Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć komputerowa w Domu Dziecka

08 Wrz 2006 13:47 8988 59
  • Poziom 36  
    Witam.

Chciałbym w tym roku postawić sieć komputerową w Domu Dziecka im. Św. Dominika Savio w Kiełczowie ( www.domsavio.salezjanie.pl ).

Jest tam już ADSL w postaci Neostrady.

Chciałbym, abyście pomogli mi wybrać rozwiązanie sprzętowe.

Chciałbym, aby w pokojach chłopaków było przynajmniej po dwa porty LAN, pokoi jest jakoś chyba 8, po 2 lub 3 osoby na pokój. Załóżmy, że będzie to jakieś 16 portów LAN. Jest to rozwiązanie już trochę na wyrost, bo nie przewiduję, by w pokoju miał się znajdować więcej niż jeden komputer z dostępem do sieci i Internetu.

Do tego dochodzi jeszcze pracownia komputerowa. Jest to pomieszczenie przygotowane na jakieś 10 stanowisk, nie więcej.

Komputery już są, nie są to jakieś rewelacyjne maszyny, ale m. in. do zastosowań sieciowo internetowych i pracy biurowo szkolnej są wystarczające. Są to w większości P100, i kilka mocniejszych stanowisk, nawet do P800MHz.

Plus, załóżmy, 4 stanowiska dla pracowników Domu (biuro, pokój wychowawców itp.)

Idealnym rozwiązaniem byłby router ADSL z jakimiś 20-ma portami LAN, do którego podłączyłbym wszystkie 8 pokoi (16 portów), plus 4 porty (pomieszczenia wychowawców), plus 1 port na router / switch 10 portowy na pracownię komputerową. Chyba, że od razu jakiś Router ADSL 30 portowy.

Ewentualnie router ADSL + switch 30 portowy.

Chciałbym, aby w tym rozwiązaniu zawierał się sprzętowy firewall i podział pasma. Oczywiście chciałbym by sprzęt był niezawodny i działał przez wiele wiele lat.

Jeszcze jedna ważna rzecz, mianowicie, chciałbym, aby tym wszystkim dało się głęboko administrować, z blokowaniem szkodliwych treści, odłączaniem od sieci lub dostępu do Internetu dowolnego portu LAN (pokoju), ewentualnie, blokowanie całej sieci po jakiejś tam godzinie, generalnie, im więcej możliwości administracyjnych, tym lepiej.

Muszę tylko znaleźć jeszcze sponsorów na skrętkę, i urządzenia sieciowe, resztę jestem w stanie zrobić sam, aczkolwiek na każdą pomoc jestem jak najbardziej otwarty. Być może szczęśliwie trafiłbym na firmę, która podjęłaby się takiej pracy / ufundowania sprzętu za darmo, na ten jakże szlachetny cel? W zamian za reklamę oczywiście :-)

Zainteresowanych pomocą proszę o kontakt na adres mailowy, a zainteresowanych pomocą merytoryczną (bo przecież to też jest pomoc!) proszę o wypowiadanie się w tym wątku.

Aha, czy na zakładanie LANu trzeba mieć jakieś uprawnienia? Przecież są to instalacje nisko napięciowe? Chciałbym się upewnić.

Dodatkowo aktualne są tematy:

Prośba o przekazanie HDD / CD - Dom Dziecka w Kiełczowie
    Ktoś ma dyski 1GB lub większe na zbyciu? Kogo pytać?

--
    Pozdrawiam serdecznie
    Mariusz
  • HELUPOWER
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Wymagania administracyjne, w rozsądnej cenie, spełni tylko serwer z Linux'em, *BSD itp. na pokładzie.
    Proste routerki ADSL takich możliwości nie zaoferują.
    Nie znajdziesz też routera ADSL z wbudowanym, switch'em większym niż 8-portowy, standardowo jest 4-portowy.

Do tego switch 32 portowy, lub 24 i 16, najlepiej zarządzalne z VLAN'ami.
    Zarządzalność pozwoli na na odseparowanie komputerów pracowników od reszty sieci.

