Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

model samochodu RC z silnikiem spalinowym od kosy

vepo 12 Wrz 2008 15:58 127908 143
    wader_669
    Poziom 28  
    tak jak kolega mowi ze kable ekranowane tzn podlaczone do masy. najlepiej obudowe wsadzic w metalowe pudelko i tez do masy, a najwazniejsze dolacz kondensatory filtrujace przed kazdym ukladem
  • Relpol przekaźniki
    Bungee
    Poziom 14  
    A ja Wam koledzy pomoge. Moze pomoge :)
    http://www.sklep.rcmodelsport.pl/index.php?cat_id=117
    Tutaj sa auta spalinowe RC. Do kazdego jest link do instrukcji i wykazu elementow. Mozecie kupic gotowe zawieszenie, albo pokombinowac troche. Akurat pracuje w tej firmie wiec jak cos, to piszcie. Postaram sie pomoc :)
    elektronik-adam
    Poziom 11  
    To ja może odnowie temat mam w planach budowę takiego autka tylko że na silniku z jawki 50 bez skrzyni tzn skrzynia ucięta zostaje tylko obudowa wału z 2 stron, cylinder, tłok, głowica, magneto, cewka, gaźnik i kawałek tłumika czyli kolanko od cylindra a resztę dorabiam i teraz nasuwa się
    1 problem chcę zrobić automatyczne sprzęgło z hamulca bębnowego ;] tzn podłączyć jakoś okładziny żeby ciągle się kręciły i jak dodam gazu to one zaczną trzeć o bęben do którego będzie przyspawana zębatka rowerowa z łańcuchem na tylną oś.
    2 problem to układ skrętny dobrze by było jakby miał zawieszenie na amortyzatorach ale nie wiem jeszcze skąd takie sprężyny wziąć
    3 problem za skręcanie będzie odpowiedzialny silnik od wycieraczek z malucha i sterowanie nim bym chciał zrobić na 2 mostkach H z powodu że słyszałem że bardzo się grzeje taki mostek mam pytanie czy jakby podłączyć mostek za mostkiem to będą się mniej grzać ?
  • Relpol przekaźniki
    czisi
    Poziom 11  
    witam Projekt świetny już pierwsze zdjęcia sprawiły ze wziąłem się za budowę czegoś takiego ale niestety mam dwa problemy . Proszę opisz jak rozwiązałeś sprawę z odwróceniem obrotów wału z silnika o 90* (czego użyłeś , skąd miałeś części , ewentualnie jak byś to rozwiązał ) drugą sprawą są zwrotnice kół przednich . co zostało użyte i czy takie zwrotnice wytrzymają nacisk ok 7-10 kg bo tyle przypuszczalnie będzie ważył mój model .. bardzo proszę o wszystkie pomysły jakie ci się nasuwają . Dodam tylko ze pierwsza wersja pojazdu także będzie niezawieszona..
    Brosper
    Poziom 14  
    No ja bym powiedział że najlepszy będzie dyferencjał ale ty możesz użyć kilku zębatek i zrobić sztywna tylnią oś.
    _milcek_
    Poziom 19  
    Najlepsza by była przekładnia z jakieś większej kątówki ok 2kW. Może i z marketowej też wytrzyma bo silnik spalinowy to nie elektryczny a tam w kątówce nawet miękkiego startu nie ma.
    czisi
    Poziom 11  
    Bardzo mnie cieszy każda odpowiedź na mój post . Przyznam się że sprawę tej głowicy z "boszki" już zaczołem badać. Z moich pierwszych obserwacji wynika ze głowica ma przełożenie na oko 1-2,5 (jeden obrót silnika 2,5 obrotu tarczy) silnik z kosiarki wydaje mi się ma od 7000-1000 obr/min

1000obr x 2,5 = 2500 obrotów na minute tarcza kontówki ma 7200 obr/ min

wydaje mi się że przy pierwszym dodaniu gazu do dechy wszystkie tryby zmieli w pył

Dlatego tak bardzo zależy mi żeby wypowiedział się autor postu jak to rozwiązał u siebie
    vepo
    Poziom 11  
    Witam wszystkich!

Bardzo się cieszę, że dalej ktoś interesuje się budową takiej zabawki. Ja trochę odłożyłem projekt modelu ze wzgledów rodzinnych ale jak mam chwilke to coś pomajstruje.

Więc jeżeli chodzi o silnik od jawki to bedziesz miał trochę zachodu z tym. Sprzęgło, nawet samo odpalanie silnika będzie utrudnione. Najlepiej jakbyś poszukał gdzieś na allegro albo jakichś szrotach i wychaczył byś cały silnik od kosy ze sprzęgłem. Napewno taniej wyjdzie niż robić sprzęgło odśrodkowe.

Odnośnie przekładni to ja wykorzystałem głowice od kątówki - to już dało pożądane obroty. Tam gdzie się mocowało tarczę, nakręciłem najmniejszą zębatkę z wielotrybu od roweru a na tylną oś dałem przedostatnią. W sumie to można dać największą będzie wtedy zrywniejszy.

Pozdrawiam
    kondzio98
    Poziom 13  
    Witam.
    Powoli buduje swój model ,i oczywiście mam problem z mostkiem .Z tego co przeczytałem połączenia mostka zrobiłem tak jak na załączonym schemacie.Po podłączeniu kabelków odbiornika nic się nie dzieje ,dopiero po podpięciu akumulatora ze wszystkich tranzystorów idzie dym. Żaden z tranzystorów nie jest połączony z innym powierzchnią dla radiatora.

Jeżeli źle zrozumiałem połączenia na schemacie prosiłbym o wskazanie błędu.
    Z góry dziękuje za pomoc.

