Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak sprawdzić goły regulator od alternatora

hugh_h 11 Sep 2006 17:25 6479 20
 • #1
  hugh_h
  Level 17  
  mam podejżany regulator wyciągniety z altka delco remy, model to VRD674H, a astry F, reszta była ok diody, uzwojenia. wiec został regiel do przebadania.
  ma ktoś jakąś receptę ??, chce sprawdzić regiel luzem
 • Helpful post
  #2
  kk.2000
  Level 26  
  Nie znam tego modelu więc szarpnij nieco szczegółów na temat wejść wyjść - ile i jakie?

  Ogólna zasada:
  - Obudowa do masy (czasem również dodatkowy przewód jest zerem)
  - Jeden z przewodów służy do próbkowania napięcia. Należy mu zapodać regulowane w granicach 10-18Vnapięcie
  - Inny przewód służy jako wyjście regulujące prądem płynącym przez układ wzbudzania w alternatorze - podłączasz go przez rezystor 10, 20 ohm i przez amperomierz do masy.

  Pomiar: jeśli będziesz płynnie regulował napięciem próbkowania od 18-10V patrząc na woltomierz, to amperomierz skokiem prądu powinien pokazać ci wyraźną granicę napięcia optymalnego.  Metoda ma wadę: nie wykryjesz usterki tranzystora/tyrystora pojawiającej się przy większych prądach. Najlepszą więc metodą jest po prostu zainstalowanie alternatora w samochodzie.
 • #3
  Z.B.
  Level 16  
  Elektroniczny np.z malucha ,poloneza,valeo(typ altka),idzie sprawdzić na zasilaczu regulowanym,zamiast uzwojenia wirnika podłączam żarówkę 5W i po przekroczeniu 14 volt gaśnie, poniżej świeci tzw. histereza regulatora powinna wynosić ok.0,1 V.Inne typy gdzie wchodzi np.+30(stałe zasilanie )może być różnie.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  hugh_h
  Level 17  
  no tak sie spodzieałem bo mniej wiecej to si eorientuje jak działa, regiel ma wejście z diód podłaczone do jednej ze szczotek wejście na drugą i wejście pradowe i próbkowania chyba jest razem, no i jeszcze jest wyjście na kabelek który idzie do stacyjki oznaczone jako D+,
  mam nadzieje ze zabardzo nie namieszałem

  Dodano po 59 [sekundy]:

  delco z wiatrakiem na zewnątrz, regiel jest w srodku i do niego mocowany jest szczotkotrzymacz
 • #6
  hugh_h
  Level 17  
  wymieniłem tranzystor mocy w regulatorze i dziła ale chyba nie do końca, bo jak juz sie wzbudzi to odczepiam zasilanie i dostaje 15,4V na wyjściu wiec to chyba troche za dużo,
  i jeszcze takie pytanie bo troche sie pogubiłem, czy zacisk D+ służy tylko do podłączenia kontrolki czy przez niego idzie prąd na uz wzbudzenia zanim altek sie wzbudzi?, bo nie wiem czy testując dobrze podłączam?
 • Helpful post
  #7
  kk.2000
  Level 26  
  Przewód zasilający lampkę kontrolną jest połączony z uzwojeniem wzbudzającym WEWNĄTRZ alternatora, co oznacza, że D+ powinno być podłączone TYLKO do żarówki.
 • #8
  hugh_h
  Level 17  
  przepraszam za może troche głupie pytania ale musze sie trochę douczyc/upewnic, czyli napocżatku przed wzbudzenie uzwojenie jest zasilane jedynie prądem plynącym przez kontrolkę ?
 • #9
  danthe
  Level 30  
  Zgadza się, zasilanie idzie przez kontrolkę, w niektórych samochodach jest dioda świecąca i równolegle rezystor (starsze modele VW na przykład).
 • #10
  kk.2000
  Level 26  
  Faktycznie, potwierdzam poprzednika wypowiedź mądrą, a żebyś nie musiał zadawać wielu pytań, to odsyłam do schematu ze strony: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic72995.html

