Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynna regulacja obrotów silnika DC.

hetmanmh 13 Wrz 2006 22:40 11310 6
  • #1 13 Wrz 2006 22:40
    hetmanmh
    Poziom 1  

Witam. Mam problem z płynną regulacja obrotów silnika 24V DC (moc tego silniczka to 9W), zastosowanego w małej dmuchawie przemysłowej do szaf sterowniczych.
    Mam wykonać taki układ w oparciu o tranzystor (lub tranzystory) nastawianie prędkości obrotowej ma następowac za pomocą potencjometru. Silnik zasilany jest bezpośrednio z sieci o napięciu 24V. Prosiłbym o link, zdjęcie, schemacik jak można wykorzystać tranzystor. Czy w takim wypadku jest to sterowanie rezystancją czy napięciem?[/img]

• #2 14 Wrz 2006 04:54
    bako
    Poziom 14  

poszukaj na elektrodzie, było duzo tematów na ten temat.

najlepiej żeby tranzystor pracował jako klucz i był sterowany sygnałem prostokatnym z mozliwością zmiany współczynika wypelnienia

• #3 14 Wrz 2006 12:09
    matecki
    Poziom 12  

Robiłem coś takiego(silnik 12V) ale na układzie NE555. Myślę, że na 24V nie ma problemu wystarczy dać tylko większy tranzystor mocy na wyjściu. Układ bardzo prosty do budowy (2 diody, 3 rezystory, potencjometr, NE555). Działa jakies 2 lata w szafie bez zarzutu. Jeżeli jesteś zainteresowany to podeśle schemat albo zobacz po prostu w innych postach na pewno będzie tego dużo.
    Pozdrawiam!

• #4 14 Wrz 2006 14:50
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Proponuję nie stosować 555 tylko zrobić najprostszy zasilacz liniowy z płynna regulacją napięcia od minimalnego gdy silnik jeszcze rusza do 24V.
    Np. stabilizator 7805 z potencjometrem na wyjściu. Suwak do "masy" 7805.

• #5 14 Wrz 2006 19:59
    matecki
    Poziom 12  

Owszem zgodze się z przedmówcą jednak wykorzystanie takiego zasilacza będzie się wiązało ze znacznym spadkiem momentu obrotowego silnika silniczek ma co prawda tylko 9W ale mimo to zależy do czego będzie wykorzystywany, jeżeli dobrze rozumiem to do chłodzenia wnętrza szafy sterowniczej, a więc wystarczy że będzie miał dość siły na poruszenie śmigłami wiatraka, jeżeli jednak będzie potrzebna większa moc silniczka prz niskich obortach to proponuję modulację PWM j.w.

• #6 14 Wrz 2006 21:31
    turek:
    Specjalista - spawarki

Firma Bester znana? Chyba tak
    Płytka US45 do sterowania półautomatem spawalniczym gdzie w podajniku drutu jest 40W silnik wystarczy ze schematu wyciąć część do zasilania silnika i masz już gotowy schemat no można jeszcze dołożyć przekaźnik do startu i zatrzymania silnika.
    link do płytki https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=635045#635045
    Już można pobrać samo sterowanie silnikiem tutaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3020861#3020861

Pozdrowienia

• #7 15 Wrz 2006 10:06
    dste5
    Poziom 16  

Aby uzyskać płynną regulację obrotów i stały moment silnika prądu stałego (komutatorowego, z magnesami trwałymi), należy zbudować układ z regulacją współczynnika wypełnienia napięcia zasilającego silnik, a do stabilizacji obrotów wykorzystać siłę elektromotoryczną indukcji, występującą w momencie wyłączenia tranzystora kluczującego. Wartość tego napięcia zapamiętuje się w układzie próbkującym z pamięcią, i wprowadza w pętlę regulacji wzmacniacza błędu.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson