Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz - TDA, LM, Mosfet - które wybrać ?

kiler129 12 Wrz 2006 07:15 5350 35
  • #1 12 Wrz 2006 07:15
    kiler129
    Poziom 27  

Witam z samego rana wszystkich :D
    Mam dylemat ponieważ już po przeczytaniu tylu projektów mam mętlik w głowie, chodzi mianowicie o to, że nie wiem czy zdecydować się na TDA7294 czy może coś na LM albo mosfetach.
    Nie wiem który będzie najlepszy (czytaj: będzie znośnie grał i miał dobrą cenę całej kontrukcji).
    Udzielcie rad drodzy forumowicze :D
    Dla każdego kto wniesie coś do tematu swoim postem przygotowałem 3pkt i pomógł :D

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 12 Wrz 2006 07:37
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    LM335 to czujnik temperatury, który przyda się to sterowania wentylatorami a IRFZ44 może być użyty w zabezpieczeniu wzmacniacza. Wychodzi na to że wszystkie te elementy mogą się przydać. Wzmacniacz na scalaku ma mniej elementów więc łatwiej go uruchomić ale w razie porażki ponosimy większe koszty. Ale gdy porównamy cenę TDA7294 którego można już kupić za 10zł i IRF540+IRF9540 które kosztują powyżej 2zł za sztukę a trzeba dwie pary dla 100W to cena wzmacniacza na elementach dyskretnych jest wyższa. Gdy wzmacniacz na IRFach ulegnie uszkodzeniu, naprawa nie musi wyjść taniej ale może być trudna do wykonania.

0
  • #3 12 Wrz 2006 07:45
    kiler129
    Poziom 27  

Czy przy 2 trafach 2x 12,5V 100W TDA7294 pociągnie 2x 75W ?
    Chodzi mianowicie o KIT NE013, jest on stosunkowo tani i ma dobre płytki :D
    Zalecany to chyba 150W ale przy mocy 100W a jeśli bym chciał go wykorzystać do 2x 75 to wystarczyło by połączyć w 1 trafie uzwojenia szeregowo i w drugim to samo, wtedy uzyskamy dla 1 końcówki 24ACV (35 DCV) 4A więc chyba to wystarczy.

edit: W 1 poście pomyliły mi się nazwy :| Chodziło mi ogólnie wzmacniacz na LM czy na mosfetach :D

0
  • Pomocny post
    #4 12 Wrz 2006 07:52
    Dar.El
    Poziom 40  

Jest szansa że wyciągnie 2x75W muzycznej. Ale użyj przycisku PISOWNIA i popraw, bo zaraz zablokują ci możliwość pisania.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 12 Wrz 2006 07:58
    kiler129
    Poziom 27  

A co myślisz, czy warto kupić kita norda za 30zł czy może lepiej samemu płytkę trawić etc ?
    Jak wyjdzie taniej ?

0
  • Pomocny post
    #6 12 Wrz 2006 08:04
    Dar.El
    Poziom 40  

Zaskoczyli mnie tą ceną, jest wyjątkowo niska. Ja będę projektował płytkę z dodatkowymi zabezpieczeniami ale trzeba będzie jeszcze poczekać parę tygodni. Jak bardzo ci się spieszy to po 30Zł można już kupować.

0
  • Pomocny post
    #7 12 Wrz 2006 11:38
    Konsul
    Poziom 23  

Jeśli to ma być Twój pierwszy wzmacniacz to bierz to tda. 30zł to dobra cena. Masz dobrze zrobioną płytkę, komplet elementów i samego tda, który też trochę kosztuje. Co do trafo to jak masz 2 z uzwojeniami 2x12,5V każde to możesz połączyć szeregowo te dwa uzwojenia w każdym z traf i dać po jednym trafie na dodatnią i ujemną połówkę zasilania. Będzie 2x25V napięcia zmiennego co jest optymalną wartością dla tej kości zwłaszcza, gdy chcesz użyć głośnika 4 Ohm.

0
  • #8 12 Wrz 2006 14:34
    kiler129
    Poziom 27  

Po 1 głośnik jest 6Ohm.
    Po 2 jakoś nie łapie z tymi trafami, chce je połączyć tak:
    Uzyskam na jednym 25V 4A i na drugim to samo. Powinno być ok :D
    Po 3 co do kita to jest to niestety tylko mono :| W takim razie musze kupić 2 :( - http://nordelektronikplus.pl/sklep/zamowienia_fopis.asp?id=26&los=0,535826
    Po 4 co do zabezpieczeń to Dar.el podrzuć jakie u ciebie będziesz miał to chętnie je zastosuje i zrobię dla nich oddzielną płytkę.