  Co prawda jest to obrazek dot. jakiegoś Ursusa, ale w większości osobowych jest identycznie.
 • #11
  danthe
  Level 30  
  Wypowiadałem się już na forum w podobnym temacie - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic564398.html .
  Nadmienię też że ja prawie do wszystkich alternatorów stosuję regulator elektroniczny od poloneza 9D, kosztuje on poniżej 20 pln, i ma bardzo powtarzalne parametry (napięcie wyjściowe). Wiąże się to z niewielką przeróbką szczotek ale potem spokój na lata i w razie czego wymiana tylko szczotek a nie całego regulatora.

  Pozdr. Daniel
 • #12
  hugh_h
  Level 17  
  dzięki bardzo, to jeszcze sie upewnie odnośnie tego 9D jaki on m apręd bo u mnie uz.wzbudzenia ma 2,5Ω.
  no ze szczotkami bede musiła jak piszesz troche pokombinować bo sa mocowane do regla, ale to juz mniejszy problem
 • #13
  tzok
  Moderator of Cars
  Swojego czasu miałem w Wartburgu założony jakiś polski wynalazek - regulator elektroniczny o pracy ciągłej, nadawał się do zużytych alternatorów, żeby na wolnych obrotach nie pulsowały światła, miał też potencjometr do regulacji napięcia ładowania w zakresie 13-15V, w przeciwieństwie do typowego regulatora, który dołącza albo odłącza prąd wzbudzenia, ten regulował go w sposób ciągły, oczywiście miał element wykonawczy w postaci dużego tranzystora w obudowie TO-3 a aluminiowa, użebrowana obudowa pełniła funkcję radiatora.
 • #14
  danthe
  Level 30  
  Jeszcze nie spotkałem alternatora w którym to nie chodzi (a przerobiłem już kilka), prądu nigdy nie sprawdzałem, ale myślę że będzie ok.
  Przeróbka polega na rozłączeniu blaszek/drutów łączących regiel ze szczotkami. Wewnątrz alternatora jest blaszka która doprowadza + z diod wzbudzenia do regla i jednej ze szczotek, styk na reglu od tej blaszki wyprowadzam przewodem do końcówki 15/54 regulatora polonezowskiego, jedną ze szczotek na stałe do masy , a drugą do końcówki 67. I to wszystko.

  Pozdr. Daniel
 • #15
  hugh_h
  Level 17  
  dziękuje wszystkim za pomoc,
  zaraz sie wybieram po zakup oryginalnego regla bo obdzwoniłem wszystko do okoła i znalazłem za 30zł więc nie będe kombinował bo tak wyjdzie szybciej.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  hugh_h
  Level 17  
  ehh szkoda kupiłem w piątek taki zwykły jak poprzedni, jak ajest róznica ??
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  hugh_h
  Level 17  
  i kurcze znowu mi regiel zdechł, czy to przypadek? a moze te moje 2,5Ω na uzwojeniu wzbudzenia to za malo, ale uzwojenia wygladają dobrze, niech ktos powie ile ta rezystancja powinna wynosić?
 • #20
  viper555
  Level 39  
  Kolego nie patrz na rezystancję tylko na prąd jaki pobiera wirnik.Nawiasem to rezystancja dla tego typu wirnika wynosi 2,7 ohma a prąd pobierany przez wirnik w granicach 4,4 ampera. Oczywiście dopuszczalne są odchyłki około 0,1 amp. Wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy,mam takie ładne a prąd pobierany ponad 6 amper. 5.5 amperowy regulator tego nie wytrzyma. Z reguły zawsze wymieniając regulator trzeba się zastanowić dlaczego został uszkodzony. Zdażały się przypadki że wirnik zaczynał pobierać większy prąd dopiero po nagrzaniu.Myślę że następnego nie spalisz.Pozdr.
 • #21
  User removed account
  User removed account