Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siec radiowa na wieksza skale ...

adik_adam 10 Wrz 2006 14:10 1428 13
  • #1 10 Wrz 2006 14:10
    adik_adam
    Poziom 13  

Witam! chcial bym zrobic siec radiowa na cala miejscowos i okolice, posiadam dzialke na gorze, i chcial bym zrobisz maszt i zamontowac na nim nadajnik wlan (czy jakis inny nie znam sie na tym) czy trudno zdobyc pozwolenie na takie cos, czego bym potrzebowal, jakie lacze bym musial posiadac zeby rozpowszechniac internet np na 50-100 domow?

0 13
  • #2 10 Wrz 2006 16:48
    trocse
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na tym forum wszystko znajdziesz wystarczy poszukac, ja dodam swoje ze juz nie te czasy zeby robic takie inwestycje, no ale jak admin ma za duzo czasu i spokojne nerwy :), internet radiowy staje sie obecnie bardzo czest juz darmowy, musialbys naprawde byc konkurencyjny czyli obecnie oplata nie wiecej jak 30 zl. konkurencja jest duza chocby providerow komorkowych, na dluzszy czas to watpie ze to pociagnie, no ale :)

0
  • #3 10 Wrz 2006 17:03
    bady32
    Poziom 11  

tak jak kolega trocse napisał wszystko jest na forum a na google to jest cała masa-ja uważam ,że w małych miejscowościach to jest opłacalny interes,sam korzystam z radiówki i jestem zadowolony nie musze płacić abonamentów telefonicznych itp.

0
  • #4 10 Wrz 2006 17:54
    Samuraj
    Poziom 35  

trocse napisał:
    ja dodam swoje ze juz nie te czasy zeby robic takie inwestycje

Po raz kolejny spotykam się z tą opinią na forum, że to już nie czas na tworzenie sieci z dostępem do neta.
    Mam pytanie dlaczego tak sądzisz :?:
    Mieszkam w miejscowości ok 32 tyś osób (to nie jest mało). Mamy 3 lub 4 provaiderówa sam założyłem siec opartą na usłudze DSL8000 i jakoś na klientów nie narzekam. Dodam tylko, że sam nie chodzę po ludziach i nie szukam chętnych, sami przychodzą. To wszystko kwestia tego jak podchodzisz do klienta, jeśli od początku nastawiony jesteś na kokosy to marnie to widzę.
    U nas możliwy jest dostęp poprzez neo, kablówkę, lokalna siec (konkurencja) oraz jeszcze jedna prywatna firma. Wyżyć z tego się nie da na dzień dzisiejszy, ale jak bym pochodził to 1000zł/m-c bym wyciągnął, ale 600 za nic nie robienie to też dobrze.
    Tak, więc nie uważam, że to nie czas na takie inwestycje.
    To właśnie dzięki konkurencji opłaty za internet są tak niskie.

0
  • #5 10 Wrz 2006 22:52
    trocse

Nie ze jestem przeciwny, ale juz coraz czesciej net radiowy jest zupelnie za free i lada moment bedzie bardziej dostepny, takie sa tendencje juz i w polsce, sam mam tez kilka radiowek ale nie planuje juz tego rozwijac, no tak na wioskach i malych miescinkach to jeszcze pare zl da ale i tak juz coraz mniej, a bezpieczenstwo ? ... no ale ludziki na to nie patrza akurat. tylko dawalem lekkie sygnaly ze nie nalezy sie nastawiac na kokosy, a raczej kalkulowac czy wogole to sie oplaci, szczegolnie jak kolega od posta podejzewam ze o radiowkach nie wie wlasciwie nic, ja jestem za malymi WLANami kolezenskimi itd, czas duzych radiwek sie konczy powoli, krajowi operatorzy powoli wchodza w ten teren. podsumowujac : budujmy :) ale to juz raczej jako dodatek do czegos lub jako hobby...
    i tak pozniej sie ludziki podpinaja na lewo itd tego sie nie da uniknac, ale to robi sie zgodne z zasada net za free :)

