Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BPS-2 Formowanie baterii Li-Pol...

10 Wrz 2006 12:14 19617 6
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie! Wiem ze temat "walkowany" na okraglo ale prosze o wyrozumialosc :-)))) Wlasnie zakupilem nowa oryginalna baterie BPS-2 do mojej 6310i Zalezy mi na poprawnym jej dzialaniu i mam pytanie czy do tego typu ogniw obowiazuja te same zasady formowania tzn.rozladowywac do konca az do wylaczenia sie tel. i ladowanie na wylaczonym aparacie 12 godz. i tak przynajmniej 3 procesy.....??? Dziekuje bardzo za wszelkie odpowiedzi... Pozdrawiam wszystkich ELEKTRODOWCÓW!!!
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Formatowanie baterii - przygotowanie baterii do pracy. Ma to nam celu nauczenie baterii normalnych warunków pracy. formatowanie wykonuje się na KAŻDEJ NOWEJ BATERI, nawet na bateriach litowo jonowych i polimerowych. Polega ono na naprzemiennym całkowitym ładowaniu i rozładowywaniu baterii. Nową baterię, po całkowitym rozładowaniu (rozładowanie w trakcie normalnego użytkowania) należy ładować przez około 12-14 godzin nawet jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawi się informacja że proces ładowania został zakończony. Po naładowaniu należy normalnie używać telefonu aż rozładuje się całkowicie. Po rozładowaniu należy powtórzyć proces ładowania. Powinien on być powtórzony trzykrotnie. Dopuszcza się w bateriach Litowo Jonowych dokonanie tylko jednego pełnego ładowania. Pamiętać należy o tym że baterie w telefonach jak i sprzedawane oddzielnie często (choć nie zawsze) są już trochę naładowane (demonstracyjnie). Trzeba je wówczas rozładować poprzez normalne użytkowanie telefonu i dopiero potem rozpocząć proces formatowania. Formatowanie zaleca się robić przy wyłączonym telefonie. Formatowanie przeprowadzone prawidłowo powinno przedłużyć żywotność baterii. Jeśli nie przeprowadzi się formatowania baterii jej czas działania ulegnie znacznemu skróceniu.
    Źródło - http://gsm.complex.w.interia.pl/slownik.html#form
  • Poziom 1  
    O ile mi wiadomo ogniwa LiPol nie mogą być rozładowywane do końca. Tak przynajmniej twierdzą modelarze samolotowi, którzy namiętnie ich używają. Napięcie na pojedynczym ogniwie nie może spaść poniżej 3V. Ale jak to jest w telefonach nie wiem, radzę ostrożność. I jeszcze poczytać o tym.

Dodano po 12 [minuty]:

Sprawdziłem:
    Ni-Cd trzeba formatować, nie wolno doładowywać
    Ni-MH trzeba formować, można doładowywać (lecz nie polecane)
    Li-ion nie trzeba formować, można doładowywać
    Li-Poli nie wolno formatować, wskazane jest doładowywać (a nie ładować od zera)
  • Poziom 40  
    [quote="Allus"]O ile mi wiadomo ogniwa LiPol nie mogą być rozładowywane
  • Poziom 33  
    wszystko niektórzy by formowali.. akumulator w aucie też trzeba formować????????????

Po raz tysięczny.
    LITOWYCH SIĘ NIE FORMUJE!!!!!!!!!!!

Cytat:
    Ma to nam celu nauczenie baterii normalnych warunków pracy.
    dobre

Cytat:
    baterie w telefonach jak i sprzedawane oddzielnie często (choć nie zawsze) są już trochę naładowane (demonstracyjnie)
    jeszcze lepsze. pewnie nie słyszałeś nigdy ani nie czytałeś że baterie litowe przechowuje się w stanie 70% naładowania co odpowiada napięciu ok 3,8V na ogniwo nie dla celów demonstracyjnych tylko w tyn stanie przechowywanie ich najmniej im szkodzi

Cytat:
    Jeśli nie przeprowadzi się formatowania baterii jej czas działania ulegnie znacznemu skróceniu.
    też niezłe.
  • Poziom 1  
    akumulatory się formuje jak informuje rzecznik producenta prof. Fiut z-ca docenta Procenta...

Moderowany przez marek216:

Poszukaj sobie innego forum. Ban.
    O formowaniu akumulatorów w dziale nawigacji jest spory temat. Pisania bzdur i chamstwa nie będę tolerował.

• Poziom 32  
    Witam myśle że całe to zamieszanie z formowaniem baterii Li-pol/ion to ściema. Producent czy sprzedawca pisze że baterie należy formatować żeby mieć podstawę do odrzucenia reklamacji. Ja ostatni formuje baterie w ten sposób że rozładowywuje do wyłączenia się telefonu i ładuje do pełna 2-3godziny w zależości od ładowarki i tak 3cykle nie żadne 12-14godzin bo to szkodzi baterii. Mówię o Li-ion a z tego co wiem to Li-pol jest bardziej wrażliwa na przeładowanie.