Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

model samochodu RC z silnikiem spalinowym od kosy

vepo 16 Apr 2008 01:18 130938 143
    vepo
    Level 12  
    oto kilka fotek. Narazie są to fotki z telefonu. za jakiś czas będą z lustrzanki cyfrowej.

Tak pokrótce:

Rama jest robiona z cienkich stalowych prętów fi 4mm (chyba stal ulepszana, bo ciężko nawet je giąć) bynajmniej bardzo łatwo się je spawa półautomatem.

Oś tylna z ruchomymi przegubami. Całość sam na tokarce i frezarce robiłem.
    łożyska są wpasowane na ciasno i lekko heftnięte.

Na zdjęciach widać już wszystko prawie zrobione, jeszcze tylko układ skrętny i serwo gazu.

Postaram się za jakiś czas dać zdjęcia poszczególnych części co jak zostało zrobione.

Od razu mówię, że ten model nie ma jakichś konkretnych przeliczanych wymiarów. Poprostu wszystko jest zrobione od przysłowiowej siekiery i na szybko.

Może ktoś z was robił coś takiego to wrzućcie fotki?

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
    kondzio98
    Level 13  
    Mam takie pytanie .Tylnia oś ma tak samo jak przednia ,niezależne zawieszenie .Interesuje mnie za pomocą czego przenosisz napęd na te koła napędowe ???, kardanów od nasadek ??( nie widze bo na zdjęciu przysłania mi to wachacz) ,jeśli jusz to jak rozwiązałeś to ,że kardan jest "chowany" (wsuwa się i wysuwa) ,zastosowałeś jakiś profil zamknięty ?????

A tak wogóle to z czego zrobiłeś te amortyzatory ???? ( chodzi mi o materiały).Ciekaw też jestem jak wykonasz mechanizm skrętu , bo sporym utrudnieniem będzie układ zawieszenia jaki tu zastosowałeś.
    Brosper
    Level 14  
    Nie jestem pewien czy te amortyzatory wytrzymają zwykłą a co dopiero ekstremalną jadę tym samochodem. Popatrz na modele rc I dopracuj zawieszenie a co do całości to daje 9/10 zawsze chciałem mieć coś takiego.
    suzukisamurai
    Level 11  
    Witam. Aparatura w modelu to AM, czy FM? Praca instalacji zapłonowej silnika nie powoduje zakłóceń w jej działaniu?
    vepo
    Level 12  
    Przeniesienie napędu wykonałem na podobieństwo modeli fabrycznych. Kuliste końce przegubów z kołkami poprzecznymi, które wchodzą w kielichy z wyfrezowanymi fasolkami. Całość wykonana z materiału 40H - zahartowane i odpuszczone do 45HRC. Myślę, że prędzej pękną niż się wychechłają.

Mocowanie wahacza ustawione tak aby nie powodowało wysuwania sie przegubów. Sprawdziłem pracę pod różnymi kontami. Generalnie jest ok

Odnośnie cienkich prętów to powiem tyle. że są naprawdę twarde. (prawdopodobnie stal sprężynowa). Ostatnią rzeczą która mogła by puścić to będzie rama

Dodano po 4 [minuty]:

a właśnie, odnośnie radia to jest problem. Gdy silnik chodzi serwa są mniej "posłuszne" wahają się lekko. Będę musiał nad tym popracować. Może jakieś ekrany na przewód wysokiego i odbiornika, niewiem. Jak ktoś ma jakiś pomysł niech da znać
  • TermopastyTermopasty
    Brosper
    Level 14  
    Może pokaż jakiś filmik z pierwszych prób jak on się sprawuje. Przetestuj go pod względem wytrzymałości spuść np z 1 i 2 metrów.
    kondzio98
    Level 13  
    Ja jestem nadal ciekaw jak rozwiążesz machanizm skrętu ,no bo przecież masz tam niezależne zawieszenie ,a więc wynika ztego ,że główny drążek ,który będzie sterował wychyleniem kół musi byc chowany ,ale jeżeli będzie on chowany to będzie on umożliwiał skręt najwyżej jednemu kołu.