Po za tym ja jeszcze dobuduje przełącznik wejść i pilota :D

0
  • Pomocny post
    #9 12 Wrz 2006 14:55
    Konsul
    Poziom 23  

Twoje rozwiązanie z trafami jest ok tylko niestety niepozwala ono wyciągnąć dużej mocy z tda i wykorzystać mocy tych traf. Po filtracji dostaniesz ok. +-17V do zasilenia tda. Jest to zbyt małe napięcie i nieoptymalne dla tych układów. Łącząc trafa tak jak napisałem jesteś w stanie wyciągnąć dużo więcej z tych układów. Chodzi mi o połączenie, które uzyskasz jeśli weźmiesz + z jednego i - z drugiego trafo ze środka rysunku. Połączysz je. Od tej pory będzie to masa. Skrajne + i - z obu traf pozostają tak jak są. Masy, które masz teraz zostają niepodłączone. Dostaniesz w ten sposób pojedynczy zasilacz (ok. +-34V po filtracji), którym zasilisz dwa tda. W wypowiedzi używałem Twoich oznaczeń +i- żeby nie wprowadzać dodatkowych komplikacji. Zauważ, że w tym momencie masz do czynienia z napięciem zmiennym i niemożna rozróżnić +i- na tym etapie.

0
  • #10 12 Wrz 2006 15:35
    kiler129
    Poziom 27  

Albo jestem ułomny albo nie potrafimy się dogadać.
    Z 1 transformatora wezmę 35V 4A więc tyle tez co ty mówisz.
    Więc w czym rzecz ?
    Myślę że jeśli dam temu TDA 35V 100W to powinno być ok.
    Co do twojej propozycji to nadal nie wiem jak to podłączyć według ciebie :|

p.s. Kupiłem ostatnią sztukę którą miał od gościa :D Wcześniej kupiłem też u niego ale to chyba dobrze że transformatora identyczne z tej samej firmy :D
    Jakby kto chciał - http://allegro.pl/show_item.php?item=127181296

0
  • Pomocny post
    #11 12 Wrz 2006 16:00
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Słownie jest nieraz trudno wytłumaczyć ale obrazek wszystko powie. Musisz zwrócić uwagę na fazowość wyprowadzeń, czyli musisz je tak połączyć aby przewody przeciwległe miały 50V.

0
  • #12 12 Wrz 2006 16:22
    kiler129
    Poziom 27  

Ah i zakapowałem już teraz :D
    Ale jest problem, w skrajnych będzie właśnie 70,5V stałego ! Przecież tak nie można podłączyć TDA, 70V to zbyt dużo, poza tym widziałeś ile kosztują kondensatory 4700uF albo 10000uF na 100V ?!

0
  • #13 12 Wrz 2006 16:31
    Dar.El
    Poziom 40  

Katalogowo TDA7294 wytrzymuje 100V bez obciążenia i 80V z obciążeniem, więc nie ma problemu. Potrzebujesz kondensatorów na 40V które są w miarę tanie.

0
  • #14 12 Wrz 2006 16:50
    kiler129
    Poziom 27  

Czy dobrze zrozumiałem czy to ma wyglądać jak w załączniku ?

p.s. Co do kondensatorów to po napisaniu postu zakapowałem że przecież kondensatory w zasilaczu symetrycznym daje sie między GND a -/+

p.s. Czy warto montować dodatkowo kondensatory 100n i 4,7uF do odfiltrowania śmieci ?

0
  • #15 12 Wrz 2006 17:03
    Dar.El
    Poziom 40  

VeNi czytaj dokładnie posty to zrozumiesz o co chodzi.
    Wszystko dobrze narysowałeś kiler129 i możesz dodać trochę 100nF. Musisz uważać na prowadzenie masy, jak ją za bardzo poplączesz to wzmacniacz może mieć problemy z jakością działania.

0
  • #16 12 Wrz 2006 17:37
    kiler129
    Poziom 27  

Wiem o tym ze z masą trzeba uważać i ża ścieżka masy ma być jak najprostsza.
    Zastanawiam się czy jakiś potencjał daje się na obudowę ?
    Chyba - ? Czy GND ? A może uziemienie z gniazdka ? Sam już nie wiem :|

0
  • #17 12 Wrz 2006 18:24
    Dar.El
    Poziom 40  

Obudowa wzmacniacz ma być podłączona do GND ale gdzie to trzeba poszukać. Uważaj też na radiatory TDA7294 bo na nich jest minus zasilania.
    ------------------------------------------
    22:30
    Znalazłem schemat wzmacniacza TDA7294 w klasie G. Możesz ten schemat wykorzystać bo masz odpowiednie trafa. Klasa G charakteryzuje się większą sprawnością więc radiatory mniej się grzeją i pewnie z tego samego trafa wyciągniesz większą moc muzyczną. Przerobie ten schemat na mosfety i dodam im ogranicznik napięcia tak żeby nigdy nie otwarły się do końca gdy zasilanie jest powyżej 40V.

