Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie robota (3D)

10 Sep 2006 11:07 8683 11
  • Level 13  
    Witam !
    Mam na kartkach A4 plany mojego robota tj. wygląd, itp. Chciałbym jednak też zrobić taki projekt w komputerze. I tu jest moje pytanie: Jaki program najbardziej nadaje się do projektowania w 3 wymiarach (3D).
    Wielokrotnie na forum Elki widziałem takie rysunki.
    Za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 31  
    np ..3d Studio MAx ale to drogi soft i wymagający ogromnej wiedzy on użytkownika
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 22  
    Bardzo przyjaznym i prostym dla użytkownika jest program INVENTOR. Typowo inżynierski, posiada dużą bazę typowych dla konstrukcji cześci wg różnych norm (śruby, wkręty, podkładki, sworznie...).
    Wbudowany tutorial szybko i łatwo wprowadza nas w świat projektowania 3D. Możemy tworzyć dowolne kształty, jest tam tryb "gięcia blachy", oraz wykonywania połączeń spawanych. Wszystkie części można łączyć razem i sprawić, żeby można było nimi ruszać.
    Z tak wykonanego projektu 3D moża kilkoma kliknięciami utworzyć rysunek techniczny 2D, wg dowolnie wybranych norm, z wymiarami i ogromną ilościa innych możliwości.
    Nie jest niestety darmowy, nieoficjalnie podopwiem, że na próbę możesz sciągnąć ze znanych sieci P2P.
    Bwiłem się trochę wersją 8, instalacja na 3ch płytkach, ale wystarczy tak naprawde tylko pierwsza.
    Oto przykłądowy rysunek 3D: http://czeski.neostrada.pl/_!HEX/project_early.jpg
  • Level 35  
    3D studio max nie jest programem dla inżyniera. Jest to program typowo graficzny i używanie go do projektowanie konstrukcji to jak używanie Painta do rysowania schematów elektrycznych.

Oprócz tego co wymienił Zerpo jest wiele innych programów.
    Dosyć popularny jest Solidworks.
    Inny to Catia, ale to już jest kobyła w której możesz zrobić dosłownie wszystko...
    Cena takich programów jest jednak b.wysoka. Chociaż np. Solidworks dla studentów kosztuje 99$...

Jedna rzecz to przy takich programach do komfortowej pracy wymagany jest dobry sprzęt... takie rozsądne minimum to jakiś procesor ~2GHz i 512Mb ramu + jakaś karta 3D. Oczywiście parametry w dużej mierze zależą od wielkości projektu...
  • Level 30  
    Z powodzeniem można tworzyć modele 3D w AutoCAD...
    Stworzenie pojedynczego modelu części to nie problem...
    Nieco gorzej ze składaniem całości z poszczególnych elementów...
    Ale jak już się obcyka opcjonalne punkty odniesienia to jest ok...
    http://www.pubus.neostrada.pl/gsnc6.JPG
  • Level 17  
    Ja polecam Inventowa. Łatwy, prosty obłudze no i bardzo intuicyjny. Po przejściu kursu stronie: http://www.cad.pl/kursy/inventor4/ będziesz umiał naprawdę sporo zrobić, a narysowanie robota zajmie Tobie może z 3-4 dni łącznie z nauką.
  • Level 13  
    peeres wrote:
    Może darmowy Google SketchUp
    http://sketchup.google.com/

To jest to czego szukałem. Darmowe, proste w obsłudze - super !!

Serdeczne dzięki
  • Level 18  
    AutoCAD do projektowania 3d nie bardzo się nadaje - nie jest parametryczny, Inventor - tak,
    Ja używam Solidworksa. Wersja 2005 na pewno pamiętam że chodziła mi na kompie z prockiem duron 1Ghz , 128 Mb RAM oraz 32 Mb karcie graficznej. Nie jestem pewien ale wydaje mi się że wersja 2006 też mi działała na tej konfiguracji, wolno ale działała i dało się coś zrobić, czego nie można było powiedzieć o CATIA.

wersja 2006 i 2007 Solidworksa nie wiele się różnią ale 2006 chodzi wyraźnie szybciej i tą na dzień dzisiejszy polecam, jest w pełni zpolszczony i ma wbudowane tutoriale.
    była też taka wersja testowa na chyba 3 miesiące , darmowa, ale czy teraz jest dostępna to nie wiem.
    Do projektowania 3d polecam Solidworksa.
  • Level 14  
    Pociągnę temat inventora. Na stronie www.students.autodesk.com może się zarejestrować każdy posiadacz maila w domenie edu. Tak jest dostępne kilka ciekawych aplikacji tego producenta softu. licencja studencka jest 12 lub 24 miesięczna.
    W pakiecie z inventorem 11pl jest także autocad mechanical 2007
  • Level 13  
    A testował ktoś gCAD3D ?

narysowałem w nim swoją frezarkę (jeszcze nie zmontowana), a widze, ze sie nowsza wersja pojawiła.

Jest na GPL'u i ma wersję pod Linuksa, a co najważniejsze działa
  • Level 5  
    do modelowania 3D najlepiej ironcad. Od razu masz w nim cad 2D, wiec nie musisz dokupować dodatkowych licencji