Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NAdajnik 1.8W Gazeta Nowyelektronik

ozzman 28 Paź 2007 14:49 7345 36
    MacGyver.
    Poziom 21  
    Zasięgiem jestem zawiedziony :( 200 metrów w terenie zabudowanym (antena z nadajnikiem była wewnątrz domu, polaryzacja V). Nadajnik oprócz głównej częstotliwości ma 3 harmoniczne: 2 FM i jedna na TVP1 podkłada dźwięk. Ale giną one po 10 metrach całkowicie i pozostaje ta główna. I teraz trochę nie wiem co robić, mam pare podejrzeń: niedopasowanie impedancji; niedostrojenie anteny; albo coś z nadajnikiem. Antena została wykonana ze strony http://www.pink.art.pl/radio/antena.html (ta pierwsza z lewej). Wyliczyłem sobie długość ramion do swojej częstotliwości a odstęp między ramionami domyślnie 2cm (w przybliżeniu dla 75Ohm).
    Inni robiąc ten sam nadajnik osiągali znaczne lepsze efekty z tą samą anteną co ja (~4km).

Pozdrawiam
    Michał

PS: Zasilam nadajnik 12V/500mA.
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
    MacGyver.
    Poziom 21  
    Dzięki za filtr! Prosta rzecz a syfu nie będę robił w eterze. Pytanie: czy mogę go poza nadajnikiem umieścić, np. na kablu przy antenie? (oczywiście zaekranowany)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    czarutek
    Poziom 34  
    Widzisz, żeby zestroić układ równomiernie na całe pasmo, należałoby posiadać miernik mocy i robić to na obciążeniu zastępczym.
    Następna sprawa - proste anteny muszą być idealnie dopasowane do aktualnej częstotliwości, więc jeśli dostroisz antenę na 88MHz, to na 108MHz będzie miała duży SWR, więc zasięg drastycznie spadnie.
    Widzę, że chciałbyś nadawać po całym paśmie jak na łoki-toki. W takim razie musisz szukać anteny szerokopasmowej. Ta z opisu taką jest, choć wygląda na odbiorczą. Cena nie jest szalona, warto chyba zarydzykować i przetestować ją samodzielnie.
    MacGyver.
    Poziom 21  
    Nie :D
    Po prostu chciałem zobaczyć czy coś się zmieni jak zmienię częstotliwość, i stopień mocy zaczął poprawnie pracować. A ten dipol poszukuję wymiary na okolice 90MHz. Choć można zabrać wymiary tego z linku i dołożyć ze 1-2cm długości żeby pracowała na te 90MHz.