Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden wielki głośnik vs dwa mniejsze

04 Lip 2003 15:43 5305 26
  • Poziom 12  
    Pytanie do fachowców - Wiadomo że dolna częstotliwość graniczna głośnika zależy mn. od powierzchni membrany. Dwa mniejsze głośniczki mogą mieć taką samą, lub większą powierzchnię jak jeden większy, ale jak się to ma do ich pasma przenoszenia. Oczywiście oba mniejsze głośniki są zamontowane normalnie, nie w tandem. Pytam bo wiele firm robi b. zgrabne, b. wąskie kolumienki z 2 lub 3 głośnikami niskotonowymi o śr. nie przekraczającej 16cm, co "na dole" niźle grają.
    PZDRW
  • Poziom 11  
    Dwa głośniki stosuje się w zasadzie w celu podwyższenia efektywności zestawu i/lub obniżenia impedancji. Nie wiem co się dzieje z dolną cz. g., ale zależy ona także od masy membrany.
  • Poziom 24  
    Przy 2 mniejszych głośnikach zwiększa się tylko efektywność i moc zestawu.
  • Poziom 30  
    A impedancja? Jak mozna ja obnizyc? Laczac woofery rownolegle?
  • Poziom 13  
    Cześć!
    To jeszcze zależy, co słuchasz, jakiego rodzaj muzyki itd. Jeżeli chodzi o mnie to za żadne skarby nie zamieniłbym np. głośnika 25cm na 2x16cm. Dziwna moda zapanowała na tzw. słupki. Ale to moje zdanie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Często widać w sklepach itd. bardzo ładne, smukłe i wysokie kolumny. I nawet lepiej, zamiast szerokiego 35cm woofera 400W mozna wstawic 4 18cm po 100W i bedzie mniej wiecej to samo. Tylko dobry tunel by sie przydal...
  • Poziom 17  
    to do Miroslawa P.
    wydaje mi się - może się mylę - że kolumny raczej nie wiedzą co będzie właściciel słuchał - ale może jestem w błędzie :-(
  • Poziom 13  
    Fajnie!
    Kolumny nie wiedzą, ale ich przyszły właściciel chyba tak.
    W skrócie chodzi np. o czas wybrzmienia itd.
    Pozdrówka
  • Poziom 12  
    Zazwyczaj wystarczy nawet 1 głośnik typu 16cm tylko dobrej jakości w dobrze zestrojownej skrzynce. No chyba że słuchać tego ma łysy słuchający " łup łup łup...". Ale oczywiście do tego osobno średniotonowiec.
  • Poziom 16  
    Może się mylę w tym co napiszę, ale niech tam ....
    2 mniejsze głośniki niskośredniotonowe wstawia się, żeby osiągnąć przy okazji przenoszenia oprócz basu również średnich tonów, bo jeden duży tłok z wysokotonowym nie zapewnią poprawnej średnicy (membrana zaczyna się "dzielić" wraz z wyższymi tonami). Można co prawda próbować robić konstrukcję trójdrożną odpowiednio wcześniej odcinając woofer, ale amator chyba powinien unikać tej dużo trudniejszej konstrukcji, bo można dośtać świetne głośniki niskośredniotonowe np. AL 170. Jeśli wstawiamy mniejsze głośniki możemy przy okazji zmniejszyć szerokość kolumny co zdecydowanie poprawia przestrzenność a to jest b. ważny parametr. Zwiększając liczbę głośników nisko/średniotn. zwiększamy również powierzchnię łączną membrany, co powoduje że możemy osiągnąć większe ciśnienie akustyczne itd. Argumenty za stosowaniem systemu 2 wooferów są więc bardziej skomplikowane a pomijam jeszcze sprawy dotyczące układu 2,5 drożnego, układu d`Appoli i wiele innych.
    Czasy wielkich "krów" w rodzaju "Altusów" już odeszły.
  • Poziom 12  
