Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

strob 1500 W

emil_m 19 Paź 2003 22:08 34980 130
    DJ DAREK
    Poziom 23  
    jeszcze sie pytasz o ten schemat zamieszczaj :D
  • HelukabelHelukabel
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    normalnie- w "szereg". Po prostu potraktuj go jak rezystor...
    SID
    Poziom 11  
    Wiecie co gadacie duzo o tym srobolu i nic
    a moze ktorys z was wyslal by jakies konkretne schematy :x
    a tak na marginesie dlaczego na 3sr forum nie ma pliku do sciagniecia :evil:
    Tomasz W.
    Poziom 14  
    Witajcie panowie, faktycznie mój załącznik został skasowany nie wiem czemu, dlatego jeszcze raz go zamieszczam, pliki można odczytać programem corel draw, ten strobo naprawde działa robiłem go już 16 razy na zamówienie, i jescze mam do zrobienia 4 szt. jest to kopia stroba typu Sclat 2000 firmy Strong, ma możliwość regulacji jasności, częstotliwości oraz ma możliwość podłączenia zewnętrznego sterownika.
    Pozdrawiam Tomasz W.
    DJ DAREK
    Poziom 23  
    1. czy czesci do niego sa ogolnie dostepne??
    2. ile wynosi koszt zrobienia takiego strobka??
    3. to trafko moze byc takie jak np. od J-23 Jabela :D czy duzo mocniejsze??
    (i jeszcze jedno bo nie mam COREL-a to z konwertujcie mi to do JPG-a PLIZ!!)
    Tomasz W.
    Poziom 14  
    Części do niego są ogólnie dostępne, po za C4=4,7uf/400v ale on jest jako filtrujący, ja stosuję typowy filtrujący 0,1ufx2+470ohm/250 problem możecie mieć z gniazdami jack 9pin oraz z prkami p2 i p3, ja troche szukałem i znalazłem ale musiałem kupić po 100sztuk
    elektronika+płytka ok70zł
    obudowa 140zł
    palnik 210zł
    trafko może być od jabela
    DJ DAREK
    Poziom 23  
    qrcze co to za droga obudowa :D
    a ja pytam bardziej o uklady scalone czy sa ogolnie dostepne??
    a te podkowki (jak dobrze mysle) te 47k to spoko mozna dostac :wink:
    a i jeszcze jedno czy jako palnik mozna uzyc IFK 120 :D??
    ANTEQ
    Poziom 14  
    oczywiscie.. :D jesli masz ich caly kontener i nie bedzie ci sie nudzilo zmienianie ich co kilka sekund....
  • HelukabelHelukabel
    DJ DAREK
    Poziom 23  
    e no co ty chyba nie w tym rzecz :)
    bolek
    a na schemat nie ma szans?!!
    DJ DAREK
    Poziom 23  
    ej chlopaki teraz pytanie bojowe :D, kupilem 5 rezystorow, 3x1,5k 10WATT i 2x1k 5WATT i zamiezam cos takiego zrobic, ze te 1,5k 10watt lacze rownolegle i do tego dopne jeszcze rowonlogle 2x1k 5WAtt polaczone szeregowo i to bedzie w sumie 40WATT?? czy trzeba przemeblowanie zrobic :D
    gretzky
    Poziom 21  
    a nie lepiej zastosować dławik 40W od startera do żarówek rtęciowych.
    Taki dławik kosztuje ok 2zł. a daje taki sam opór co wszystkie te rezystory i zajmuje mniej miejsca
    DJ DAREK
    Poziom 23  
    no ja sie nie bawilem z dlawikami bo jedni pisza ze wypiepszylo im drudzy ze dziala i nie wiem,

ej i jak z tymi rezystorami beda miec 40WAATT??
    bolek
    z tych 3równoległych bedziesz miał 30W
    z tych dwa razy 5W bedziesz miał 10W. Z racji że 30W i 10W bedziesz miał w szereg to max moc takiego cuda wyniesie tyle ile ma najsłabsze ogniwo- czyli 10W!
    oj
    Poziom 42  
    :arrow: bolek przeczytaj jeszcze raz jak mają być poł. rez.

