Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy

przemo27 12 Wrz 2006 14:12 50175 128
 • Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy
  Witam serdecznie
  Chciałbym zaprezentować projekt układu zabezpieczenia wykonany przeze mnie i praktycznie przetestowany we wzmacniaczu mocy.

  Układ powstał w oparciu o komparator LM393N sterowany jest przy pomocy termistora NTC elementem wykonawczym w układzie jest przekaźnik polski 220A 8A AC 12V DC

  Spełnia funkcje zabezpieczenia zespołu głośnikowego przed uszkodzeniem w przypadku awarii wzmacniacza jak i opóźnia załączenie głośników po uruchomieniu.
  Powoduje natychmiastowe odłączenie głośnika, gdy na wyjściu pojawi się któraś ze składowych zasilania jak również w momencie wyłączenia zasilania wzmacniacza.

  Układ po uruchomieniu należy zestroić do żądanej temperatury zadziałania zabezpieczenia przy pomocy potencjometru znajdującego się na płytce.

  Termistor powinien być umieszczony blisko tranzystorów mocy tak, aby zminimalizować wpływ bezwładności cieplnej elementów chłodzących wzmacniacz

  Stan pracy sygnalizowany jest po przez diody wyprowadzone na zewnątrz
  Po włączeniu zapala się dioda pomarańczowa sygnalizując wyłączenie głośników następnie po ok. 3s gaśnie i przekaźnik załącza głośnik do wyjścia wzmacniacza. W przypadku przegrzania tranzystorów końcowych zapalona zostaje dioda czerwona i przekaźnik rozłącza się , trwa to tak długo aż temperatura opadnie i będzie możliwe ponowne załączenie wzmacniacza , diody świecą wówczas jednocześnie sygnalizując usterkę chłodzenia


  Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy
  Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy
  Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy
  Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy
  Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy


  Na schemacie brak jest diody podłączonej do cewki przekażnika , w projekcie płytki jest na nią miejsce. Jest to zwykła dioda prostownicza 1n4XXX

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  przemo27
  Poziom 24  
  Offline 
  Specjalizuje się w: energetyka
  przemo27 napisał 898 postów o ocenie 24, pomógł 43 razy. Mieszka w mieście Krakow. Jest z nami od 2006 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  forestx
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Przemku, a możesz pocieszyć moje stare oczy schematem? :D
 • #3
  regrom
  Poziom 16  
  Dziki stary napewno sie przyda, jak bede robil wzmaka to sie jeszcze podpytam co i jak, kawal dobrej roboty

  forestx chyba juz slepy jestes LOL schemat jest wyzej :D
 • #4
  Raflles
  Poziom 13  
  Fajna sprawa. Ale jedno ale. Czy nie byłoby lepiej gdybyś zabezpieczył tranzystor załączający przekaźnik diodą włączoną równolegle z cewką ?? Pozdrawiam !!
 • #5
  kiler129
  Poziom 27  
  Daje 5/6 właśnie za brak tej diody. :|
  Przekaźnik potrafi sporo wyindukować.
  Co do przekaźnika to nie za duży trochę?

  p.s. Czy mógłbyś go przystosować do napięcia 70V?
 • #6
  przemo27
  Poziom 24  
  Sorki zapomniałem to napisać , jest ta dioda ale od spodu płytki :-) , zwykła 1n4004 to miała być ta dioda na schemacie tylko mi ją zerwało jak układałem elementy i tak to wyszło , potem ją uwzgledniłem przy montowaniu układu

  tranzystor jest bf459 jak na rysunku płytki , dałem taki ze wzgledu na jego wysokie napiecie przebicia i dlatego , ze jest tani i łatwo dostępny

  z resztą wszystkie elementy są bardzo tanie i wszędobylskie :-)

