak najwiecej informacji, jesli mieliscie juz jakas stycznosc z dB dragiem to napiszcie tu swoje spostrzezenia, np co bym musial zrobic, co bym musial miec, czy ten 12" TPO ma szanse w dB dragu czy NUKE bedzie lepszy? chodzi mi glownie o niski budrzet, 2000zl na same 2 glosniki+ wzmacniacz lub ewnetualnie 2 wzmaki, glosniki 15" tez wchodzą w gre np ten Alphard PW 15", prosilbym tez o powiedzienie nieco o wzmacnaiczach, mocach, i ewentualnym mocniejszym/dodatkowym alternatorem, zyski z posiadania kondensatora i szczegolne glosniki dla dB dragu... z gory dziekuje
    coolombo
    Level 29  
    :arrow: irek2

Duży i ciężki głośnik z ciężką membramą będzie miał wykop jeżeli będzie miał odpowiednią ilość Teslometrów ;) Żeby odpowiednio szybko poruszyć dużą masę potrzeba dużej siły.
    mike21
    Level 29  
    Witam chciałem sklepać, filmik o Alpierdzie niestety głośnik uległ uszkodzeniu i nie mam materiałów oprócz jednego ujęcia nakręconego telefonem ciężko, cokolwiek zobaczyć, ale zawsze coś.Prosze nie komentowac tego filmu. Głośnik uszkodziłem z mojej winy wiec nie wyskakujcie ze to lipny sprzęt. Alphard gra naprawdę potężnie w wyższych rejestrach gra prawie tak samo głośno jak magma 15 ale brakuje mu zejścia do normalnego słuchania nadaje się średnio. Chyba ze ktoś lubi typowe łapanki wiec będzie się nadawał. Do DBdragu idealny, jeśli ktoś chce małym kosztem osiągnąć spory wynik nie widze lepszej opcji niż ALPHARD 1503 Yakuza. Mogę powiedzieć jedno wątpię żeby, jakikolwiek głośnik w tej cenie wytrzymał to, co YAKUZA jest to naprawdę mocny i wytrzymały sprzęt. Wina leżala w złym rozgrzaniu głośnika no i przesadna moc grał na pełnej mocy wzmaka 780W rms 4ohm około 30 min walił naprawdę poteznie bylem pod wielkim wrazeniem. Możliwe ze głośnik zostanie naprawiony w tedy zastanowię się nad kupnem drugiej sztuki.

http://www.youtube.com/watch?v=LvBCUQML3uo
    kalasz20
    Level 26  
    Cześć chłopaki!
    :arrow: irek2 ile kosztuje u Ciebie Sonic15? Chwaliłeś się że masz zniżki , chcę kupić jakiś fajny głośniczek do zabawy , szczerze mówiąc kręci mnie teraz ta 15" Yakuza dzięki materiałom mike21 , ( ile za nią dałeś ? ) , także wzięła mnie głęboka zaduma nad Sonic15 i przez chwilę myślałem o Predatorze :http://www.gmm.com.pl/produkty/Carpower_predator-12.
    Sonic fajny ale drogi ( irek2 ile chcesz za niego ?) , Predator powoli mnie już przestaje interesować , no i Alphard , kiedyś podobała mi się ta stara seria PW , potem była kolejna wersja która mi się już nie podbała , no i teraz Yakuza która trochę przypomiona stare PW. Co powiecie , nie chcę wydać za dużo szmelcu ale jeśli będzie okazja u irka2 to się chyba skuszę , wzmaka mam mocnego i w tej kwestii nie ma problemu. Poradzcie cosik.
    Pozdrawiam