Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki mostek prostowniczy do 7294?

10 Wrz 2006 16:31 2331 24
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Jestem przed odpaleniem układu końcówki na dwóch 7294 w mostku, a więc jakieś 150W najmarniej. Czy do takiego układu starczy sześcioamperowy mostek prostowniczy? Bo jakoś mnie wątpliwości naszły...
  • Spec od sprzętu Unitra
    Taki mostek wystarczy ale daj kawalek radiatora!
  • Poziom 37  
    A ja mam pewne wątpliwości. Katalogowo TDA 7294 pobiera prąd do 10 A.
    Przy kondensatorach filtrujących o pojemności powyżej 10 mF należy
    zastosować rezystor "zmiękczający".
  • Poziom 18  
    A ja powiem tak - jeden katalogowo 10A a 2 w mostku??? Ja w swoim mam 35A na wsuwki samochodowe przykrecony do metalowej obudowy. Kondzioly filtrujace to 2 X 10000 + 2 X 1000 przy kazdym ukladzie by zminimalizowac spadki napiecia na kablach miedzy kondensatorami a plytka z ukladami. Do zasilania mam toroida 300W 2 X 35V po odfiltrowaniu jest tam nieco ponad 40.
    dybas napisał:
    A ja mam pewne wątpliwości. Katalogowo TDA 7294 pobiera prąd do 10 A.
    Przy kondensatorach filtrujących o pojemności powyżej 10 mF należy
    zastosować rezystor "zmiękczający".

No właśnie się na tym zastanawiam ile taki mostkowy układ pobiera prądu. U mnie kondensatory to tylko dwa 4700uF. Nie mam zamiaru dawać jakichś dużych.

Dodano po 42 [minuty]:

druga sprawa to trafo przecież nie jest perpetum mobile. Ja mam trafo 250W 2x28V czyli 56V, a więc nie da więcej prądu niż niecałe 4,5A (250W/56V). No więc teoretycznie powinien sześcioamperowy mostek wytrzymać no chyba że się mylę. Radiatora nie mogę zainstalować bo mostek jest na elementach dyskretnych a nie scalony. Będzie co najwyżej chłodzony wentylatorem. No to znajdzie się ktoś co potwierdzi lub kategorycznie zaprzeczy moim wątpliwościom?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    W zupelnosci wystarczy mostek na 6A, pewnie masz diody 3Amperowe czyli wszystko w pozadku.
    Mostki na 25 czy 35A daja tylko amatorzy ktorzy nie maja pojecia o przeplywajacych pradach. Mostek 25A daje sie do wzmacinacza o mocy 2x500W!! Gdyby taki kolega Michal mial zrobic wzmacniacz o takiej mocy to by pewnie zastosowal mostek na 150-200A i mocno by sie zdziwil jakby zobaczyl ile taki kosztuje i jak jest duzy.

Do mostka TDA na 8om nalezy zastosowac trafo z napieciem 2x24V te 2x28V to za duzo i wroze krotka zywotnosc kostek. Moze z duzym radiatorem i przykrecone bez podkladek jakos sobie poradza.
    Tyle jest o TDA na forum a ludzie nadal popelniaja tyle bledow a potem posty typu dlaczego TDA mi wybuchl?
    irek2 napisał:
    W zupelnosci wystarczy mostek na 6A, pewnie masz diody 3Amperowe czyli wszystko w pozadku.
    Mostki na 25 czy 35A daja tylko amatorzy ktorzy nie maja pojecia o przeplywajacych pradach. Mostek 25A daje sie do wzmacinacza o mocy 2x500W!! Gdyby taki kolega Michal mial zrobic wzmacniacz o takiej mocy to by pewnie zastosowal mostek na 150-200A i mocno by sie zdziwil jakby zobaczyl ile taki kosztuje i jak jest duzy.

