Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dzielnik napiecia, ladowanie baterii i diody zenera

14 Wrz 2006 18:59 2570 7
  • Poziom 19  
    mam 3 pytanka:

1. Znalazlem schemat dzielnika napiecia ale nie potrafie zrozumiec jego dzialanie a dokladniej gdzie co podlaczyc bo nie umiem czytac do konca schematow :( mogl by ktos narysowac jakos tak zeby to wygladalo prosto dla laika? tzn gdzie podlaczyc mase, napiecie i gdzie wyjscie do zasilanego elemntu, jak chce zmniejszyc o polowe napiecie to zastosowac 2 rezystory np 1Ohm i 2Ohm tak ? ale to sobie chyba oblicze bardziej mi chodzi co gdzie podlaczyc :(

2. Mam sobie akumulator Ni-Mh o napieci 3,6V i pojemonosci 230mA i chce go zasilac bateria sloneczna o napieciu 4V i pradzie maksymalnym 110mA ale uklad bedzie praktycznie zuzywac caly prad ale nie caly czas bo zuycie bedzie na poziomie 300mA a za chwile 15mA i tak co 1-2 sekundy sie bedzie stan zmienial bo pojazd bedzie ruszal i sie zatrzymywal itp zaszkodzi mocno to akumulatorka? i jak je zabezpieczyc?

3. Diddy zenera zaporowo przepuszczaja napiecie pomniejszone o ich napiecie zenera a jak sa podlaczone niezaporowo to trzymaja napiecie wychodzace na poziomie napiecia zenera??? oczywiscie wchodzace jest wieksze o minimum 0.3V

Z gory dzieki :)
  • Poziom 38  
    1om i 2om spowoduje przeplyw duzego pradu ale to sobie policz awyglada to mniejwiecej tak

dzielnik napiecia, ladowanie baterii i diody zenera
  • Poziom 42  
    Korepetycje z prawa Ohma i praw Kirchoffa w dziale dla początkujących.
  • Poziom 19  
    Prawa znam tylko nigdy nie mialem praktycznego zastosowania i dzieki za schemat :) bo poprostu chce mierzyc napiecie baterii itp w ukladzie :)
  • Poziom 19  
    Mam problem ze stalym napieciem wyjsciowym z baterii :( a mianowicie moja bateria ma 3.6V a rozladowana ma 3.3V a napiecie ktore chce uzyskac to wlasnie 3.3V

Niestety nie wiem jak to wykombinowac :( dioda zenera? Cos probowalem ale cos chyba ja spalilem bo jak by sie zmniejszylo napiecie zenera z 3.3V na 2.35V a podlaczam zaporowo :(

Prosze jakos wytlumaczyc jak laikowi bo 1 osoba juz mi podpowiedziala ale nie zakumalem :(

Ja zrozumialem to tak: ze do scierzki przekazujaca napiecie mam podlaczyc diode zenera w 3 scierzce jako odgalezienie i podlaczyc ja zaporowo by oddawala nadmiar napiecia do masy. Tak to wyglada czy to nie to?
  • Poziom 15  
    Diode zenera podłączasz tak jak "dolny" rezystor w dzielniku napięcia z anodą do masy.
  • Poziom 19  
    A jaki rezystor dac? tez obliczyc ze wzoru jak w dzielniku napiecia?
  • Poziom 15  
    Musisz mieć napięcie wejściowe (Uwe), spadek napięcia na diodzie (Udz) i znać prawo ohma ;-) . Najpierw obliczasz spadek napięcia na rezystorze: Uwe-Udz=Ur (spadek napięcia na rezystorze). Następnie musisz pomyśleć jaki prąd ma przepływać przez odbiornik podłączony do wyjścia (Io). teraz z prawa ohma obliczasz opór rezystora: R=Ur/Io. I masz już obliczony opór rezystora. Powodzenia.