Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie sieci przed burzą: PROTECTnet'y

15 Lip 2002 22:45 7577 20
  • Poziom 20  
    Witam!

Po ostatnim weekendzie wszystkie karty i huby w mojej sieci poszly z dymem. Karty sa rozpoznawane dalej przez system operacyjny, mozna je programowac lecz nie komunikuja sie... Czy ktos naprawial juz takie karty i na co zwrocic uwage....

Druga sprawa to Huby - po podlaczeniu kabli brak jakichkolwiek reakcji - wszystkie porty martwe....

Jak moge sie zabezpieczyc przed burza? Wiem ze istnieja iskrowniki zwane PROTECTNETami , ale to sa ogromne koszta - sztuka okolo 50zl. Czy ktos ma schemat badz sam zrobil podobne urzadzenie????

Pozdrowienia
    LEEYO
  • Poziom 22  
    ProtectNet kosztuje 120 zł co z tego wiem i stosuje sie go głownie do przeiweszek sieciowych miedzy blokami po obydwu stronach. Postaram sie zdobyc schemat tego urzadzenia .Co z tego zauwarzyłem jest to mała puszeczka z której wychodzi tylko kabel uziemiajacy...
  • Poziom 20  
    z tego co sie dowiedzialem protectnety sa budowane na diodach - dwie diody szeregowo/przeciwstawnie na kazdy kabelek skretki - musze miec jednak 100 % gwarancji wiec nadal szukam schematu.

leeyo
  • Poziom 29  
    Proponuje używać skrętki ekranowanej, ekrany dobrze uziemić, oraz haba i komputery, po przedwczorajszej burzy pieron walnoł w podwieszke(linka była uziemiona) i uszkodzeniu uległy tylko cztery porty w habie 17,
    i to z winy panikaży co wyłączyły wtyczki sieciowe220V - odłanczając w ten sposób uziemienie z drugiej strony lini . nie poszły porty w które była włączona podwieszka, pomimo że widać na izolacji przewodu sprężyście wypaloną iskrę.
  • Poziom 21  
    a czy nie wiecie czy mi coś grozi - mam sieć osiedlową ale WSZYSTKIE kable idą w ziemi (ok 40 cm pod ziemią, miejscami do 1,2m) - czy jestem na coś narażony :?:

a czy nie wiecie czy mi coś grozi - mam sieć osiedlową ale WSZYSTKIE kable idą w ziemi (ok 40 cm pod ziemią, miejscami do 1,2m) - czy jestem na coś narażony :?:

Na koparke :lol: A tak poważnie to jeżeli akurat komuś walnie w linie do której podpięty jest komputer to pójdzie dalej i nieważne czy kable są w ziemi czy przewieszki między budynkami. Jeżeli źle mówie to nich mnie któs poprawi :D
  • Poziom 22  
    Mysle ze zadne zabezpieczenia ci niepomoga,najlepiej na przerzutki stosowac swiatlowody a do urzytkownikow w domach prowadzic kable wewnatrz budynku a nie po elewacji i sukces gwarantowany.Ze swiatlowodami niema problemu,cena wyzsza niz skretki ale to jest wydatek jednorazowy,urzadzenia tez mozna dostac np. na allegro.
    Do kolegi qbus,jakiego rodzaju zagrozenie masz na mysli,czy chodzi ci o burze czy o urzednikow jezeli to ostatnie i niemasz zgody na polozenie tych kabli to jest samowola budowlana.
  • Poziom 20  
    To nieprawda ze zabezpieczenia zalozone na skretke nie pomoga! No chyba ze zalozymy, ze faktycznie za kazdym razem piorun trafi centralnie w przewieszke - a to raczej malo prawdopodobne - tym bardziej ze moja np. jest otoczona wysokimi blokami. Wystarczy jednak, ze piorun strzeli w blok, a w przewieszce wyindukuje sie duze napiecie... tak bylo w moim przypadku. podejrzewam ze gdyby trafil w przewieszke bezposrednio piorun to nie tylko rozwalilo by huby ale rowniez kompy...

I niestety teraz nie mam wyjscia bo przewieszki sa nieekranowane - wyjatek stanowi jedna bnc...

LEEYO

ps. farmer dzieki za schemat!
  • Poziom 20  
    a jeszcze jedno!

czy nie lepiej wstawic transile 100V, albo nawet mniej????

co o tym myslicie
  • Poziom 21  
    do ul1111 - chodzi mi o to czy moze mi cos sie stac w czasie burzy, kable ida w ziemi, ale nie do konca bo na sam koniec wychodza i ida po elewacji domu - tak wiec czy musze sie bawic w jakies zabezpieczenia ??
    a co do samowoli to mialem przezycie ze straza miejska kiedy rozbieralem droge, ale na szczescie pozegnalismy sie grzecznie :lol: , a czy samowola jest prowadzenie kabli na swoim podworku ??

