Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolejny zasilacz stabilizowany 2...30V 3,5A

13 Sep 2006 00:36 4152 6
 • Level 43  
  Witam, wiem że to już kolejny temat z tej nazwijmy to serii, mimo iż z odrobiną woli można znaleźć ogrom takich zasilaczy. Jak się jednak okazuje przy literaturze kart katalogowych można dojść do wniosku iż z takiego układu albo nie wykożysta się obiecywanej wydajności albo po prostu uzyskuje się ją - ale przy napięciach wyjściowych niższych jedynie o kilka wolt od zasilającego. Mimo iż w schemacie jest w torze prądowym są zawarte elementy, które przeżyją niejedno, to przy długotrwałej pracy mogą się usmażyć i w efekcie pociągnąć za sobą zasilany układ. Przykładowo w prezentowanym przez siebie układzie musiałbym się liczyć z odprowadzeniem do otoczenia mocy ok 120W w cieple co nie jest małą wartością, zwłaszcza że zastosowane (i wystarczające) trafo ma moc 150VA - INDELowski TST150/004. Przy takiej mocy rozpraszanej problemem jest radiator i tranzystory wykonawcze, które na pewno nie mogą rozpraszać maksymalnej katalogowej mocy - jaka by ona nie była - i na pewno nie może to być jeden tranzystor mocy. Zaprezentowany układ nie kożysta z jednego napięcia zasilającego, lecz z dwóch, dzięki czemu można (teoretycznie - liczę na uwagi i ewentualne poprawki) ograniczyć straty o prawie połowę, co napewno pozwoli zmniejszyć rozmiary radiatora i zasilacza.
  Zainspirował mnie do takiego rozwiązania jeden z układów aplikacyjnych zawartych w karcie TDA7294V, który pozwala na znaczne ograniczenie mocy strat stosując dwa napięcia zasilające, z tym że tam napięcie zasilania nie przełącza się skokowo z +/-20V na +/-40V tylko po przekroczeniu pewnej amplitudy wyjściowej jest zwiększane o kilka wolt co pozwala uniknąć nadmiernych strat w scalaku ale daje dodatkowe straty na tranzystorach załączających wyższe napięcie zasilania. W moim układzie napięcie przełącza się skokowo za pomocą MOSFETa P. Zakładam również, że radiator nie będzie izolowany, a więc można do niego przymocować diodę D5 i tranzystory Q1, Q2, Q3, Q4 i Q5 nie stosując nic poza pastą termoprzewodzącą. Zakładany przezemnie radiator ma rezystancję termiczną max 1K/W przy mocy rozpraszanej ok 80W. jakąś nowością w układzie jest właśnie przełącznik napięcia zasilającego, a sam układ regulacji i stabilizacji napięcia jest niemal wyjęty z karty katalogowej, zapewnia regulację napięcia w zakresie Uwymin=((Uref*R2)/(R1+R2))*(1+(R3/(R4+R5)) do Uwymax=((Uref*R2)/(R1+R2))*(1+((R3+R4)/R5)) co daje około 1,67....32,28V - a sam zasilany jest najwyższym dostępnym napięciem; ograniczenie prądowe działa przy prądzie Iogr=0,65/(R6/3) czyli ok 3,48A. Co do układu zmiany napięcia zasilającego tranzystory mocy, to w założeniu ma on przełączać natychmiastowo MOSFETa już przy napięciu o ok 3-4V niższym od maksymalnego wyjściowego przy niższym napięciu zasilającym, czyli przy około 13-14V napięcia wyjściowego - celem zachowania stabilizacji napięcia.
  Do domowych eksperymentów taki zasilacz napewno wystarczy,a jeśli wymagana by była wysoka stabilność napięcia wyjściowego to można bybyło zastosować połączenia w układzie Kelvina, co pozwoliłoby uzyskać świetną stabilność napięcia nawet przy dłuższych przewodach wyjściowych, które jakąś tam rezystancję jednak mają.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 42  
  Idea jest poprawna, choć - jak zwykle w układach z 723 - brakuje rezystora kilkadziesiąt om pomiędzy emiterem Q5 a wyjściem.
 • Level 43  
  A ten rezystor miałby jakąś inna funkcję poza ochroną wyjścia scalaka? I jeszcze jedno - co muszę dodać do układu aby uzyskać redukcję prądu zwarcia?
 • User removed account  
 • Level 43  
  F1 i F2 to bezpieczniki. Wyjście +Ureg to poprostu wyjście stabilizatora. Co do napięcia 14V to musisz nie dawać R4 tylko zostawić R3 i R5 o wartościach np R3=7,5kOm a R5=1kOm. Szczerze mówiąc zastanawiam się nad przełącznikiem MOSFETa, bo mogłem coś pomylić. Niewiem czy nie lepiej go poprawić na tranzystory pnp.
 • User removed account  
 • Level 24  
  Tak to wyjscie zasilacza.Pozdrawiam Arek