Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"lepszy" miernik

11 Wrz 2006 20:05 3642 13
  • Testo
  • Poziom 16  
    Jeżeli miałbym wybierać między tymi dwoma miernikami to zdecydował bym się na ten pierwszy. Dokładność podstawowa rzędu 0,05 to już coś i na pewno sprzęt jest warty swojej ceny. Natomiast w tym drugim modelu nie widzę niczego ciekawego, pomiar indukcyjności będzie obarczony większym błędem niż w przystawce którą dorobisz sobie do pierwszego miernika.
  • Poziom 26  
    Uwaga, bo na Allegro jest pełno podróbek o niewiadomych parametrach.

A ta dokładność "0,05" to jest w multimetrach za 1000zł wzwyż.
    Na stronie Allegro gość nie podał tabelki z błędami, a tam się okaże, że pełny zapis wygląda np. tak:
    0,05% +/- 10 digits(10 cyfr rozdzielczości).
    A to już w sumie nie będzie "0,05%" tylko dużo więcej.
  • Poziom 16  
    Właśnie, o co chodzi z tymi cyframi? Jaki to ma wpływ na błąd np te 10cyfr?
    Jak to się przelicza?
  • Testo
  • Poziom 26  
    Najmniejsza zmiana na wyświetlaczu, to rozdzielczość.
    Nie widziałeś nigdy tabelki w instrukcji obsługi multimetru?
    "lepszy" miernik
    Tabelka do najtańszego miernika jaki chyba istnieje: DT-830.

Jeśli na danym zakresie miernik wyświetla liczbę, z jednym miejscem po przecinku, to rozdzielczość wynosi 0,1(np. jedna dziesiąta ampera, oma, itd).

Jeśli na jakimś zakresie wyświetlacz podaje wynik bez ułamków, czyli pełne liczby(np. 238V), to rodzielczość wynosi 1V.

Tak więc "10 cyfr rozdzielczości" to w tych przykładach np. 1A a w drugim przykładzie aż +/-10V.

Taki chwyt(sposób zapisywania błędów) jest stosowany, aby multimetr wyglądał na lepszy.
    Laik(albo cwaniak sprzedający na Allegro) zauważy tylko pierwszy składnik błędu "0,05%" i jest zadowolony, "że taki mały" błąd.
    Trzeba znaleźć w internecie instrukcje do tych mierników UNI-T z Allegro, to się sprawa wyjaśni...
  • Poziom 16  
    Tabelke widziałem, co to jest rozdzielczość też wiem ale jakoś nie mogłem zrozumieć tego zapisu +/-10cyfr i powiem szczerze, że nadal nie wiem o co chodzi.

Np. dla pomiaru ACV mamy w tabelce którą zamieściłeś, dokładność:

+/-1,2% +/-10cyfr

Czyli jak? Na zakresie 200V przy rozdzielczości 0,1V mam dodatć/odjąć te 10 cyfr do błędu?

np zmierzyłem 100V
    dokładność = %odczytu + liczba cyfr podanych w tabelce ?
  • Poziom 26  
    Na zakresie 200 zmierzyłeś 100,0V a nie "100".
    Nic nie "dodajesz do błędu".
    Błąd po prostu składa się z 2 części: (1,2% ze 100V + 10 cyfr rozdzielczości).
    Błąd = 1,2V + 10*0,1V = ±2,2V

Czyli zmierzone napięcie znajduje się gdzieś w przedziale(domkniętym):
    U=[97,8 ; 102,2]V

Jakbyś zmierzył na wyższym zakresie, 750, np. napięcie sieci 238V, to oblicz sobie jaki byłby błąd.
    Napięcie sieci wyszłoby U=[238 ± 13]V. :) Niezły rozrzut ma DT830, co?