Zastanawiam się czy warto robić zabezpieczenie wg schematów na podanej wcześniej stronie. W sumie nikt konkretnie nie napisał, że to pomaga. Oczywiście przy uderzeniu prosto w kabel nic nie zabezpieczy, ale jeżeli piorun uderzy gdzieś blisko? Czy ktoś ma praktyczne doświadczenia, tzn. jak było przed założeniem zabezpieczeń, a jak po.

Adam
  • Poziom 11  
    aa wlasnie a jak jest ludziska z koncetrykiem?? ja z kumplem zrobilismy ladne pare lat temu kiedy to skretka to niewiadomo co bylo.. problem jest taki ze idzie burza= wypinac kompy z sieci bo pi****nie.. co jest smieszniejsze! (3 razy w ciagu 2 lat zmienialem karty) zawsze jak walnie upiernicza tylko mojego kompa.. no a to ze znajduje system karte to inna sprawa:) sadzac po tym jak mrugaja diodki zawsze jest tak ze uwala sie tylko czesc odbiorcza (nie dziwota :P) jak sie zabezpieczyc przed tym?? moze uziemienie gnazdka wreszcie by pomoglo?:))))
  • Poziom 32  
    Koncentryk trzeba uziemić na jednym i tylko jednym końcu (np. do kaloryfera), po to właśnie są terminatory z łańcuszkiem. Wtedy nie trzeba będzie odłączać w czasie burzy.
  • Poziom 11  
    qrde uczyli mnie tego w szkole :))) hehehe moze trzeba byloby wreszcie to solidnie zrobic.. echh jakiej grubosci ten kabelek uziemiajacy zrobic??
  • Poziom 32  
    Dokładnie nie wiem u mnie jest kawałek koncentryka połączony ekran z drutem w środku i to z jednej strony do trójnika a z drugiej do kaloryfera. Sprawdza się doskonale już od dłuższego czasu nie miałem awarii sieci spowodowanej wyładowaniami (wcześniej co 2 tygodnie mi karta sieciowa w serwerze padała).
  • Poziom 14  
    Żeby zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed przepięciami,trzeba mieć: 1. Bardzo dobre uziemienie(o bardzo małym oporze). ,2. Wszystkie styki uziemiające muszą przewodzić bez zarzutu. ,3. Wszystkie ekrany i masy powinny być bardzo porządnie podłączone do uziemienia odpowiednimi przewodami. W chwili,gdy następuje wyładowanie,wytwarza się pole elektromagnetyczne i tym samym napięcie. Przy bardzo dobrym uziemieniu różnica potencjałów między powietrzem a ziemią i ekranami urządzeń elektronicznych wynosi prawie 0V,bo jak piorun uderza w ziemię,to potencjał elektryczny ziemi rośnie do wartości potencjału elektrycznego powietrza i różnica napięcia jest prawie zerowa. Jeśli podczas wzrostu napięcia w powietrzu nie będzie możliwy porządny przepływ prądu do ziemi w ułamku sekundy,to napięcie na ekranie wzrośnie na chwilę tak bardzo,że przekroczy napięcie przebicia elementów. Trzeba więc wszystkie styki ekranów dobrze wyczyścić albo przylutować kable do obudowy na stałe.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Wracając do zabezpieczenia diodami, to nie mam doświadczeń ze sprzętem komputerowym, ale jeśli chodzi o telefony, to praktycznie prawie nigdy nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań. Owszem, diody zawsze padają, a razem z nimi połowa płyty aparatu.
    Pozdrawiam - Tomek.
  • Poziom 10  
    a czy wystarczy na lini (komp - hub) podłączyć tylko jedne zabezpieczenie po stronie hub-a.
  • Poziom 2  
    kabel w ziemi jest tak samo narażony na wyładowania. należy go zabespieczyć najlepiej z obu stron.A koszt 150zl nie wyda je sie duzy w porownaniu z nowym komputerem.Sam stracilem aż dwa.a jezeli trafi w kabel to i tak nic nie pomoże.Po założeniu zabezpiezczen usterkowość przy mniejszych burzach jest zerowa a przy wiekszych i tak roponuje rozłaczać pewne urządzenia.