0
  • #6 10 Wrz 2006 23:00
    Samuraj
    Poziom 35  

Idąc dalej tym tokiem postępowania wszyscy co podpisują dziś umowy na NEO to idioci, bo jutro w całej Polsce net będzie za free :)

0
  • #7 10 Wrz 2006 23:20
    trocse

Wybor sprawa wolna dla kazdego :) i neo tanieje itd :) , nie jest net za free ale np radiowy jest juz na coraz wiekszych obszarach, i nawet w polsce i to calkiem niebawem bedzie coraz taniej i free za przyslowiowy dostep do netu i sa juz wdrazane odpowiednie projekty

0
  • #8 10 Wrz 2006 23:39
    Samuraj
    Poziom 35  

Jeśli tak by było jak mówisz to dlaczego w tym miesiącu podpiąłem dwie osoby które zrezygnowały z neo na rzecz naszej sieci ??
    No cóż zapewne Ci ludzie to idioci i nie umieją liczyć.
    Ja ich za idiotów nie uważam bo z odpowiednia ceną powinna iść jakość.
    Jeśli jedno i drugie pasuje klientowi to nabywca na usługę zawsze się znajdzie. Zapewne jak ktoś wykupi DSL1000 i podepnie 50 osób i od każdej zawoła 80 zł/m-c to powodzenia, szybko zwinie interes.
    Choć znam sieć gdzie na SDI siedzi 10 osób i każdy płaci 50zł.

0
  • #9 10 Wrz 2006 23:53
    trocse

Wiec widzisz jak to z ludziskami bywa, no fakt ze malo uswiadomieni albo starsi nie wiedza czasami o innych rozwiazaniach, tylko sie cieszyc ze ilosc placacych sie zwieksza a nie spada, w moim miasteczku, no zalozmy ze w moim, przybywa radiowcow ale tych na lewo :) i mysle ze admini tych sieci nawet nie mysla aby to jakos zablokowac, ale odbiegamy od tematu.
    jestem za, budowac, ale z ta duza skala ja bym sie tylko zastanawial, albo poprostu zaczac od kilku ludzikow i nie myslec o calej miejscowosci zaraz, najlepiej dla znajomkow itd, bo wiadomo, sprawy z dzialalnoscia gospodarcza, skarbowka itd

0
  • #10 11 Wrz 2006 11:33
    szczepan20
    Poziom 10  

Ludzie co wy myslicie ze w stanach mieszkacie?? na niektorych dosyc sporych wsiach nie masz innego wybory niz wifi i wybor ten w ciagu kilku lat napewno sie nie poszerzy.
    Do autora: zalozyc to nie problem tylko podaj konkretniej np jaki zasieg ma miec ta siec, czy Twoja dzialka jest gdzies na uboczu czy moze w centrum miejscowosci, jak daleko bedzie znajdowal sie masz od miejsca podpiecia dsl itp.

0
  • #11 11 Wrz 2006 13:46
    dan-j2
    Poziom 18  

Do wsi praktycznie dochodzi juz neostrada ale podobno kiepsko to chodzi bo rozlacza a nieraz to wogle laczyc sie nie chce. Bardzo duzo providerow stawia nadajniki na wsiach m.in jest duze zapotrzebowanie na internet. Nie ma zaklucen sam posiadam siec która liczy okolo 100 osób i dzialam w miescie siec mam zabezpieczona w taki sposob radius+pppoe+autoryzacja na ap po mac,vlany to wszystko zaszyfrowane jest zaintegrowane z baza mysql dodatkowo to wszystko jest powiazane z mac i ip i nie ma mozliwosci sie podlaczyc trzeba umiec tylko zabezpieczyc siec.Klienci sa zadowoleni bo uzywam dobrego sprzetu i praktycznie nie mialem jakis tam rzeczy ze ktos odeszedl z sieci bo cos mu niepasowalo raz 1 klient odszedl bo wyjezdzal na rok do angli i nie mial kto siedziec a tak to wszyscy co do mnie przychodza sa od innych providerow radiowych kablowek i neo bo swiadcze lepsza usluge i tansza.
    Providerzy radiowi moga byc duza konkurencja dla kablowek i neo warunek trzeba sie na tym znac co sie robi jaki dobor sprzetu trzeba umiec zabezpieczyc siec trzeba miec pozadny sprzet generalnie siec wifi wymaga bardzo duzej inwestycji.