    Dzięki za zainteresowanie :) Z tą większą efektywnością, to ma sens, skoro podnosi się efektywność w także tym zakresie cz. w której jeden głośnik już nie wydala to automatycznie trochę (teoretycznie) powinno się poszerzyć pasmo przenoszenia. Pytanie o ile? Jeśli chodzi o muzę to słucham wszystkiego, od Bacha, przez Jarra, do Merlin Mensona, ale raczej jestem skrzywiony w kierunku mocnego metalu, lubię głęboki, ale szybki bas i bardzo wyraźne wysokie. Chcę zbudować sobie coś nowego spełniające te wymagania, ale żeby nie było ogromne a miało min. 80W (dwie kolumienki). Jeśli chodzi o wysokotonówkę chcę kupić gwizdki firmy Beyma - kiedyś miałem -.....Boże....jak to grało!!!!!!!!!!! Chyba że macie jakieś propozycje, wskazówki, będę baaaaaaardzo wdzięczny :D
    PZDRW
  • Poziom 20  
    No tak zależy ile masz na to kasy. Co do głośników ti wiadomo że dwa mniejsze mają większą efektywność, ale głośniki z dużą powierzchnią membrany zazwyczaj potrafią zejść do niższych rejestrów. Ale wtedy raczej buduje się kolumny trójdrożne, ale to już jest trudny temat. Można też zbudować dwie kolumny dwudrożne i do tego subwoofer aktywny.
    A co do tweeterów ja słyszałem Vify XT :D To jest naprawdę coś!!! No ale cena ponad 300 PLNów, no i potrafią dość do 50kHz!!!
  • Poziom 12  
    Jeśli chodzi o gwizdki to mogę śmiało polecić Focale TC90TD5 - odwrócona kopułka z Tioxidu (tytan pokryty dwutlenkiem tytanu), podwójny magnes, cewki chłodzone ferrofluidem. Gra to naprawdę rewelacyjnie. Mają tylko jedną wadę - 333pln sztuka w akkusie. Ale jako rekomendacja: www.ancient.com.pl - i aktivy i home monitorki są na tym. A swoją drogą 50kHz?? Ciekawosta - muszę poszukać w necie. Ale ważniejsza jest dolna - w Focalach to 1400Hz.
  • Poziom 24  
    Po co 50kHz skoro i tak nie slychać 20k?
  • Poziom 12  
    Żeby poszerzyć pasmo przenoszenia w dół i zapewnić głośnikowi możliwość zejścia do np. 1-1,5kHz i wyeliminować konieczność stosowania średniotonówki, poszerza się niejako przy okazji pasmo w górę. Np. nowe Focale z berylowymi kopułkami stosowane w kolumnach za 80tys $ przenoszą 1-40kHz. Poza tym jak dochodzi do 40-50kHz to oznacza że przy 20 powinien mieć gładszą charakterystykę niż ten co kończy przy 20k.
  • Poziom 11  
    Czy ładując do obudowy dwa głośniki zamiast jednego (załużmy że głośniki są identyczne) trzebaby powiększyć obudowę?
  • Poziom 20  
    Jasne!!
    2 głośniki 2x większa obudowa
    3 głośniki 3x większa obudowa
    itd...
  • Poziom 16  
    szczesław - chyba chodzi w tweeterze trochę o inne rzeczy niż gładkość charakterystyki na 20 kHz ...np. Wymieniłem GTC 11/100 na inny głośnik znanej firmy, choć Tonsil o 5 kHz wyżej przenosi i ma bardziej płaską charakterystykę. Pozostawiam jednak Tobie przyjemność zbadania tego problemu ... :wink: Samesuche dane o wysokości przenoszenia to b. mało!
  • Poziom 12  
    Wojtek.l - zawsze chodzi o to samo - brzmienie :). Nie napisałem, że to jest tylko MOJA teoria. Tak naprawdę to ciężko mi powiedzieć jak ocenić głośnik wysokotonowy na podstawie parametrów - zazwyczaj najpierw trzeba posłuchać. Ja akurat słuchałem róznego rodzaju sprzętu ale tych głośników Vify nie słyszałem. Np. Focale TC90TD5 o których pisałem mam u siebie i jestem zachwycony - cudo. Myślę że te berylowe też nie będą gorsze - jak chcesz poczytać to zapraszam na www.focal-fr.com. Poza tym gładkość charakterystyki przy 20k to był tylko 1 z wyników poszerzenia pasma który wymieniłem i nie powiedziałem że każdy głośnik który przenosi wyżej i ma gładką charakterystykę jest dobry.
