Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik. W jaki sposób sterować tranzystorami?

09 Wrz 2006 13:00 4604 35
  • Poziom 13  
    W jaki sposób sterować tranzystorami aby napięcie i prąd pobierane ze źródła były w fazie?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Witam
    To musi być inny schemat. Korektor mocy inaczej PFC ma jeden tranzystor który działa w przetwornicy podwyższającej. Poszukaj w internecie informacji na temat scalaka UC3854. Np. tu:
    http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/uc3854.pdf
  • Poziom 13  
    To napewno jest ten układ jedo nazwa to symetrical semi boost converter
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Pisz trochę jaśniej bo nic z tego co napisałeś nie rozumiem. Ty potrzebujesz "symetrical semi boost converter"?
  • Poziom 13  
    Ten układ tak sie nazywa...(poczta)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    W twoim schemacie tranzystory nic nie zrobią. Nie wiem co to jest "symetrical semi boost converter" i nie znalazłem nic w internecie. Wiem co to jest PFC i nawet takie coś konstruuję.
    ---------
    Coś znalazłem ale to też tylko ten schemat.
    http://www.ieindia.org/publish/el/0904/sept04el6.pdf#search=%22semi%20boost%22

Jeżeli ten temat uważasz za łatwy to ja nie potrafię sobie wyobrazić nic gorszego. Jeśli możesz wybierać tematy to wrzuć je na google i wybierz tego którego jest najwięcej.
  • Poziom 13  
    Ja nic nie wybierałem.Ten układ miałem narzucony odgórnie.Wysłałem Ci na pocztę rozwiązanie podobnego układu i to co juz sam znalazłem...
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Obejrzałem trochę "Przebiegi sygnałów dla R.doc" i schemat tam jest trochę inny. Zastosowano 4 klucze i jeszcze diody w szereg i teraz mam pytanie co ja mam dla ciebie zrobić?
  • Poziom 13  
    Potrzebuje coś takiego jak tam jest.Tzn opisać ten układ i strategie sterowania.Oraz coś co mógłbym zasymulować żeby pokazać że to działa...
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    No cóż, chyba będę musiał pouczyć się nowych rozwiązań układowych. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z PFC w konfiguracji BUCK. Po przyjrzeniu się układowi na czterech kluczach stwierdziłem że górne nie są potrzebne a w dolnych trzeba zastosować mosfety w połączeniu inwersyjnym. Rozumiem że do symulacji trzeba stosować proste elementy bo scalaków UC3854 nie zasymulujesz. Czyli trzeba zaprojektować PFC na piechotę :D . Ile masz na to czasu?
  • Poziom 13  
    Bardzo mało...:cry:.Tydzień temu pisałem że mi sie spieszy...

Dodano po 1 [minuty]:

Ale wszystko zależy od Ciebie...Bez ciebie o tak raczej nie dam rady....
  • Poziom 25  
    MR.PB napisał:
    W jaki sposób sterować tranzystorami aby napięcie i prąd pobierane ze źródła były w fazie?

Ok, pomagajcie koledze, a mi wyjaśnijcie o co chodzi, bo z całego tematu nic nie rozumiem :|
    Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Kolega MR.PB za bardzo uprościł schemat i dlatego nie można nic z niego zrozumieć. Uproszczony schemat korektora mocy który obniża napięcie wyjściowe wygląda tak:

• Poziom 13  
    Nie:-).To jest układ kumpla mój wygląda tak jak przedstawiłem.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    W takim razie potrzebuję więcej szczegółów na ten temat bo ja mam też problem ze zrozumieniem układu :cry: . Czy na pewno twój schemat ma mieć mosfety w takim układzie, a można jeszcze do nich wsadzić diody w szereg?
    Nie mogę otworzyć 410244.pdf, ma błąd CRC
  • Poziom 13  
    Napewno mają być mosfety.W jaki sposób zmieniało by to pracę układu?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Tak jak teraz jest, można tylko powiększyć przepływ prądu ale nie ma jak go zmniejszać. Mosfety mają w sobie diodę i niestety cały czas mostek prostowniczy jest w układzie a mosfetem można tylko robić zwarcie co spowoduje wzrost prądu w cewce. A jak ten prąd zmniejszyć nie mam pojęcia. Gdyby mosfety nie miały tych diod to coś bym wymyślił a tak to prąd jest cały czas prostowany.
    Potrzebna jest mi literatura z której korzystasz.
  • Poziom 13  
    a to może ci pomóc?

