Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

najprostsze źródło energii

safi 11 Sep 2006 16:23 3327 27
    safi
    Level 10  
    1 potrzebuję opisu krok po kroku, jak z domowych rzeczy zrobić źródło energii o mocy np. do zasilenia małego radyjka.
    2 potrzebuję schematu elektrowni wodnej, którą mógłbym sam wykonać.
    grito
    Level 19  
    najprostsza elektrownia wodna jaka mi sie nasuwa na mysl jest to praktycznie dziecinna zabawka - na gorze wsypuje sie piasek do lejka a on spada na łopatki wirnika. do osi wirnika dodać dynamo, zalewać wodą a nie piaskiem i elektrownia gotowa ;)
    safi
    Level 10  
    jak dynamo? możesz rozwinąć swom myśl? a z czego to wszystko zroić jeśli niemam nakiej zabawki :P (jak byś miał gdzieś jakiś schemacik...) :P
    grito
    Level 19  
    generalnie chodzilo mi o zabawke TAKIEGO typu, tak na szybkiego to wymyśliłem ale wszelkie problemy konstrukcyjne będą raczej niewielkie
    safi
    Level 10  
    a gdzie umieścić te dynamo, i czy chodzi otakie jak od roweru?
    a co do 1 punktu?
    BurnIt
    Level 16  
    a moze by tak sie pobawic cytryna albo ziemniakami???
    Mefu
    Level 22  
    w coś kwaśnego (np. cytryne, czy ogórek kiszony) wbijasz drucik miedziany i pręt cynkowy czy żelazny i między nimi będziesz miał małe napięcie.
    Kwiatek_90
    Level 10  
    najprostsze żródło energi hmm. wlej na tależyk ocet i połuż cytryme,wbij dwie śrubki w cytryne z aluninium a drógą z miedzi czy jakoś tak powinieneś otrzymać prząd ale będzie on bardzo słaby ok 0.64V czy coś takiego.
    Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy! [h]
    safi
    Level 10  
    a nie mozna by tego wzmocnic żeby było użyteczne?
    możę coś bardziej złożone żeby powstało 6v?
    asterix17td
    Level 17  
    Proponuje jakiś mały wiatrak postawic.
    W roli prądnicy jakiś mały silniczek prądu stałego z komutatorem i magnesami do wzbudzenia.
    safi
    Level 10  
    mozesz zkroić w paincie jakiś schemacik? i dokładny opis? z góry thx
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kwiatek_90: w jakim ty języku piszesz?
    safi: kolejny post z cyklu - mam pomysł, weźcie i rozwiążcie to za mnie... Poczytaj chłopie jakieś książki od fizyki, wydłub skądś jakiś magnes, mały silniczek, nawiń sobie cewkę, kup prosty miernik i zacznij się bawić...
    W szkole podstawowej, w dawnej szkole podstawowej, na fizyce, przerabiano od podstaw zagadnienie prądu elektrycznego...
    r4t
    Level 12  
    Błażej: Jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia to po prostu nie pisz :wink: Z twojego postu nie wynika zadna treść merytoryczna związana z tematem więc ..

A co to energii :P niektore półprzewodniki są światłoczułe i mozna z nich prad ciągnąć :P w dzień oczywiście :D podobno kolega mojego kolegi :wink: wziął rozwalił pare duzych tranzystorów w metalowej obudowie, i nimi radyjko zasilał :P niewiem, nie sprawdzałem :D bo co to reszty rozwiązań oprocz tego wiatraka mam spore wątpliwości co do jakiejkolwiek skuteczności :P
    Arnold_S.
    Level 26  
    Rzeczywiście poziom wiedzy dzisiejszej młodzieży to DNO.

"Za moich czasów" w podstawówce na fizyce było coś o prądzie, elektrostatyka, i było też pokazane, że: cytryna i dwa druciki = prymitywna bateria.

Jak można o tym nie wiedzieć(nie słyszeć nigdy)?
    Jest jeszcze fizyka w podstawówkach? :roll:
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    r4t jeśli twierdzisz, że aby podejść do jakiegoś zagadnienia nie trzeba mieć ŻADNEJ wiedzy teoretycznej, to bardzo ciekawa koncepcja. I jeśli cię bawią odpowiedzi na posty w stylu "mam spinacz i zajawkę, napiszcie mi jak z tego zrobić robota, najlepiej ze schematami, no i części mi przyślijcie", to pozdrawiam...
    Bo wyjaśnianie jak podłączyć silniczek do żarówki...
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Arnold_S. wrote:
    Jak można o tym nie wiedzieć(nie słyszeć nigdy)?
    Jest jeszcze fizyka w podstawówkach? :roll:
    - proste - dzisiaj w szkole są 3 przedmioty: historia, historia Polski i patriotyzm. Szkoda tylko że nie ma nauki języka ojczystego.

