Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyjąć kabel ze ściany bez ściągania wtyczki?

08 Wrz 2006 22:31 5650 15
  • Poziom 9  
    Witam :)

Mam problem, ponieważ muszę przenieść kabel z internetu (LAN, stałe łącze) od zewnątrz domu. Opisze po kolei:

:arrow: kabel idzie proste ze skrzyznki na slupie do mnie do domu, przechodzi przez dziure w sciane o srednicy kabla.

:arrow: muszę wyciągnąc ten kabel przez tą dziure i przeniesc do pokoju wyżej, aby to zrobic musze jakos sciągnąć wtyczkę, która idzie do karty sieciowej w komputerze :|

:?: Jak to najprosciej zrobić? Mówie z góry, że nie mam żadnych zaciskarek itp, itd.

:idea: Czy mogą przeciąć kabel np. 50cm od wtyczki, a potem polączyc wszystkie zyły zaizolowywując taśmą izolacyjną? Prosze o porady, jest to bardzo pilne :/
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Obetnij wtyczkę.
    Następnie po zmianie lokalizacji przewodu załóż nową.

Jeśli nie chcesz problemów z transmisją to daj sobie spokój z łączeniem skrętki.

Zaciskarkę zawsze możesz pożyczyć itp.
    Ja bym to zrobil tak ze obcial kabel i zakonczyl go juz w nowym miejscy gniazdkiem, tam zaciskarek najczesciej nie trzeba, a wolny odcinek poszedl do sklepu i tam ci zacisna, no ale jak upierasz sie przy swoim to smialo mozesz tak polutowac przewodziki jakos zadziala chyba dlugosc tej skretki nie jest za dluga.

ps, obcinanie kabla a z drugiej strony jest albo dzialajacy switch lub ap moze uszkodzic te pudeleczka a chociaz zawiesic albo nic nie zaszkodzic, trzeba o tym pamietac.
  • Poziom 13  
    Witam,
    polecam "obrać przewód ze skórki" tuż przed wtyczką czyli delikatnie zdjąć tylko zewnętrzną izolację a następnie odcinać każdą żyłę pojedynczo (oczywiscie najlepiej jest odłączyć przewód z drugiej strony ale jak rozumiem nie jest to możliwe). Widziałem przypadki problemów ze switchami lub modemami wywolanymi zwarciem przewodów metalowymi narzedziami do obcinania. Jesli przewod bylby za krotki zakonczenie go gniazdkiem jest dobrym pomyslem, mozna takze kupić tzw. beczółkę czyli połączone ze sobą dwa gniazdka służące do połączenia dwóch przewodów zakończonych wtykami RJ-45. Co więcej są w sprzedaży beczółki kategorii 5e, przeznaczone własnie do łączenia ze sobą skrętki i te szczególnie polecam.
    Pozdrawiam, Piotrek
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    wyrzu napisał:
    Witam,
    polecam "obrać przewód ze skórki" tuż przed wtyczką czyli delikatnie zdjąć tylko zewnętrzną izolację a następnie odcinać każdą żyłę pojedynczo (oczywiscie najlepiej jest odłączyć przewód z drugiej strony ale jak rozumiem nie jest to możliwe). Widziałem przypadki problemów ze switchami lub modemami wywolanymi zwarciem przewodów metalowymi narzedziami do obcinania.

W normalnym sprzęcie nie jest to możliwe - na wejściu każdego jest transformatorek separujący.
    Zwarcie jego biegunów nic nie powoduje.
  • Poziom 9  
    Witam, dziękuje za wszystkie wypowiedzi, ale musicie mi wybaczyć, ponieważ całkowicie nie rozumiem co to są beczułki, skrętki itp :?:

Więc jak to zrobić? Ktoś pisał, aby isć z kablem do sklepu i tam mi od razu zacisną - niemożliwe, ponieważ nie moge odczepić kabla ze słupa... :/

A może są takie złączki aby przeciąć kabel 20 cm od wtyczki, a potem wlasnie taką złączką połączyć kabel z kawałkiem kabla z wtyczką ?? Chociaz to to samo co złączenie zył i zaizolowanie... :?:

A może da się jakoś rozebrać tą wtyczkę? Macie może jakies fotki i opisy jak w ogole to jest z tym kablem i wtyczką? Jak to jest zaciśnięte, jak to sie robi itp...
    Ja probowałem to rozkminić i siedziałem nad tą wtyczką pare minut i nic nie wymyslilem...

Głównie chodiz o to, czy sposów z przecięciem kabla nie pogorszy jakis wlasciwosci itp?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi ;)
    Po przecięciu i dobrym połączeniu przewodów wszystko powinno działać.
    Musisz tylko starać się na jak najkrótszym odcinku rozpleść skręcone przewody.

Nie jest to jednak zalecane - kiedyś w razie problemów będziesz zawsze musiał sprawdzać czy łączenie nie jest ich powodem.