A więc ,jak to rozwiążesz ????
    kondzio98
    Level 13  
    Jak idą prace nad twoim pojazdem ??Wszyscy niecierpliwie czekamy na filmik z jazdy twojego autka.
    Wizzer
    Level 10  
    Mechanizm skrętu zrób jakoś tak, nie jak wahadło. W ten sposób będziesz miał bardziej równomierne wychylenia obu kół ;) Ale jak to dobrze zrobisz to też będzie działać.

Rysunek robiony bardzo szybko, sorry :D
    vepo
    Level 12  
    No model ma już gotową rurę wydechową - coś na wzór rezonansu.
    Wykułem ją z kawałka blachy i pospawałem. Dzisiaj zestroiłem gaźnik do tej rury i muszę stwierdzić że dopiero teraz silniczek dostał moc!
    Przy tym dźwięk nabrał barwy basowej. Tłumik nie był strojony do tej pojemności i jest większy niż przewiduje wzór, pozwoliło mi to osiągnąć dobre efekty przy niższych obrotach,ale i tak 100x lepiej kręci teraz na maks obrotach(rura to najlepszy sukces jeżeli chodzi o rasowanie silnika). Sorry że tak długo nie ma zdjęć ale teraz nie mam zbytnio czasu.

Odnośnie tego skręcania to masz rację, przy skręcaniu jedno koło bardziej jest skręcone od drugiego co powoduje darcie opon. U mnie dochodzi jeszcze fakt ze tylna oś jest bez dyferencjału i ciągnie jeszcze bardziej.

mieliście może do czynienia z kołami od hpi monstera? chciałbym je utwardzić bo są zbyt miękkie, już się zastanawiam nawet czy czasem ich nie wymienić na kółka od wózka dziecięcego(takie pompowane aluski)

pozdrawiam
    gangsta529
    Level 14  
    nom powiem że wszystko ładnie pięknie wygląda, a mam pytanie ile max jedzie i ile waży to autko?? :D
    vepo
    Level 12  
    na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma założonej aparatury rc więc trudno powiedzieć ile pociągnie. Myślę, że około 60-70km/h. Okaże się w testach
    Brosper
    Level 14  
    Planujesz do niego jakąś obudowę??
    gangsta529
    Level 14  
    może to i głupie pytanie ale czy masz możliwość zmieżenia temp?? ogólnie przy silniku?? bo jak tak to może ci podsune pewien pomysł ale musze znać temperaturke
    vepo
    Level 12  
    obudowy nie planuje.

a co do temp. to nie wiem jaka jest. Ale każdy pomysł przeanalizuje, tak że dawaj.

Bynajmniej myślałem kiedyś aby zrobić sterowanie zapłonem analizując temperaturę, podciśnienie i obroty na mikrokontrolerze atmega 8 bo akurat troszkę bawię się nim w wolnym czasie. (narazie zrobiłem projekcik z silniczkiem dc jako model spalinówki, wiem że dochodzi tu także zmienna czasowa podczas sprężania i zapłonu - nie jednakowy ruch pełnego obrotu, ale to inna historia) bynajmniej nie zależy mi na wyduszeniu maks mocy.

to tyle na dziś narka
    Brosper
    Level 14  
    Czy są poczynione jakieś kolejne kroki z tym samochodem RC czy projekt zawieszony ??
    jajek92
    Level 23  
    A ja sie muszę przyczepić, do tego modelu, a dokładniej o układ kierowniczy. W pojeździe 4 kołowym, wewnętrzne koło ma większy skręt niż zewnętrzne https://obrazki.elektroda.pl/49_1198789037_thumb.png
    spowodowane jest u ciebie to be nie masz równo jak by to powiedzieć sam nie wiem < ten czop co sie kręci na silniku "na serwie" nie jest równo z wąsami w zwrotnicy
    a te oponki to od czego? i silniczek jaką ma pojemność, moższesz dać link do przykładowych
    Brosper
    Level 14  
    opony to są zwykłe modelarskie koła chyba HPI
    suzukisamurai
    Level 11  
    Zajrzyjcie do mojego projektu samochodu rc z silnikiem minibike:

Więcej zdjęć i opis tu:
    http://www.arbiter.pl/galeria/Terenowy.pojazd.spalinowy

filmik tu:
    http://pl.youtube.com/watch?v=PaP6PWvNNmY

Powoli nabiera kształtów :)
    Jest trochę bardziej siermiężny od samochodziku twórcy tematu, ale mam nadzieję że będzie zdolny znieść wiele :P

Liczę na poradę jak rozwiązać serwo skrętu - elektronik ze mnie żaden - może macie jakiś prosty schemat z wykazem co kupić i jak polutować żeby zmodyfikować zwykłe serwo jak autor tematu, by miało większy uciąg?

