Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PIR - na czy nie na okno? Przewód 230V i kabel PIR.

michal49 10 Sep 2006 14:59 3541 9
Fluke Kamera Termowizyjna
 • #1
  michal49
  Level 15  
  Witam,

  Mam dwa pytania dot. czujek PIR. Mianowicie - jak to jest w tym montowaniem czujki patrzącej na okno albo nie. Rozumiem, że jeśli patrzy na okno to jest źle, bo wprost mogą do niej docierać refleksy słoneczne. Jeśli jest z boku, to refleksów nie będzie. Ale najczęsciej - w mieszkaniach nie da się zamontować czujki tak, aby nie patrzyła na okno bo byłaby tuż obok okna, a to chyba też źle. Także np. u mnie w pracy większość czujek patrzy na okno i jest ok.

  I druga sprawa - dot. przewód 230 V. Czytałem poprzednie wątki i chciałem się tylko upewnić - w mojej czujce (Prestige XP) jest informacja, żeby nie kłaść kabli PIR przy 230 V. Z wątków na tej grupie wyczytałem, że nic się nie powinno dziać. Rozumiem, że wasze wypowiedzi wynikają z praktyki, a informacje w istrukcjach o tym, że nie można - występują zawsze.

  Moje pytania wynikają z tego, że właśnie muszę podjąć decyzję... Mam w części biura już rozkuty tynk na kable 230 V i aż mnie korci, aby umieścić tam przedowy PIR. Także ekonomia (długość kabla) sugeruje, żeby czujki patrzyły na okna. Czy ma znaczenie to, że na oknach będą vericale?

  Michał
 • Fluke Kamera Termowizyjna
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Fluke Kamera Termowizyjna
 • #3
  pkhenr
  Level 32  
  tylko w przypadku gdy prosto w czujkę przez okno będzie świecić słońce -to słyszałem opinie że duże ilości podczerwieni mogą jej przeszkadzać ,ale prawie nigdy tak nie jest bo czujnik jest wysoko i trochę sufitu ma zawsze przed sobą
 • #4
  michal49
  Level 15  
  W moim przypadku - pomieszczenie ma 4 metry wysokości, okna są mniej więcej 2 metry od ziemi. Co będzie - jeśli PIR umieszczę 2.40 nad ziemią - tyle wydaje mi się rozsądnie. Czy wtedy - światło słoneczne może mieć wpływ na PIR-a?

  I prośba - w załączniku rozkład pomieszczenie.
  PIR - na czy nie na okno? Przewód 230V i kabel PIR.
  Zerknijcie i oceńcie - czy prawidłowo rozplanowałem system alarmowy.
 • #5
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Ja osobiście przeniósłbym pir nr. 2 do wiatrołapu tak żeby patrzyła na drzwi wejściowe i manipulator, a pir nr.3 na drugą stronę drzwi do rogu, wtedy widział by okno, drzwi z wiatrołapu i chronił wejście do pomieszczenia z centralą.
  Pir nr.2 oprogramuj tak żeby bez naruszenia kontaktronu dzialał jako natychmiastowy (zabezpieczy przed rozwaleniem drzwi bez naruszenia kontaktronu).
  Ale to tylko moja koncepcja.
  Pozdrawiam Robert
 • #6
  michal49
  Level 15  
  Z przesunięciem PIR 2 do wiatrołapu dobry pomysł, dzięki. Dodam tylko, że ten rysunek jest poglądowy i w ogóle dałem dwie czujki w przedpokoju, bo - chociaż z rysunku nie wynika - to jednak dopiero taki układ zapewnia, że PIR-y będą widziały całe pomieszczenie.

  Ale przeniesienie czujki do wiatrołapu tej widzialności nie zmieni, a rzeczywiście zabezpieczy przed "rozwaleniem" drzwi.

  Dzięki.
 • #7
  Alberciak
  Level 22  
  A ja przeniusłbym jeszcze czujkę nr 4 na drugą stronę. Wtedy czujki 3,4,5,6 mozna zrobić jednym grubszym przewodem.
 • #8
  michal49
  Level 15  
  Dzięki za podpowiedzi,

  Kończąc temat - gdybym jednak nie patrzył na ekonomię i dał dłuższe przewody i:
  - czujkę 6 zamontował po przeciwnej stronie w rogu tak, aby nie patrzyła na okna.
  - podobnie z czujką 5
  - czujkę 4 zostawił, bo byłaby za blisko okna (co może nie wynika z rysunku);
  - czujkę 3 do lewego rogu...

  ...to byłoby to bardziej prawidłowo rozplanowane?
 • #10
  michal49
  Level 15  
  Witam,

  Jedne okna - te górne są na północny - zachód (bardziej na północ niż na zachód).

  Poza tym - lokal jest nisko, otoczony innymi blokami. Problem tylko w tym, że okna są na wysokości ok. 2 metrów od ziemi, pomieszczenie ma 4 m. wysokości, a czujki chciałbym montować na 2.40.

  Michał