  Układ powinien pracować przy napieciu normalnie 70V trzeba by tylko dac mocniejszą zenerke i opornik 1,5k wiekszej mocy bo ten 2w jest ciepły
 • #7
  kwierzyk
  Poziom 15  
  Bardzo ciekawe rozwiązanie. Mam kilka pytań. Czy przy jakim najniższym napięciu idzie puścić ten układzik ? Lub ewentualnie co zrobić(wymienić), żeby zasilać go z 12 V ? Ile taka przyjemność pobiera prądu ? Czy ten układzik jest do 1 końcówki ? ( do 2 trzeba zbudować 2 takie? )
 • #8
  przemo27
  Poziom 24  
  Aby działał na 12 to trzeba zamiast oporników tych 2w dać w miejsce 1,5k zworę a ten 2 zastąpić np. 10ohm wtedy nie trzeba diody zenera. Ale jeśli chodzi o instalacje do samochodu nie będzie działać funkcja natychmiastowego odłączenia głośników w momencie wyłączenia wzmacniacza ( wymagane jest napięcie przemienne) ładujące kondensator 1uf po przez diodę. Zmianie musi ulec także rezystor 100k prowadzący od wyjścia wzmacniacza na mniejszą wartość.

  Tak w takiej konfiguracji jest do 1 , ale można go łatwo przerobić jeśli końcówka mocy jest chłodzona pojedynczym radiatorem to układ będzie miał zastosowanie , tylko trzeba rozdzielić połączone wyjścia przekaźnika i trochę przerysować w tym miejscu płytkę .Aby były oddzielne wejścia i wyjścia do przekaźnika
 • #9
  kwierzyk
  Poziom 15  
  a ile to napięcie przemienne ma mieć V ? I ponowię pytanko ile cały ukłą dpobiera prądu ? tak ze 100mA ? czy mniej czy więcej ? Mógłbyś jeszcze napisać co podłaczyć pod owe 0 na górze płytki (domysł :arrow: masę? ) czy tez moze 0 tego nap. przemiennego ? układ nie miałby zastosowania w autku na pewno ;) ale z pwnościa przyda się w konstrukcjach gdzie nap zasilające jest mniejsze.
 • #10
  przemo27
  Poziom 24  
  Do 0 podpinasz masę zasilania , na tyle aby nie uszkodzić tranzystora przez który sie rozładowuje kondensator 1uf , obecnie występuję na nim potencjał 54v prądu stałego jak chcesz , żeby zadziałał to trzeba dobrać wartość opornika który ma teraz 100k i łączy baze tranzystora z kondensatorem 1uf
 • Relpol przekaźniki
 • #11
  dj_john
  Poziom 14  
  projekt ciekawy, ale warto jednak zintegrować go z układem wykrywania składowej stałej skoro stosowany jest przekaźnik jako element wykonawczy ?
 • #12
  przemo27
  Poziom 24  
  Jest w nim ten układ zawarty
 • #13
  dj_john
  Poziom 14  
  fakt - słabo sie przyjrzałem- zwracam honor.
 • #14
  foxik000000
  Poziom 29  
  Mam pytanie , w jakim programie jest projektowana płytka ;) A co do konstrukcji to przydatna i dobrze wykonana rzecz :D
 • #15
  przemo27
  Poziom 24  
  Program nazywa sie wincircuit2004 ,jest raczej zabawką , bardzo prosty ale funkcjonalny .Umozliwia automatyczne projektowanie obwodów drukowanych i generuje wizualizacje projektu. niestety posiada błędy jak np.zawieszanie w trakcie wcisniecia kolejno lewego i prawego przycisku myszy :-),ograniczenia co do ilości znaków w nazwie pliku .Podobnym programem bardziej przyjaznym jest Sprint-Layout40
 • #16
  zablin
  Poziom 10  
  a jakie jest najlepsze zabezpieczenie ale proste w budowie bo ja sie malo znam. POMOCY
 • #17
  przemo27
  Poziom 24  
  Ale konkretnie , zabezpieczenie do czego wzmacniacza czy głośników
 • #18
  JacekCz
  Poziom 37  
  przemo27 napisał:
  Zabezpieczenie do wzmacniacza mocy
  Witam serdecznie
  Chciałbym zaprezentować projekt układu zabezpieczenia wykonany przeze mnie i praktycznie przetestowany we wzmacniaczu mocy.