Pozdrawiam!
    kondzio98
    Level 13  
    suzukisamurai :arrow: Mówisz ,że chcesz wzmocnic serwo skrętu ,tutaj masz schemat mostka H który zastosował kolega vepo ,on jest właśnie tego rodzaju wzmacniaczem ,i w tym przypadku składa się on z kilku tranzystorów typu MOSFET(hyba tak się nazywają) ,na schemacie masz już podane typy tranzystorów ,i ich wyprowadzenia(S:żródło ,G:bramkę ,D:dren) i musisz tylkoto zlutowac odpowiednio. Możesz też zastosowac inny mostek ,takich schematów jest sporo https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2946673#2946673

vepo:arrow:Daj jak najszybciej filmik
    suzukisamurai
    Level 11  
    Kondzio98-> a element IFMD to jakiś kondensator? Jaki? i czy drugie jego wyprowadzenie podłączyć do masy?

Kolega vepo zastosował inne tranzystory: (irf540 i irf9540), domyślam się że dlatego iż zalecanych nie udało mu się kupić. W takim razie który tranzystor zastępuje który na schemacie?

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam!
    kondzio98
    Level 13  
    suzukisamurai :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic247286.html
    Wynikało by z tego ,że ten kondensator ma pojemnośc 1µF i jest elektrolityczny ,także jego "minus " podłanczasz do masy a "plus" tak jak na schemacie."Plus" tego kondensatora odróżnisz tym ,że będzie miał dłuższą nóżke (żeby to rozpoznac musi byc on nowy).Jeżeli chodzi Ci o te tranzystory to zapytaj się kolegi vepo na pw. bo ja nie wiem które ,którymi zastąpił.
    vepo
    Level 12  
    do prawidłowego działania potrzebny będzie jeszcze potencjometr.

najlepiej rozkręcić serwo i zobaczyć jak to wygląda w środku.
    Jest tam mała płytka z której wychodzą 2 kabelki do silnika - odlutuj je i podłącz do mostka H do wejść.

Są jeszcze 3 kabelki do potencjometru mierzącego wychył serwa. Możesz je też odlutować i zastosować potencjometr tej samej wartości lub zbliżonej, lub wykożystać go do nowego silniejszego serwa twojej konstrukcji.

Jeżeli chcesz aby serwo skrętu dochodziło do określonego momentu (proporcjonalnie do wychylenia drążka aparatury) potencjometr musi być sprzężony z nowym silnikiem.
    Można też zostawić potencjometr w środkowym położeniu i wtedy wychył drążka będzie powodował ciągłe kręcenie silnika.
    vepo
    Level 12  
    oglądałem twój projekt i powiem szczerze, że to będzie niezła maszyna :D. Będzie ciężko okiełznać tą moc. dęba na bank masz murowanego. znajomy trzymał w rękach minibike`a (nie siedział) jak dał gazu mało sie nie pozbył zębów.

Daj znać jak idą postępy. Jestem ciekaw co za ziółko z tego będzie:D
    Pozdr
    suzukisamurai
    Level 11  
    Dzięki za rozwikłanie zagadki. Zdecydowanie od lutownicy i oscyloskopu wolę spawarkę i kątówkę :). Czasem jednak doskwiera brak podstawowej choćby wiedzy nt. elektroniki. Teraz na pewno sobie poradzę. Postępy w pracach relacjonuję na bieżąco na http://www.arbiter.pl/galeria/Terenowy.pojazd.spalinowy ale oczywiście dam znać i tu. Zapraszam do komentowania i pozdrawiam!
    kondzio98
    Level 13  
    A skąd wziąłeś takie wypasione kułka??, ja takie widziałem przy takim wuzku (dwukołowym) do wożenia worków , a ostatnio na takim wożą napoje do sklepiku w moim gimnazjum.A tak dokładnie to w jakim sklepie takie można dostac ,u mnie w castoramie niema.