A bardziej w temacie: proste elektrochemiczne źródło energii elektrycznej będzie miało kiepskie parametry. Napięcie można podnieść poprzez łączenie ogniw w szereg - czyli robimy baterię, a prąd wynika z powierzchni elektrod i zastosowanego elektrolitu (niekoniecznie o odczynie kwaśnym - istnieją też źródła zasadowe). Dlatego można się bawić ogórkiem :D do zasilenia zegarka elektronicznego (bo potrzebuje miliwoltów i mikroamperów - czyli nanowatów) ale do uzyskania paru watów potrzeba czegoś "większego". Ale tutaj wchodzi w grę zabawa np z kwasem, a biorąc pod uwagę hmm poziom "słuchaczy" tego tematu, "to się robi niebezpieczne..." , a poza tym nieopłacalne.
    r4t
    Level 12  
    do Błażej:
    Nie, ja twierdze ze to forum nie jest twoim własnym blogiem o tematyce filozoficzno-refleksyjnej tylko zbiorem informacji o charakterze merytorycznym, i ze twoim zadaniem na tym forum jest rzetelna odpowiedź lub siedzenie cicho i nie zaśmiecanie tego forum, więc zamiast odpowiadac mi kolejnym postem w stylu "jak śmiałem ci tak na pisac" zaświeć swoją wiedzą inteligencją intelektem i błyskotliwościa i dogłębnie wyjaśnij temat, o który pytał safi. Aha, i niech cie nie interesuje czego teraz uczą w szkołach, a czego nie uczą, bo to nie jest dyskusja o poziomie edukacji w polskim szkolnictwie tylko temat " najprostsze źródło energii" jeśli byś przypadkiem zapomniał :wink:

Aha, i ciesz sie ze prawdopodobnie zdawałeś stara mature, bo w nowej ze zrozumienia tekstu czytanego dostał byś zero punktów.
    Zdania: "Jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia to po prostu nie pisz. Z twojego postu nie wynika zadna treść merytoryczna związana z tematem więc .. " nie znaczą: "że aby podejść do jakiegoś zagadnienia nie trzeba mieć ŻADNEJ wiedzy teoretyczne"
    Nie bede wnikał jak udało ci się do tego wniosku dojść :wink:
    safi
    Level 10  
    thx za wyjaśnienie tematu a co do wypowiedzi pod adresem błażej w pełni sie zgadzam
    Matisz5
    Level 10  
    Ciekawy temat.Ogladalem przyklad z monetami na
    http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/1274/ Tam jest napisane (chodzi o przyklad z monetami), "(wartość uzyskanego napięcia wynosi 0,1V)" Zrobilem sobie tak samo i mi wychodzilo okolo 0.02V.Próbowal juz ktos tez zrobic?? Jakie napiecia wychodzily??
    oloolo
    Level 24  
    To zależy ile chcesz tego napięcia uzyskać z tego najprostrzego źródła energii, jesli to ma być poniżej 1V to bateria słoneczna ze starego kalkulatora, lub kilka takich , jeśli wiecej to pozostaje wiatrak z silniczkiem od zabawki
    Arnold_S.
    Level 26  
    Odwalcie się od Błażeja. :) Dobrze gada.
    Jeśli kogoś to boli, to tylko źle świadczy o tym kimś. :D

P.S.
    A co jeszcze wywalono z podstawówek?
    ZPT(zajęcia praktyczno-techniczne) przeżyły reformę?
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Arnold - zostawmy tą szkołę, bo się rozpłaczę, albo zacznę pisać wredne rzeczy :D.
    Przypomniał mi się wiatraczek, który powstał (patrząc na moją małą - ze trzy lata temu)
    wiatrak by forest v1.00
    safi
    Level 10  
    forestx możesz wyjaśnić jakie części tam użyłeś i mógłyś skrobnąć jakiś malutki schemacik? z góry thx
    Teutel
    Level 17  
    a ogniwo z monet? moneta mosiężna, przedzielona mokrym papierem, moneta niklowa i tak dalej, pare takich układów w szereg i byłoby ogniwo, ja z jednego takiego otrzymałem 0,45V myśle nad kwestią dostarczania wody do papierków :?: :idea:
    Matisz5
    Level 10  
    Z jednej monety srebrnej i miedzianej?? WOW!!
    Jak ??A mierzyles ampery??Bo u mnie to bylo za malo zeby cokolwiek pokazalo, chyba ze mi sie zepsul amperomierz :)
    maciej_333
    Level 37  
    Faktycznie, poziom wiedzy dzisiejszej młodzieży jest powalająco niski. W obecnej podstawówce jest przyroda, czyli jakiś mix w stylu o wszystkim i o niczym (fizyka+chemia+biologia+geografia itp). Kiedyś po podstawówce młodzież znała np. prawo Ohm'a, dziś nawet o tym nie słyszeli. Ponadto znane było pojęcie sprawności, które na elektrodzie jest mało znane. Każdy chce wytwarzać energię z niczego ze sprawnością tysięcy %. Lepiej ten temat zamknąć, a osobę, która go założyła cofnąć do szkoły.

Wracajac do tematu, to można użyć np. diody LED jako fotoogniwa.