Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica PA5580A520X - hałasujący pasek?

LUKI124 10 Sep 2006 23:19 3568 15
 • #1
  LUKI124
  Level 12  
  Witam kolegów,

  Mam w tej chwili rozebraną na części pierwsze pralkę Amica PA5580A520X w celu wymiany łożysk bębna. Łożyska już wymienione, ale po wyczyszczeniu rolki napędowej silnika i założeniu starego paska zauważyłem że podczas obracania krzyżakiem z okolic silnika dobiega hałas. Pasek wygląda dobrze (nie jest popękany ani mocno wytarty jednak nie mierzyłem jego wyciagnięcia) natomiast dźwięk przypomina dokładnie tarcie gumy o metal. Użytkowniczka pralki twierdzi że około 2 lata temu pojawił się właśnie podobny hałas w tylnej części pralki, ale pracowała OK aż do czasu awarii wspomnianych łożysk.

  Czy ten hałas to normalne zjawisko czy pasek nadaje się do wymiany? A może koledzy zasugerujecie jakąś inną przyczynę? Oznaczenie paska: Optibelt-RB 5EPJ 1308.
 • #2
  elektro-dom
  Level 23  
  Można spróbować oczyścić koło pasowe na silniku (wyczyścić rowki), ale jeśli jest to pisk paska to pasek do wymiany.
 • #3
  LUKI124
  Level 12  
  Tak jak napisałem wyżej rowki koła pasowego silnika wyczyściłem jak również sam pasek jest czysty. Odgłos jaki wydaje podczas kręcenia ręką to nie jest pisk tylko tak jakby pocierać gumą o metal.
 • #4
  bolczyk13
  Level 18  
  Jeśli to nie pasek to przyczyma tkwi w silniku.
  Pozdrawiam
 • #6
  LUKI124
  Level 12  
  lukashb wrote:
  Co się dzieje jak pokręcasz samym krzyżakiem, bez paska, żeby sam bęben się kręcił.....też słychać?? pokręć samym silnikiem i sprawdź czy też coś słychać


  Wtedy jest kompletna cisza (łożyska świeżo po wymianie). Tak samo jest cicho gdy kręcę silnikiem - słychać tylko ciche szuranie, ale to chyba normalne.
 • #8
  LUKI124
  Level 12  
  Czyżby jednak te dźwięki trącej gumy o metal wydobywające się z okolic koła pasowego silnika były normalne? A może koło jest już zużyte i pasek się ślizga? Proszę o odpowiedź bardziej doświadczonych kolegów.
 • #9
  zayzayer
  Home appliances specialist
  LUKI124 wrote:
  czyżby jednak te dźwięki trącej gumy o metal wydobywające się z okolic koła pasowego silnika były normalne?

  Poniekąd tak, ale jak ci to przeszkadza, to należy wymienić pasek i umiejętnie wyczyścić koło pasowe silnika.
 • #10
  80arturr
  Level 18  
  Panowie nie wiem o co te kłótnie naprawiam pralki z serii PA od 5 lat i te dzwięki towrzyszyły im od zawsze. Wymiana paska i czyszczenie pomaga ale na ile pół roku, rok i co to za sens dzwięk ten aż tak przerażliwy nie jest nie przejmuj się nim kolego wytłumacz klientce że pasek jest suchy i dlatego sobie tak piszcze dotychczas jej to nie przeszkadzało i napewno nie zacznie. Jeśli chcesz to dla świętego twojego spokoju możesz lekko posmarować boczne krawędzie paska smarem :) .Pozdrawiam
 • #11
  LUKI124
  Level 12  
  zayzayer wrote:

  Poniekąd tak, ale jak ci to przeszkadza, to należy wymienić pasek i umiejętnie wyczyścić koło pasowe silnika.


  Tak jak napisałem wyżej: pasek wymieniony na identyczny jak był zamontowany fabrycznie a koło bardzo dokładnie wyczyściłem z resztek gumy. Stary pasek wyglądał bardzo dobrze ale w porównaniu do nowego był dość mocno rozciagnięty.

  80arturr wrote:
  Wymiana paska i czyszczenie pomaga ale na ile pół roku, rok i co to za sens dzwięk ten aż tak przerażliwy nie jest nie przejmuj się nim kolego wytłumacz klientce że pasek jest suchy i dlatego sobie tak piszcze dotychczas jej to nie przeszkadzało i napewno nie zacznie. Jeśli chcesz to dla świętego twojego spokoju możesz lekko posmarować boczne krawędzie paska smarem :)


  O to chodzi, że właścicielce pralki ten dźwięk jednak przeszkadza, tymbardziej że przez jakiś czas po zakupie pralki go podobno nie było. Mnie też by to denerwowało :)
  Smaru do paska raczej używać nie będę, ale zastanawiam się nad zastosowaniem specjalnego preparatu do pasków mającego na celu wyciszenie ich pracy...

  Dziękuję kolegom za odpowiedzi.
 • #12
  PS 663S BIO
  Level 31  
  Pisk pasa jest denerwujący. Miałem kiedyś taką pralkę ze zwykłym pasem klinowym. Nabrał ten pas takiego metalicznego połysku i przy praniu w wysokich temperaturach skrzypiał :evil: :evil: :evil:
  Broń boże nie smarować pasa tym, jak to się pisze... towotem? Ja posmarowałem w swojej pralce tym dziadostwem. Z koła pasowego to można było palcem zbierać taką czarną, gęstą i tłustą masę :( I skończyło się to wymianą pasa na nowy :?
 • #13
  vellew
  Level 15  
  witam .
  jak kolega zauważył smar (tawot) rozpuszcza paski klinowe .

  nie napiszę nic nadzwyczajnego ale dla kolegów którzy nie wiedzą jest to istotna informacja.
  i wszystkie elementy gumowe które są wykonane z normalnej gumy.

  występują w technice elementy gumowe wykonane jako olejoodporne i są to simeringi oringi węże i inne elementy uszczelniające przeznaczone do kontaktu z olejem i smarami nigdy jednak pasy napędowe oraz inne elementy gumowe pralek ponieważ w normalnej eksploatacji kontakt z olejem w pralce nie występuje.
  z tego powodu smarowanie elementów gumowych w pralkach smarami ropopochodnymi jest technicznym błędem.
  pozdrawiam vellew
 • #14
  80arturr
  Level 18  
  Panowie ok każdy ma swoje sposoby ale mi się tam jeszcze rzaden pasek nie rozpuscił :)
 • #15
  LUKI124
  Level 12  
  A co sądzicie o smarowaniu pasków w pralkach płynem do mycia naczyń?

  Przypomniałem sobie, że wiele lat temu taki właśnie sposób serwisanci stosowali a muszę coś zrobić z tym szuraniem.