Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka do płytek

dudkam 07 Wrz 2006 16:46 10411 19
  • Wiertarka do płytek

Witam!
    Chciałbym przedstawić wiertarke stołową stworzoną z myślą głównie do wiercenia otworów w płytkach obwodów drukowanych.
    Wiertarka została wykonana przy minimalnym nakładzie kosztów.
    Zbudowana jest z:
    -silniczek dość mocny i szybkoobrotowy od wkrętarki akumulatorowej
    -ruchoma część z powiększalnika
    -podstawa z grubej blachy i profila
    -uchwyt wiertarski 0,4-3 mm ok 30zł
    -Zasilacz ok 20zł
    -Żarówka LED
    -wentylator

= = = = = = = = = = = = = = = =

Wiertarka do płytek
    Wiertarka do płytek
    Wiertarka do płytek
    Wiertarka do płytek
    Wiertarka do płytek
    Wiertarka do płytek

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 07 Wrz 2006 16:54
    newrosik
    Poziom 12  

Gratuluję konstrukcji, niezły pomysł z podświetlaniem ładny wygląd no i na pewno wiartarka się przyda przy płytkach, tylko te zdjęcia trochę nie wyraźne.

• #3 07 Wrz 2006 17:09
    astral
    Poziom 17  

Bardzo fajna konsktrukcja. Sam chciałem zrobić jakiś statyw do mojej wiertarki Pegasus ale nie miałem pomysłu jak go wykonać.
    Wymyśliłem fajny patent, mógłbyś go również zastosować w swoim projekcie.
    Otóż chodzi mi o wykorzystanie wskaźnika laserowego który by wskazywał na wierconej płytce miejsce gdzie zetknie się z wiertłem. Wskaźnik naleźało by zasilić z jakiegoś oddzielnego źródła napięcia i odpowiednio ustawić, w podobny sposób jak ten mały reflektorek.
    Dzięki temu czas wiercenia nieco by się skrócił.

• #4 07 Wrz 2006 17:12
    dudkam
    Poziom 12  

Też już o tym myślałem :) jak będe widział wskąźnik to kupie i zamontuje.

• #5 07 Wrz 2006 19:54
    mr.box
    Poziom 15  

Fajny pomysł z tym wentylatorem. Ogólnie fajna konstrukcj. Jaka dla mnie to 6/6 wszystko jest co trzeba.

• #6 07 Wrz 2006 19:55
    Nerwus
    Poziom 18  

Gratulacje wykonania 6/6. A ja wyrzucilem powiekszalni pare lat temu :( Chetnie bym sie o cos takie wzbogacil bo fabryczny stojaczek jest do d....

• #7 07 Wrz 2006 20:48
    wojto15-05
    Poziom 18  

no no chyba sobie zrobie taka wiertareczke :D bardzo potrzebny sprzecik ale ja pomysle nad cala swoja konstrykcja bez powiekszalnika ;) jak dla mnie 6/6 za oryginalny pomysl

• #8 07 Wrz 2006 20:49
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może zamiast tego pokrętła wstaw normalną wajchę ze sprężyną, ja w standardowych statywach, jest zdecydowanie wygodniejsza i precyzyjniejsza, bo rozumiem że kręcąc gałką opuszczasz wiertarkę?

Z laserem będzie problem, bo punkt będzie się przesuwał w zależności od grubości płytki, poza tym przecież każdy widzi gdzie jest wiertło, a refleksy promienia od metalu mogą być niepotrzebne - zbędny bajer.

• #9 07 Wrz 2006 21:23
    dudkam
    Poziom 12  

Wajcha już się robi u tokaża wkręce ją w to pokrętło. Co do lasera to żeczywiście głównie bajer.

• #10 07 Wrz 2006 21:42
    MaThiR
    Poziom 16  

Świetny pomysł i co najważniejsze solidne wykonanie. Daję 6/6.

• #11 07 Wrz 2006 22:10
    dudkam
    Poziom 12  

Zapomniałem jeszcze napisać o jednej rzeczy.
    Aby zatrzymać silnik nie musimy siegać do zasilacza wystarczy że cofnąć do góry i silnik sam się zatrzymuje, gdy opuszczamy sam się załacza.

• #12 07 Wrz 2006 23:04
    dedopl
    Poziom 26  

Co do promienia laser który by wskazywał punkt wiercenia to należało by troche incjatywy bo jeśli zastosuje się laser od zwykłego bryloka do kluczy to Φ takiego promienia ma okolo 3[mm] a otwór w laminacie to góra 1[mm].
    wiec punkt Φ3[mm] niezbyt dokladnie okreslał by otwór Φ1[mm]
    Można by też zastosować oświetlenie od spodu w tym przypadku trzeba by skupić promień np żarówki w możliwie najmniejszym punkcie w miejscu gdzie wiertło ma swoją oś obrotu, większość laminatów jest wmiare prześwitujących dla światła.
    la znów czy to nie zwiększyło by zanatto kosztu wiertarki, kwestia zastanowienia.

