Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie - Proszę o pomoc

woytec 03 Lip 2003 23:53 2820 19
  • #1 03 Lip 2003 23:53
    woytec
    Poziom 10  

Witam szanownych uzytkowników grupy!!!

Jestem początkującym i chciałbym posiąść wiedzę i umiejętność programowania mikrokontrolerów. Proszę o wskazanie mi, który język programowania na poczatek (czy C++ to dobry wybór) jaki sprzęt jest mi potrzebny, jakie zgromadzić oprogramowanie i od jakigo mikrokontrolera rozpocząć swoją przygodę z tym arcy ciekawym zagadnieniem.

Za wszelkie informację z góry dziękuję!

Pozdrawiam
    woytec

0 19
  • #2 04 Lip 2003 00:49
    ACULA
    Poziom 34  

Wg mnie masz dwie drogi do wyboru na początek: Atmel i PIC. Atmel jest tańszy i uniwersalniejszy (kompatybilny z '51). ja zaczynałem w szkole od 51 i asemblera ale w domu niestety miałem problem ze zdobyciem programatora. Potem kumpel wciągnął mnie w PIC. Programowałem je w C. Dla znającego podstawy C jest to bardzo proste.
    Teraz zacząłem bawić się z atmelami 2051 i 8252, programy piszę w asemblerze. I będę próbował przestawić się na c.
    W asemblerze musisz znaać się na budowie procka i dla danego pisać program z prostych komend. W C pomijasz ten problem ( jest dużo ułatwień i bibliotek)
    Dla porównania w C dla PIC do wysterowania LCD wystarczy komenda
    putc_lcd() natomiast w asemblerze musisz napisać kilkanaście(dziesiąt) linijek sterujących poszczególnymi bitami. Programator do tych procków zbudujesz za kilka, kilkanaście złotych, do tego dochodzi program programatora oraz kompilator który zamieni twój program na wartości hex.
    Najważniejsza jest cierpliwość.

0
  • #3 04 Lip 2003 07:20
    Tdv
    Poziom 33  

Użyj funkcji "szukaj" ten temat był tu poruszany już dziesiątki razy...

0
  • #4 08 Paź 2003 18:22
    Dragonking
    Poziom 13  

polecam bascom 8051 - język wysokiego poziomu - naprawdę dobry i zupełnie wystarczający

0
  • #5 08 Paź 2003 19:22
    Eagle
    Poziom 23  

Chyba dostanę upomnienie :oops: ale bascom jest ... tz nie trzeba umieć jeździć na rowerze ( czytaj programować w bascomie) żeby nauczyć się jeździć samochodem ( czytaj programować w ASM , C+)

Jeśli zamierzasz skończyć swoją edukację na mruganiu diodą i w zaawansowanych projektach sterować silnikiem krokowym to może być i bascom ale jeśli chcesz zrobić coś naprawdę wielkiego to musisz poznać jak to działa czyli poznać uC i każdą jego instrukcję :)

Nie chcesz chyba aby na ekranie twojego LCD wyświetlił się napis " program wykonał nie dozwoloną operację, skontaktuj się z wróżką" :)

Pozdrawiam ciepło i serdecznie wszystkich zapatrzonych w Bascom

A temat jest bumerang zawsze wraca choć już było wiele wojen bascom kontra C kontra ASM :)

0
  • #6 08 Paź 2003 21:32
    Dragonking
    Poziom 13  

tak, jeśli chcesz e.. "skończyć swoją edukację na mruganiu diodą i w zaawansowanych projektach sterować silnikiem krokowym" to bascom jest w sam raz dla ciebie !!! :lol: i NIE prawdą jest że ten język ciągle się rozwija, NIE prawdą jest że można bezproblemowo odbierać sygnały z pilota RC5 i dzięki temu sterować czym popadnie, NIE można wykonać przy pomocy teko układu nawet bardzo złożonych układów logicznych - słowem - nie trać na niego czasu !!! A to było tylko kilka przykładów... na brak inwencji nawet assembler nie pomoże

-1
  • #7 08 Paź 2003 21:36
    Dragonking
    Poziom 13  

teraz na poważnie - sorki Eagle jeśli nie spodoba ci sie mój "odwet" ale uważam iżwszystko ma wady i zalety, i nie powinno się twierdzić że coś jest lepsze a coś gorsze. Radzę woytec'owi wypróbować różne języki programowania - może ten najbardziej krytykowany będzie jednak najbardziej poręczny? Wszystko zależy od człowieka...