  Układ powstał w oparciu o komparator LM393N sterowany jest przy pomocy termistora NTC elementem wykonawczym w układzie jest przekaźnik polski 220A 8A AC 12V DC

  Spełnia funkcje zabezpieczenia zespołu głośnikowego przed uszkodzeniem w przypadku awarii wzmacniacza jak i opóźnia załączenie głośników po uruchomieniu.
  Powoduje natychmiastowe odłączenie głośnika, gdy na wyjściu pojawi się któraś ze składowych zasilania jak również w momencie wyłączenia zasilania wzmacniacza.  Myśle o czymś podobnym na mikrokontrolerze. Powiedzcie: wykrywanie składowej stałej: o jakim napieciu stałym tu mowa aby odłączyć. Chyba nie 0.5V bo tyle to z nierówności elementów wyłączy.

  Wybieram cyfrową realizację bo potencjalnie wymyśleć można opcje (tradycyjnie nie integrowane z tym rozwiązaniem) : na przykład zintegrowanie ze zdalnym mutingiem (np. podczas odbieranie telefonu) - mówimy o wzmacniaczu bez opcji zdalnego sterowania.
  Oczywiście łatwiejsza jest prezentacja źródla problemu.

  Względnie za darmo pojawia się jakiś element wyświetlania mocy (napiecia) sygnału wyjściowego i inne.

  Jakie inne funkcje warto przewidzieć (być może nie w wersji 1.0)

  Wymyśliłem sobie takie wyzwanie: jeden uP i żadnych elementów mądrzejszych niż trazystor sterujacy przekaźnik czy zasilacz.

  Nie wiem czy wymyślę coś, żeby termistory kalibrowały się same (być może w pierwszym cyklu serwisowym po zainstalowaniu???) .
 • #19
  przemo27
  Poziom 24  
  Składowa stała jest to potencjał między wyjściem wzmacniacza i masą, pochodzi od jednego napięć symetrycznego zasilania i ma zbliżoną do niego wartość. Pojawia się w przypadku uszkodzenia wzmacniacza i prowadzi do uszkodzenia głośnika.
 • #20
  chaka
  VIP Zasłużony dla elektroda
  JacekCZ - > uP to zadne wyzwanie:P Poza tym to przerost formy nad treścią:P Zbuduj cos na samych tranzystorach.
  Dosyc nietypowy uklad zabezpieczenia przed dc, ale widzialem prostsze:P
 • #21
  nik156
  Poziom 18  
  to to chyba na zwarcie nie jest odporne

  Dodano po 2 [minuty]:

  a i czy to musi mieć aż 60V czy może mieć mniej np 42V
 • #22
  przemo27
  Poziom 24  
  Nie jest to ochrona wzmacniacza, lecz głośników, więc nie posiada zabezpieczenia zwarciowego. Układ może być zasilany z 42V.
 • #24
  przemo27
  Poziom 24  
  Transformator ( jedno z wyprowadzeń zasilania przed mostkiem prostowniczym ) to jest element odpowiadający za natychmiastowe odłączenie głośników od wzmacniacza po wyłączeniu go ( gdy trafo zostanie wyłączone)
 • #26
  żarówka rtęciowa
  Poziom 36  
  morswin89 napisał:
  Czy aby układ zabezpieczał dwie kolumny wystarczy zastosować przekaźnik z dwiema parami styków i druga parę tez podłączyć do rezystorka 100k??


  Tak. Muszą być odłączane dwa oddzielne obwody głośnikowe.
 • #28
  DJ Clone
  Poziom 19  
  Na schemacie masz narysowane gdzie jest plus a gdzie minus diody. przypatrz sie. schemat z czerwonymi śćieżkami