Wg. producenta można osiągnąć 150W na 4Ω i do tego scalak może mieć mniejszy radiator. W mostku przy 8Ω będzie 300W oczywiście trafo w takim wypadku musi mieć 400W na kanał czyli 800W przy stereo.

0
  • #18 13 Wrz 2006 08:03
    kiler129
    Poziom 27  

Czyli ja uzyskam pewnie ze 2x 100W
    Ale nie ma do niego płytki :(
    I do tego są 3 cewki :|

0
  • Pomocny post
    #19 13 Wrz 2006 08:10
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Zrobię płytkę ale za jakiś czas a cewki to drut nawinięty na rezystorze :D .

0
  • #20 13 Wrz 2006 08:14
    kiler129
    Poziom 27  

Wiem o tym ze to są cewki na rezystorku 1W ale drut muszę specialnie kupować :P
    Skończył się :(

edit: http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=AL38&sid=400008ac - chyba się opłaca kupić ta płytkę, wybaczcie ale w moim mieście kawał laminatu taki gdzieś jak ta płytka kosztuje ok. 14zł a jak mam się jeszcze męczyć i trawić to wole ją kpić, ma od razu nadrukowane na płytce opisy etc. i pokryta jest gdzieś więc wybaczcie - nie opłaca sie.
    Pisze że zasilanie symetryczne 2x 24V więc hmm.
    Jak zmostkuje trafo tak jak w załączniku to się powinno nadać ale nie wiem czy tak można :|

p.s. Wiem ze tam będzie napięcie AC ale oznaczyłem + i - i gnd żaby sie nie pomyliło.

0
  • Pomocny post
    #21 13 Wrz 2006 09:36
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Pisz 25VAC i będzie wiadomo że zmienne albo z klawiatury znaczek ~ też będzie dobrze. Masz trafa z uzwojeniami 2x12,5V więc tak jak wcześniej już dałem rysunek musisz je połączyć szeregowo a nie równolegle. Przy napięciu ~12,5V po wyprostowaniu i kondensatorach elektrolitycznych będzie tylko 17,5V i wzmacniacz osiągnie tylko trochę ponad 30W na 4Ω. Dla napięcia ~25V po wyprostowaniu będzie 35V i moc max 75W na 8Ω. Niestety aby osiągnąć pełną moc przy zasilaniu +-35V na 8Ω potrzeba z 250W trafa a ty masz 200W i trochę będzie przysiadać przy pełnej mocy. W klasie G wzmacniacz trochę lepiej wykorzysta moc z traf i osiągniesz trochę więcej przy mniejszym wydzielaniu ciepła.

0
  • #22 13 Wrz 2006 14:33
    kiler129
    Poziom 27  

Dar.el - mieszasz mi w głowie niesamowicie :|
    Sam juz nie wiem w którą stronę iść :p
    Bo tutaj mam super płytki z altrona lub ten kit NE a ty nagle wyskakujesz z tym w klasie G :wink:
    Ja naprawdę chce zrobić coś tanio i niekoniecznie ma to być super mocarny wzmacniacz, robię go bo jest mi po części potrzebny ale robię go też z tego powodu żeby po prostu troszkę się nauczyć i mieć fajny bajer :D
    Jeśli zdecyduje się na schemat który podałeś to muszę robić płytkę która mi na pewno za dobrze nie wyjdzie i muszę robić cewki (małe ale zawsze).
    Mam trafa jakie mam bo na większe $ brak :|
    To ze on da mi np. 75 a mógł by przy klasie G dać np. 75 i mniej się grzać to szczerze powiem mnie mało interesuje.
    Może powyższe zdanie dziwnie zabrzmiało ale chodzi mi po prostu o to ze ja nie mam zamiaru obsługiwać dyskoteki czy też drażnić sąsiadów.
    Chcę po prostu zbudować prosty, niedrogi i grający tak aby dało się słuchać (jestem raczej człowiekiem któremu słoń na ucho nadepnął :lol:), to jest moja idea :idea:
    Nikt przecież na zaczyna od razu od wzmacniacza estradowego 2x 800W z wejściem cyfrowym i hi-end`owym wnętrzem.
    Dar.el przypomnij sobie jak ty zaczynałeś ? Czy zależało Ci że coś gra może troszkę gorzej czy miałeś ogromną radość że coś działa a teraz się śmiejesz i mówisz że przecież to była takie proste ale nadal działa...
    Myślę że teraz zrozumiałeś mój cel, jednak inaczej jest to napisać na forum a inaczej w 4 oczy porozmawiać.

