Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zasilacz stabilizowany 2...30V 3,5A

13 Wrz 2006 00:36 4053 6
 • Poziom 43  
  Witam, wiem że to już kolejny temat z tej nazwijmy to serii, mimo iż z odrobiną woli można znaleźć ogrom takich zasilaczy. Jak się jednak okazuje przy literaturze kart katalogowych można dojść do wniosku iż z takiego układu albo nie wykożysta się obiecywanej wydajności albo po prostu uzyskuje się ją - ale przy napięciach wyjściowych niższych jedynie o kilka wolt od zasilającego. Mimo iż w schemacie jest w torze prądowym są zawarte elementy, które przeżyją niejedno, to przy długotrwałej pracy mogą się usmażyć i w efekcie pociągnąć za sobą zasilany układ. Przykładowo w prezentowanym przez siebie układzie musiałbym się liczyć z odprowadzeniem do otoczenia mocy ok 120W w cieple co nie jest małą wartością, zwłaszcza że zastosowane (i wystarczające) trafo ma moc 150VA - INDELowski TST150/004. Przy takiej mocy rozpraszanej problemem jest radiator i tranzystory wykonawcze, które na pewno nie mogą rozpraszać maksymalnej katalogowej mocy - jaka by ona nie była - i na pewno nie może to być jeden tranzystor mocy. Zaprezentowany układ nie kożysta z jednego napięcia zasilającego, lecz z dwóch, dzięki czemu można (teoretycznie - liczę na uwagi i ewentualne poprawki) ograniczyć straty o prawie połowę, co napewno pozwoli zmniejszyć rozmiary radiatora i zasilacza.
  Zainspirował mnie do takiego rozwiązania jeden z układów aplikacyjnych zawartych w karcie TDA7294V, który pozwala na znaczne ograniczenie mocy strat stosując dwa napięcia zasilające, z tym że tam napięcie zasilania nie przełącza się skokowo z +/-20V na +/-40V tylko po przekroczeniu pewnej amplitudy wyjściowej jest zwiększane o kilka wolt co pozwala uniknąć nadmiernych strat w scalaku ale daje dodatkowe straty na tranzystorach załączających wyższe napięcie zasilania. W moim układzie napięcie przełącza się skokowo za pomocą MOSFETa P. Zakładam również, że radiator nie będzie izolowany, a więc można do niego przymocować diodę D5 i tranzystory Q1, Q2, Q3, Q4 i Q5 nie stosując nic poza pastą termoprzewodzącą. Zakładany przezemnie radiator ma rezystancję termiczną max 1K/W przy mocy rozpraszanej ok 80W. jakąś nowością w układzie jest właśnie przełącznik napięcia zasilającego, a sam układ regulacji i stabilizacji napięcia jest niemal wyjęty z karty katalogowej, zapewnia regulację napięcia w zakresie Uwymin=((Uref*R2)/(R1+R2))*(1+(R3/(R4+R5)) do Uwymax=((Uref*R2)/(R1+R2))*(1+((R3+R4)/R5)) co daje około 1,67....32,28V - a sam zasilany jest najwyższym dostępnym napięciem; ograniczenie prądowe działa przy prądzie Iogr=0,65/(R6/3) czyli ok 3,48A. Co do układu zmiany napięcia zasilającego tranzystory mocy, to w założeniu ma on przełączać natychmiastowo MOSFETa już przy napięciu o ok 3-4V niższym od maksymalnego wyjściowego przy niższym napięciu zasilającym, czyli przy około 13-14V napięcia wyjściowego - celem zachowania stabilizacji napięcia.
  Do domowych eksperymentów taki zasilacz napewno wystarczy,a jeśli wymagana by była wysoka stabilność napięcia wyjściowego to można bybyło zastosować połączenia w układzie Kelvina, co pozwoliłoby uzyskać świetną stabilność napięcia nawet przy dłuższych przewodach wyjściowych, które jakąś tam rezystancję jednak mają.
 • Poziom 42  
  Idea jest poprawna, choć - jak zwykle w układach z 723 - brakuje rezystora kilkadziesiąt om pomiędzy emiterem Q5 a wyjściem.
 • Poziom 43  
  A ten rezystor miałby jakąś inna funkcję poza ochroną wyjścia scalaka? I jeszcze jedno - co muszę dodać do układu aby uzyskać redukcję prądu zwarcia?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  F1 i F2 to bezpieczniki. Wyjście +Ureg to poprostu wyjście stabilizatora. Co do napięcia 14V to musisz nie dawać R4 tylko zostawić R3 i R5 o wartościach np R3=7,5kOm a R5=1kOm. Szczerze mówiąc zastanawiam się nad przełącznikiem MOSFETa, bo mogłem coś pomylić. Niewiem czy nie lepiej go poprawić na tranzystory pnp.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 24  
  Tak to wyjscie zasilacza.Pozdrawiam Arek