Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONATINA Wzmacniacz lampowy- POMOCY!

ezopoland 12 Wrz 2006 21:49 2880 15
  • #1 12 Wrz 2006 21:49
    ezopoland
    Poziom 9  

Witam!
    Więc mam taki zapytkowy wzmacniacz- chyba z 77 roku jest. znajomy używał go do gitary (ale nie wiem jak on ją podłączał- o tym dalej). Podłączyłem do sieci to coś, ale już nie potrafiłem podłączyć instrumentu, bo gniazdo jest wieeeelostykowe. W ogóle nie wiem czy to jest oryginalne od tego pieca gitarowego. Zdjęcia dokładam poniżej.
    Mam prośbę o pomoc żeby określić:
    1. co to jest?
    2. ile to może mieć wat?
    3. co to za gniazdo tam jest i jak to przerobić na jack?
    4. Czy jest sens to robić?
    LAMPY:
    GK28 (???)
    ecc83
    el34
    próbowałem na chybił trafił wybierać styki to źle podziałało na instrument...
    Z tym znajojmym nie mam kontaktu od kilku lat, to mi nie pomoże raczej...
    POZDRAWIAM!

0 15
  • Filament
  • #2 12 Wrz 2006 22:52
    jethrotull
    Specjalista - konstrukcje gitarowe

Jeśli tam jest jedna eelka to ma nie więcej niż 15W pewnie. Bardzo ładny wzmacniacz, ale czy czegoś w nim nie brakuje? Taka dziura w chassis pusta za lampą mocy, co tam było?

0
  • #3 13 Wrz 2006 07:18
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

pewnie w tym otworze nic nie było. Być może był przygotowany pod prostownik lampowy. Tu widzę wielki selen zamiast lampy. To wogule wygląda mi na DIY. Bardzo dobre zresztą. Miałbym to w ręku to bym to rozkminił. Wejście napewno na lampę ECC83 jest, albo na pin 2 albo 7 zależy która trioda jest wstępna. Wzmacniacz nie ma więcej niż 10W, ale do gitary jest wystarczajacy. Prawdę powiedziawszy to chciałbym być jego właścicielem.:D

0
  • #4 13 Wrz 2006 10:06
    jethrotull

No to mamy podobne odczucia, ale co to za wynalazek zamiast jacka wejściowego? Na gitarowe gniazdo mi to ni ewygląda, w każdym razie w żadnym gitarowym sklepie nie widziałem nigdy czegoś takiego :)

0
  • Filament
  • #5 13 Wrz 2006 10:49
    painlust

te wielobolcowe gniazdo widywałem w starych krosownicach estradowych. tzn na urządzeniach obsługujących połączenia miedzy konsolą a sceną. Niestety nie znam się na tym. mimo to posiadam jakieś urzadzenie które posiada właśnie takie lub podobne konektory.

0
  • #6 13 Wrz 2006 10:58
    jethrotull

a czym jest ta trzecia lampa? GK28 to pewnie numer serii jakiś albo coś a nie tym lampy, w każdym razie w katalogu franka nie ma czegoś takiego

0
  • #7 13 Wrz 2006 11:14
    painlust

nie mam pojęcia. Na zdjeciach podstawka wyglada na heptalową. widziałem u jednego z moich mailowych rozmówców efekt vibrato zrobiony na jakiejś heptalowej pentodzie, ale tu nie ma z tego co widzę żadnego pokrętła mogącego to obsłużyć. Bez zrysowania schematu raczej nic o tym nie powiem. Nie jestem wróżką.

0
  • #9 13 Wrz 2006 12:24
    ezopoland
    Poziom 9  

ta trzecia lampa to jest SIR 150/30 jeśli coś takiego istnieje...
    kontynuując:
    znalzłemstyk sygnałowy i podłączyłem instrument i gra. Ale z pozostałych styków tego gniazda wychodzą przewody do różnych elementów, więc się zastanawiam, czy te elementy są niepotrebne, czy trzeba zmostkować jakoś te styki...
    są tylko takie problemy:
    1. przy zciszaniu gitary zaczyna bardzo buczeć i brumić.
    2. Jak sprawdzam probówką, to wszędzie jest prąd- znaczy lampka się świeci od probówki.- czy to jest niebezpieczne? :)

0
  • #11 13 Wrz 2006 12:42
    ezopoland
    Poziom 9  

zadam głupie pytanie... co to chassis? bo mi się z szumem kojarzy.
    probówka świeci wszędzie. na sygnale, na masie, na gitarze, na obudowie.
    raz tylko nie świeciła, ale nie wiem czemu.
    (nie znam się na elektronice... nie bijcie :))

0
  • #12 13 Wrz 2006 12:44
    jethrotull

Spokojnie, nikt Cie nie zbije :)
    chassis to rama, na której zamocowane są elementy wzmacniacza, czyli to co nazywasz "obudową". Ten wzmacniacz nie ma prawdziwej obudowy, wszystkie bebechy na wierzchu :) Jeśli probówka pokazuje napięcie na chassis to zapytam: czy podłączasz to do gniazdka z tzw bolcem?

0
  • #13 13 Wrz 2006 12:55
    ezopoland
    Poziom 9  

hehehe fajnie by było jak by wtyczka chociaż miała bolec :)
    kabel był, widać, przerabiany i nie ma takiej opcji :)
    bolec załatwił by sprawę?

0
  • Pomocny post
    #15 13 Wrz 2006 13:29
    painlust

własciwie ten wzmak jest jak najbardziej do przerobienia. Niewiele trzeba w nim zmienić. przydałby sie Stand by oraz wejście, zrobić pożądny kabel, obudowe, może dorobić jakiś prosty korektor - nawet jednogałkowy typu "Tone".

0
  • #16 20 Sty 2014 02:21
    kramuz
    Poziom 2  

Ten wzmacniacz był integralną częścią organów Sonatina produkcji Bydgoskiej Fabryki Akordeonów. Złącze wielopinowe służyło do przekazywania napìęć do organów(żarzenia, anodowego...) organy te były instrumentem monofonicznym zbudowanym na lampach. Wszystko mieściło się w walizce , tam też był 5 W głośnik eliptyczny (Tonsila) wpisz do wyszukiwarki google organy Sonatina to powinno pokazać z arhiwum allegra zdjęcia tego instrumentu (ktoś te organy sprzedawał). Twój wzmacniacz został wymontowany z walizy tych organów.Organy ze wzmacniaczem były łączone takim wielożyłowym kablem.

0