Trochę długi wywód ale myślę że wszyscy którzy to przeczytali bardziej zrozumieją na czym mi przy tej konstrukcji zależy :)

0
  • Pomocny post
    #23 13 Wrz 2006 15:52
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Zrobisz jak zechcesz, już ci napisałem żeby robić to co jest gotowe a za jakiś czas zrobię płytkę do tego z klasy G. Jeśli uzyskasz 75W na standardowym układzie to w G jak się mniej grzeje to zostanie trochę więcej dla głośników, więc na pewno będzie różnica. Nie napalaj się też na te 75W, niestety straty mocy na różnych elementach nie pozwolą na te teoretyczne 75W. Jak przekroczysz 50W RMS i 70W muzycznej to będzie dobrze.

0
  • #24 13 Wrz 2006 16:41
    kiler129
    Poziom 27  

Wystarczy mi nawet te 50-60W, wiem że trafo nie za tęgie.
    A czy można zastosowac 3 trafa ?
    Tzn. 2x 100W a puźniej gdybym dokupił jescze 1 trafo 60W ?
    I jescze 2 pytanka:

Czy robić przedwzmacniacz ?
    Czy oddzielić trafa od reszty ?

0
  • Pomocny post
    #25 13 Wrz 2006 16:55
    Dar.El
    Poziom 40  

Przedwzmacniacz z barwą tonów i różnymi wejściami jak chcesz wykorzystać wzmacniacz do współpracy z różnymi źródłami dźwięku. Jak ma działać tylko razem z komputerem to nie trzeba. Nie rozumiem o co chodzi z tym rozdzieleniem traf od reszty. Podłączanie dodatkowych transformatorów jest raczej błędnym rozwiązaniem, chyba że dokładnie takie same to wtedy potrzebujesz jeszcze dwóch i wtedy możesz osiągnąć moc powyżej 100W na 4Ω ale w klasie G.

0
  • #26 13 Wrz 2006 17:12
    kiler129
    Poziom 27  

Też tak myślałem że musi być po 1 pażysta ilosć traf i musza byc takie same.
    Co do pracy to moze czasami adapter zdało by się do niego podłączyć (ach te sare brzmienia, aż się łezka w oku kręci :wink:) i czasmi 1 mikrofon.
    A tak pozatym to zazwczaj źródłem będzie PC, MP3 albo CD.
    Więdz zdało by się przedwzmacniacz mikrofonowy i ... no własnie jaki ? Gramofonowy ?
    Co do oddzielenia traf to chodziło mi czy stawiać kawał blachy który wytłumi zakłócenia ?

0
  • Pomocny post
    #27 13 Wrz 2006 17:20
    Dar.El
    Poziom 40  

Jeżeli nie sprawia ci problemu piłowanie i wiercenie to zawsze trochę poprawi ekranowanie zakłóceń ale blachy mogą brzęczeć gdy będą za luźne. Ale gdy uda ci się dobrze poprowadzić przewody i ułożyć elementy to blachy są zbędne. Wzmacniacz mikrofonowy i gramofonowy powinny być na ELEKTRODZIE. Mikrofon musisz mieć kierunkowy bo inaczej będziesz miał tylko gwizd.

0
  • #28 13 Wrz 2006 17:33
    kiler129
    Poziom 27  

Przedwzmacniacze właśnie wygrzebuje :D
    A co do wiercenia, piłowania etc. to żaden problem :D
    Co do mikrofonu to poszerz moją wiedzę - powiedz jakoś bardziej zrozumiale bo jakoś nie za bardzo wiem jaki to normalny a jaki kierunkowy :|
    Tzn. wiem jaki to kierunkowy ale ich tak normalnie się chyba nie używa :D

edit: Znalazłem na elce fajny przedwzmacniacz mikrofonowy - https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=128215 nada się ?

0
  • Pomocny post
    #29 13 Wrz 2006 17:54
    Dar.El
    Poziom 40  

Mikrofon kierunkowy to taki co łapie tylko z jednego kierunku a z boku już nic nie słychać. Kiedyś zrobiłem nagłośnienie jednego bloku w wojsku i próby z różnymi mikrofonami dla podoficera nie dawały zadawalającego efektu. Dopiero jak się od nich wyciągnęło mikrofon estradowy który w tamtych czasach kosztował majątek, wszystko zaczęło prawidłowo działać. Czułość mikrofonu była tak dobra że gdy wchodził ktoś ważny i podoficer musiał mu złożyć meldunek, przełączał wtedy z muzyki na mikrofon żeby poważniej było i zarazem umożliwiało usłyszenie kto przybył. Ubaw był po pachy gdy wchodził dowódca a kadra uciekała przez okna na parterze :D . Jak masz tani mikrofon to ciężko będzie uzyskać zadowalający efekt.

0
  • #30 13 Wrz 2006 18:00
    kiler129
    Poziom 27  

Nie mam dobrego mikrofonu, samoróbka na pojemnościowym.

0