Dodano po 4 [minuty]:

A jakby to wyglądało na UC3854?Zawsze mogę przedstawić układ na tym scalaku a symulacji nie zrobić ze względu na brak elementu w orcadzie.Jakoś może bym się wybronił.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Trochę pomogło ale tu są 4 klucze. Zamiast mosfetów na tym schemacie zastosowano IGBT które mogą być bez diod między emiterem a kolektorem. Czy możesz zastosować IGBT zamiast MOSFET?.
  • Poziom 13  
    Właśnie nie mogę...
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    W porządku już zaczynam łapać jak to działa. Nie wiem tylko po co was uczą takich rzeczy? Żeby jeszcze ktoś to stosował, ale taniej jest jednak na jednym tranzystorze i jednej szybkiej diodzie. Układ na początku działa jako zwykły prostownik, ale jak włączysz klucz który w tym momencie ma na sobie wysokie napięcie to spowoduje wzrost prądu w cewce i gdy się wyłączy to ten większy prąd spowoduje podniesienie napięcia na wyjściu powyżej amplitudy napięcia wejściowego. Od tego momentu prostownik już nie przewodzi prądu w konwencjonaly sposób tylko jako przetwornica podwyższająca i przy odpowiednim sterowaniu można będzie pobierać prąd sinusoidalnie w fazie z napięciem.
  • Poziom 13  
    Jakbym dostał prosty układ to bym pewnie szybko znalazł rozwiązanie na necie i po sprawie,a tak spędziłem ładnych parę dni na szukaniu publikacji i wszelkich materiałów na ten temat.No i trochę się nauczyłem przy tym....:-).Nie mówię już o obsłudze orcada:-)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jutro coś spróbuję wymyślić ale układ jest na tyle oryginalny że może to trochę potrwać. Mniej więcej będzie to zwykły PFC którego sterowanie będzie przełączane między mosfetami zależnie od kierunku napięcia wejściowego.
    ----------------------------------------
    10-09
    Ale się zmachałem, to jest utopia robić takie układy nawet w teorii. Gdyby wszyscy studenci elektroniki potrafili to rozwiązać bez problemu ja bym pewnie kopał doły. Układ jest trochę mieszany, teraz nie chce mi się pisać o co tam chodzi, muszę odpocząć.
  • Poziom 13  
    Mógłbyś mi napisać jak ten układ działa?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jak działa UC3853 jest napisane w pdf producenta, ja tylko dostosowałem to dziwactwo do potrzeb UC3853. Dwa wzmacniacze różnicowe są do pomiaru napięcia wejściowego i prądu pobieranego ze źródła. Z wzmacniacza różnicowego który jest podłączony do napięcia wejściowego, korzysta komparator który przełącza sterowanie mosfetami w zależności od polaryzacji napięcia wejściowego w danej chwili. Napięcie ze wzmacniacza różnicowego który mierzy napięcie wejściowe idzie do prostownika liniowego i dalej na wejście UC3853. Pomiar prądu przechodzi przez prostownik liniowy który daje na wyjściu napięcie ujemne (takie wymaga UC3853) i dalej jest podłączone do UC. Napięcie wyjściowe przez dzielnik jest podłączone do UC. Wyjście PWM UC3853 jest podłączone do bramek z których tylko jedna przenosi PWM na mosfeta a druga ma w tym czasie stan niski.
    Teraz właśnie zrozumiałem że można jeszcze uprościć schemat, ponieważ układ przełączania mosfetów jest nie potrzebny.
  • Poziom 13  
    Dobrze rozumiem?Strategia sterowania polega na takim wysterowaniu prądu Is przy pomocy odpowiedniego załączania tranzystorów aby był on w fazie z napięciem Us.Sterowanie realizowane jest poprzez układ UC3853
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Mam dużo prostszy już układ dostosowania napięć i prądów do UC. Mosfetami można cały czas sterować razem, ponieważ gdy jeden działa jako kluczujący w przetwornicy to drugi tylko zmniejsza rezystancję przewodzenia diody. A więc od nowa. Wzmacniacz różnicowy U1B ma zadanie zmniejszyć amplitudę napięcia wejściowego i przesunięcie na poziom GND. Dalej jest prostownik liniowy który zamienia napięcie zmienne na pulsujące wyprostowane które jest wymagane dla scalaka UC. Pomiar prądu realizowany na wzmacniaczu U2B a następnie prostownik liniowy prostuje prąd zmienny na pulsujący ujemny który jest wymagany przez UC. Sam musisz zrozumieć jak działa UC3853 bo mi się już nie chce w to wnikać.
  • Poziom 13  
    Ten układ koryguje przesunięcie między napięciem a prądem (dla napięcia źródła od 75 do 275 V i częstotliwości 50 - 400 HZ).Układ pracuje ze stałą częstotliwością 200 kHZ.Koryguje przesunięcie na podstawie prądu zasilania i w zależności od niego steruje tranzystorami.Dobrze to rozumiem?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Dobrze to rozumiesz ale pewnie będziesz musiał to opisać jak on to robi, więc szukaj materiałów na temat standardowych PFC do których twój układ dostosowałem.
  • Poziom 13  
    a mógłbyś mi pokazać jak wygląda taki przykładowy projekt?Jakiegokolwiek układu chciałbym zobaczyć jak to wygląda:-)