Admin/technik z sieci do której jesteś podłączony nie zaciśnie Ci tej końcówki (nawet za małą opłatą) ....
  • Poziom 16  
    zrob tak: zostawiasz kabel tak jak jest w dolnym pokoju, pomiedzy dolnym i gornym pokojem wierciesz otwor o takiej srednicy, zeby przeszedl kabel z zalozona wtyczka (sam tak mialem- z braku zaciskarki i kogos, od ktorego moznaby ja pozyczyc).
    w sprzedazy sa laczniki do przewodow sieciowych (pudeleczko z dwoma gniazdami LAN- koszt chyba cos kolo 2zl). najplepiej zostawic przewod od slupa tak jak jest i tylko go przedluzyc (lacznik + zwykly przewod LAN zacisniety z dwoch stron (nieskrosowany) ). w sklepie jak powiesz o co chodzi, to beda juz wiedzieli co i jak.
    podlaczasz do lacznika z jednej strony przewod od slupa, z drugiej strony kupiony przewod. kupiony przewod przewlekasz przez otwor miedzy pokojami, otwor mozesz sobie teraz czyms zatkac/ zaszpachlowac (najlepiej tylko na wierzchu, zeby mozna bylo w razie potrzeby wyciagnac przewod).
    jesli chodzi o strate sygnalu na laczniku, to nie powinna byc tak znaczna, ze to odczujesz- przeciez nie bedziesz chyba przedluzal o 50m ;)
    pozdrawiam.

_______

acha, jesli przewod od slupa jest wystarczajaco dlugi, to nie bedziesz go potrzebowal przedluzac :) a co do kaleczenia scian, mozesz to zrobic w jakims biewidocznym miejscu (w moim przypadku byl to rog pokoju za zaslonka, dodatkowo otwor zrobilem obok rur ogrzewania)
  • Poziom 18  
    hehe przypomnialo mi to czasy jak kiedys zaciskalem kable widelcem albo lyzka tez darady :D powiem ci jak sie nie chce bawic utnij kabel 50 cm przed wtyczka odizuluj wszystkie kabelki i pokolei polacz zlutuj zaizoluj i musi dzialac
  • Poziom 9  
    Witka :) Heh to już narazie widzę tylko 2 rozwiązania:

jedno tańsze, ale mniej pewne : rozciąć kabel przed wtyczka, a potem polutować i zaizolować :) Mam tylko pytanie: piszecie, że mam zrobić rozplot na jak najmniejszym kawałku, czyli ?

Chodzi o to, że mam jak najmniej sciągnąć głównej izolacji, tej zewnętrznej:?:

Drugie rozwiązanie: kupić łącznik przewodu sieci LAN (8 żył, prawda?) i nowy przewód+wtyczki i poprosić o to, aby mi już zacisnęli :)

No więc ile może kosztować 10 m kabla, 2 wtyczki i ten łącznik? A także może ktoś się wypowie ile mniej więcej będzie kosztować zacisnięcie?

Pozdrawiam gorąco i czekam na odpowiedzi :D
  • Poziom 35  
    Nie wiem gdzie widzisz problem. Zaciśnij choć by i śrubokrętem. Młotek śrubokręt i do roboty.
    A co do kosztów to zaciśnięcie gratis. Koszt kabla to 90gr/m a wtyczka 1zł/szt.
  • Poziom 23  
    Jak juz napisano - zaciskaj srubokretem. Dawno temu z braku zaciskarki cala siec zrobilem za pomoca srubokreta, imadla i mlotka :D Chodzi do tej pory...
  • Poziom 35  
    Weź 50zł, podejdź do sklepu i powiedz ze masz 2 wtyczki do zaciśnięcia i aby Ci pożyczyli zaciskarkę. Daj 50 zł w zastaw i tyle. Gdzie tu problem.
  • Poziom 9  
    Hm no dobrze, mogę sprubować sam zacisnąć tą wtyczkę, ale jak wczesniej pisałem, nie moge tego rozkminić jak to sie robi... :/

Może mi to ktoś wytłumaczyć? Bo szczerze mówiąc to ja nawet nie wiem jak to się zaciska. EHHH:cry:
  • Poziom 18  
    Układasz kabelki tak jak na tamtej wtyczce co uciełes w taki sam sposób w te piny i na koniec sie upewnij czy wszystkie sa wedlug kolorów i czy dochodza do konta i w tedy pokolei srubokretem te piny wciskasz od góry
  • Poziom 9  
    Witam. Serdecznie dziękuję wszystkim za rady i pomoc. Już się uporałem z problemem:D

Pewnie wiele osób będzie się smiąć, ale zdesperowany brakiem internetu(niedziela, więc sklepy zamkniete) odciołem wtyczkę (pozostawiając przy niej 30 cm kabla) obralem kazdy przewodzic ze skorki (nie robiąc zwarć itp). Nastepnie połączylem i zaizolowalem:)

Wszystko gra:P Nie odczuwam, aby internet wolniej chodzil itp, lecz teraz mam problem z czym innym :/

Problem opisze w odpowiednim dziale, tzn Komputery :) Prosze o pomoc w nim, chodzi o zdjecia na aukcjach. Pozdrawiam i zamykam ;)