Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa plazmowa, grzejaca sie mostek oraz wybuch kondensatora

13 Sep 2006 20:31 3353 25
  • Level 15  
    Witam!

Buduje lampe plazmową wedlug tego schematu(za ukladem stabilizatora podlaczylem sobie wiatraczek czego nie widac na schemacie) Zastosowalem mostek KBPC808 ktory jest na 8A. Transformator mam 16V i 50W. C2 i C3 sa 4700uF na 50V.
    Pierwsze wlaczenie ukladu wiatraczek sie zakrecił przez okolo 10sek i w mostku wypalila sie dziura.Mialem drugi, wiec wymienilem go i teraz grzał sie tylko..ale po 15sekundach wystrzelił kondensator C2. Puki uklad sie nie wychlodzil zdarzylem zobaczyc ze IRF zagrzał delikatnie radiator co uwazam za normalne. Co moze byc problemem ? Dlaczego mostek grzeje sie a C2 wybucha ?

EDIT:
    Wczesniej jak nie mialem transformatora zamiast niego podlaczylem zasilacz 12V 500mA i wiatrak ladnie krecił sie i wszystko bylo wporzadku. (cewka WN nie byla podlaczona wtedy) aaa..na cewce WN nawinolem 10zwoi 1mm drutu izolowanego.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 39  
    Tak na pierwszy rzut oka - odwrotnie wpiąłeś kondensator.
    Czy ten drugi kondensator był tak samo włączony (polaryzacja)?
    Czy nie napuchł ?
    Czy tego mostka czasem nie powinieneś przykręcić do kawałka blachy?
    Warto sprawdzić czy nie jest uszkodzony.
  • Level 15  
    Kondensator mialem dobrze wpiety.Oba byly polaczone rownolegle zgodnie ze schematem. Do mostka w sumie nie ma jak przyczepic radiatora..zreszta 8A mostek a trafo ma tylko 50W/16V=3,1A. Mostki nie sa uszkodzone, one wrecz pala sie chyba od za duzego pradu ;P

Czy przyczyna tak duzego pradu ktory pali mi mostki (doslownie roztapiaja sie) moze byc uzwojenie pierwotne trafa WN ktore ma 10zwoi 1mm drutu izolowanego ? To przeciez normalna grzałka jest :P

Sama czesc zasilacza działała mi z 10sekund bo tyle wiatrak sie krecil po czym albo spalil sie mostek albo C2.

Edit: Tez jestem z pruszcza ;)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 40  
    cos jest nie tak z ukladem, pewnie pobiera za duzo pradu i pali sie mostek.
    Jak to mostek 8A to wytrzymuje 6A bez radaitora wiec musi byc wiecej skoro sie pali. Zmierz miernikiem jaki plynie prad, mozesz tez zmierzyc napiecie na kondach filtrujacych pewnie bedzie bardzo male bo trafo przeciazone jest. Najlepiej daj bezpiecznik za trafem ktory prawdopodobnie bedzie sie ciagle palil.
    Podejzewam ze mosfet juz nie zyje i robi zwarcie.
  • Level 39  
    Odlacz od zasilania cewke WN i sprawdz, czy generator na 555 pracuje prawidlowo.
  • Level 39  
    Quote:

Czy przyczyna tak duzego pradu ktory pali mi mostki (doslownie roztapiaja sie) moze byc uzwojenie pierwotne trafa WN ktore ma 10zwoi 1mm drutu izolowanego ?

Moja lampa chodziła na 6-ciu zwojach przy zasilaniu 40V - nie tędy droga.

Quote:

.zreszta 8A mostek a trafo ma tylko 50W/16V=3,1A.

No właśnie sam sobie udowodniłeś że jest to prawdą tylko w stanie ustalonym przy pracy znamionowej (praca długotrwała).
    W przypadku transformatorów definiuje się napięcie zwarcia - jest to takie napięcie (kilka - kilkanaście procent napięcia znamionowego) przy którym zasilając zwarty transformator - płynie przez niego prąd znamionowy. Jeśli zasilasz zwarty transformator napięciem znamionowym - płynie przez niego prąd wielokrotnie większy od znamionowego.

Żeby znaleźć usterkę musisz sprawdzić wszystko po kolei. Zacząłbym od odłączenia wszystkiego od zasilacza i włączenia amperomierza zaraz za mostkiem.
    Jeśli sam zasilacz działa bez problemów - podłączyłbym generator bez tranzystora. Jeśli na wyjście generatora przez jakiś rezystor (np. 1kOhm) podłączysz się ze słuchawkami / głośniczkiem - powinieneś słyszeć pisk, którego częstotliwość można zmieniać kręcąc potencjometrem od częstotliwości.
    Jeśli to działa - zamiast cewki WN podłącz żarówkę (np. samochodową - albo jakąś inną na 12V). kręcąc współczynnikiem wypełnienia generatora powinieneś mieć możliwość zmiany jasności świecenia żarówki.

Jeśli to się uda - myśle że źle ustawiłeś wsp. wypełniania (za duży), ale na 90% jest ubity generator albo tranzystor.