Do mostka TDA na 8om nalezy zastosowac trafo z napieciem 2x24V te 2x28V to za duzo i wroze krotka zywotnosc kostek. Moze z duzym radiatorem i przykrecone bez podkladek jakos sobie poradza.
    Tyle jest o TDA na forum a ludzie nadal popelniaja tyle bledow a potem posty typu dlaczego TDA mi wybuchl?

no właśnie sugerowałem się raczej wydajnością zasilacza niż katalogowymi wypocinami. Przecież kostka nie weźmie więcej niż da jej trafo. Też boje się trochę tak wysokiego zasilania, ale takie trafo posiadam, a kostki są z bardzo starej produkcji - podobno lepszej niż współczesna. Kostki są zamontowane bezpośrednio na radiatorach i chłodzone wentylatorami. o chłodzenie się nie martwię. Jak pójdą z dymem to trudno...
  • Poziom 37  
    Szanowni forumowicze! Chociaż nie jestem specjalistą, uważam, że
    niebezpieczeństwo polega na przepływie dużego prądu w chwili włączenia
    zasilania, a nie podczas forsownej pracy wzmacniacza. Stąd moja sugestia
    -opieram ją na podstawie literatury. Lepiej też ponieść nieznacznie większy koszt, niż składać wzmacniacz od nowa. Serdecznie pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Do kolegi irek2:
    Mostek 35A daje z conajmniej z 2 powodów:
    1) Jest tani i latwo dostepny
    2) jest metalowy i mozna go przykrecic do obudowy przez co nie martwie sie o chlodzenie
    3) w przypadku pozniejszej rozbudowy mam juz wmontowane elementy ktore wytrzymaja wieksze obciazenia.
    4)nie musialem dawac rezystorow zmiekczajcych bo mostek i tak wytrzyma przez co mam sztywniejsze zasilanie i lepsze parametry pracy
    A teraz inny temat - pokazcie mi trafo które jak ma napisane 4,5A to tyle z niego wydusisz i wiekszy nie poplynie - bzdura! Momentami mozesz z niego pociagnac 2 razy wiecej i zasilanie tylko troszke przysiadzie. Podczas wlaczenia i ladowania kondensatorów plynacy prad ktory laduje 2X10000uF jest kilka razy wiekszy niz plynacy pozniej podczas pracy! Raz juz zrobilem zwarcie na zasilaniu i dzieki temu ze mostek byl mocny to sie nie zjaral a upalilo tylko przewody. A moje TDA na zasilaniu ponad +-43V (czyli razem prawie 90V) lataja juz 5 lat.
  • Poziom 35  
    Michał Walczak napisał:

1) Jest tani i latwo dostepny

a jednak kosztuje ponad 2razy wiecej niz mostek np.6A
    Michał Walczak napisał:

2) jest metalowy i mozna go przykrecic do obudowy przez co nie martwie sie o chlodzenie

mniejszy mostek tez bezproblemu mozna przykrecic do obudowy
    Michał Walczak napisał:

3) w przypadku pozniejszej rozbudowy mam juz wmontowane elementy ktore wytrzymaja wieksze obciazenia.

hmm to moze odrazu budujac wzmacniacz na tda7294 dac 2metrowy radiator i 80000uf elektrolitow na zapas w przydadku pozniejszej rozbudowy?
    Michał Walczak napisał:

4)nie musialem dawac rezystorow zmiekczajcych bo mostek i tak wytrzyma przez co mam sztywniejsze zasilanie i lepsze parametry pracy
    co ma wielkosc(A) jaka mozna obciazyc mostek do sztywnosci napiecia?

uwazam ze dawanie mostak 35A do pierdziawy jak jest tda jest bezmyslne,jak juz kolega irek zaznaczyl takie mostki daje sie do wzmcniacz w ktorych moc liczy sie w kW a biedny tda niema nawet 100w,osobiscie mam mostek 10A w wzmacniaczu 400w z 37600uf w filtrze i co jakos ani sie nie przegrzewa ani sie nie spalil idac twoim tokiem myslenia do swojego wzmacniacz powinienam dac mostek 150A hehe
    pozdrawaim
  • Poziom 40  
    A ja napisze tak:
    Mostek plastikowy 6A daje z kilku powodow:
    1) Jest kilkukrotnie tanszy od mostkow metalowych i latwo dostepny.
    2) Nie trzeba go przykrecac do obudowy bo wg specyfikacji 6A wytrzymuje bez radiatora.
    3) W przypadku pozniejszej rozbudowy wystarczy dolozyc radiator i wtedy wytrzyma wzmaka 400W/4omach.

