Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna mieszkanie.

Łukasz1986 10 Sep 2006 02:31 3637 5
Wago
    Łukasz1986
    Level 2  
    Witam jestem elektrykiem prosto po szkole i ten remont który mam zamiar zrobić w moim mieszkaniu to mój debiut w roli prawdziwego elektryka.
    Potrzebuje oczywiście waszej pomocy.
    Mianowicie:
    Zakupiłem piec elektryczny (4 pola grzejne + piekarnik), i w związku z tym że w tym mieszkaniu jest stara instalacja postanowiłem wymienić ją narazie do kuchni i łazienki.
    licznik mam umieszczony na klatce schodowej, jakieś 5-7m od bezpiecznikó, bezpieczniki obecnie są topikowe, zamierzam zmienić wszystko na eski, i dam różnicówke, a i tu takie poważniejsze pytanie, do miesznania nie jest doprowadzony przewód PE a czy różnicówka będzie bez niego działać ??
    Jak styworzyć przewód PE, wystarczy gozmostkować przed tablicą z N ??
    Do mieszkania doprowadzona jest narazie 1 faza i zastanawiałęm się nad zmianą na 3, ale czy jest sens specjalnie do pieca doprowadzać siłe??
    Jakie byułyby ewentualne tego koszty??
    Słyszałem że sdamo zezwolenie kosztuje 200zł od KV, czy to prawda ??
    Piszcie prosze wszelkie rady jakie mogły by mi sie przydać.

Z góry dzięki każdemu za pomoc.
  • Wago
    Krzysztof10
    Level 19  
    Do takiego pieca napewno potrzebna jest siła .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic142488.html
    podaje link ,co do podłączenia różnicówki.
    Różnicówka będzie działała o ile dasz nowe pprzewody w domu , czyli zero i PE musi być .
    Quote:
    Do mieszkania doprowadzona jest narazie 1 faza i zastanawiałęm się nad zmianą na 3, ale czy jest sens specjalnie do pieca doprowadzać siłe??
    na te pytanie sam sobie odpowiedz , kosztów dobrze nie znam wiec ci nie podpowiem . Pozdrawiam
  • Wago
    lechm56
    Moderator
    Temat był parę razy na forum. Wpisz w "szukaj" -Instalacja elektryczna mieszkanie. A otrzymasz kilkanaście postów :D
    Miłej lektury.
    Łukasz1986
    Level 2  
    Piec można podłączyć też 1 fazą przez zmostkowanie kostki za piecem wg instrukcji z samego pieca.
    A co do innych tematów to żeczywiście są już je oglądałem i napisałem tylko te pytania które z tamtych pozostały.
    Napiszcie mi jeszcze jaki przekrój przewodu jest na jaki bezpiecznik, to sie jakoś liczyło tylko nie pamiętam jak, normalne dam 16A, a na piec myśle że kabel 3 x 4 mm kw. i bezpiecznik 20A- będzie dobrze ??
    napiszcie poprostu na jaki przekrój przewodu jaki kabel, i co z pralką pociągnąć osobny obwód jakim przewoddem i jaki bezpiecznik??.
    Jan.dg
    Level 21  
    Licz 8 A/mm2.a moc to pomnoz ampery x 230v(odwrotnie jak masz moc podziel przez 230 np. 4Kw 4000:230=ok 17A TERAZ 17:8 masz 2mm kwadrat czyli najblizszy 2.5mm2
    User removed account
    User removed account