0
  • #12 11 Wrz 2006 15:46
    trocse

Jeszcze zapomnieliscie o oparatorach komorkowych i ich rozne uslugi np, iplus, simdata itd itd, tak jak mowilem stawiac stawiac tylkoz ta skala ostroznie :)

te zabezpieczenia to i tak nie sa 100 % skuteczne :) , ale to tak na marginesie :) , a na wioskach wlasnie istnieje projekt pochodzacy prostu z EU o darmowym necie itd :)

0
  • #13 12 Wrz 2006 14:01
    maniacs
    Poziom 17  

jasne że coraz więcej netu z eterku jest za frree

nawet sam jestem w zasięgu 2 takich nadajników - niestety oprogramowanie tych hotspotów jest takie że po 2tyg wywala mi dostęp do neta na kolejne 4tyg. (że nie wspomne o blokadzie wszyskiego poza www i pocztą :) )

ja zgadzam się z tezą że kokosów na tym się niezarobi ale takie sieci to wspoaniałe źrudełko mamony na zusy itp a mając już kase na comiesięczny zus to można spokojnie pomyśleć o widokach na pożądne zarobienie,

sam tak działam i jest mi to mocno na ręke :)

ps.
    oczywiście osoba zakładająca taką sieć musi być pierw bardzo mocno przekonana że poradzi sobie z utrzymaniem rucu w tej sieci - bo inaczej to tylko zniechęci klijętów do siebie i wifi

0
  • #14 06 Lut 2007 12:26
    Pir2rat
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    Sam nosze się z zamiarem stworzenia sieci radiowej, mieszkam w małym miasteczku - 5tyś mieszkańców i pomimo, że jest w pobliżu juz jedna sieć, o ile 2 apeki na kościele podpiete do marnego łącza można nazwać siecią. Ceny mają makabryczne np. 320 kbit - 80 zł na mc i jakość naprawde pozostawia wiele do życzenia - transfer skacze - w porze najwiekszej "ogladalności" spada nawet do 10 % nominalnej przydzielonej uzytkownikowi przepustowości,a zbezpieczń praktycznie żadnych, 40 userów podpietych i z 5 na lewo - nic dziwnego ze nie wyrabia. Moj pomysł to postawić na bloku na tyle wysoki maszt by za pomoca mostów (6,7km) doprowadzić syganł do dwóch okolicznych wiosek - to priorytet a miasteczko zostawiam sobie na później.
    Co do konkurencji - myśle, że jeżeli uda mi sie zrealizować ten projekt, to raczej przez najblizszy czas nie mam sie o co martwić - sieci komórkowe jeszcze długo beda za drogie dla przeciętnego Kowalskiego, a tpsa- widomo jaką ma renomę. Wiem, że kokosów z tego napewno nie będzie, ale wyżyć sie da spokojnie. Nie zgadzam sie z tym ze wi fi nie ma przyszłości, o ile postawi sie na naprawde wysoką jakość swiadczonych usług,a nie na ilosc userów. Projekty dotyczące informatyzacji gmin sa jeszcze u nas w powijakach, poza tym nie wszystkie gminy na to stać - byłem u burmistrza i jak narazie nie chcą sie za to brać, ale dają mi zielone światło - mam czas do marca żeby zrobić dokładne rozeznanie i zrobić biznesplan - fundusze sa , a i gmina nie bedzie mi kładła kłód pod nogi, bo też jest to w ich interesie.
    Myśle że warto zaryzykować taka inwestycję, można też bawić sie w małe lokalne sieci, ale bez konkretnych srodków finansowych, będą ona nadal małymi sieciamii, fakt zdobywasz doświdczenie,ale czasem moze być już za późno na dużą sieć.

0