Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy montaż anteny INV V

jackantenna 11 Wrz 2006 13:21 1782 9
  • #1 11 Wrz 2006 13:21
    jackantenna
    Poziom 15  

Chciałbym zamontować na skarpie antenę INV V na 3,7 MHz. Skarpa ma 20 m długości (po skosie), na górze ma szerokość ok 20m. Kąt rozwarcia V na dole wyniósłby ok. 90 deg. w kierunku zachodnim ( w płaszczyźnie poziomej, bo w pionie też będzie ok 90 deg.)
    Jak jest minimalna wysokość masztu podparcia V-ki w tym paśmie , wysokość od ziemi końcówek ramion i sposób zasilania ?, czy może być to maszt stalowy i czy takie zagiecie ramion nie spowoduje zbytniej kierunkowości ? Może ktoś z kolegów ma takie doświadczenia ?
    Jack

0 9
  • #2 11 Wrz 2006 16:14
    pukury
    Poziom 35  

witam !! mam książkę - amatorskie anteny kf i ukf . jest tam trochę o tej antenie - jak chcesz to mogę wieczorem zeskanować i wysłać Ci . ( jeżeli oczywiście chcesz ) . pozdrawiam !!

0
  • #3 11 Wrz 2006 18:24
    c2h5oh
    Moderator

Cześć .

Może jest coś w książce "SP2MBE Poradnik antenowy dla krótkofalowców".
    Osobiście nie czytałem, ale w recenzji Internetowej Księgarni Technicznej pisze :
    "Praktyczny poradnik umożliwiający wszystkim krótkofalowcom samodzielne zbudowanie anteny dowolnego typu..." ( http://www.techniczna.com.pl/default.asp?isbn=83-206-1186-5 )
    Może ktoś z elektrodowiczów ma, to przeczyta i opowie, bo skanowanie ksiażek to ponoć ostatnio jest przestępstwem ... :)

0
  • #4 11 Wrz 2006 19:13
    pukury
    Poziom 35  

witam !! no - pewnie jest przestępstwem . brałem kiedyś udział w dyskusji na ten temat , więc napisałem żę prześlę scany Kol. ( a to przestępstwem nie jest ) a nie że opublikuje na Forum . w ten sposób uniknę pouczeń i wyjaśnień. swoją drogą jak ktoś zacznie opowiadać o antenach to będzie ciekawie . pozdrawiam !!

0
  • #5 11 Wrz 2006 19:45
    sq6ade
    Poziom 40  

Ejże koledzy czemu "drzecie łacha" z Jacka. Może jego książka nie zawiera rewelacji (słyszałem różne opinie - sam kiedyś tylko przewertowałem pobieżnie) ale sam fakt wydania takiej książki jest osiągnięciem. Zwłaszcza w czasach kiedy brak jest ciekawych książek technicznych bo wszystko jest w necie . Liczę że kolejna książka Jacka będzie lepsza od poprzedniej nawet jeśli będzie to dzieło zebrane ciekawostek z internetu.

0
  • #6 11 Wrz 2006 20:58
    jackantenna
    Poziom 15  

Szkoda tylko, że poza złośliwymi odpowiedziami, nie ma nic merytorycznego na postawiony temat..! Widocznie koledzy dochodzą do swojego poziomu ilości postów takimi głupkowatymi odpowiedziami, a nie rzetelną wiedzą. Zauważyłem na tym forum, że "bicie piany" jest najistotniejszym jego elementem. Trudne tematy pozostają bez odpowiedzi, szkoda, że poziom tego forum i jego uczestników jest tak niski. Ja znam odpowiedzi na pytania, które postawiłem, chciałem tylko potwierdzić tezę jak powyżej....a szkoda, że się potwierdziła...
    Jack

0
  • #7 11 Wrz 2006 21:22
    sq6ade
    Poziom 40  

O przepraszam ... moja wypowiedź jest w zamiarach pozbawiona złośliwości. Poza tym faktycznie poziom użytkownika tego forum nie świadczy proporcjonalnie o jego wiedzy.

p.s.
    Jako autor książki musisz się spodziewać na forum wyżej postawionej poprzeczki i częstszych prowokacji i złośliwości.

0
  • #8 11 Wrz 2006 22:17
    pukury
    Poziom 35  

witam !! mam pytanie - czy mnie rónież się tyczy Twój zarzut złośliwości ? . chciałem Ci zescanować i przesłać materiał , a prawdę powiedziawszy nawet nie napisałeś że nie chcesz . to trochę nie tak - nie uważasz ? . pozdrawiam !! ps. idąc tokiem Twojego rozumowania liczbę postów można " nabijać " zadając pytania na które zna się odpowiedź - zupełnie jak tow. stalin - pytał i sam sobie odpowiadał :D

0
  • #9 11 Wrz 2006 22:25
    jackantenna
    Poziom 15  

Chodziło mi o konkretny przykład anteny INV V na skarpie, ze stokiem i podwójnym rozwarciem. A za skanowanie książek dziękuję, mam wszystkie o antenach i krótkofalarstwie, które ukazały się po wojnie (II światowej), polskich, amerykańskich i angielskich , radzieckich i niemieckich Rothamela, coś ok 80 pozycji. Pytałem o konkretne doświadczenia, w tym szczególnym przypadku...A C2h5oh to spirytus, w dużych dawkach odbiera rozum, tak słyszałem...
    Jack

0
  • #10 12 Wrz 2006 08:21
    c2h5oh
    Moderator

Cześć .

jackantenna napisał:
    ...Jak jest minimalna wysokość masztu podparcia V-ki w tym paśmie

"Wysokość masztu nie jest krytyczna, ale z praktyki wynika, że nie powinna być mniejsza niż 9-10 metrów. Kąt rozwarcia ramion dipola również nie jest krytyczny."

jackantenna napisał:
    minimalna wysokość wysokość od ziemi końcówek ramion i sposób zasilania ?

"Dolne końce dipola muszą znajdować się na takiej wysokości, żeby nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów w trakcie nadawania . Przyjmuje się (ze względów zarówno bezpieczeństwa, jak i warunków pracy anteny), że wysokość względem ziemi dolnych końców dipola zawiera się w granicach 3,7 - 5 m."
    http://www.sq5ta.anv.pl/Html/anteny/inv_V.htm

Sposób zasilania opisał kolega sp7dpt na swojej stronie :
    http://www.piwnica.net/sp7dpt/inverted.htm

jackantenna napisał:
    ... Może ktoś z kolegów ma takie doświadczenia ?

Zwróć się do autorów tych publikacji . Na pewno mają doświadczenie w budowie i eksploatacji takich anten.

jackantenna napisał:
    ... A C2h5oh to spirytus, w dużych dawkach odbiera rozum, tak słyszałem...

Też tak uważam. Szczególnie to widać, gdy się czyta niektóre nowo zakładane tematy :) .

0