Nikt na swiecie nie daje szeregowych rezystorow w zasilaniu!! Bo po co miec sztywne trafo zeby potem je "popsuc" rezystorami?
    Owszem prad ladowania kondensatorow jest wielokrotnie wiekszy od sredniego pradu pobieranego przez wzmanciacz. Typowy mostek 6A ma prad szczytowy zedu 250A!!
    Nie raz juz zrobilem zwarcie na zasilaniu i mostek przezyl to bez problemu. Nie raz tez robilem zwarcia na wyjsciu koncowki mocy ktora tez to przezyla bo byla tranzystorowa a nie pierdziawka na TDA. Zrob zwarcie na tym TDA a zobaczymy jak dlugo bedziesz gasil pozar. Zreszta wystarczy glosnik 4omowy i wiecej czadu a scalak zrobi bum.

Niestety niewiedza jest dosc powszechna i dotyczy zwykle ludzi ktorzy uwazaja ze TDA7294 to szczyt techniki i nie ma juz nic ponad nim. Szkoda tylko ze Ci ludzie nie chca sie juz nizcego nauczyc.
  • Poziom 22  
    Witam.Zrobiłem na TDA 7294 sporo wzmaków i dalej uważam ten układ za
    jeden z najlepszych na rynku.Jeżeli podaję się parametry to trzeba mieć
    WIEDZę anie pisać BZDUR!!!Prąd 10 A to jest prąd max. WYJśCIOWY scalaka
    a nie pobierany z zasilacza i jest to prąd SZCZYTOWY a skuteczny to ok 7A.
    Do zasilania wystarczą 2* 10 mF/50V a do mostka 4* 10mF, bo prądy w mostku są większe.Radiator do pojedyńczego scalaka wystarczy 165/100/35
    do mostka 2* większy.Zrobiłem wzmak do nagłaśniania imprez w przedszkolach i moc RMS uzyskana to 2*80 W/8 om przy zasilaniu 2*45V.Scalak ma Uz max.2*50 V i te 45*2 spoko wytrzymuje.Sprzęt działa
    dwa lata i jest ok.W zasilaczu są 4* 10 mF/50 i mostek graetz'a 8 A z radiatorem .Do mostka metalowego przy prądzie ok 4-5 A też trzeba dać
    radiator, bo przy dłuższej pracy mocno się grzeje.Do chłodzenia dałem wentylator i zailanie ok 7 V.Chodzi cicho i wspomaga chłodzenie.Porównajcie
    wykonanie wzmaka na TDA i na tranzystorach i jak jest róznica w pracochłonności???Polecam firmę Altron, bo ma dobrą płytkę do scalaków, pojedyńczych i w mostku.Pozdrawiam-Zygmunt.
    może przedstawie jaka jest u mnie sytuacja. Postanowiłem zrobić wznacniacz jak najmniejszym kosztem i z części jakie znajdę w warsztacie. Znalazłem 8 diód SY320, które są trzyamperowe. Powkładałem je po dwie na gałąź. Ostatnio znalazłem następne 4 sztuki i zastanawiam się czy dodać je do mostka czy dać sobie spokój? Ponieważ jest tak dużo różnych odpowiedzi to chyba dodam je - w sumie co mi szkodzi. Mostek wtedy będzie 9-cioamperowy.
  • Poziom 35  
    spokojnie by ci starczyley 4diody zamiast tych 8
  • Poziom 40  
    wymien jeszcze wszystkie rezystory na 5Watowe, bedzie bezpieczniej bo z zapasem :)

TDA7294 przy swojej mocy maksymalnej czyli 70W/4omach pobiera z zasilania porazajacy prad 1,9A!
    Przy 70W/8omach bedzie to tylko 1,35A.
  • Poziom 18  
    wystarczy 20A bo jak elektrolity pociągną to i z 15A NAWET
  • Poziom 35  
    starczy 4razy mniej co zostalo juz napisane wyzej niewiem po co wogle odgrzebales ten temat skoro wszystkow kwesti mostak zostalo wyjasnione
  • Poziom 27  
    Cytat:
    TDA7294 przy swojej mocy maksymalnej czyli 70W/4omach pobiera z zasilania porazajacy prad 1,9A!
    Przy 70W/8omach bedzie to tylko 1,35A.

