Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lanos 1,5 Brak oświetlenia kabiny i nie tylko

13 Wrz 2006 23:52 19658 16
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Od pewnego czasu nie mam oświetlenia w kabinie. Nie zwracałem na to uwagi - lato, długi dzień.
    Niedawno zauważyłem brak oświetlenia bagażnika. I z tego nie robiłem problemu.
    Jeżdzę na gazie i benzyny używam do odpalania. W końcu sierpnia wyjeździłem ją do końca bez ostrzeżenia (!). Zatem i kontrolka rezerwy też nie świeci.

Pomyślałem więc, że całość "wisi" pod jednym bezpiecznikiem. Niestety wszystkie są sprawne. Po bliższych oględzinach zauważyłem jeszcze brak tylnych świateł przeciwmgielnych (pomimo, iż słychać załączanie przekaźnika).

Przy próbach (poza domem) miałem tylko miernik, którym sprawdziłem istnienie (+) na zacisku żarówki oświetlenia kabiny. Wygląda na to, że brakuje masy.
    Nie spodziewam się prostego rozwiązania ale może ktoś z Kolegów ma jakąś propozycję?
  • Poziom 18  
    No to jeżeli brakuje masy to do sprawdzenia kabelki, wyłączniki w drzwiach (bez sensu moim zdaniem) no i może diódki w skrzynce bezpieczników (też mało prawdopodobne). Czyli zostają tylko kabelki. A swoją drogą do sprawdzania napięcia nie używaj miernika-to archaizm. Kłamie, trzeba kupować do niego baterie itp. :-) Sprawdź czy masz napięcie za pomocą prostego próbnika z żaróweczką min. 5W. To dopiero jest pomiar godny fachowca. No a pozostałe ptoblemy z elektryką ta sama zabawa chyba.
  • spec od auto-elektro
    To po prostu zbieg okoliczności, jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Każdą usterkę musisz traktować osobno. Zaslania musisz sprawdzać kontrolką nie miernikiem bo to nie miarodajne. Przy oświetleniu wnętrza masz dwie masy-stałą i wyłączaną- chyba obie nie zniknęły naraz. Jeśli chodzi o bagaznik i przeciwmgielny to posprawdzaj żarówki i ewentualnie czego brakuje zasilania czy masy.Pozdr.

• Poziom 21  
    Dioda w skrzynce bezpiecznikowej w kabinie kierowcy odwrotnie włożona.
    Moje wczorajsze odkrycia zostały dokonane podczas urlopowego wyjazdu do rodziny. Wiedziałem wówczas o braku oświetlenia kabiny i bagażnika. Założenie było proste - 10 min roboty, wymiana bezpiecznika i po bólach.

Wiem, że miernik nie nadaje się do takich pomiarów ze względu na zbyt wielką rezystancję wewnętrzną. Miarodajna tu jest kontrolka.

Viper555
    Mam podobne odczucia. Też nie wierzę by równocześnie zabrakło dwóch mas - tej od drzwi i tej pozwalającej włączyć oświetlenie na życzenie. Wczorajszy pomiar wniósł jednak coś nowego. Na bezpieczniku od oświetlenia wnętrza miałem nieco ponad 13V natomiast na zacisku żarówki było ponad wolt mniej. Napięcie było dość stabilne jednak niższe.
    Dziś się temu przyjrzę uważniej (niestety na chodniku pod blokiem :cry:).
    Zajrzę również dokładniej do oświetlenia bagażnika (żarówka, styki etc).

W żarówki świateł p-mgielnych też nie wierzę. Przez 7 lat użyłem ich może z 10 razy (w większości jeźdzę po mieście). Nie świeci też kontrolka (choć słychać pukanie przekaźnika)

Nie wyjmowałem też nigdy diody umieszczonej w skrzynce bezpiecznikowej.
  • spec od auto-elektro
    Jeżeli nie świeci kontrolka od przeciwmgielnych a przekażnik się włącza to albo masz spalony bezpiecznik albo przekażnik nie łączy lub nie masz zasilania przychodzącego do przekażnika po zapłonie.A przede wszystkim sprawdż wiązkę łączącą klapę bagażnika, może być połamana.Pozdr.
    Dziękuję Kolegom za zainteresowanie.
    Dzisiejsze popołudnie spędzone w najróżniejszych możliwych pozach upewniło mnie w przekonaniu, że proste na pozór usterki potrafią napsuć krwi.

Załączam zdjęcia (padł był mi zasilacz od skanera) schematów - niestety poglądowych choć przydatnych.
    Teraz wiem, że czeka mnie dłuższe szukanie. Rozglądając się po instalacji oraz analizując schematy uświadomiłem sobie, że od dawna nie świeci kontrolka otwartych drzwi - kolejny kwiatek do łączki. Nawet do tego przywykłem :D.