Mariszon
    Poziom 10  
    I jak tam z modelami?

vepo swoj naped masz zrobiony na przegubach czy inaczej?
    Jakiej srednicy sa prety?
    Mariszon
    Poziom 10  
    Vepo mógł byś dokładniej opisać sam wał z przegubami? Jak go zrobiłeś? Jak jest zamocowany do kół i jak jest osadzony w ramie?
    kombinatoru35
    Poziom 9  
    witam. mam silnik od kosy troszke kasy i checi:) i mam zamiar zacząc budowe podobnego pojazdu. interesuje mnie jak polaczyles silnik od kosy z zebatkami od kątowki. pozdrawiam
    vepo
    Poziom 11  
    Heya

Odnośnie przegubów to zostały wykonane z prętów na tokarce
    środek pręta został zeskrawany a zewnętrzne końce uformowane w kule. Potem zostały nawiercone przez środek i przełożone zostały przez nie kołki. Trzeba mieć do tego tokarkę albo znajomego który by to zrobił.
    kielichy też robione na tokarce i frezarce (wyfrezowane fasolki na kołki przegubów)
    same przeguby trzymają się same tzn. cała konstrukcja została zespawana i się to trzyma samo. demontaż równa się rozcinanie zawieszenia.
    jeżeli chodzi o przeniesienie napędu z silnika na przegub kontówki
    też został zrobiony na tokarce -zębatka została nawiercona i nagwintowany został gwint M3, dorobiony został wałek z jednej strony dopasowany kwadrat (wyjście ze sprzęgła silnika) a z drugiej przymocowana zębatka zdawcza (ta mała) poprzez wkręcenie śrubki M3.
    wiem że to trochę zawiłe ale zdjęć już nie zrobię bo musiał bym rozcinać model.
    Pozdrawiam
    vepo
    Poziom 11  
    resor starałem się zrobić z tego co miałem czyli pręty i tulejki. zresztą prawie cały jest z tego zrobiony. Początek budowy modelu wyglądał tak:

najpierw przykręciłem mocowanie do silnika wraz z przegubem od kątówki, potem docinałem pręty i je wspawywałem. aż powstała taka konstrukcja. bynajmniej wszystko na oko.

jak ktoś zrobił model i ma problemy ze skręcaniem (drze opony i słabo skręca) to rozwiązaniem problemu jest zrobienie wodzików skręcania z tylnej strony.

Ja obciąłem przód i wspawałem odwrotnie (tył na przód) teraz skręca rewelacyjnie

niedługo zamieszczę nowe zdjęcia to dokładniej będzie widać co i jak.
    pawel5196
    Poziom 14  
    Witam.
    Bardzo fajny pojazd:D
    Mam jedno pytanie. Buduje podobny pojazd i nie wiem czy oto takie serwo,, MG-995'' wystarczy, żeby skręcać pojazdem?
    Pozdrawiam.
    Mariszon
    Poziom 10  
    vepo i jak tam z modelem? Jakies postępy?

Ja planuje zrobic powiekszona kopie normalnego modelu HPI Baja 5b. Zespawanie ramy mocowan silnika to nie problem natomiast nie wiem jak rozwiazac kwestie tylnego zawieszenia. Chce zrobic tak jak Ty niezalezne zawieszenie i na poczatek bez dyfra.

Silnik bedzie ustawiony w poprzek. Od "kielicha" sprzegła odsrodkowego (ten co przejmuje obroty ze sprzegla) odprowadze zebatke. Łancuchem polacze z zebatka na wale iii.... co teraz? Myslalem zeby głowna czesc osi (do ktorej mocowana jest zebatka) osadzic na lozyskach w ramie i zrobic przegub zaraz za ramą. To odchodzi do kola i teoretycznie wszystko git. Zawieszenie przod tyl dwuwachaczowe tak jak u Ciebie.

Bedzie to wygladalo mniej wiecej tak. Oczywiscie nie ma tam amortyzatora ale to nie problem. Kwestia tylko czy przegub zdwojnie wychylny wystarczy?

Co sadzicie?

Jeszcze jakbys mogl dokladnie opisac ew narysowac ;) sposob mocowania wałka w kole to byloby super :)

Gdzie moge dostac sensownej wielkosci kola? Takie jak ma vepo ew. deko wieksze z dobrym bieznikiem i metalowa piasta?

gg11739081

Dzieki
    ymm14
    Poziom 1  
    witam

jestem w trakcie budowy quada rc.
    czy na tym schemacie zamiast odbiornika nie powinno być płytka serwa?
    czisi
    Poziom 11  
    witam ja też nie rozumiem wg tego schematu silnik z wycieraczek poprzez mostek h jest podłączony do aparatury odbiornika czy do serwa .Bardzo bym prosił o narysowanie schematu gdzie było by zawarte podłączenie silnika, mostka h , serwa wyśrodkowującego , i aparatury odbiorczej . Z góry dziękuję za informację
    pawel3928
    Poziom 11  
    Gdzie można kupić takie koła jak m ten pojazd na początku
    kal123
    Poziom 2  
    Witam, mógłby ktoś wrzucić poprawny schemat jak wykonać serwo o którym mowa wyżej.
    jashor
    Poziom 7  
    Witam,
    Jak wykonałeś zwrotnice przednie? I czy mógłbyś dać zdjęcie tych "przegubów" na tylnej osi? Z góry dzięki za odpowiedź - Twój projekt jest świetny!!!
    baracuda2
    Poziom 13  
    Szukam odpowiedniego silnika od podkaszarki do budowy podobnego modelu, czym się sugerować aby później mieć jak najłątwiej z podłączeniem. Prawdopodobnie też użyje przekładni kątowej od szlifierki, kilka leży spalonych.