Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie symetryczne z 2 traf

kaczortrex 10 Wrz 2006 20:24 1409 5
  • #1 10 Wrz 2006 20:24
    kaczortrex
    Poziom 13  

Witam jak w temacie; potrzebne mi jest zasilanie symetryczne +-12V/ 2A
    Mam w warsztacie kilka traf ale niestety o różnych mocach. Jak powinieniem połączyć dwa trafa aby dostać coś takiego. Jak skumać się o zgodnośći faz uzwojeń tych traf, a może połączyć je za mostkami prostowniczymi.

Pomóżcie jak to zrobić, może komuś się będzie chciało narysować układzik.
    Czy muszą to być koniecznie trafa bliźniacze?

Dzięki za pomoc pozdrawiam

0 5
  • #2 10 Wrz 2006 21:02
    dawid-ptaszyk
    Poziom 18  

Witam,
    jeśli chcesz uzyskać założony prąd, czyli jak piszesz 2A to polecam zastosowanie obu transformatorów na podane natężenie, czyli minimum 2A. Łączenie np. 2 transformatorów w celu zwiększenia natężenia jest dość niekorzystne, nawet jeśli były by one identyczne, a o różnych nie wspominając.
    Wniosek prosty - jeśli chcesz 2A to każdy z zastosowanych traf musi mieć wydajność, co najmniej 2A.

Jeśli masz transformator o niższym napięciu np. 6V to możesz je połączyć w szereg bez problemu, z tym, że wydajność prądową określi słabszy transformator.
    Należy też pamiętać o fazach uzwojeń. Jeśli się pomylisz po prostu zamiast sumy napięć uzyskasz ich różnicę. Dwie skrajne końcówki szeregu podłączysz pod mostek, a ze "środka" szeregu wyprowadzisz masę wprost z trafa (np. jeśli połączysz trafa o napięciach 6, 6, 12, to masa znajdzie się pomiędzy trafem 6 a 12 woltowym)

Można też uzyskać z pojedynczego trafa 12V napięcie 24V poprzez odpowiednie włączenie diod prostowniczych, lecz musi on mieć odpowiednia wydajność, w tym przypadku około 4A oraz większe pojemności na stabilizatorze, aby uzyskać ten sam poziom tętnień.

0
  • #3 11 Wrz 2006 19:34
    kaczortrex
    Poziom 13  

Czy to jest dobry schemat. Jeżeli dobrze rozumiem to przez połączenie z mostkiem prostowniczym skrajnych wyprowadzeń otrzymam + i -; a masa pozostanie bez zmian (odczep ze środka)

Zasilanie symetryczne z 2 traf

Jeżeli oba moje trafka dają Uwy=12V i można je obciążyć prądem >2A (np.2,5 A) to uzyskam zasilanie symetryczne +/- 12V na 2x2A.

Czy nie będzie problemów z tak wyprowadzoną masą?. Jak rozpoznać zgodność faz obu traf.

Wiem że pytanie jest dosyć śmieszne, ale chce tym zasilić układ za 40 zeta więc nie chce nić zepsuć, a nigdy nie łączyłem traf. Czy takie połączenie traf bedzie odpowiadało jednemu trafu o takich parametrach (czy będą zachowane parametry techniczne)

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 13 Wrz 2006 03:49
    dawid-ptaszyk
    Poziom 18  

Witam, przesyłam pełny schemat dla takiego przypadku. Kondensatory powinny być na napięcie 25V lub wyższe, mostek najlepiej 3-4A, co do pojemności filtrującej, to powinna wystarczyć, choć pewnie nie zaszkodzi ją zwiększyć.

Jeśli po połączeniu okaże się, że napięcie na wyjściu zamiast spodziewanych ponad 24V będzie oscylowało w pobliżu zera, należy zamienić ze sobą końcówki trafa oznaczone kropkami.

Jeżeli interesuje Cię dokładna wartość napięcia warto zastosować stabilizatory np. 7812 i 7912.[/img]

0
  • #5 13 Wrz 2006 23:51
    Arnold_S.
    Poziom 26  

dawid-ptaszyk napisał:
    [...]Łączenie np. 2 transformatorów w celu zwiększenia natężenia jest dość niekorzystne, nawet jeśli były by one identyczne, a o różnych nie wspominając[...]

W elektroenergetyce bardzo często łączy się 2 transformatory do pracy równoległej(jest kilka warunków, a skrótowo mówiąc trafa powinny być takie same), i nie ma żadnych problemów.

0
  • #6 14 Wrz 2006 00:00
    kaczortrex
    Poziom 13  

interesujące z tymi kondami; dzięki za schemacik o to mi chodziło

Dodano po 3 [minuty]:

jak dla mnie temat można uznać za zakończony. dzięki wszytkim za pomoc

0