0
  • #8 08 Paź 2003 21:50
    piotruss
    Poziom 12  

Ja bym polecil zaczac od asemblera mozesz sciagnas sobie np avr studio ze strny atmela. To jest doskonale narzedzie do nauki progrmowania po napisaniu programu mozesz odrazu zobaczyc co sie dzieje.

0
  • #9 08 Paź 2003 21:56
    ACULA
    Poziom 34  

a ja używam wielu języków, nawet w jednym systemie
    a) w programie wyższego poziomu przeważnie można umieścić wstawkę asemblerową
    b) język należy dobrać do oczekiwań, dzisiaj potrzebuję sterować LCD, stosować wiele pętli, więc język wysokiego poziomu
    jutro piszę inny program używam asemblera, w którym zależy mi na ścisłej kontroli i tolerancji czasu w us

0
  • #10 08 Paź 2003 23:22
    Dragonking
    Poziom 13  

cieszę się że ktoś podziela mój punkt widzenia :)

0
  • #11 09 Paź 2003 07:29
    Tdv
    Poziom 33  

Dragonking: sprawdź może datę z kiedy był ten post - odnoszę wrażenie...
    Ale skoro już się dyskusja zaczęła to zgadzam się z Eagle - bascom nadaje się do zabawy.
    Proponuję napisać sobie progarm w asm, C i BASCOMie (za każdym razem robiący to samo), skompilować i sprawdzić ile zajmują pamięci.

0
  • #12 09 Paź 2003 11:12
    h-doc
    Poziom 27  

no to teraz moja opinia:
    - jeśli znasz C na PC, to zacznij od programowania w C - przesiadka nie jest trudna, nawet biblioteki standardowe są podobne. Czasem jest kłopot z utrzymaniem standardu, bo nie ma chyba kompilatorów w pełni zgodnych z ANSI
    - C++ to domena komputerów - w MCU się tego nie stosuje
    - jeśli chodzi o asembler, to akurat rodzina '51 ma prosty, wygodny i łatwy asembler. Dlatego dobrze rozpocząc pracę od '51
    - w riscowych MCU (AVR, PIC) asembler moim zdaniem jest trudniejszy, mnemoniki są trudniejsze do zapamiętania, filozofia programowania jest odmienna i troszkę mniej intuicyjna

0
  • #14 09 Paź 2003 17:17
    piotruss
    Poziom 12  

jak zaczynac to zaczynac od podstaw a wszystko(programowanie) sie zaczelo od asemblera ;)

0
  • #15 09 Paź 2003 18:42
    elektryk
    Poziom 42  

Tdv napisał:
    BASCOM forever!!!
    Świat powinien być wdzieczny twórcom BASCOMa, dzięki nim każdy może programować uC
    Za windows też powinien byc wdzięczny?, bo moim zdaniem to ta sama plaga.
    Kurde znowu zchodzimy z dyskusji merytorycznej na dyskusje nad poglądami.

0
  • #16 09 Paź 2003 19:30
    Nemo
    Poziom 31  

Według mnie programowanie, to umiejętność korzystania z efektów swojej pracy. Co to znaczy? Napisałem w asemblerze np. procedury transmisji I2C, sprawdziłem i działają. W następnym programie też z nich skorzystam. Podobnie z LCD - to trzeba napisać tylko RAZ (ostatecznie poszukać w necie). Jeśli chodzi o języki wysokiego poziomu - OK, bardzo się przydają w zaawansowanych projektach chyba, że mamy pokaźną bibliotekę własnych procedur :D .
    Pozdrawiam.

