Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy montaż anteny INV V

jackantenna 11 Wrz 2006 13:21 1815 9
 • #1 11 Wrz 2006 13:21
  jackantenna
  Poziom 15  

  Chciałbym zamontować na skarpie antenę INV V na 3,7 MHz. Skarpa ma 20 m długości (po skosie), na górze ma szerokość ok 20m. Kąt rozwarcia V na dole wyniósłby ok. 90 deg. w kierunku zachodnim ( w płaszczyźnie poziomej, bo w pionie też będzie ok 90 deg.)
  Jak jest minimalna wysokość masztu podparcia V-ki w tym paśmie , wysokość od ziemi końcówek ramion i sposób zasilania ?, czy może być to maszt stalowy i czy takie zagiecie ramion nie spowoduje zbytniej kierunkowości ? Może ktoś z kolegów ma takie doświadczenia ?
  Jack

  0 9
 • #2 11 Wrz 2006 16:14
  pukury
  Poziom 35  

  witam !! mam książkę - amatorskie anteny kf i ukf . jest tam trochę o tej antenie - jak chcesz to mogę wieczorem zeskanować i wysłać Ci . ( jeżeli oczywiście chcesz ) . pozdrawiam !!

  0
 • #3 11 Wrz 2006 18:24
  c2h5oh
  Moderator

  Cześć .

  Może jest coś w książce "SP2MBE Poradnik antenowy dla krótkofalowców".
  Osobiście nie czytałem, ale w recenzji Internetowej Księgarni Technicznej pisze :
  "Praktyczny poradnik umożliwiający wszystkim krótkofalowcom samodzielne zbudowanie anteny dowolnego typu..." ( http://www.techniczna.com.pl/default.asp?isbn=83-206-1186-5 )
  Może ktoś z elektrodowiczów ma, to przeczyta i opowie, bo skanowanie ksiażek to ponoć ostatnio jest przestępstwem ... :)

  0
 • #4 11 Wrz 2006 19:13
  pukury
  Poziom 35  

  witam !! no - pewnie jest przestępstwem . brałem kiedyś udział w dyskusji na ten temat , więc napisałem żę prześlę scany Kol. ( a to przestępstwem nie jest ) a nie że opublikuje na Forum . w ten sposób uniknę pouczeń i wyjaśnień. swoją drogą jak ktoś zacznie opowiadać o antenach to będzie ciekawie . pozdrawiam !!

  0
 • #5 11 Wrz 2006 19:45
  sq6ade
  Poziom 40  

  Ejże koledzy czemu "drzecie łacha" z Jacka. Może jego książka nie zawiera rewelacji (słyszałem różne opinie - sam kiedyś tylko przewertowałem pobieżnie) ale sam fakt wydania takiej książki jest osiągnięciem. Zwłaszcza w czasach kiedy brak jest ciekawych książek technicznych bo wszystko jest w necie . Liczę że kolejna książka Jacka będzie lepsza od poprzedniej nawet jeśli będzie to dzieło zebrane ciekawostek z internetu.

  0
 • #6 11 Wrz 2006 20:58
  jackantenna
  Poziom 15  

  Szkoda tylko, że poza złośliwymi odpowiedziami, nie ma nic merytorycznego na postawiony temat..! Widocznie koledzy dochodzą do swojego poziomu ilości postów takimi głupkowatymi odpowiedziami, a nie rzetelną wiedzą. Zauważyłem na tym forum, że "bicie piany" jest najistotniejszym jego elementem. Trudne tematy pozostają bez odpowiedzi, szkoda, że poziom tego forum i jego uczestników jest tak niski. Ja znam odpowiedzi na pytania, które postawiłem, chciałem tylko potwierdzić tezę jak powyżej....a szkoda, że się potwierdziła...
  Jack

  0
 • #7 11 Wrz 2006 21:22
  sq6ade
  Poziom 40  

  O przepraszam ... moja wypowiedź jest w zamiarach pozbawiona złośliwości. Poza tym faktycznie poziom użytkownika tego forum nie świadczy proporcjonalnie o jego wiedzy.

  p.s.
  Jako autor książki musisz się spodziewać na forum wyżej postawionej poprzeczki i częstszych prowokacji i złośliwości.

  0
 • #8 11 Wrz 2006 22:17
  pukury
  Poziom 35  

  witam !! mam pytanie - czy mnie rónież się tyczy Twój zarzut złośliwości ? . chciałem Ci zescanować i przesłać materiał , a prawdę powiedziawszy nawet nie napisałeś że nie chcesz . to trochę nie tak - nie uważasz ? . pozdrawiam !! ps. idąc tokiem Twojego rozumowania liczbę postów można " nabijać " zadając pytania na które zna się odpowiedź - zupełnie jak tow. stalin - pytał i sam sobie odpowiadał :D

  0
 • #9 11 Wrz 2006 22:25
  jackantenna
  Poziom 15  

  Chodziło mi o konkretny przykład anteny INV V na skarpie, ze stokiem i podwójnym rozwarciem. A za skanowanie książek dziękuję, mam wszystkie o antenach i krótkofalarstwie, które ukazały się po wojnie (II światowej), polskich, amerykańskich i angielskich , radzieckich i niemieckich Rothamela, coś ok 80 pozycji. Pytałem o konkretne doświadczenia, w tym szczególnym przypadku...A C2h5oh to spirytus, w dużych dawkach odbiera rozum, tak słyszałem...
  Jack

  0
 • #10 12 Wrz 2006 08:21
  c2h5oh
  Moderator

  Cześć .

  jackantenna napisał:
  ...Jak jest minimalna wysokość masztu podparcia V-ki w tym paśmie


  "Wysokość masztu nie jest krytyczna, ale z praktyki wynika, że nie powinna być mniejsza niż 9-10 metrów. Kąt rozwarcia ramion dipola również nie jest krytyczny."

  jackantenna napisał:
  minimalna wysokość wysokość od ziemi końcówek ramion i sposób zasilania ?


  "Dolne końce dipola muszą znajdować się na takiej wysokości, żeby nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów w trakcie nadawania . Przyjmuje się (ze względów zarówno bezpieczeństwa, jak i warunków pracy anteny), że wysokość względem ziemi dolnych końców dipola zawiera się w granicach 3,7 - 5 m."
  http://www.sq5ta.anv.pl/Html/anteny/inv_V.htm

  Sposób zasilania opisał kolega sp7dpt na swojej stronie :
  http://www.piwnica.net/sp7dpt/inverted.htm

  jackantenna napisał:
  ... Może ktoś z kolegów ma takie doświadczenia ?


  Zwróć się do autorów tych publikacji . Na pewno mają doświadczenie w budowie i eksploatacji takich anten.

  jackantenna napisał:
  ... A C2h5oh to spirytus, w dużych dawkach odbiera rozum, tak słyszałem...

  Też tak uważam. Szczególnie to widać, gdy się czyta niektóre nowo zakładane tematy :) .

  0