1,9A na 4 ohm to 14,44W
    1,35A na 8 ohm to 14,58W
    No abla.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mateusz Zelek napisał:
    wystarczy 20A bo jak elektrolity pociągną to i z 15A NAWET
    - taa, elektrolity "ciągną", tranzystory "pompują", a cewki ..... (nie chce dostać ostrzeżenia)
    A potem, w wyniku powtarzania w kółko tego samego można przeczytać:
    mam Atlona 3.0, jaki zasilacz -> minimum 450W
    mam wzmacniacz 100W, jakie kolumny -> minimum 200W
    wzmacniacz "bierze" 2A, jaki mostek -> minimum 30A, bo kondensatory "ciągną" (ciekawe co) :D
    Kiedy wy się wreszcie opamiętacie?
    A producenci zacierają ręce.

Powodzenia
  • Poziom 40  
    Jaroff jak nie znasz podstawowych wzorow na moc to nie pisz glupot bo tylko oglupiasz swoja glupota innych.

TDA 7294 oddaje pelna moc czyli 70W/4omach przy zasilaniu +-27V i pobiera wtedy 1,9A czyli moc pobierana z zasilania wynosi 103W. Amplituda napiecia wyjsciowego wynosi wtedy +-24V co daje wlasnie 70W/4omach. Amplituda pradu wynosi 24/4=6A a sredni prad zasilania to 6A/2 bo mamy dwa napiecia zasilania i wyciagamy wartosc srednia czyli razy 0,636. Daje nam to sredni prad o wartosci 1,9A. W kazdym wzmacniaczu audio stosunek wartosci wyjsciowego pradu szczytowego do sredniego pradu zasilania wynosi 3,15 (dla sinusoidy)
    Jesli ktos tego nie rozumie to niech sie nie bierze za wzmacniacze audio!
  • Poziom 27  
    Nie masz pojęcia o czym piszesz. Mylisz pojęcia amplitudy, prądu średniego i szczytowego. Nie potrafisz policzyć jaki prąd płynie przy 70w przez głośnik 4omowy (podpowiedź - 4,18A). Co ma prąd szczytowy wzmacniacza do treści postu, reszty zagadnienia i dlaczego o nim wspominasz?

Wspominasz o mostku 6A który stosujesz bez radiatora. Jaki? Nie ma mostków 6A wytrzymujących 6A bez radiatora.

I na koniec uwaga osobista. Siedząc za komputerem i pisząc o kimś epitety, zauważ, że nie jesteś anonimowy. Obrazając innych zaniżasz poziom tego forum, a taka postawa zasługuje na(cytując pewnego polityka z biało-czerwonym krawatem) " danie w pysk"
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 40  
    Jaroff jak nie potrafisz zrozumiec tego co napisalem to sie nie przyznawaj bo tylko wstydu sobie narobisz.

Przy 70W mocy na 4omach plynie oczywiscie 4,18A na wyjsciu wzmaka. Amplituda pradu wynosi wtedy 6A a ograniczenie pradowe kostki TDA7294 to 10A. Prad zasilania to 1,9A z kazdej galezi.
    Wiec co Ci sie nie zgadza?

To ze amplituda szczytowego pradu TDA jest ograniczona do 10A to nie znaczy ze tyle pobiera on z zasilania!

Co do mostka to prosze bardzo pdf do danych katalogowych mostka 8A. Jest tam wyraznie napisane ze wytrzymuje 6A bez radiatora przy temperaturze otoczenia do 45stopni. Z radiatorem 8A. Mostek 6A wytrzymuje to samo tylko nawet z radiatorem nie wytrzyma juz wiekszego pradu.
    http://www.trim-pot.com.pl/pliki/a9f5_kbu8m.pdf
  • Poziom 27  
    Zaczynamy zbliżać się do prawdy.

Część pierwszą mogłeś sobie darować.

4,18 A wartości skutecznej, więc w jednej gałęzi zasilania dokładnie połowa- 2,09A (dlaczego 1,9 ???). Teoretyczna sprawność wzmacniacza w klasie AB to około 75%. Praktycznie od 50 do 70, czyli należy dodać do prądu zasilania od 1A do 0,6A. Biorąc najgorszy przypadek mamy trochę ponad 3A i spokojnie mostek 3A nam starczy. :!:

Więc jednak nie jest to mostek 6A, tylko 8A co zresztą widać w jego nazwie KBU8. :D