Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywacz metali PI JABEL - jak zrobić dużo cewke

09 Wrz 2006 23:52 9831 7
  • Poziom 11  
    witam.
    mam wykonany wykrywacz metali typu PI ze zestawu do samodzielnego zlozenia firmy JABEL.

i chcialbym do niego wykonac cewke o srednicy okolo 1,2-1,5m
    i chcialbym sie dowiedziec z jakiego drutu ja wykonac(jaka grubosc) oraz ile zwoi nawinac, i czy ekranowac ja?

chce go uzywac tylko i wylacznie do duzych przedmiotow na glebokosciach okolo 2m i nie chce by mi wykrywal zlom( smieci).

z gory dzieki za info
  • Poziom 26  
    Myślę, że nie potrzebujesz tak dużej cewki!
    Jeśli zrobisz fi=1m to będzie dużo! Wielkość przedmiotów będziesz rozpoznawał po długości utrzymywania się sygnału i jego natężeniu.
    Proponuję (dla uzyskania lepszych osiągów) zrobić 2 cewki jedna w drugiej. Np: zewnętrzna o śr. 60cm, wewnętrzna 40cm.

Co do drutu - lakierowany, ok. 0,3mm, nie ekranować.
  • Poziom 11  
    tzn.

wieim ze moge taka cewke wykonac, bo na ten temat tez juz troche poczytalem.
    a mojemu klientowi wlasnie zalezy na cewke o pokaznych wymiarach, gdyz gladalismy cos takie go na niemieckich stronach i ma dosc potezne osiagi.
    niestety za taka cewke w niemczech licza sobie dosc duzo bo okolo 400-500 euro

i wlasnie sie zastanawialem czy w jabelu wogole by to mialo zastosowanie i chcialbym wiedziec konkretniej ile zwoi nawinac by dobrze mi to wspolgralo

na foto mniejwiecej jest to co chcialbym wykonac. jest to cewka skladana 1m*1m i z tego co czytalem to przedmioty o wymiarach 30*18*15cm lapie na glebokosciach do 2,8m i wlasnie o takie cos by mi chodzilo
  • Poziom 16  
    "nie chce by mi wykrywal zlom( smieci)"
    Tutaj niestety wymiana cewki nie pomoże, trzeba zmienić wykrywacz na jakieś IB.
  • Poziom 11  
    czyli tak czy tak badzie widzial wszystko co mu pod cewke wleci????
    hmmmm a nie da sie do jabla doric czegos by odzucal przedmioty mniejsze niz np. puszka alu 0,33l???
  • Poziom 17  
    Możesz wykonć cewkę o dowolnej średnicy, a nawet ramę przyjmując zasadę, że długość drutu jest stała i wynosi po przeliczeniu standardowej opisanej w instrukcji coś ok 16m.
    Robiąc ramę o boku 1m wychodzi z wyliczenia, że cewka bedzie miała tylko 4 zwoje i tak będzie.
    Tak cewka teoretycznie ma pomijać drobne śmiecie a sygnalizować tylko duże przedmioty.
    Wiele nie stracisz jak wykonasz coś takiego i sprawdzisz praktycznie jak się to będzie zachowywało w stosunku do puszki alu 0,33.
    Przypuszczam ,że jak będzie lezala na wierzchu to krawędź sondy z niewielkiej odleglosci zasygnalizuje obecnośc, ale jak będzie 0,5m pod ziemią to raczej jej nie wykryje.
    Pozdrawiam
    Dodam, że średnica drutu zgodna z instrukcją czyli 0,7mm
  • Poziom 42  
    Przy takiej ilości zwojów to tor odbiorczy będzie gluchy jak pień.
  • Poziom 17  
    Oczywiście był to skrajny przypadek, ale osobiscie wykonywałem sondy o średnicy 60cm, a znajomy wykonał wedlug tej zasady cewkę w kole hula-hop(90cm) czy jak to się nazywa. Na 60 nawijałem 10zwoi, jak natomiast zachowywala się 90 nie odpowiem bo nie pytałem, ale zrobię to przy najblizszej okazji.
    Dla zainteresowanych link do ramek po rosyjsku:
    http://home.skif.net/~yukol/PIglub.htm
    Pozdrawiam