Uprawnień do instalacji sieci nie potrzeba.
  • Poziom 36  
    OK. A mógłby mi ktoś podarować punkty na wyróżnienie tematu?
    Po cichu liczę, że może znajdzie się też jakiś hojny sponsor / firma / fundator sprzętu.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Zamiast switcha zarządalnego, taniej może wyjść kupienie switcha 24-portowego i jednego 8-portowego z dodatkową sieciówką do komputera. Wszystko zależy, jakiej separacji tam potrzebujesz i jak sobie przekalkulujesz koszty :).
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Ja mam zainstalowanego Debiana, na pokładzie Celeron 200Mhz 192RAM (mialem sporo wiec dalem) dysk 8GB (tez mialem wiekszy to dałem)

routera ADSL nie kupisz jak wspomniano wyżej z tyloma portami RJ-45
    polecam zrobić tak:

~~~internet~~modem~~serwerek~~~~switch(8port)
    i tutaj mamy 8 wyjsc

warto wtedy np w pracowni dac osobnego swictha podpietego pod jeden port

mowisz w pokojach 2 LAN to pokoje mozna po jednej i drogiej stronie korytarza podlaczyc do osobnych switchy lub do jednego zbiorczego 16 lub 24 porty

Podstawową instalacje Linuxa mogę pomóc postawić, rozdzielenie internetu z firewallem,

Blokowanie dostepu do stron zakazanych nie robilem u siebie ale raczej nie bylo by to trudne (postawic transparentne proxy)

Odcinanie dostepu konkretnym komputerom tez proste, do tego sprawdzanie autoryzacji przez adres MAC (wiec zmiana kompa/sieciowki = wizyta u admnistratora) , możliwość podłączenie na lewo minimalna (przy braku wiedzy)
  • HELUPOWER
  • Poziom 36  
    mardoq napisał:
    Podstawową instalacje Linuxa mogę pomóc postawić, rozdzielenie internetu z firewallem,

Blokowanie dostepu do stron zakazanych nie robilem u siebie ale raczej nie bylo by to trudne (postawic transparentne proxy)

Odcinanie dostepu konkretnym komputerom tez proste, do tego sprawdzanie autoryzacji przez adres MAC (wiec zmiana komputera/sieciowki = wizyta u admnistratora) , możliwość podłączenie na lewo minimalna (przy braku wiedzy)

Ok. Podaj mi jakieś konkretne namiary na siebie, a będę z Tobą w kontakcie, jak ruszymy z budową sieci. Jesteś może z Wrocławia?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Hi!
    Chyba najprostszym (i najtańszym) rozwiązaniem byłby modem ADSL z routerem i switchem (lub bez niego) i jeden... kilka switch'ów (lub HUB'ów) w zależności od tego, ile potrzebujesz wyjść. Początkowo (być może) wystarczyłby jeden, np. 8 portów - można by było do niego podłączyć 7 komputerów, a przyszłości - w zależności od potrzeb - dokupować następne switche (HUBy).
    Sam tak miałem kiedyś zrobione na modemie DSL Asmax (AR701U - 1xRJ11 <-> linia telefoniczna, 1xRJ-45 <-> HUB, 1xUSB <-> komputer) i HUB-ie Kingstona 16 portowym i w drugim budynku HUB 8portowy (noname)- chodziło bez zastrzeżeń 20 komputerów - po 2 komputery na 1 kablu UTP kat.5 + jeden podłączony do USB modemu. Najdłuższy odcinek na którym chodziło to u mnie to 150m między 2 hubami - chodziło bez problemów 100MBit.
    Zaletą takiego rozwiązania było to, że cała sieć (a zarazem dostęp do internetu) chodził niezależnie od załączenia któregokolwiek komputera (login i hasło wpisane do modemu/routera podłączonego do linii telefonicznej, huba i zasilacza). Wadą było brak możliwości przydziału pasma do poszczególnych komputerów - kto miał "bliższy" serwer w internecie mógł liczyć na szybszy przepływ danych kosztem (w skrajnym przypadku całkowitego) zatkania pasma dla innych komputerów w sieci.
    Jeżeli chodzi o samą struktirę sieci - jeżeli to możliwe - nie ciągnij kabli od switcha przy modemie DSL do wszystkich komputerów, tylko zgrupuj kilka komputerów np. z kilku pokojów i podłącz je do jednego switcha, np. 8 portowego, a dopiero ten switch do switcha przy modemie /routerze.
    Jeżeli w pokoju chcesz podłaczyć 2 komputery - to dopokoju wystarczy pociągnąć 1 kabel UTP i wykorzystać wszystkie 4 pary do podłaczenia 2 komputerów.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    MES Mariusz napisał:

Ok. Podaj mi jakieś konkretne namiary na siebie, a będę z Tobą w kontakcie, jak ruszymy z budową sieci. Jesteś może z Wrocławia?

gg : 3822911
    tlen: [mardoq] na [tlen] kropka [polski surfix]

w sumie jestem ze Świdnicy, ale studiuje na PWR (niestety dziekanka) i mieszkam tutaj, dodatkowo praca tutaj

D_Mrozu napisał:
    Hi!
    Jeżeli w pokoju chcesz podłaczyć 2 komputery - to dopokoju wystarczy pociągnąć 1 kabel UTP i wykorzystać wszystkie 4 pary do podłaczenia 2 komputerów.

To zły pomysł wykorzystywania jednego kabla do transmisji dwoch sygnałów
    Pogarsza sie możliwości transmicji, może sie zaoszczędzi na kosztach.
    U mnie tak firma podłaczała internet (jak jeszcze nie mieszkałem gdzie teraz) do kumple brali umowe z dodatkowym kompem, to własnie dali mi tak dzielonym kablem, teraz nei moge po LANie wyciągnąć więcej niż około 40Mbit
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Jesli to ma byc prosty serwer, prawie router to polecam polska dystrybucje linux NND
    http://nnd.freesco.pl/
    Instalacja jest prosta, wszystko po polsku. Mysle ze kazdy sobie z tym poradzi. Na stronie jest tez pare instrukcji, no i forum.
    Co do blokowania stron, bedziesz pewnie musial uzyc squid + opcjonalnie jakis serwer www, ale to nie jest wymagane.
    Musisz jeszcze wiedziec co zanstalujesz na komputerach. Jesli to sa P100 - 200, to srodowiska graficzne roznie moga tam dzialac. Mysle ze najbardziej wydajny bedzie DSL (Damn Small Linux) - minimalistyczne livecd/usb z mozliwoscia instalacji. A na mocniejsze maszyny polecam ubuntu z racji wsparcia i stabilnosci.
  • Poziom 36  
    mardoq napisał:
    w sumie jestem ze Świdnicy, ale studiuje na PWR (niestety dziekanka) i mieszkam tutaj, dodatkowo praca tutaj

OK. Widzę, że może nie grzeszysz wolnym czasem, ale jesteś z bliskich okolic, a to już dobrze wróży :)

Od października będę we Wrocławiu (też studiuję na PWr). Będę z Tobą w kontakcie, gdy budowa sieci ruszy. Mam nadzieję, że Twoje dane nie ulegną zmianie :)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Ja polecałbym wykorzystać stare kompy w roli terminali (bez)dyskowych (http://www.ltsp.org). Serwer główny (mocny) można by wykorzystać jako serwer X-Windows. IMO to będzie lepsze rozwiązanie dla linuxa. Dla takich kompów (P100) o niebo lepiej postawić Windows 95 niż bawić się w systemy unixowe - nie ma co się oszukiwać, będzie działać duużo szybciej od linuxa, a stabilność nie gra tutaj roli kluczowej.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Pewnie i masz racje, ale skupmy sie na sieci samej w sobie.

MES Mariusz napisał:

OK. Widzę, że może nie grzeszysz wolnym czasem, ale jesteś z bliskich okolic, a to już dobrze wróży :)

Od października będę we Wrocławiu (też studiuję na PWr). Będę z Tobą w kontakcie, gdy budowa sieci ruszy. Mam nadzieję, że Twoje dane nie ulegną zmianie :)

Dane niezmienne od 3 latek są
  • Poziom 36  
    agent_J napisał:
