Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grubość przewodów a natęzenie prądu

12 Wrz 2006 18:47 10573 7
  • Poziom 10  
    Witam.

mam takie pytanie jakie są dopuszczalne wartości nateżenia prądu dla przewodów? Wiem ze grugość (i chyba tez dlugosc) decyduje o maksymalnym prądzie który moze popłynąc przez dany przewód. Lecz potrzebuje konkretów.

Ma ktos moze jakies linki do stron producentow kabli z takimi parametrami? bo mi sie udało tylko dowiedziec ze przewody o grubosci 0.75mm wytrzymują prąd do 6 amperow.

Jesli mialby ktos jakies konkretniejsze dane, wzory zaleznosci itp to bardzo prosze o podzielenie sie nimi.

pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Wystarczy z Google skorzystać, lub z każdego poradnika elektryka.
  • Poziom 12  
    Zwróć uwagę na to, że dopuszczalne natężenie prądu wzrasta gdy stosujesz przewód typu LINKA, przy tym samym przekroju co w przewodzie litym.
    Związane to jest z efektem "naskórkowości" przy prowadzeniu prądu - większość ładunku porusza się właśnie po powierzchni przewodu- dlatego stosuje się grube przewody złożone z wielu małych (np przewody masowe- elastyczne). no ale pewnie dokładnie to jest wyjaśniowne w tych internetowych poradnikach...
    Pozdro
  • Poziom 26  
    Maksymalny prąd dobiera się tak aby osiągnąć nieznaczny spadek napięcia na przewodzie.

Przewody składające się z wielu drucików (lice) stosuje się przy wysokokich częstotliwościach.

Jeżeli lica i zwykły drut mają ten sam poprzeczny przekrój (przewodnika) i taką samą długość a głębokość wnikania nie przekracza promienia drutu to spadek napięcia przy przepływie tego samego prądu na obu będzie taki sam.

Efekt naskórkowości nie występuje przy prądzie stałym i przy f<1kHz jest raczej pomijalnie mały (duża głębokość wnikania).
  • Poziom 15  
    Kolego biku, coś słyszałeś ale niedokładnie. Jest akurat odwrotnie, przewody wielożyłowe (linka) mają mniejszy prąd dopuszczalny niż przewód lity w przypadku prądu przemiennego. Wystarczy spojrzeć w jakikolwiek katalog kabli i przewodów. Wynika to z tego, że prąd płynący w drutach ogrzewa sąsiednie. A dla 50 Hz naskórkowość ma pomijalnie małe znaczenie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Inne
  • Poziom 12  
    Tak mają Szanowni Koledzy rację i dziękuję Im, że pokusili się o bliższe nakreślenie zjawisk, jakie występują przy przesyle prądu.

Jak słusznie zauważyli efekt naskórkowości może być w niektórych przypadkach pomijalny, lecz można się nad nim zastanowić już dla np 5kHz lub dla dużych prądów - transport energii już na poziomie średniego napięcia (SN)

za http://www.hifi.pl/porady/slownik/naskorkowosc.php :
    głębokości wnikania dla kilku przykładowych częstotliwości:
    20 Hz - 14,77mm
    100 Hz - 6,61 mm
    1kHz - 2,09 mm
    5kHz - 0,93 mm
    10kHz - 0,66 mm
    20kHz - 0,46 mm

Temat jest dosyć złożony, ale za to szczegółowo omówiony w paru miejscach na sieci

Pozdrawiam
    PS Koledze zakładającemu temat chyba faktycznie chodzi o bardziej "przyziemne" wykorzystanie przewodów .