wyjdzie 400 OHM / 40W
    DJ DAREK
    Poziom 23  
    ok czyli 40 WATT/400om

a pytanko jeszcze o dlawik zalozylem kondki 2x100uf/250V(UST 105C) czyli wychodzi 50uf i nawet spoxik jest ale cos mi sie wydaje ze kondki sie grzeja, rezystor wiadomo grzeje sie jak h** i dlawik musze podlaczyc mam taki i on tak wyglada taki caly metalowy tak jakby takie zabudowane trafo 2 kable do podlaczenia i pisze na tym cudzie
    220V 50Hz 0,43A
    1x36-40W ^-0,5(ten znacek "^" to jest taki zawiniety u gory nie wiem co to jest)
    C-3,6uf +/-4% 420V
    ^-0,5C
    FIRMA LUBARTOW ELEKTRA, model(chyba) EL-40 :D
    to jest ten mozna go podlaczyc??? zmieniajac te rezytory jeszcze na 10om 5WATT??
    emil_m
    Poziom 14  
    troche mi to zajelo ale zeby nie byc nieslownym zamieszczam schemat ideowy + spis wszstkich potrzebnych elementow + plik wsadowy procka do stroba prawie mojego pomyslu. elektronika stroba obsluguje palniki rurowe czyli te typu xop-.... do 2000 W i wieksze tylko trzeba sie wtedy liczyc z wiekrzym bezpiecznikiem oraz pradem maxymalnym diud od D1 do D4 wlacznie. Praca stroba jest sterowana prockiem PIC16f84a czyli tym najbardziej rozpowszechnionym do kturego bardzo prosto zrobic programator(sporo schematuw krazy po sieci). Pozatym do budowy stroba zostaly wykorzystane ogulno dostepne elementy. Nestety plik wsadowy procka to narazie wersja beta ;) ktura ma zaprogramowana stalal czestotliwosc 5 Hz jezeli ktos bedzie chcial moge umiescic plik wsadowy z dowolna inna czestotliwoscia, za jakis czas dorzuce juz finalna wersje programu i czestotliwosc bedzie regulowana mikrostykami przewidzianymi w ukladzie. I na koniec chyba najwarzniejsza wiadomosc stroba o kturym mowa zlorzylem i dzialal bez zarzutuw :) wrazie pytan piszcie.
    psik
    Poziom 12  
    silvvester napisał:
    z tego co wiem to palniki maja podaną energie w impulsie w julach a nie jak tu podano w watach

W Joulach podaje się energię jednego błysku, a w Watach średnią moc palnika z jaką może pracować. Chwilowa moc w czasie błysku jes dużo większa (błysk jest bardzo krótki a moc to energia dostarczona w czasie)
    danthe
    Poziom 30  
    Naprawiałem swego czasu strob Jerry 2500. Prąd z sieci był tam prostowany, podwojony na pojemności 2x1uF/400 i podawany na palnik (podwajacz napięcia obciążony robi za prostownik).
    Działało to w ten sposób że trafo sieciowe zasilało układ wyposażony w detektor przejścia przez zero, a impuls wyzwalający podawany był z odpowiednim opóźnieniem tak jak w regulatorze mocy na triaku. Układ zrealizowany był na scalakach 4093 i 4011. Separację od strony zasilania palnika zapewniał optotriak MOC 3020. Co mnie zdziwiło - brak rezystora (lub dławika) w obwodzie zasilania palnika. Jak ktoś jest zainteresowany to mogę wysłać przynajmniej schemat blokowy.
    Pimej
    Poziom 11  
    Mam pytanie co do schematu zamieszczonego przez TOMASZA W.
    W którym miejscu podpina się napięcie a w którym palnik????
    Czy układ na 100% działa?
    Stanley21
    Poziom 11  
    Witam mam Palnik 2500w 55cm długości :D hehe i mam do tego schemat tylko jestem powiedzmy ze poczatkujacym elektronikiem i z deka nie rozumie tam paru zeczy. Jedna z nich jest to jak jest tam wpiety mostek prostowniczy nie za bardzo czaje jaka on role spełnia!! chociaz sie domyslam ale nie wiem czy dobrze!! a druga to co podpiac do wyzwalacza zewnetrznego zeby mógł byc sterowany muza!!! zamieszczam schemat tego stroba i bede wdzieczny za male objasnienie mi tego z wzgledów czysto edukacyjnych :D I jak Komuś by sie chciało zaprojektowac płytke do tego stroba to wcale bym sie nie obraził :lol: hehehe POZDRAWIAM!!
    MuNiO
    Poziom 26  
    Stanley21 napisał:

a czym rysowales ten schemat ?
    Stanley21
    Poziom 11  
    Ja tego nie robiłem! posłał mi to znajomy!
    Stanley21
    Poziom 11  
    Coś jakoś mało odzewu co do tego mojego postu?? wyjasni mi to ktos czy niebardzo??:D
    Pozdro.
    Tomasz W.
    Poziom 14  
    Witam serdecznie. Schemat stroba, który został zamieszczony przez Stanleya21 jest schematem do projektu płytki drukowanej który zamieściłem w zeszłym roku. Jest kilka zmienionych wartości rezystorów, ale są one dopuszczalne, poza tym układ cd 40106 jest zastąpiony układem cd4584 z katalogów wynika że jest to tosamo. Tak więc wspólnymi siłami mamy: schemat ideowy stroba o mocy do 3000W i projekt płytki drukowanej oraz dokładną listę elementów potrzebnych do zrobienia czadowego stroba.
    Jak tylko będę miał chwilę wolnego czasu to opiszę zasadę działania tego stroba i oczywiście zamieszczę ją na elektrodzie, chyba że ktoś mnie wyprzedzi.
    RTVpomocnik
    Poziom 12  
    Witajcie
    wlasnie mam Jerry 2500 na stole a dokladniej mowiac obok bo sie rozlozylem;
    problem zasilania palnika o tak duzej mocy dawno temu rozwiazalem stosujac powielacz a pozniej taki uklad znalazlem w orginalnym strobie o mocy 1500w, w tym jery jest tak samo , dwie diody tyle ze 1200v i 10a,
    i dwa kondziory 470n/400 jeszcze dwa rezystory rownolegle do kondkow zeby nie kopalo i na palniku mamy 600v.
    ale wracajac do tematu ,moj Jery zaswieca sie tak: blysk ! i nie blysk ,tj nie blysk tzn widac uderzenie wn w palniku ale nie ma blysku i tak na przemian ,akcja tez polega na tym ze ktos tam grzebal ,i nawet powkladal podstawki pod uklady sa trzy sztuki takie same;CD4047
    za pomoc ,dla zainteresowanych, narysuje schemat i umieszcze gdzie trzeba
    pozdrawiam :)
    dee jay G
    Poziom 26  
    A ja rozbierałem taki strobo i myślę że jasność błysku reguluje się przez zmianę punktu zapłonu lampy w stosunku do wysokości napięcia sieciowego w danym momęcie. Im zapłon bliżej max. napięcia sieci tym mocniejszy błysk!!!
    A co lepsze to zbudowałem takie strobo (sam układ zasilania i zapłonu lampy) teraz potrzebuję schemacik detektora szczytów napięcia sieci 220V
    To jest rewelka i nic nie wybucha!!! I nic się nie smaży!!!

Pozdro.
    emil_m
    Poziom 14  
    taki detektorek mozesz zrobic w prosty sposub na procku moze byc taki jak na shemacie ktory zamiescilem w tym temacie juz kiedys kiedys, pelny okres trwa 10 ms (nap. siec 50 Hz)czyli ciebie interesuje 2,5 ms od miejsca przejscia przez 0 do napiecia max 220*1.4 V tniesz to na skoki 0.25 + n*0.25 [ms] (gdzie n to liczby calkowite od 0 do 9) i masz 10 stopniowa skale regulacji jasnosci blysku stroba :) regulacja czestotliwosci w podobny sposub tylko odliczasz okresy minimalny odstep miedzy jednym a drugim blysnieciem to 2 okresy to jakies 16 Hz jak dasz jeden okres odstepu to juz bedze 25 Hz i palnik praktycznie bedze swiecil ciaglym swiatlem uwiez mi ze dlugo nie pociagnie :)

pozdrawiam
    juzer
    Poziom 13  
    mam pytanko czy ktos w koncu umiesci tu płytke ??:> bo chciałbym takie cudo wykonac lecz koszta.... to so kwoty z dwoma zerami za cyfra ;) (ale pomąciłem :) ) i jakos tak stracic taka kwote na cos co nie bedzie działac to niezabardzo bym chciał i sie wiec boje ze moje opracowanie płytki mogło by miec błedy wiec PROSZE POMOCY !!!!! BŁAGAM ZLITUJCIE SIE I ROZRYSUJCIE TO !!! MUSZE ZROBIC TO CACKO ;) Dzieki wielkie z góry Pozdrawiam :)
    p.s. Życze powodzenia :) trzymcie sie panowie :)