    Ja polecałbym wykorzystać stare kompy w roli terminali (bez)dyskowych (http://www.ltsp.org). Serwer główny (mocny) można by wykorzystać jako serwer X-Windows. IMO to będzie lepsze rozwiązanie dla linuxa. Dla takich kompów (P100) o niebo lepiej postawić Windows 95 niż bawić się w systemy unixowe - nie ma co się oszukiwać, będzie działać duużo szybciej od linuxa, a stabilność nie gra tutaj roli kluczowej.

Na linuxie to ja mogę postawić serwer. Nie mam zamiaru męczyć chłopaków linuxem w zastosowaniu ogólnym. Leśli uda mi się załatwić legalne licencje, na stanowiskach będzie poinstalowany Win98 SE, które będą miały standardowy dostęp do lanu.

Żeby to wszystko miało ręce i nogi, w razie awarii systemu (co będzie nagminne) będzie on przywracany za pomocą Norton Ghosta lub oprogramowania alternatywnego w ciągu pojedynczych minut, bez ponownej reinstalacji systemu.

O X-Windowsie nie wiem wiele, ale chętnie posłucham.

Husio napisał:
    Jesli to ma byc prosty serwer, prawie router to polecam polska dystrybucje linux NND
    http://nnd.freesco.pl/
    Instalacja jest prosta, wszystko po polsku. Mysle ze kazdy sobie z tym poradzi. Na stronie jest tez pare instrukcji, no i forum.
    Co do blokowania stron, bedziesz pewnie musial uzyc squid + opcjonalnie jakis serwer www, ale to nie jest wymagane.
    Musisz jeszcze wiedziec co zanstalujesz na komputerach. Jesli to sa P100 - 200, to srodowiska graficzne roznie moga tam dzialac. Mysle ze najbardziej wydajny bedzie DSL (Damn Small Linux) - minimalistyczne livecd/usb z mozliwoscia instalacji. A na mocniejsze maszyny polecam ubuntu z racji wsparcia i stabilnosci.

Jak już pisałem, chciałbym, aby tylko serwer działał na linuxie.

Do takiego zdedykowania na pl.comp.elektronika polecano mi gibraltar (www.gibraltar.at) i ipcop

Pojawiła się również propozycja:

pl.comp.elektronika napisał:
    Coyote Linux, uruchamia sie z dyskietki albo karty CF. Jest bezobslugowy, administracja poprzez www. Pelna mozliwosc blokad, zarzadzanie pasmem. Wystarczy do tego jakis malutki komputerek (np stary terminal z prockiem P200)
    Nie ma dysku twardego wiec nic z czasem sie nie zepsuje. Jesli braknie pradu zrobi sie brutalnie restart i calosc wroci do normalnego dzialania. Wyjdzie Ci to najtaniej.

Inne wypowiedzi:

pl.misc.elektronika napisał:
    Można zastosować router d-linka, mają kontrolę rodzicielską, blokada adresów www itd. Ten router ma 4 porty więc jeden dało by się na switcha 16 lub 24 porty do tego na zasilaniu switcha dać wyłącznik czasowy (sieć w pokojach pracowałaby np do 22, podczas gdy router mógłby być cały czas włączony i pracownicy, czy wychowawcy (podłączeni bezposrednio do routera bądz przez jakiś mały switch co zapewniało by im stały dostęp. Takie rozwiązanie byłoby chyba najtańsze...
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Polecam do takiej mimi sieci, sprzęt Cisco Linksys WRT54GL (270zł) + jakieś
    alternatywne firmware, do tego jakiś przełącznik 24 portowy np.Linksys SR224
    (400zł).
    Na routerze, po zmianie na alternatywny firmware, masz możliwość zrobienia
    tego wszystkiego o czym wyżej napisałeś tzn: zarządzanie pasmem poprzez bardzo
    zaawansowany QoS (firmware Tomato) blokowanie określonych stron na podstawi
    adresu url, lub określonych słów kluczowych, oczywiście firewall, wyłączenie
    internetu o określonych godzinach (powiedzmy dla danej grupy użytkowników) i
    wiele innych przydatnych funkcji które w takiej sieci mogą sie przydać...

Ps. z racji tego że mieszkam we wrocławiu to służę pomocą przy budowie takiej
    sieci (oczywiście za free).
  • Poziom 36  
    stegano napisał:
    Polecam do takiej mimi sieci, sprzęt Cisco Linksys WRT54GL (270zł) + jakieś
    alternatywne firmware, do tego jakiś przełącznik 24 portowy np.Linksys SR224 (400zł). Na routerze, po zmianie na alternatywny firmware, masz możliwość zrobienia tego wszystkiego o czym wyżej napisałeś tzn: zarządzanie pasmem poprzez bardzo zaawansowany QoS (firmware Tomato) blokowanie określonych stron na podstawi adresu url, lub określonych słów kluczowych, oczywiście firewall, wyłączenie internetu o określonych godzinach (powiedzmy dla danej grupy użytkowników) i wiele innych przydatnych funkcji które w takiej sieci mogą sie przydać...

Ps. z racji tego że mieszkam we wrocławiu to służę pomocą przy budowie takiej sieci (oczywiście za free).

Dzięki wielkie za wszystko to co napisałeś, bo wnosi to bardzo dużo do tematu.

stegano napisał:
    Ps. z racji tego że mieszkam we wrocławiu to służę pomocą przy budowie takiej sieci (oczywiście za free).

steganoster(malpa)gmail.com

Super. Od października będę już we Wrocławiu, być może się spotkamy i razem postawimy tą sieć, na co gorąco liczę :-)

Jeśli inni mogą, zwłaszcza ci z Wrocławia, to niech się zgałaszają. Może zmontujemy fajną, zgraną ekipę, i razem wszystko fajnie i szybko nam pójdzie :)
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Mogę pomóc, na przykład postawić NND na routerze ;) . Oprócz tego mogę wygrzebać z szafy jakiś komputer pentium 500 jeśli zajdzie taka potrzeba.
    kontakt do mnie i.jurczak(at)gmail.com
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    WItam :)

Jako, że to pierwszy mój post tutaj - na imie mam Wojtek i jestem z Wrocławia :)

Jeśli mogę coś poradzić:

Jako router - Komputer z linuksem (np. Debian) i dwoma/trzema sieciówkami, do niego zapięty ADSL

Karta sieciowa numer jeden (opcjonalna, ale pierwsza) - ewentualne połączenie z modemem, o ile ma wyjście ethernetowe
    Karta sieciowa numer dwa - sieć w pokojach wychowanków - okraszona filtrowaniem zawartości i ewentualnymi limitami na transfer, DHCP do przydzielania adresów IP
    Karta sieciowa numer trzy - sieć dla pracowników, też z DHCP (łatwa konfiguracja), ale już bez obostrzeń

Rozdział sieci pracowniczej i dla wychowanków na tanich switchach/hubach 10/100 (można tanio kupić przechodzony sprzęt, byle zasilacze były na chodzie).

Kwestia okablowania - kabel UTP (drut) korytka instalacyjne natynkowe + gniazdka natynkowe (np Nexans lub Digitus), po stronie "serwerowni" tani patchpanel (gdzieś obiły mi się o uszy 16-to portowe po 60zł) - o ile sieć nie będzie ciągnięta po dachach lub wzdłuż kabli zasilających duże odbiorniki elektryczne, ekranowanie jest zbędne.

Rozwiązanie alternatywne (tanio, szybko, ale nie pełna funkcjonalność):
    Dowolny komputer klasy 486 lub lepszy i 64MB ram, trzy sieciówki,
    Karta CF 128MB i przejściówka IDE->CF (sztywna, wciskana w gniazdo na MB jeśli płyta na to pozwala)
    Na kartę wrzucić m0n0wall (http://www.m0n0.ch/wall/ lub po polsku: http://www.m0n0wall.org.pl/), skonfigurować CaptivePortal i dalej już dowolnie - WiFi (ale trzeba sieciówki kupić) lub miedź, ewentualnie hybryda

Pozdrawiam
    Wojtek
  • Poziom 36  
    qrak. napisał:
    Mogę pomóc, na przykład postawić NND na routerze ;) .

Napisz kilka zdań o NND, czym jest i jaką rolę może spełnić w kontekście potrzeb zapisanych w pierwszym poście. :)

qrak. napisał:
    Oprócz tego mogę wygrzebać z szafy jakiś komputer pentium 500 jeśli zajdzie taka potrzeba.

Taka potrzeba (nawet jeśli nie na serwer) jest prawdziwa. Jeśli masz go na zbyciu, i zajmuje ci miejsce w szafie, a mieszkasz blisko Wrocławia, podrzuć go na adres Domu (podane na www.domsavio.salezjanie.pl ) i powiedz że to dla MES. Dzięki wielkie :)

qrak. napisał:
    kontakt do mnie i.jurczak(at)gmail.com

Zapisałem sobie, i skontaktuję się, jak tylko realizacja sieci ruszy.
    Dzięki, że się odezwałeś!
  • Poziom 2  
    Cytat:
    NND Linux Router jest projektem dystrybucji linuksowej dedykowanym do pełnienia roli routera i serwera dla małych sieci szkolnych, firmowych, czy osiedlowych. Może pracować na starszych i mniej wydajnych komputerach. Zaletą w stosunku do pełnych dystrybucji ma być łatwiejsza konfiguracja, a także specjalnie przygotowane pakiety z bezpiecznym oprogramowaniem.

Od siebie mogę dodać, że jest rozwijany także pod kątem obsługi neostrady, działają na nim podstawowe usługi (poczta, www, ftp, proxy) oraz umożliwia podział pasma (htb). Jego zaletą jest też fakt, że można go zainstalować praktycznie na każdym sprzęcie klasy pentium.
    Reasumując spełnia wszystkie twoje wymagania
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Heh, posypalo sie postow.
    To moze teraz napisze pare rad bardziej praktycznych.

Jesli nie Ty bedziesz zakladal siec, to najlepiej niech software wybiera ten kto to bedzie robil i zarzadzal. Jak wiadomo kazdy poleci swoja dystrybucje a tu chodzi o mala siec, wiec najwazniejsza jest latwosc konfiguracji. Bo jak sie zrobi dobrze to ten serwer dzialac bedzie juz zawsze, niezaleznie od wybranej dystrybucji.

Co do instalacji windows i szybkosci dzialania:
    Uzywanie linux wcale nie jest zarezerwowane dla geek. To tylko kwestia przyzwyczajenia. Komus kto przez 8lat uzywal windows ciezko zmienic przyzwyczajenia (szczegolnie jak nie chce tego robic).
    Windows jest jeszcze glownym systemem operacyjnym w polsce (szkoly, urzedy) wiec moze warto zeby tego sie te dzieci uczyly. Lecz z drugiej strony, windows niedlugo pozostanie liderem rynku (co wynika z wiadomosci pojawiajacych sie co jakis czas.), wiec nie ma pewnosci czy jak dorosna to wlasnie znajomosc windows bedzie od nich wymagana.
    Ponadto, nie wierze zeby windows mogl chodzic szybciej od DSL. Wymagania tej dysrybucji sa tam male
    Cytat:
    Run light enough to power a 486DX with 16MB of Ram
    , ze mozna sie zastanowic nad instalacja. Nie wiem jak to jest w przypadku windows, ale administracja jest bardzo prosta, a ponadto masz do wyboru bardzo duzo darmowego oprogramowania, ktore ciagle jest rozwijane.
    Jednak to mysle rowniez zalezy od osoby ktora bedzie pilnowac zeby to dzialalo. Bo chodzi przede wszystkim o to zeby to dzialalo, wiec wiadomo ze administrator szybciej poradzi sobie z czyms co zna.

Osobiscie nie-windows uzywam od ponad 2 lat. Troche poczytam, troche potestuje. W domu zarzadzam taka siecia (na 6 komputerow) i nie mam z tym zadnych problemow. Nauczyc sie takiej prostej administracji to kwestia przeczytania paru stron + przejrzenie forow. Moze ktorys z dzieciakow sie zainteresuje i to on przejmie role administratora. Dokumentacji jest bardzo duzo, a jak jest w przypadku windows - tego nie wiem.
  • Poziom 36  
    Chyba wszyscy znamy historię piekarza, który oddawał za darmo niesprzedany chleb instytucjom charytatywnym, a gdy dorwały się do niego "urzędasy", jego firma zbankrutowała.

Jeżeli chcę znaleźć sponsora na sprzęt sieciowy, stoję przed podobnym problemem.

Dostałem ostrzeżenie od życzliwego internauty:

Cytat:
    Skonsultuj się ze znawcami burdelu panującego w urzędzie skarbowym, żeby nie wejść na jakąś minę.

Zapytaj na grupach prawniczych, czy taka działalność nie jest dla urzędu skarbowego okazją do "wykazania się".

Wiadomość z zapytaniem rozesłałem już na kilka grup prawniczych.
    Gdyby znalazły się i tutaj osoby rozeznane w temacie, bardzo proszę o kontakt ze mną.
  • Poziom 1  
    MES Mariusz napisał:
    Tak, tylko, że wtedy potrzeba więcej miejsca na HDD komputera, a z tym jest teraz cieniutko - dyski 1...2GB, oprócz Win98se i oprogramowania szkolno biurowego, i graficzno muzycznego, już tam się wiele nie zmieści.

Jakiej klasy to są komputery? Wiadomo, że na szrocie typu P100 + 32MB
    ramu wciśniesz co najwyżej W98. Osobną sprawą są licencje na tegoż
    Windowsa, które skutecznie ograniczają "odzysk" (chodzi o OEMy), więc
    tutaj również musisz uważać. No i oczywiście administracja takim
    "systemem" będzie piekłem, gdyż nie jest on supportowany.

Nie zapominaj, że system można bootować z sieci, a komputery
    klasy P100 doskonale radzą sobie w roli bezdyskowych
    terminali, tak uniksowych, jak i windowsowych. I są cichutkie. :-)
    MES Mariusz napisał:
    Dzięki za kontakt! Daj znać, ile będzie tej skrętki!

Po rozplątaniu okazało się, że sprawa wygląda mniej
    okazale, niż się spodziewałem. Kiedyś było tego
    więcej, ale robiłem sieć w domu. Ale po kolei:

* 15,8m, 1x RJ45 (ktoś sobie odciął kawałek?)
    * 13,4m, 2x RJ45
    * 24m
    * 5,3m
    * 3,5m, 2x RJ45
    * 6,8m
    * 1,25m :-)
    * 2m, 2x RJ45

Co prawda na okablowanie szkieletowe się to nie nadaje,
    ale byłaby z tego kupa patchcordów, których zawsze
    brakuje, kiedy są potrzebne. :-)
  • Poziom 36  
    ober0n napisał:
    Jakiej klasy to są komputery? Wiadomo, że na szrocie typu P100 + 32MB ramu wciśniesz co najwyżej W98.

No właśnie jest całkiem sporo takich właśnie stanowisk.

ober0n napisał:
    Osobną sprawą są licencje na tegoż
    Windowsa, które skutecznie ograniczają "odzysk" (chodzi o OEMy), więc
    tutaj również musisz uważać.

Jestem w trakcie rozwiązywania tego problemu (a właściwie nie ja tylko inna osoba). Chodzi o licencje na Win98SE PL.

ober0n napisał:
    Nie zapominaj, że system można bootować z sieci, a komputery klasy P100 doskonale radzą sobie w roli bezdyskowych
    terminali, tak uniksowych, jak i windowsowych. I są cichutkie. :-)

Chętnie uzupełnię swoją wiedzę w zakresie pracy terminalowej w środowisku Windows (podajcie mi jakieś namiary, linki, jeśli można). Z racji tego, że sieć tworzona jest dla dzici i młodzieży, która w szkole ma informatykę i nauczana jest oprogramowania i systemów z rodziny Windows, na stanowiskach muszę i chcę udostępnić im taki właśnie system.

ober0n napisał:
    Po rozplątaniu okazało się, że sprawa wygląda mniej
    okazale, niż się spodziewałem. Kiedyś było tego więcej, ale robiłem sieć w domu. Ale po kolei:

* 15,8m, 1x RJ45 (ktoś sobie odciął kawałek?)
    * 13,4m, 2x RJ45
    * 24m
    * 5,3m
    * 3,5m, 2x RJ45
    * 6,8m
    * 1,25m :-)
    * 2m, 2x RJ45

Myślę, że przydadzą się duże ilości skrętki w każdej postaci. Również do podpięcia pojedynczych stanowisk do naściennych gniazdek LAN. Także, jak najbardziej skorzystamy!