  • Poziom 20  
    Niskiego basu też nie usłyszysz, a nie zmienia to faktu że jest i go jakoś odbierasz. Jak go niema to czegoś brakuje, tak samo z wysokimi.
    Wiadomo że pod kooniec "zasięgu" głośnika jego efektywność spada, jak głośnik dochodzi do 20kHz to jego efekywność spada od np.15, a jak dochodzi do 50 to?
    Poza tym słyszałem kilka gwizdków tonsila i mi się kompletnie nie podobały, a chodzi o to żeby się podobało granie sprzętu który budujemy.
  • Poziom 11  
    :arrow: wojtek.l
    Pytam z ciekawości: dlaczego zrezygnowałeś z GTC 11/100? Przymierzam się do jego kupna, słyszałem dobre opinie o nim, i troche się teraz zaniepokoiłem :)
  • Poziom 16  
    To dobry głośnik. W moim przypadku było inaczej, bo przepłaciłem (106 zł/szt.) i po pomiarach okazało się, że jeden ma paskudne przenoszenie. Zareklamowałem a że Tonsil lekceważy totalnie swoich klientów sprzedawca musiał mi oddać kasę. W podobnej cenie dostałem lepsze głośniki Audax`a i tylko stąd taka decyzja(www.elfa.se/pl).
  • Poziom 16  
    qrchakos - w jaki sposób robiłeś porównania odsłuchowe głośników wysokotonowych Tonsila i jakich modeli (ewentualnie do czego odnosiłeś ich złą jakość) ?
  • Poziom 20  
    Nie pamiętam jakie to były modele, słyszałem ich może z 5 różnych. Mi po prostu nie pasowały, przy dłuższym słuchaniu denerwował mnie ich dźwięk. Komu innemu mogą oczywiśćie przypaść do gustu, mi niestety nie. Niezłe podobno są też Audaxy(jak wspomniał kolega wyżej),Focale i Scan-Speaki, z tymi pierwszymi się nie spotkałem osobiście, ale co do Vify i Scan-Speaka dla mnie to mistrzostwo świata(tylko te ceny :( ).
  • Poziom 12  
    Witam ponownie i b. dziękuję za wszystkie wskazówki! Temat wysokotonówek jest dla mnie bardzo ważny bo lubię słyszeć wszystkie detale a nie lubię molestować sąsiadów syczeniem i właśnie tym odróżniają się dobre tweetery od badziewia. Miałem swego czasu głośniki CM250 BEYMA + TD250 (horny) są to głośniki estradowe, ale daj Boże by polskie high-endy chodziły tak jak te estradówki, co mają przenoszenie zaledwie do 17kHz. Wybrzmiewały o 1-2 sekundy dłużej niż Tonsile i co najważniejsze- stereo było prawie wszędzie, nie musiałem szukać z dokł. centymetra środka między kolumnami 8O !!! Tylko ta cena 290- driver i 188 horn. Tak że jak napisaliście mi że Vify kosztują 300 to wcale ze stołka nie spadłem. Tylko czy będę mógł się spodziewać po nich równie przepięknej pracy??? W jakich fabrycznych kolumnach się je stosuje abym mógł ich sobie posłuchać?
  • Poziom 20  
    Polskie ESA Meritum ^1 i ^2(Audio dało im ocenę bardzo dobrą) odpowiednio 4500 i 6000 zł. Dostały nagrodę na Audio Show 2001 "Najlepszy produkt polski".

Spróbuję coś jeszcze wygrzebać.

No i jest Sonus Faber Cremona, 25000 za parę :twisted:

Na Focalach jest JMlab Cobalt 816(Dobra +) i 826(bardzo dobra) za 6000 i 7000zł.

A na Scan-Speakach Danish Physics .02(bdb) za 14000 zł.
  • Poziom 12  
    Jeśli chodzi o Focala to na nim są robione kolumny Ancient Audio ale raczej w żadnym salonie ich nie posłuchasz bo robione raczej indywidualnie. Jeżeli mieszkasz w okolicach Krakowa to zapraszam do mnie - focale w kolumnach projektowanych i strojonych przez głównego projektanta Ancient Audio.