Tranzystor przykręciłeś do radiatora smarując warstwą pasty termoprzewodzącej?
  • Level 15  
    hmm..teraz mam pytanie:

Co jest do wymiany ? Jeden kondensator wybuch drugi napuchl, wiec obydwa do wymiany. Mostek spalił sie wiec do wymiany. Stabilizator pekl w pol wiec do wymiany.

Sam uklad generatora powinien byc oki..bo on pobiera znikoma ilosc pradu, najwiekszy amperaz leciał na IRFa przeciez.

Jak sprawdzic IRFa czy jest sprawny, bo nie chce w ciemno kupowac nowego?????

Edit: Uklad ne555 po podlaczeniu do niego 12v z innego zasilacza dziala poprawnie, czestotliowsc piskow po podlaczeniu glosniczka zmienia sie przy kreceniu potencjometrami.
  • Level 15  
    odpada! Chce dokonczyc to co zaczelem. Czyli jak zbadac tego IRFa czy działa jeszcze ? Najlepiej jakas metoda ohmomierzem.
  • Level 39  
    Jak sprawdzic IRF-a?

Można np. tak:

Zamiast cewki włącz z tranzystorem żarówkę (o takim napięciu znamionowym jakim zasilasz układ - może by 12V ).
    Podając 12V przez rezystor (odłącz 555) żarówka powinna się świecic. Gdy odłączysz 12V - powinna zgasnąc.

Lampa plazmowa, grzejaca sie mostek oraz wybuch kondensatora

Sprawdź wcześniej wszystko tak jak pisałem.
    Jeśli stabilizator "pękł" to 555 raczej też jest do wymiany.

Wg mnie źle podłączyłeś mostek (jeśli kondensatory były włączone dobrze, a spalił się stabilizator).
  • Level 15  
    Zrobilem jak mowiles, niestety IRF ma przebicie niezaleznie czy go wysteruje drenem czy nie ;/

Naszczescie uklad ne555 dziala bez zarzutow testowalem go glosniczkiem. Jade teraz do elektronika po 2kondensatroy stabilizator mostek i IRFa...bede madry i kupie bezpiecznik hmm..4A?! Transfromator daje mi 3A..hmm..kupie paczke zeby testowac nie palac jednoczesie tyle elementow :P
  • Level 39  
    hehe.
    Warto też zaopatrzyć się w miernik (jeśli nie masz) i uruchamiać wszystko modułami (najpierw mostek, kodnesatory, generator i na końcu IRF).

Warto też dać (nawet dwie równolegle) neonówki równolegle z uzwojeniem pierwotnym trafo.
  • Level 15  
    Przebadałem wszysko. Sytulacja wyglada tak:

Caly uklad dziala bardzo dobrze jezeli zamiast cewki WN dam zwykly glosniczek. Piszczy i moge nawet regolowac czestoliwosc piskow.
    Teraz chwila prawdy podlanczam zamiast glosniczka trafo WN (pierwotne:10zwoi 1mm kabla izolowanego, wtorne:??) oczywiscie tym razem sie zabezpieczylem i dalej bezpiecznik 3A za transformatorem zasilajacym caly uklad...przepaliło go ;/ No to mysle moze tam plynie troszke wiecej niz 3A wiec dalem bezpiecznik 4A..i znowu spaliło bezpiecznik ;/ Przypominam ze 16V 50W daje mi troche ponad 3A z transformatora.

Reasumujac po podlaczeniu cewki WN plynie jakis bardzo duzy prad ;/ Cewka na pierwotnym ma 10zwoi 1mm kabla izolowanego a na wtornym nie wiem ile.. Cewke mam taką:
    http://mylab.pwii.pl/lampa/small/trafown.jpg
    (bez tej duzej diody oraz z wlasnym uzwojeniem pierw.)

Co z tym trafem moze byc nie tak ?!?!

P.S. Gdyby nie bezpiecznik mial bym sytulacje podobna do wczesniejszej czyli topiący sie mostek prostowniczy itp. a mostek mam 8A wiec baaardzooo duzy prad plynie po podlaczeniu WN ;/

P.S.2 Podczas tej krotkiej chwili przepalania bezpiecznikow slyszalem drgania jakiegos rdzenia chyba..tylko nie powiem ktorego ;/
  • Level 36  
    Skoro słyszysz dźwięk z głośniczka, to pewnie masz za małą częstotliwość. Spróbuj zmniejszyć C7, i kręciłeś w ogóle PR2? W ogóle to może jednak dasz sobie z tym spokój i zrobisz coś lepszego, np. wg schematu który podał lechoo.
  • Level 15  
    Chyba nie czytasz mnie.. To ze jezeli zamiast WN podlacze glosniczek i cos slysze i moge tym dzwiekem regulowac to chwała mi bo wszystko działa poprawnie.

Spytam doslownie: dlaczego jak podlacze cewke WN plynie niemilosiernie duzy prad w ukladzie przewyrzszajacy wydolnosc transformatora zasilajacego (16V,50W,3A), a dlaczego jak podlacze zwykly buzer to wszystko działa dobrze ?!?! ?
  • Level 39  
    Quote:

(pierwotne:10zwoi 1mm kabla izolowanego, wtorne:??)