• #13 07 Wrz 2006 23:44
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

i przewiercić diode, jak nam wiertło za głęboko wejdzie, przecież umieścić od spodu można zwykłą diodę, która przy odpowiednio długiej tulei uzyska tak niewielki kąt rozchodzenia się światła, że efekt będzie taki sam jak przy laserze, tylko cała wiertarka nie jest podejżewam aż tak precyzyjna, że nie odchyli się o powiedzmy 1 mm po wywierceniu 100 otworów.

Poza tym po co świecić w punkt jak wystarczy opuścić wiertło tuż nad laminat i już dokładnie widać gdzie się wwierci.

W profesjonalnych wiertarkach stołowych nie stosuje się takich bajerów, lepiej pomyśleć nad prostym stołem krzyżowym do takiej wiertarki niż cudować z laserami

• #14 08 Wrz 2006 16:43
    kiler129
    Poziom 27  

Fajna kostrukcja - 6/6 :D
    Co do laserka to zbędny bajer :|

p.s. Ja właśnie się przymierzam do budowy takiego cacka :D

• #15 08 Wrz 2006 20:27
    trebuch1
    Poziom 24  

Wiertarka super. Bedzie słuzyc lata.
    Dawno temu zrobiłem sobie wiertarke na statywie od powiekszalnika.
    Tak się złozyło że statyw zlanazłem a fajny cichy silnik asynchroniczny zdobyłem okazjonalnie. Pokretło zamiast wajchy wcale mi to przeszkadzało. Do dzis ją mam i nie zamieniłbym na jakąs tam
    "Budżet" czy "Topex".

Dodano po 2 [minuty]:

coś zjadło ostatnie zdanie. Powinno byc: Nie zamieniłbym mojej wiertarki na jakiś "Budżet" czy "Topex"

• #16 08 Wrz 2006 22:04
    kamykczest
    Poziom 13  

WoW!!!
    Bardzo fajna wiertarka. Widać że sprzęcicho zostało solidnie wykonane. A te bajerki jak szkło powiększajace lampka to poprostu strzal w dziesiątke, są to dodatki wręcz niezbedne przy tego typu pracach. No panowie kolega sie spisal sie na 6+ :) jak wyslalem kumplowi elektr. linka też byl zachwycony sposobem wykonania oraz genialnym pomysłem . Jeszcze chyba nikt sie niezajął tak prosta konstrukcja a jak niezbędna w naszym fachu w którym po kilka razy dziennie dokonujemy nawiercen na swoich plyteczkach. Konstrukcja ta ulatwi prace. No i bajer ze wskaznikiem tez byłby dobry , bo wskazywał by idealnie pkt w jakim wykonamy otwór. Już nieraz zdarzyło mi się że cień wiertła spowodowal ze zjechałem ze znakowanego miejsca w tym przypadku poleciłbym zamontowanie 2 lampeczek i najlepiej żeby byly od gory. Brakuje w niej jeszcze tylko"otwieracza do konserw" :] bo wszystko jest na swoim miejscu 6/6

• #17 10 Wrz 2006 12:35
    morph13
    Poziom 25  

Ja mam pytanie "bardziej przyziemne" gdzie kupiłeś mały uchwyt wiertarski. Od pewnego czasu przeszukuje allegro (bardzo duży wybór .... wszystkiego :-) ) i nic nie moge trafić.
    A uchwyty "standardowe" ze względu na średnicę otworu mocującę do do niczego innego się nie nadaja jak tylko do "klasycznych wiertarek". Te z akumulatorówek też są "nie za bardzo....".

Będę wdzięczny za odpowiedz.

• #19 11 Wrz 2006 09:00
    GregF
    Poziom 11  

Gratulacje. Natchnąłeś mnie co można zrobić z zalagejącym w piwnicy starym powiększalnikiem. Korzystam z dużej wiertarki stołowej do wiercenia płytek, ale nie jest zto zbyt wygodne. No i to ciągłe zdmuchiwanie wiórów... 6/6 !

• #20 11 Wrz 2006 20:32
    Piotr W
    Poziom 12  

Projekt naprawde godny polecenia lecz chcialbym poruszyc kwestię "celownika" laserowego, otóż podświetlanie płytki od dołu mija się z celem gdyż światło nie przejdzie przez warstwę lub dwie warstwy miedzi. Natomiast podświetlanie od góry naszej płytki nie będzie zbyt dokładne gdyż jak już ktoś napisał grubośc wiązki lasera ma kilka milimetrów no i podświetlanie pod kątem także mija się z celem gdyż małe różnice w grubości płytki wprowadza niedokładności w "celowaniu" naszym przyrządem.