Łamigłówka jest niezła. Np: w gnieździe żarówki oświetlenia kabiny nie ma (+) ani (-) pochodzącego z któregokolwiek wyłącznika drzwi. Jest natomiast (-) umożliwiający włączenie żarówki na życzenie.
    Dla jasności: Połączenia badam kontrolką zrobioną z żarówki 12V/5W.
    Napięcie za bezpiecznikiem też jest.

Analiza schematu "Oświetlenie przestrzeni bagażowej, oświetlenie wnętrza" prowadzi do elementu S302.
    To pasuje:
    1. brak (+) w oświetleniu bagażnika
    2. brak (+) w lampie wewnętrznej
    3. brak masy w lampie wewn. przy otwarciu drzwi
    4. brak załączania kontrolki otwartych drzwi (już o niej zapomniałem)
    5. sygnalizator dźwiękowy działa, gdy miałbym wysiąść z pozostawionymi światłami.
    Nie rozwiązuje mi to problemu braku świateł p-mgielnych tylnych ale to podrążę jutro.

W książce piszą, że złącza oznaczone są symbolami C (przypuszczalnie od connector). Tu natomiast piszą o S302. Myślę, że to połączenie wiązek, co wyraźnie sugeruje rysunek ułożenia tychże.

Niestety położenie owego łącznika zwaliło mnie z nóg - to gdzieś pod fotelem (i wykłądziną oczywiście).
    Załączam jeszcze jedną fotkę z prośbą o przypisanie (jeśli ktoś jest w temacie) nazw złącz (do widocznych na rysunku) zgodnych z użytymi na schematach.
  • spec od auto-elektro
    Jeżeli chodzi o światła przeciwmgłowe to czy zapala się od nich kontrolka. Natomiast te oświetlenia są akurat połączone i czy napewno masz dobre bezpieczniki:?: Pozdr.
  • Pomocny post

Poziom 21  
    Jeżeli nie dioda w bezpiecznikach to na sto procent masz zgniłe złącze pod wykładziną pod fotelem kierowcy tam schodzą się wszystkie masy.Złącze przeżarła śniedż /mokro pod wykładziną/
  • Pomocny post
    spec od auto-elektro
    Tak się dzieje w Astrach , ale czy w Lanosach:?:
    Zawziąłem się i po niezłej gimnastyce znalazłem powód.
    W zasadzie jakiekolwiek opisy są już zbędne. Zdjęcie dopowie resztę.

Zastanawiam sie jednak dlaczego. W zasadzie woda nie ma jak się tam dostać i żadnych jej śladów tam nie było. Złącze (rodzaj przełącznika wersji) było przyklejone do wiązki w niewielkiej odległości od podłogi.

Serdecznie dziękuję Kolegom za pomoc i temat zamykam.
    Często pojawia się podpowiedź - "dioda przy bezpiecznikach..."

Jej zadaniem jest nie uruchamiać sygnału dźwiękowego otwarciem drzwi pasażerów w przypadku gdy mamy wyłączony silnik i zapalone światła.
    Tylko drzwi kierowcy informują o włączonych światłach przy próbie wysiadania.

Skądinąd to wyjątkowy gniot techniczny - alarmuje mnie, że mógłbym pozostawić samochód na światłach ale milczy gdy np czekam z wyłączonym silnikiem (a zapalonymi światłami) na podniesienie szlabanu czy na kogoś, po kogo przyjechałem, czy aż skończy się ulewa bo nie chcę zmoknąć.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    W swoim Lanosie miałem podobną usterke. Połączyłem przewody od otwierania drzwi i klapy bagażnika i... wszystko pomogło. Zastanawiam skąd w środku wzieła sie woda. Zamierzam wymienić uszczelki w drzwiach od kierowcy. Od razu jak miałem wszystko podniesione wyczyściłem maty wygłuszjace (gąbki) z soli , tak od soli - zapewne to efekt dbania o polskie drogi.

• Poziom 21  
    Prawdopodobnie żle została wklejona szyba przednia i tamtędy dostaje się woda do wewnątrz poprzez nie doklejoną uszczelkę.
    Nie miałem nigdy problemów z wodą wewnątrz kabiny. Ani w postaci samej wody, ani w postaci pary na szybach.
    Co do uszczelnienia szyby to myslę, że jest ok.
    Gdyby nawet założyć, że cieknie to (widoczny na zdjęciu) poprzeczny garb nie przepuściłby wody do części podłogi pod fotelem.
    Dalej nie wiem co było powodem. Polutowałem przewody i jest w porządku.

• Poziom 21  
    Sprawdż dokładnie ale z tego co sobie przypominam to w dolnej części tej poprzeczki przy samej podłodze jest przelotowy otwór. Faktem jest że pod wykładziną miałeś wilgoć i po prostu trzeba tą nieszczelność usunąć bo znowu w niedługim czesie możesz mieć to samo.
    Dziękuję Kolegom za pomoc.
    Przewody polutowałem po usunięciu skorodowanej złączki.
    Oświetlenie działa bez problemów.