Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy

Gość 05 Lip 2003 15:15 1137 2
  • #1 05 Lip 2003 15:15
    Gość
    Poziom 10  

Cześć wszystkim!

Mam parę pytań odnośnie tranzystora.

1) W jaki sposób odbywa się sterowanie prądem bazy prąd kolektora? Z tego co robiłem na symulatorze to prąd ten zalęzy bardziej od rezystancji i od napięcia na kolektorze. Zminiając prąd bazy powodowałem bardzo małe zmiany prądu kolektora. Czy to tak ma być?

2) Drugie pytanie dotyczy punktu pracy tranzystora. Czy można go zdefiniować w taki sposób że prądem bazy sterujemy prąd kolektora i zmieniamy tym samym napięcie Uce? Bo na moim symulatorze trochę to nie wychodziło.

3)Czy ten punkt pracy ważny jest tylko przy projektowaniu wzmacniaczy tranzystorowych?

4)Czy przepływ prądów w stanie nasycenia jest taki sam jak w stanie aktywnym tranzystora?

5) Pytanie to wydaje mi się trochę dziwnę ale prąd płynie od potencjąłu wyższego do niższego ale
    tak naprawdę nośniki ładunku elektrycznego(elektrony) płyną w odwrotnie od niższego do wyższego (tak wychodzi z książki). Więc jak
    to jest naprawdę?

Dzięki

0 2
  • #2 05 Lip 2003 17:31
    ACULA
    Poziom 34  

Proponuję znaleźć na elektrodzie w dziale nauka artykuły Tranzystory dla początkujących.
    W symulatorze nie wychodzi Ci ponieważ prawdopodobnie masz złe wartości rezystorów(niedobrany punkt pracy). Napisz jaki symulator?

ad1) w zależności od stanu tranzystora w normalnym stanie pracy prąd kolektora jest beta krotnie większy odprądu bazy
    ad2) tak, patrz wyżej
    ad3) nie rozumiem pytania :wink:
    ad 4) nie są trzy różne stany:zatkania, normalny, nasycenia każdy jest inny
    ad 5) taka dziwna umowa między ludźmi

Jeszcze raz wspomnę wyczerpujące informacje w artykule TRANZYSTORY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

0
  • #3 06 Lip 2003 09:53
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

ad.3 Punkt pracy jest istotny w każdym zastosowaniu tranzystora. Ustalenie punktu pracy, poprzez dobór elementów zewnętrznych , zależne jest od wymagań stawianych układowi.

Punkt pracy tranzystora może być dowolny pod warunkiem, że znajduje się w obszarze bezpiecznej pracy.
    Obszar bezpiecznej pracy ograniczony jest Uce max , Ic max, P tot .
    W przypadku przekroczenia któregokolwiek parametru układ ulegnie zniszczeniu.

Reszta została powiedziana.

Pzdr.

0