Obecnie obowiązuje Teoria Niepewności i powyższy błąd(graniczny) stanowi bazę dla dalszych, bardziej zawiłych obliczeń("poziomy ufności", itp):
    http://www.google.pl/search?q=teoria+niepewno%C5%9Bci
  • Poziom 26  
    http://www.uni-trend.com/UT56.html :)
    No to widać, że gość na Allegro manipuluje...
    "Dokładność 0,05%"(+ przemilczane 3 cyfry) jest tylko przy pomiarze napięcia stałego.
    Pomiar innych wielkości, to już błędy o wiele większe(i nie ma w tym nic dziwnego). :)
    Pomiar natężenia prądu przemiennego, to już istna masakra, błąd aż 8% ± 10 cyfr.
    To nie jest przyrząd "True RMS", więc przy przebiegach innych niż sinus, błąd będzie jeszcze większy(kilkanaście, jeśli nie powyżej 20%).

W dodatku nikt nie wspomina, że tego typu multimetry nie mogą mierzyć długotrwale maksymalnych prądów(w tym przypadku "20A").
    Te 20A może być obserwowane przez ileś minut, czy nawet sekund(a później przyrząd może ulec uszkodzeniu).
  • Poziom 22  
    no dobrze... duzo sie dowiedziałem i całe szczęście zrezygnowałem już wcześniej.

A znacie jakiś dobry miernik podstawowych parametrów" (I, R, U) żeby do niego dorobić przystawki (na pomiar L, C) ?? Z indukcyjnościa będzie najgorzej, bo pojemnośc to i na zwykłym trafku można sprawdzić... a moze jakiś układzik podłączany do kompa ?? Jak sie da oscyloskop tak zrobić to mozę i to :)
  • Poziom 16  
    Skąd miałem wiedzieć, że to się tak liczy? Dlaczego w instrukji obsługi nie podają takiej formułki?

Czyli 10cyfr oznacza, że rozdzielczość mnożymy razy 10,
    a 5cyfr - rozdzielczośc*5
    Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Dobrze zrozumiałem?
    Napisałeś:
    Cytat:

Błąd po prostu składa się z 2 części: (1,2% ze 100V + 10 cyfr rozdzielczości).

w takim razie na początku powinieneś napisać:
    "1,2% ze 100 + 10 razy rozdzielczość"
    a nie
    "...10 cyfr rozdzielczości"
    A ja się głowiłem jak interpretować właśnie to wyrażenie tzn. "+-10 cyfr rozdzielczości" Nie wiedziałem co to za cyfry, skąd je wytrzasnąć, jak by było napisane 10 razy rozdzielczość to bym nie miał pytań.
  • Poziom 26  
    A co jest napisane w tabelce?
    "±10 digits" = bezpośrednio na polski ±10 cyfr.
    :)
    Pisanie "10 razy rozdzielczość" nie jest poprawne(nie precyzuje o co chodzi).

A wersja tłumaczona prosto z angielskiego, jest bardziej fachowa, bo w metrologii jest pojęcie cyfry znaczącej.
    W przypadku multimetru cyfrowego, to jest właśnie "cyfra rozdzielczości", i każdy(prawie każdy) wie o co chodzi.
    :)
    Rozdzielczość np. 0,1V to cyfra znacząca na miejscu dziesiętnym. Dziesięć takich cyfr znaczących, daje 1,0V.

Hasło: "cyfra znacząca".
    http://www.google.pl/search?q=cyfra+znacz%C4%85ca
  • Poziom 22  
    Mefu napisał:
    no dobrze... duzo sie dowiedziałem i całe szczęście zrezygnowałem już wcześniej.

A znacie jakiś dobry miernik podstawowych parametrów" (I, R, U) żeby do niego dorobić przystawki (na pomiar L, C) ?? Z indukcyjnościa będzie najgorzej, bo pojemnośc to i na zwykłym trafku można sprawdzić... a moze jakiś układzik podłączany do komputera ?? Jak sie da oscyloskop tak zrobić to może i to :)

Moze ktos to przeczytać i pomóc ??
  • Poziom 14  
    Najlepiej wybierz jeden z modeli APPA
    pancerny miernik super zabezpieczony przed głupotą
    polecam