Uzwojenie wykonaj przewodem w emalii.

Quote:

dlaczego jak podlacze cewke WN plynie niemilosiernie duzy prad w ukladzie przewyrzszajacy wydolnosc transformatora zasilajacego (16V,50W,3A)

Pisałem wyżej - prąd zwarciowy transformatora jest dużo większy od prądu nominalnego. 3A dostaniesz z trafa przy obciązeniu nominalnym - czyli w czasie ciągłej pracy. Transformator (jak każde urządzenie elektryczne) jest przeciążalny. PRzeciążanie niesie ze sobą niestety skutki cieplne (mające niszczący wpływ na czas życia izolacji ) itp.

Kiedyś zalczyłem z podobnymi objawami - znajomy zrobił pracę dyplomową i nie chciała mu ruszyć. Żeby zabezpieczyć tranzystory zastosowałem taką modyfikację układu.
  • Level 15  
    yyy..to jest lek na moją usterke ten twoj uklad? Sproboje nawinac emalii poprostu..zobaczymy co to da ;/ albo moze inne trafo bede szukac..
  • Level 39  
    Drut w emalii - nawiń równo i "ładnie" - tak żeby to miało ręce i nogi :)

Jeśli chodzi o mój "lek" - to w układzie w którym walczyłem płynął za duży prąd (więc coś w stylu Twojego problemu) i palił się tranzystor.

Spróbowałbym na początek - zwiększyć częstotliwość i ustawić wsp. wypełnienia na bardzo mały (żarówka podłączona zamiast cewki powinna świecić "słabiej") - dopiero później włączać.

Masz w układzie neonówkę o której pisałem równolegle z uzwojeniem pierwotnym trafa WN?
  • Level 40  
    przy sprawdzaniu mosfeta wg schematu jaki podal mrrudzin tzreba zwierac bramke do masy moze to byc dowolny rezystor bramka masa. Mosfet pobiera praktycznie zerowy prad bramki i jak sie naladuje bramke do pewnego napiecia to po odlaczeniu napiecia nadal bedzie ono sie tam utrzymywac i mosfet bedzie w stanie zwarcia (zarowka bedzie swiecic). Dlatego potrzebny jest dowolny rezystor zeby rozladowac bramke.
    Jesli zewrzemy zrodlo z bramka a miedzy drenem a zrodlem bedzie zwarcie to mosfet jest spalony. Miedzy drenem a zrodlem w jedna strone bedzie tylko napiecie diody zawartej w mosfecie.
  • Level 39  
    A trafo WN jest w porzadku? Moze po prostu nasyca Ci sie uzwojenie pierwotne i dlatego plynie taki duzy prad?
  • Level 15  
    hmm..a mozliwe jest to ze uzwojenie wtorne pobiera taki duzy prad ?

Co to jest nasycenie uzw. pierwotnego ?
  • Level 42  
    Przede wszystkim nie nasycenie uzwojenia tylko nasycenie rdzenia.
  • Level 40  
    na pewno sie nasyca bo jest za dlugi czas wlaczenia tranzystora. Cos jest nie tak z czestotliwoscia albo wypelnieniem.
  • Level 29  
    A jaką masz płytkę drukowaną do tego?
    MOżesz pokazac wzór?
    I dlaczego nie uruchamiasz tego po kolei jeżeli masz takie problemy?

P.S. Jak masz opcję, to dodaj foto tego układu i podłączenia trafa WN.
  • Level 15  
    sciezki:
    http://mylab.pwii.pl/lampa/pdf/diagram1.pdf sciezki

elementy na tle sciezek:
    http://mylab.pwii.pl/lampa/pdf/diagram2.pdf

ideowy:
    http://mylab.pwii.pl/lampa/pdf/didea.pdf

mam takie trafo:
    http://mylab.pwii.pl/lampa/small/trafown.jpg
    (Bez zielonej diody i zamiast niebieskiego uzwojenia 10zwoi 1mm kabla izolowanego)

Uklad działa, sprawdzalem po kolei: uklad zasilania, generatora i tranzystor...glosniczek podlaczony zamiast WN reaguje na potencjometry zmiana czestotliowsci. Co do dokladnej czestotliwosci nie mam urzadzenia zeby zmierzyc ;/ Jak wiec sprawdzic czestotliwosc ?

P.S. Jak podlacze glosnik w miejsce WN uklad dziala, jak podlacze WN plynie prad wiekszy niz 8A (bezpiecznik spala sie) ;/ Uzwojenie wtorne WN ma 100ohm.

P.S.2 Moze rzeczywiscie jest na tyle duza czestotliwosc ze tranzystor ciagle przewodzi i w sumie prad staly plynie pierwotnym..i uklad sie poprostu zwiera.Dobrze mysle ?
  • Level 40  
    Nic nie czytasz tego co piszemy.
    Czestotliwosci to jest na 100% za mala bo jakby byla za duza to nie byloby takich niespodzianek. Zakres regulacji parametru impulsow sterujacych jest tak duzy ze o blad nie trudno.