0
  • #17 09 Paź 2003 21:37
    Eagle
    Poziom 23  

Może poprostu taki ślepy pęd do Bascom'a wynika z lenistwa ? Bo po co uczyć się prowadzić samochód, skoro można nauczyć się nr radio-taxi i też byc na miejscu za drobną opłatą. Po co czytać całą książkę skoro można streszczenie ? Po co myć zęby skoro są protezy ? Po co przygotować sobie coś do jedzenia, skoro są reustauracje? Po co uczyc się asm, skoro jest Bascom :) . Może czas zdjąc klapki z oczu i rozejrzeć się świat nie będzie na was czekał. Zobacz na forum, 90 % z problemami o programowanie dotyczy się Bascom'a dlaczego jest tak mało pytań o asm ? odp : bo tam nie ma problemów.

A teraz mam jeszcze pytanko :

Może nauczymy kogoś asm AVR po polsku - ja sam z powodu obowiązków nie podejmuje się tego ale gdyby było kilku chętnych i wiele pytających ... w sumie razem możemy wszystko. Więc niech odpowiedzą najpierw Ci którzy prowadzili by razem taki kurs .

0
  • #18 09 Paź 2003 21:52
    ACULA
    Poziom 34  

uważam że szkoda dalej drążyć ten temat, kazdy wie swoje i poglądów raczej nie zmieni
    co do propozycji nauki programowania to jestem przeciw
    uważam że najlepiej, gdy ktoś chociaz raz w życiu pójdzie do księgarni i kupi odpowiednią książkę, która wystarczy na kilkanaście lat, książka jest w cenie jednego procka i zwróci się po niespaleniu takiej sztuki
    ja 9 lat temu kupiłem książkę do asemblera i nadal z niej korzystam,
    po drugie to w edw było kilkanaście lekcji programowania w asm ale ludziom nie chce się szukać i myśleć tylko czekają na gotowce

uważam że gdyby każdy początkujący kupiłby książkę za ok 10-20zł to pytania na forum dotyczyłyby konkretów a nie podstawowych pytań, w sieci wszystkiego nie ma, każdy myśli że ściągnie sobie fragment kodu itp
    uważam że nie ważne jest to czy ktoś programuje w takim czy takim języku, najważniejsze to wiedzieć co się programuje, poznać architekturę procka, sposób działania itp, a dopiero potem zacząć pisać program

PS przy wyborze programu należy wziąć również pod uwagę, czy jest to pełna wersja, niestety nie mogę dorwać pełnych wersji kompilatorów np.C które obsłużyłyby pełne 8k, lub chociaż 4 :(

0
  • #19 10 Paź 2003 07:14
    Tdv
    Poziom 33  

Acula napisał:
    ... po drugie to w edw było kilkanaście lekcji programowania w asm ale ludziom nie chce się szukać i myśleć tylko czekają na gotowce

uważam że gdyby każdy początkujący kupiłby książkę za ok 10-20zł to pytania na forum dotyczyłyby konkretów a nie podstawowych pytań, w sieci wszystkiego nie ma, każdy myśli że ściągnie sobie fragment kodu itp
    uważam że nie ważne jest to czy ktoś programuje w takim czy takim języku, najważniejsze to wiedzieć co się programuje, poznać architekturę procka, sposób działania itp, a dopiero potem zacząć pisać program

.... :(

I tu trafiłeś w sedno sprawy, po prostu się nie chce. Czasami wystarczyłoby ściągnąć darmowego manuala i przejrzeć - ale po co lepiej niech to zrobi ktoś za mnie... Zgroza, a potem mamay wicepremiera Pola z jego pomysłami...

PS. elektryk: poniekad masz rację - Winzgroza, jak sama nazwa wskazuje... Ale jednak wielu użytkowników sięga po W. z przymusu - po prostu brak odpowidniego oprogramowania na inne platformy.

0
  Szukaj w 5mln produktów