  • Poziom 11  
    Jeżeli chodzi o pracę terminalową, to jest to całkiem przyjemne. Jako klient usług terminalowych windows może działać nawet słaby komputer linuksowy (program rdesktop: http://www.rdesktop.org/). Z doświadczenia wiem, że działa to świetnie (pomijając pewne sprawy, jak gry 3D i oglądanie filmów, chociaż to ostatnie da się zrealizować już na końcówce (po zmapowaniu dysku sieciowego przez sambę i uruchomieniu mplayera :)).
    Jest szansa, że uda Ci się wyhaczyć tanio licencję na jakieś windows 2000 z obsługą usług terminalowych (tutaj szczegółów akurat nie znam, bo używałem XP - może ktoś poradzi?) na tyle stanowisk końcowych, ile planujesz. Wtedy pewnie wyjdzie Cię taniej sprzęt (praktycznie możesz pozbierać po ludziach :)), ale oprócz routera musisz wstawić jeszcze serwer terminalowy ze wspomnianym wcześniej 2000, który już totalnym złomem być nie może ;) (przede wszystkim RAM).
  • Poziom 36  
    MAcks napisał:
    Jeżeli chodzi o pracę terminalową, to jest to całkiem przyjemne. Jako klient usług terminalowych windows może działać nawet słaby komputer linuksowy (program rdesktop: http://www.rdesktop.org/). Z doświadczenia wiem, że działa to świetnie (pomijając pewne sprawy, jak gry 3D i oglądanie filmów, chociaż to ostatnie da się zrealizować już na końcówce (po zmapowaniu dysku sieciowego przez sambę i uruchomieniu mplayera :)).
    Jest szansa, że uda Ci się wyhaczyć tanio licencję na jakieś windows 2000 z obsługą usług terminalowych.

Tylko, że to trzeba umieć skonfigurować i obsłużyć.

Umie ktoś? Może podać namiary na e-literaturę?
  • Moderator Samochody
    Win 2000 nie ma usługi zdalnego pulpitu, zdalnie można się do niego logować tylko na konsolę przez telnet. XP i 2003 mogą tak pracować ale i tak trzeba wykupić licencję na każde stanowisko, lub na serwer.

Na P100 z 32MB RAM Win98SE chodzi "poniżej poziomu krytyki", da się odpalić ale jak się da choćby tapetę i zainstaluje pare programów to kompletnie się "zatka" i co chwile będzie blue-screen. NA taki sprzęt tylko Win95 OSR 2.1.
  • Poziom 36  
    tzok napisał:
    Na P100 z 32MB RAM Win98SE chodzi "poniżej poziomu krytyki", da się odpalić ale jak się da choćby tapetę i zainstaluje pare programów to kompletnie się "zatka" i co chwile będzie blue-screen. NA taki sprzęt tylko Win95 OSR 2.1.

Przytaczana konfiguracja to konfiguracja najsłabszych stanowisk. Niektóre są dużo szybsze. Generalnie Win98SE sprawuje się na tym bardzo dobrze. Nie sądzę, by Win95 miał sprawować się lepiej. Jak na moją praktykę, to różnica w "sprzętożerności" nie jest raczej zauważalna.
  • Moderator Samochody
    Jak na moją to jest SE ma dużo większe wymagania, niż 95 OSR czy nawet 98FE. "Bawiłem" się też oryginalnym 95 (bez OSR), to nawet na 486 "śmigało".
    32MB dla 98SE to trochę mało.
  • Poziom 36  
    tzok napisał:
    Jak na moją to jest SE ma dużo większe wymagania, niż 95 OSR czy nawet 98FE. "Bawiłem" się też oryginalnym 95 (bez OSR), to nawet na 486 "śmigało".
    32MB dla 98SE to trochę mało.

Rzeczywiście, 32 MB RAM, to tak średniawo, ale na 100MHz idzie już jakoś na tym pracować przy Win98SE (nie jest tak traficznie - zależy co chcesz robić, i na czym pracować). Lepsze to niż nic.

A różnica między 98SE a 95 jest taka, że na 98SE to działa jeszcze prawie wszystko, na 95 już prawie nic ;-) Mam na myśli jakieś sensowne oprogramowanie.

Pozdrawiam!
  • Moderator Samochody